Top

301 yönlendirmesi nasıl yapılır

Celilcan / Seo Dersleri  / 301 yönlendirmesi nasıl yapılır
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
28 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,43.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

301 yönlendirmesi nasıl yapılır

301 yönlendirmesi adres değişikliği yaparken en iyi yöntemdir. Neden yönlendirme yapılır diyecek olursanız. Bu bazen kimilerine göre google cezalarından kurtuluş sebebi olabilir.

Bize göre her ne kadar yönlendirme sonrası kısa bir süre sonra cezai işlemlerin zaten tekrar uygulanacağı kesindir. Bu nedenle link temizliği .yada diğer cezadan kurtulma yöntemlerini uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Buna rağmen yeni bir site, yeniden başla, kullanıcı hitleri, pagerank, sayfa otoritesi vs diğer seo kriterleri eyvah eyvah diyorsunuz doğal olarak. Ancak eğer aşağıdaki adımlara dikkat ederek uygularsanız. Sitenizi 301 çekerek başka bir domain’e tüm seo özellikleriyle birlikte başka bir domaine taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde alt sayfalardan birinde url değişikliği yapmak istediğinizde de aynı yöntemi kullanmalısınız.

Domain yönlendirme sonrası kayıp yaşamamak için kontrol listesi

 • Sitenin tüm yedeğini alın
 • Yeni tescil ettiğiniz domaine bağlı hosta SQL , Asp yada HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır halde olsun.
 • Google web yönetici araçları hesabı açın.
 • Zaten varsa google search console ‘a giriş yapın.
 • Web sitenizi ekleyin.
 • Eski domaini 301 yönledirme ile .htaccess ile yapıyoruz. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect ( yönlendirme ) ile de yapabilirsiniz.
 • Google search console menüsünden adres değişikliği bölümüne  gelin. Altta Şekil  A da gördüğünüz ayarları uygulayın.
 • Yeni alanımızda sitemap dosyası oluşturup Google Webmasters’a ekliyoruz.
 • Add Url ile yeniden sitemizi ekleme isteği gönderiyoruz.

Yapmanız gerekenler bunlar. Siteniz elbette bir miktar ziyaretçi kaybına uğrayacaktır. Ancak bir süre sonra kendine gelecektir. Ayrıca aşağıdaki kodu htaccess dosyasına ekleyerek de eski domaini , yeni domaine sorunsuz taşıyabilirsiniz.

Asp.net için yeni domain değişikliği  yönlendirmesi

Aşağıdaki kodu web.config dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır. Eski site adresi girildiğinde site otomatik olarak yeni alan adına yönlenecektir.

<system.webServer>
  <httpRedirect enabled="true" httpResponseStatus="Permanent">
    <add wildcard="/[OLD PAGE NAME]" destination="/[NEW PAGE NAME]" />
  </httpRedirect>
</system.webServer>  

Http’den https ye geçiş yönlendirmesi

SSL sertifikası kullanarak https protokolüne geçiş yapmanın seo açısında pozitif katkı sağladığı google tarafından kabul edilince bir çok site sahibi http yi iptal ederek https ye yönlelndirme işlemi yapmaya başladılar. Ssl sertifikası aldıktan sonra kolay bir şeklide https ‘ye yönlendirmek için gerekli olan htaccess kodu aşağıda yer almaktadır. Kod wordpress, özel yazılım her türlü sistem için çalışmaktadır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

Php siteler için site adresi değiştirme 301 yönlendirme kodu

Options +FollowSymlinks RewriteEngine on ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?oncekisiteniz.com$ [NC] ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yenisiteniz.com/$1 [R=301,L]

oncekisiteniz.com yazan yere hali hazırdaki site adresinizi yazın yenisiteniz.com yazan yere de yeni aldığınız ve yönlendirmek istediğiniz domaini yazın. Yönlendirme gerçekleşecektir.

Unutulmaması gerekir ki 301 ile yönlendirme sonrası site tüm negatif ve pozitif her şekliyle birlikte yönlendirilir. Mesela eğer filtre cezası , penguen cezası gibi cezalar almışsanız yeni domainde de aynı sorunu muhtemelen yaşamaya devam edeceksiniz.

301 ile eski siteyi yeni siteye yönlendirme ayrıntılı anlatım için videoyu izleyebilirsiniz :

Diğer 301 yönledirme örnekleri :

Eski bir alt sayfanın yeni bir alt sayfaya doğru  şekilde yönlendirilmesi

Redirect 301 /eski-alt-sayfa.html  www. adres .com/yeni-yonlenecek-safya.html

Eski klasörün yeni alt sayfaya yönlendirilmesi

Redirect 301 /ahmet/ mehmet.html

Video düşük çözünürlükte olmuş fakat videoda geçen tüm metinleri videonun altındaki açıklamaya yazdım.

Eğer ben yukarıdakilerden bir şey anlamadım 301 yönlendirme kodunu otomatik hazırlayan hazır bir araç istiyorsanız. Rapidtablesi kullanabilirsiniz. Toplu olarak excel veya csv dosyasından verileri alarak yönlendirme kodunu oluşturmaktadır.

40 yorum yazılmış
 • Faik
  25 Mart 2016 at 16:50

  Süper.Ben blogspotumu yeni alan adıma yönlendirdim.Yönlenme gerçekleşti ve gayet iyide çalışıyor.Yeni alan adıma google web mastera sitemap gönderdim.Fakat .Eski blogspot adına olan webmaster a gönderdiğim sitemapı silmedim.yani hala eski blogspot adresim duruyor.Doğrumu yaptım?.Teşekkür ederim.

 • mustafa şahin
  17 Ağustos 2016 at 23:31

  Bu işlemi bu şekilde yapınca google webmaster toolsdan site taşıma işlemi yapmaya gerek var mı.

 • aynur yılmaz
  23 Eylül 2016 at 19:27

  güzel paylaşım ama ben domain üzerinden 301 yönlendirmesi yaptım ama yanlışmı dogrum anlamadım alt alan adı yönlendirme mi yapcam yoksa direk yönlentirme yapcam

 • Kemal
  30 Aralık 2016 at 15:45

  peki son adım olan search console da site değişikliği bildirimi yapmasak ne olur Celilcan bey? Mesela amaç whois e bile dikkat ederken bu şekilde hedef olmak istemesek

 • Kemal
  30 Aralık 2016 at 23:44

  Evet mantıklı fikir, ben aldım cevabımı teşekkürler :)

 • Fidan
  2 Ocak 2017 at 00:34

  Hocam merhaba benimde bi sorum olacaktı yardımcı olabilir misiniz?
  Benim com ve com.tr olmak üzere iki domainim var, com sitem eski sitem tema vs kötü olduğu için com.tr domainini aktif edip yeni bir tema kurdum. com.tr yeni olduğu için domain adında aramalarda bile çıkmıyor, ben com sitemi com.tr ye yönlendirmek istiyorum ama search consoleda bunu nasıl gerçekleştirebilirim iki sitenin içeriğinin aynı olması gerekiyor, araştırdığım kadarıyla 301 yönlendirmesi genenlikle eski sitenin içeriği yeni domaine taşınarak gerçeklestiriyor benim durumum tam tersi yeni domainin içeriğini aktif hale getirmek istiyorum com sitesinin aramalardan kalkıp yerine com.tr sitemin aktif hale gelmesini istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim?

 • Fidan
  2 Ocak 2017 at 22:01

  Evet hocam aynen dediğiniz gibi şuanda com ve com.tr sitelerin ikiside farklı içeriklerle yayında. Yalnız hocam “(Ayrıca .com domainde yer alan tüm içeriklerin .com.tr deki tüm ilgili içeriklere 301 ile yönlenmiş olması gerekmektedir)” demişsiniz ama com sitesindeki içerikler, yeni olan com.tr sitesiyle yönlendireceğim alakalı sayfalar pek fazla bulunmamaktadır bu içeriklerde kalitesiz ve önemsiz içerikler olduğu için yeni siteme aktarmak istemiyorum. Birde hocam url yapısı ikisininde farklı nasıl bir yol izlemeliyim? Search consoleda adres değişikliği aracını kullanmadan önce htacsesde 301 yönlendirmesi gerçekleştirmeli miyim?

 • Fidan
  3 Ocak 2017 at 23:42

  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim hocam yeterince açıklayıcı bir şekilde cevap verdiniz ilgi ve alakanız için teşekkürler..

 • Fidan
  5 Ocak 2017 at 23:01

  Çok Teşekkür ederim hocam desteğiniz için..

 • Kadir
  7 Ocak 2017 at 18:28

  Celilcan bey merhaba sitenizi ve video derslerinizi takip ediyorum. Sitenizde anlattığınız gibi 301 yönlendirme yaptım. Benim 301 sebebim tib veya ban değil, domaini markalaştırma isteğim ve telif gibi sorunla karşılaşmamak. Siteyi olduğu gibi yenisine taşıdım yani sadece domain ismi değişti, site içi herşey noktasına kadar aynı..

  17.11.2016 da 301 atıldı ancak hala eski yenine gelmedi 1 haftada eski yerimi aldım diyenleri okuyorum, acaba birşeyleri eksik mi yaptım diyorum ama anlatımınızı harfiyen uyguladım. wmtoolsta eski sitenin tüm bağlantıları yeni domaine geçti ve site:domain.com olarak aradığımda hala index görünmekte. Bu aşamada öneriniz varsa dinlemek isterim, birkaç tanıtım yazısı aldım domain adı dofollow, anahtar nofollow şeklinde

 • kadir
  7 Ocak 2017 at 22:40

  evet yazınızda ve diğer yardımcı kaynaklarda belirtilen, yapılması gereken herşeyi yaptım. Şuan baktığımda wmtoos eski domaina hiç bağlantı yok, hepsi yenisine yönlenmiş. Hatta dahili baglantı da yok onlar da yeni domaine yönlenmiş durumda

 • Kadir
  8 Ocak 2017 at 23:05

  Tabiki, şimdiden ilginiz için teşekkürler.
  https://goo.gl/hFV7n8

  eski domainde : instagramturktakipci.com (bu kısmı onay esnasında silerseniz sevinirim)

 • Nazlı
  18 Ocak 2017 at 09:53

  Merhabalar.
  Bir sorum olacaktı.

  Daha önce .html ile biten sayfalarımı .php yaptım. Şuan çoksa bulunamadı hatası alıyorum. .html ile biten yazılarımın .php ye yönlenmesi istiyorum nasıl yapabilirim.

 • hakan
  15 Şubat 2017 at 21:10

  Blogger’da 301 yönlendirme yapmaya gerek var mı ki? Domaini değiştirdim eski adrese girince zaten yeni adrese yönleniyor.

 • Aydın Gül
  24 Şubat 2017 at 11:00

  Hocam merhaba wp sitemde daha önce yazdığım makaleleri yeni kapsamlı bir makale yazdım ve buraya 301 yönlendirdim bu yönlendirme yaptığım yazılarımın sitede görükmemesi için ne yapabilirim silmek doğru olurmu yoksa taslağamı çevirmeliyim bunları veya yeni bir katagori açıp orayaamı taşımalıyım. Çünkü bu yazılarımızın çoğu 2 veya üçğnçü sayfalarda çıkıyor azda olsa tirafik alıyor. Değerli yorum ve cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

 • Fatoş
  4 Mart 2017 at 10:56

  Merhaba videolarınızı izledim yazılarınızı okudum ama bu çalışmalarda yeniyim yardımcı olursanız seviniceğim. Örnek olarak aaa.com diye bir site var ve tib yedi .bu aaa.com olan sayfamı yani kapanan sayfamı içeriği aynı olarak bbb.com a yönlendirmek istiyorum. Yani aaa.com ‘a girildiğinde arama çubuğunda bbb.com yazmasını ve kapanan sitenin içeriğinin aynı olmasını istiyorum. Word pres kullanıcısıyım. bbb.com olan site ismini yeni mi almam gerekiyor çok takıldım kafam karışık yardımcı olursanız çok mutlu olucam şimdiden teşekkür ederim

 • rafet
  14 Mart 2017 at 00:47

  sormak istediğim birşey var.

  Ben normal şekilde 301′ i atıp daha sonra domain firmasından eski siteyi yeni siteye yönlendiriyorum.

  Bunun bir zararı sıkıntısı olur mu?

 • Bulut
  5 Nisan 2017 at 17:16

  Celil Bey Selam,

  Domain değişikliği yaptım. Google Search Console üzerinden eski adres değişikliğini yeni adrese yönlendirmedim ve eski sitemi sildim. Eski sitemi tekrar eklemek istediğimde site aktif olmadığı için doğrulanamıyor. Ne yapmalıyım

  iyi çalışmalar

 • Fatih
  6 Nisan 2017 at 22:28

  Celil Hocam merhaba,

  Zamanında gereksiz yere bir ton etiket ekledim yazılara. Şİmdilerde neredeyse 1k etiket oldu. Bunları temizlemek istiyorum ancak aşırı 404 şişmesi olacağı için ne yapsam bilemedim? Bir öneriniz var mıdır? Bu etiketlerden nasıl kurtulabiliriz. Zaten etiketleri de yoastta indexe kapadım bir işim yok bu etiketler ile.

 • Uğur
  8 Nisan 2017 at 22:35

  Celilcan Bey merhaba, öncelikle her soruya vakit ayırarak yanıt verdiğiniz için size şahsım adına teşekkür ederim. Benim sormak istediğim şu, detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım ki cevabı bir an önce eksiksiz bir şekilde almam gerekiyor. Şimdi benim http://www.sitem.com şeklinde bir sitem var, bu siteyi başka bir amaçla kullanacağım için blog.sitem.com olarak yeni bir subdomain kurdum ve siteyi buraya taşıdım. Bununla birlikte şimdi eski yazılarımı 301 ile yeni siteye aktarmam gerekiyor ancak verdiğiniz kodları .htccass’a eklemem rağmen halen Google’dan eski konulara tıkladığım zaman 404 hatası alıyorum. Bununla birlikte ikinci sorunum da yazı içindeki görseller kırık olarak görünüyor aslında tüm public html’yi olduğu gibi aktardım, cpanel’den veritabanını yükledim nerede yanlış yapmış olabilirim acaba.

 • Fatih
  10 Nisan 2017 at 17:32

  Şimdi yoastta zaten 3 ay öncesinden etiketlere noindex vermiş ve site haritalarından kaldırmıştım. site:hadigez.com/etiket/ veya /tag/ aramaları yaptım etiketlere dair herhangi bir sonuç almadım. Dolayısıyla şimdi Yazılar > Etiketler kısmında yer alan etiketleri silebilir miyim?

  “Bir link yada url grubunu google önbelleğinden kaldırmak için öncelikle noindex etiket ekleyip google dizininden kaldırmasını beklemelisin. Bu kotnrolü gerçekleştirdikten sonra etiketleri güvenle silebilirsin.” demişsin. bu kontrolü nasıl gerçekleştirebilirim, yaptığım doğru mu? site:hadigez.com/etiket/ veya /tag/ araması yapmak.

  Ancak search console da sildiğim bir kısım etiket 404 olarak görünmeye başladı yaklaşık 80 adet Bunlar zamanla search console dan kendi kendine kaybolur mu?

  İlgin ve desteğin için çok teşekkürler.

  Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

 • Firat
  11 Nisan 2017 at 14:59

  Bu makale çok işime yaradı hocam. Diğer sitelere baktım ama parça parça anlatmışlar hep.

 • Uğur
  13 Nisan 2017 at 15:31

  Merhaba celil Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Makalenizi bir kez daha baştan sona okuduktan sonra söylediğiniz şekilde yapmıştım kontrol ettim de şu an bir sorun kalmamış yönlendirme olmuş teşekkür ederim.

Yorum yaz