Top

301 yönlendirmesi nasıl yapılır

Celilcan / Seo Dersleri  / 301 yönlendirmesi nasıl yapılır
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
62 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,16.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

301 yönlendirmesi adres değişikliği yaparken en iyi yöntemdir. Neden yönlendirme yapılır diyecek olursanız. Bu bazen kimilerine göre google cezalarından kurtuluş sebebi olabilir.

Bize göre her ne kadar yönlendirme sonrası kısa bir süre sonra cezai işlemlerin zaten tekrar uygulanacağı kesindir. Bu nedenle link temizliği .yada diğer cezadan kurtulma yöntemlerini uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Buna rağmen yeni bir site, yeniden başla, kullanıcı hitleri, pagerank, sayfa otoritesi vs diğer seo kriterleri eyvah eyvah diyorsunuz doğal olarak. Ancak eğer aşağıdaki adımlara dikkat ederek uygularsanız. Sitenizi 301 çekerek başka bir domain’e tüm seo özellikleriyle birlikte başka bir domaine taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde alt sayfalardan birinde url değişikliği yapmak istediğinizde de aynı yöntemi kullanmalısınız.

Yönlendirme nedir ?

Alan adı değişikliği veya alt klasör, alt sayfa url değişikliklerinde eski url yazıldığında insanların ergonomik bir şekilde yeni url ye yönelmesini sağlayan yapıdır.  Uygulamada 301 ve 302 redirect kullanımı olarak bilinir. İki redirectinde kendine göre kullanım alanı vardır.

301 yönlendirme nedir ?

Bir domainden başka bir domaine geçiş yaparken veya bir alt sayfanın adresini kalıcı olarak değiştirmek gerektiği zamanlarda kullanılan yönlendirmelerden bir tanesidir. Temel prensibi kesin olarak taşınmayı içermesidir. Yani eski adresimiz şuydu artık şu adresten yayın yapacağız demiş olursunuz.

302 yönlendirme nedir ?

Http yönlendirme statü kodlarından bir tanesidir. Geçici olarak taşınmayı ifada eder. Hani büroların kapısında cumaya gittim geliyorum yazar ya onun http kodlarındaki karşılığıdır. Bu yüzden geçici yönlendirme durumları hariç seo açısından kullanımı tavsiye edilmez. Teknik olarak “Moved Temporarily” yani “Geçici Taşındı” ifadesi ile bilinir. Bir hata kodu değil bir yönlendirme kodudur.

Yönlendirmede trafik kaybı ve anahtar kelime sıralarında kayıp  yaşamamak için ;

 • Yeni tescil ettiğiniz domaine bağlı hosta SQL , Asp yada HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır halde olsun.
 • Google web yönetici araçları hesabı açın.
 • Zaten varsa google search console ‘a giriş yapın.
 • Web sitenizi ekleyin.
 • Eski domaini 301 yönledirme ile .htaccess ile yapıyoruz. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect ( yönlendirme ) ile de yapabilirsiniz.
 • Google search console menüsünden adres değişikliği bölümüne  gelin. Altta Şekil  A da gördüğünüz ayarları uygulayın.
 • Yeni alanımızda sitemap dosyası oluşturup Google Webmasters’a ekliyoruz.
 • Add Url ile yeniden sitemizi ekleme isteği gönderiyoruz.

Yapmanız gerekenler bunlar. Siteniz elbette bir miktar ziyaretçi kaybına uğrayacaktır. Ancak bir süre sonra kendine gelecektir. Ayrıca aşağıdaki kodu htaccess dosyasına ekleyerek de eski domaini , yeni domaine sorunsuz taşıyabilirsiniz.

Asp.net için yeni web config ile yönlendirme işlemi

Aşağıdaki kodu web.config dosyasına eklemeniz yeterli olacaktır. Eski site adresi girildiğinde site otomatik olarak yeni alan adına yönlenecektir.

<system.webServer>

<httpRedirect enabled="true" httpResponseStatus="Permanent">

<add wildcard="/[ESKİ SAYFA]" destination="/[YENİ SAYFA]" />

</httpRedirect>

</system.webServer>

veya

<configuration>
<location path="eski.htm">
<system.webServer>
<httpRedirect enabled="true" destination="http:// siten .com/ yeni" httpResponseStatus="Permanent" />
</system.webServer>
</location>
<location path="yeni.htm">
<system.webServer>
<httpRedirect enabled="true" destination="http://siten .com/ yeni " httpResponseStatus="Permanent" />
</system.webServer>
</location>
</configuration>

Siteyi Http ‘den https ye yönlendirme

SSL sertifikası kullanarak https protokolüne geçiş yapmanın seo açısında pozitif katkı sağladığı google tarafından kabul edilince bir çok site sahibi http yi iptal ederek https ye yönlelndirme işlemi yapmaya başladılar. Ssl sertifikası aldıktan sonra kolay bir şeklide https ‘ye yönlendirmek için gerekli olan htaccess kodu aşağıda yer almaktadır. Kod wordpress, özel yazılım her türlü sistem için çalışmaktadır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}
WordPress siteler için bütün SSL hatalarını tek adımla gidermek istiyorsanız Really Simple SSL eklentisini yüklemeniz yeterli olacaktır. Bu eklenti ile kolayca Google Chrome tarayıcısında yeşil ışığı yakabilir ve güvenli ibaresini görebilirsiniz.

Php siteler için site adresi değiştirme 301 yönlendirme kodu

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?oncekisiteniz.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www. yenisiteniz .com/$1 [R=301,L]

oncekisiteniz.com yazan yere hali hazırdaki site adresinizi yazın yenisiteniz.com yazan yere de yeni aldığınız ve yönlendirmek istediğiniz alan adını yazın. Yönlendirme doğru şekilde gerçekleşecektir.

Unutulmaması gerekir ki 301 ile yönlendirme sonrası site tüm negatif ve pozitif her şekliyle birlikte yönlendirilir. Mesela eğer filtre cezası , penguen cezası gibi cezalar almışsanız yeni domainde de aynı sorunu muhtemelen yaşamaya devam edeceksiniz.

WordPress sitelerde 301 yönlendirme işlemi nasıl yapılır ?

Günümüzün en çok kullanılan içreik yönetim sistemi olan Worpdress kullanan bir siteye sahipseniz işiniz daha kolay. Bütün yönlendirmeleri tek bir eklenti ile yönetebilirsiniz. WordPress siteler için alt sayfa yönlendirmelerinde Redirection adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Redirection yönledirme eklentisi ile 404 hatalarını dahi takip edebilir , log yönetimi aracılığı ile tüm detayları kontrol altına tutabilirsiniz. Üstelik bunları yapmak için kod bilgisine ihtiyaç duymazsınız veya htacccess dosyası ile oynama yapmanız gerekmez.

Online htaccess yönlendirme oluşturucu

https://www.htaccessredirect.net/ sitesinde yer alan online araç ile hızlı ve kolay bir şeklide .htaccess dosyasını otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Böylece hiç bir programlama dilini bilmeseniz bile kolaylıkla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Joomla gibi sistemler kullananlar için gayet ideal bir seçim olacaktır.

 • Dizin yönlendirme
 • Alt sayfa yönlendirme
 • Özelleştirilmiş hata sayfaları ( 400, 404, 500 )
 • İp engelleme
 • Bot engelleme
 • Seo araçları botlarını engelleme ( ahrefs, moz, majestic, google, yandex )
 • Varsayılan dizin değiştirme
 • Domain yönlendirme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

301 ile eski siteyi yeni siteye yönlendirme ayrıntılı anlatım için videoyu izleyebilirsiniz :

Diğer 301 yönledirme örnekleri :

Eski bir alt sayfanın yeni bir alt sayfaya doğru  şekilde yönlendirilmesi

Redirect 301 /eski-alt-sayfa.html  www. adres .com/yeni-yonlenecek-safya.html

Eski klasörün yeni alt sayfaya yönlendirilmesi

Redirect 301 /ahmet/ mehmet.html

Video düşük çözünürlükte olmuş fakat videoda geçen tüm metinleri videonun altındaki açıklamaya yazdım.

Eğer ben yukarıdakilerden bir şey anlamadım 301 yönlendirme kodunu otomatik hazırlayan hazır bir araç istiyorsanız. Rapidtablesi kullanabilirsiniz. Toplu olarak excel veya csv dosyasından verileri alarak yönlendirme kodunu oluşturmaktadır.

 

70 yorum yazılmış
 • fatih
  23 Ocak 2018 at 15:10

  Hocam merhaba, şuan yönettiğim e-ticaret sitesin ilk kurulumda siteadi*com/magaza olarak kurulmuş opencart sistemi ve ben bunu siteadi*com a taşımak istiyorum. htaccess ile mi yoksa cpanel üzerinden mi yapmalıyım?
  Birde sitede linler “index.php?route=product/product&product_id=621” olarak ve ben bunu seo eklentisi ile “yumusak-yatak-odası” gibi değiştirmek istiyorum.

  Bu şekilde yapmak için siteyi ana dizine taşıyıp sonra seo eklentisini kurduğumda ;
  siteadi*com/magaza/index.php?route=product/product&product_id=621 link yapısını
  siteadi*com/yumusak-yatak-odası olarak 301 yönlendirmesi yapsam yeterli olur mu?

  Birde bu yönlendirme için basit bir yol var mı?

  Makaleniz çok güzeldi ayrıca bilgiler için teşekkürler

 • Dev
  11 Ocak 2018 at 15:23

  Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında URL yapısı değil sadece site haritasını değiştirdim. İlk sunduğum site haritasında tire vardı bunda + var kelimeler arasındaki boşluklar yerine. Yine de 301 lazımsa nasıl yapılacağını göstermeniz mümkün müdür?

 • Dev
  11 Ocak 2018 at 07:47

  Hocam merhabalar,
  Harika yazı olmuş, ellerinize sağlık.
  Site haritasındaki url yapısını değiştirince (önceki site haritasında boşluklar için – kullanıyordum, yeni site haritasında + kullanıyorum) 301 redirect yapmak mı gerekir? Eğer öyleyse, yukarıdaki PHP siteler için htcaccess kodunda ne gibi bir değişiklik yapmak gerekir? Sanırım sonra da Google adres değişikliği aracını kullanmak lazım ama onun da Search Console’da yerini bulamadım. Yardımcı olmanız mümkün müdür?

 • Baris
  30 Aralık 2017 at 21:26

  Teşekkürler Celil hocam.

 • Baris
  30 Aralık 2017 at 19:07

  9 yillik otoriter bir domaini yeni domaine kalıcı olarak taşımak istiyorum. Direk domaini yönlendirmek mi yoksa bir ana sayfa koyarak 2-3 sn sonra yönlendirmek mi ya da başka bir yöntem mi kullanılmalı?

 • sinem kavak
  22 Aralık 2017 at 10:09

  Sayfamın tasıma işlemini ben yapmadım, ideasoft eticaret sistemine gectık ve bu ıslemı onlar yaptı. Teknık kısımlardan çok anlamadıgım ıcın her ıslemı onların yapıcagını sanıyordum ama işlerin oyle olmadıgını farkettım.
  Yonlendırmelerı sımdı yapıcam ama yapmam gereken baska neler var ve nelere dıkkat etmelıyım bilmiyorum.

 • sinem kavak
  21 Aralık 2017 at 15:12

  Merhaba Kolay gelsin,
  Varolan e-ticaret sitemi aynı domain ile baska bır sunucuya tasıdım , suanda trafıgım azaldı ve arama sıralamasında çıkmıyorum bıle, bunun sebebi nedir acaba?
  ne yapılması gerekır ?

 • Seslikalbi
  18 Kasım 2017 at 03:40

  Gece gece aradığım en yararlı bilgi bu oldu. Peki hocam eski sitenin hiti yeni siteye etki edermi seo açısından olumlu etki yani

 • ahmet
  15 Kasım 2017 at 23:58

  Öncelikle kolay gelsin internet üzerinde araştırma yaparken yazınıza denk geldim. Siteniz aracılığı ile baya’da bilgi edindim Allah razı olsun. Ben 2 adet sitemi ana siteme yönlendirdim. Öncelikle 2 adet siteyi satın aldım, baya 404 hatası veren sayfa vardı. Bende bi kodla önce ana sayfaya yönlendirdim, daha sonra htaccess ten 301 kodunu ekledim tamamen sorunsuz olarak işlem gerçekleşti.

  1. Sorum : Şöyle bi durum oldu, 2 siteden olan bir linke tıkladığımda ana siteye gidiyor ancak bulunamadı diyo uzantıdı web cache olarak görünüyo,
  2. Sorum : Bazı kategoriler var onlarda yönlenmemiş, sizden ricam kategoriler için direk ana sitemin alt sayfalarına yönlendirebileceğim kod varmı?
  3. Sorum : bu yönlenen ancak bulunamadı diye hata veren işe nasıl bi çözüm bulabilirim, 3.sü bu yaptığım işlem hakkında fikrinizi almak isterim :)

  yorumumu lütfen cevaplayın bekliyorum tşk.

 • Font
  11 Kasım 2017 at 18:22

  şu fontu değiştir kardeş bu ne yazılar okunmuyor.

 • Ramazan
  13 Ekim 2017 at 15:50

  Kusura bakmayın ama kafam karıştı. Ben sayfanın tamamını değilde bazı silinmiş sayfalarımı yönlendirmek istiyorum bunun için aşağıdaki örnekteki yönlendirme yapmış olmam doğru mudur? Paylaşım için teşekkürler.

  RewriteEngine On
  RewriteRule ^www.xsporayakkabisisitesi.com/nike-spor-ayakkabi-1(.*)$ /nike-kirmizi-spor-ayakkabi [L,R=301]
  RewriteRule ^www.xsporayakkabisisitesi.com/nike-spor-ayakkabi-2(.*)$ /nike-sari-spor-ayakkabi [L,R=301]

 • Gökhan
  23 Eylül 2017 at 18:29

  Merhaba, yerel bir e-ticaret sitemiz var. Toplamda 149 adet link mevcut, bunları kolayca yeni adreslerine yönlendirebileceğim bir araç var mı? Yani şöyle, eski adresi yazacağım. Karşısına da yeni adresi yazacağım ve bana .htaccess çıktısını otomatik verecek. Sitenin altyapısı opencart, nasıl yapabilirim böyle bir işlemi?

 • Mustafa İpek
  21 Eylül 2017 at 20:12

  Selamün Aleyküm Hocam hayırlı işler diliyorum. Öncelikle internet üzerinden harika işler çıkaran biri ile aynı semtde oturmak beni çok mutlu etti :)
  **enuyduservisi.com sitesini bir farklı domaine taşımak istiyorum. Yalnız bu arada tasarımı da değiştireceğim. Yeni siteyi açıp **enuyduservisi.com sitesinde ki bütün makaleleri yeni siteye girsem ve cpanel redirect alan adı yönlendirme bölümünden tek tek linkleri yeni linke yönlendirsem olur mu? Cpanel yönlendirme yaparken farklı domain kabul ediyor mu? Eğer olmuyorsa ne yapabilirim?

  Ayrıca Google webmaster tools ta birşey yapmama gerek var mı acaba?

  Çok teşekkürler.

 • Mehmet
  16 Eylül 2017 at 19:29

  Merhaba kolay gelsin. blogger alan adımı kendi özel alan adıma yönlendirmiştim. webmaster toolsta adres değişikliğinde bir türlü 301 yönlendirmesi yapamıyorum. tüm siteleri dolaştım hiç bir yerde çözümünü bulamadım. bloggerın panelinden özel yönlendirmelere link verdim yine sorunum devam etti. Bu sorunu nasıl halledebilirim ? teşekkürler.

 • Taner
  27 Haziran 2017 at 01:02

  Celil hocam bir soru sormak itiyorum cevaplarsanız sevinirim. Şimdi benim a sitesini b sitesine yönlendirdik b sitesini de herhangi bir sorunla karşılaştığımda yönlendirmem gerekirse a sitesini mi c sitesine yönlendireceğim b sitesini mi c sitesine yönlendireceğim? Teşekkür ederim şimdiden

 • Mesut
  5 Mayıs 2017 at 20:07

  Hocam yönlendirme ve diğer tüm makaleleriniz için teşekkür ederim. Takip ediyordum sürekli ama anca yazabildim.

 • Uğur
  13 Nisan 2017 at 15:31

  Merhaba celil Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Makalenizi bir kez daha baştan sona okuduktan sonra söylediğiniz şekilde yapmıştım kontrol ettim de şu an bir sorun kalmamış yönlendirme olmuş teşekkür ederim.

 • Firat
  11 Nisan 2017 at 14:59

  Bu makale çok işime yaradı hocam. Diğer sitelere baktım ama parça parça anlatmışlar hep.

 • Fatih
  10 Nisan 2017 at 17:32

  Şimdi yoastta zaten 3 ay öncesinden etiketlere noindex vermiş ve site haritalarından kaldırmıştım. site:hadigez.com/etiket/ veya /tag/ aramaları yaptım etiketlere dair herhangi bir sonuç almadım. Dolayısıyla şimdi Yazılar > Etiketler kısmında yer alan etiketleri silebilir miyim?

  “Bir link yada url grubunu google önbelleğinden kaldırmak için öncelikle noindex etiket ekleyip google dizininden kaldırmasını beklemelisin. Bu kotnrolü gerçekleştirdikten sonra etiketleri güvenle silebilirsin.” demişsin. bu kontrolü nasıl gerçekleştirebilirim, yaptığım doğru mu? site:hadigez.com/etiket/ veya /tag/ araması yapmak.

  Ancak search console da sildiğim bir kısım etiket 404 olarak görünmeye başladı yaklaşık 80 adet Bunlar zamanla search console dan kendi kendine kaybolur mu?

  İlgin ve desteğin için çok teşekkürler.

  Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.
  Hadigez
  Fatih

 • Uğur
  8 Nisan 2017 at 22:35

  Celilcan Bey merhaba, öncelikle her soruya vakit ayırarak yanıt verdiğiniz için size şahsım adına teşekkür ederim. Benim sormak istediğim şu, detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım ki cevabı bir an önce eksiksiz bir şekilde almam gerekiyor. Şimdi benim http://www.sitem.com şeklinde bir sitem var, bu siteyi başka bir amaçla kullanacağım için blog.sitem.com olarak yeni bir subdomain kurdum ve siteyi buraya taşıdım. Bununla birlikte şimdi eski yazılarımı 301 ile yeni siteye aktarmam gerekiyor ancak verdiğiniz kodları .htccass’a eklemem rağmen halen Google’dan eski konulara tıkladığım zaman 404 hatası alıyorum. Bununla birlikte ikinci sorunum da yazı içindeki görseller kırık olarak görünüyor aslında tüm public html’yi olduğu gibi aktardım, cpanel’den veritabanını yükledim nerede yanlış yapmış olabilirim acaba.

 • Fatih
  6 Nisan 2017 at 22:28

  Celil Hocam merhaba,

  Zamanında gereksiz yere bir ton etiket ekledim yazılara. Şİmdilerde neredeyse 1k etiket oldu. Bunları temizlemek istiyorum ancak aşırı 404 şişmesi olacağı için ne yapsam bilemedim? Bir öneriniz var mıdır? Bu etiketlerden nasıl kurtulabiliriz. Zaten etiketleri de yoastta indexe kapadım bir işim yok bu etiketler ile.

 • Bulut
  5 Nisan 2017 at 17:16

  Celil Bey Selam,

  Domain değişikliği yaptım. Google Search Console üzerinden eski adres değişikliğini yeni adrese yönlendirmedim ve eski sitemi sildim. Eski sitemi tekrar eklemek istediğimde site aktif olmadığı için doğrulanamıyor. Ne yapmalıyım

  iyi çalışmalar

 • rafet
  14 Mart 2017 at 00:47

  sormak istediğim birşey var.

  Ben normal şekilde 301′ i atıp daha sonra domain firmasından eski siteyi yeni siteye yönlendiriyorum.

  Bunun bir zararı sıkıntısı olur mu?

 • Fatoş
  4 Mart 2017 at 10:56

  Merhaba videolarınızı izledim yazılarınızı okudum ama bu çalışmalarda yeniyim yardımcı olursanız seviniceğim. Örnek olarak aaa.com diye bir site var ve tib yedi .bu aaa.com olan sayfamı yani kapanan sayfamı içeriği aynı olarak bbb.com a yönlendirmek istiyorum. Yani aaa.com ‘a girildiğinde arama çubuğunda bbb.com yazmasını ve kapanan sitenin içeriğinin aynı olmasını istiyorum. Word pres kullanıcısıyım. bbb.com olan site ismini yeni mi almam gerekiyor çok takıldım kafam karışık yardımcı olursanız çok mutlu olucam şimdiden teşekkür ederim

 • Aydın Gül
  24 Şubat 2017 at 11:00

  Hocam merhaba wp sitemde daha önce yazdığım makaleleri yeni kapsamlı bir makale yazdım ve buraya 301 yönlendirdim bu yönlendirme yaptığım yazılarımın sitede görükmemesi için ne yapabilirim silmek doğru olurmu yoksa taslağamı çevirmeliyim bunları veya yeni bir katagori açıp orayaamı taşımalıyım. Çünkü bu yazılarımızın çoğu 2 veya üçğnçü sayfalarda çıkıyor azda olsa tirafik alıyor. Değerli yorum ve cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

 • hakan
  15 Şubat 2017 at 21:10

  Blogger’da 301 yönlendirme yapmaya gerek var mı ki? Domaini değiştirdim eski adrese girince zaten yeni adrese yönleniyor.

 • Nazlı
  18 Ocak 2017 at 09:53

  Merhabalar.
  Bir sorum olacaktı.

  Daha önce .html ile biten sayfalarımı .php yaptım. Şuan çoksa bulunamadı hatası alıyorum. .html ile biten yazılarımın .php ye yönlenmesi istiyorum nasıl yapabilirim.

 • Kadir
  8 Ocak 2017 at 23:05

  Tabiki, şimdiden ilginiz için teşekkürler.
  https://goo.gl/hFV7n8

  eski domainde : instagramturktakipci.com (bu kısmı onay esnasında silerseniz sevinirim)

 • kadir
  7 Ocak 2017 at 22:40

  evet yazınızda ve diğer yardımcı kaynaklarda belirtilen, yapılması gereken herşeyi yaptım. Şuan baktığımda wmtoos eski domaina hiç bağlantı yok, hepsi yenisine yönlenmiş. Hatta dahili baglantı da yok onlar da yeni domaine yönlenmiş durumda

 • Kadir
  7 Ocak 2017 at 18:28

  Celilcan bey merhaba sitenizi ve video derslerinizi takip ediyorum. Sitenizde anlattığınız gibi 301 yönlendirme yaptım. Benim 301 sebebim tib veya ban değil, domaini markalaştırma isteğim ve telif gibi sorunla karşılaşmamak. Siteyi olduğu gibi yenisine taşıdım yani sadece domain ismi değişti, site içi herşey noktasına kadar aynı..

  17.11.2016 da 301 atıldı ancak hala eski yenine gelmedi 1 haftada eski yerimi aldım diyenleri okuyorum, acaba birşeyleri eksik mi yaptım diyorum ama anlatımınızı harfiyen uyguladım. wmtoolsta eski sitenin tüm bağlantıları yeni domaine geçti ve site:domain.com olarak aradığımda hala index görünmekte. Bu aşamada öneriniz varsa dinlemek isterim, birkaç tanıtım yazısı aldım domain adı dofollow, anahtar nofollow şeklinde

 • Fidan
  5 Ocak 2017 at 23:01

  Çok Teşekkür ederim hocam desteğiniz için..

 • Fidan
  3 Ocak 2017 at 23:42

  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim hocam yeterince açıklayıcı bir şekilde cevap verdiniz ilgi ve alakanız için teşekkürler..

 • Fidan
  2 Ocak 2017 at 22:01

  Evet hocam aynen dediğiniz gibi şuanda com ve com.tr sitelerin ikiside farklı içeriklerle yayında. Yalnız hocam “(Ayrıca .com domainde yer alan tüm içeriklerin .com.tr deki tüm ilgili içeriklere 301 ile yönlenmiş olması gerekmektedir)” demişsiniz ama com sitesindeki içerikler, yeni olan com.tr sitesiyle yönlendireceğim alakalı sayfalar pek fazla bulunmamaktadır bu içeriklerde kalitesiz ve önemsiz içerikler olduğu için yeni siteme aktarmak istemiyorum. Birde hocam url yapısı ikisininde farklı nasıl bir yol izlemeliyim? Search consoleda adres değişikliği aracını kullanmadan önce htacsesde 301 yönlendirmesi gerçekleştirmeli miyim?

 • Fidan
  2 Ocak 2017 at 00:34

  Hocam merhaba benimde bi sorum olacaktı yardımcı olabilir misiniz?
  Benim com ve com.tr olmak üzere iki domainim var, com sitem eski sitem tema vs kötü olduğu için com.tr domainini aktif edip yeni bir tema kurdum. com.tr yeni olduğu için domain adında aramalarda bile çıkmıyor, ben com sitemi com.tr ye yönlendirmek istiyorum ama search consoleda bunu nasıl gerçekleştirebilirim iki sitenin içeriğinin aynı olması gerekiyor, araştırdığım kadarıyla 301 yönlendirmesi genenlikle eski sitenin içeriği yeni domaine taşınarak gerçeklestiriyor benim durumum tam tersi yeni domainin içeriğini aktif hale getirmek istiyorum com sitesinin aramalardan kalkıp yerine com.tr sitemin aktif hale gelmesini istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim?

 • Kemal
  30 Aralık 2016 at 23:44

  Evet mantıklı fikir, ben aldım cevabımı teşekkürler :)

 • Kemal
  30 Aralık 2016 at 15:45

  peki son adım olan search console da site değişikliği bildirimi yapmasak ne olur Celilcan bey? Mesela amaç whois e bile dikkat ederken bu şekilde hedef olmak istemesek

 • aynur yılmaz
  23 Eylül 2016 at 19:27

  güzel paylaşım ama ben domain üzerinden 301 yönlendirmesi yaptım ama yanlışmı dogrum anlamadım alt alan adı yönlendirme mi yapcam yoksa direk yönlentirme yapcam

 • mustafa şahin
  17 Ağustos 2016 at 23:31

  Bu işlemi bu şekilde yapınca google webmaster toolsdan site taşıma işlemi yapmaya gerek var mı.

 • Faik
  25 Mart 2016 at 16:50

  Süper.Ben blogspotumu yeni alan adıma yönlendirdim.Yönlenme gerçekleşti ve gayet iyide çalışıyor.Yeni alan adıma google web mastera sitemap gönderdim.Fakat .Eski blogspot adına olan webmaster a gönderdiğim sitemapı silmedim.yani hala eski blogspot adresim duruyor.Doğrumu yaptım?.Teşekkür ederim.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Ücretsiz psd siteleri

Ücretsiz photoshop dosyası ve hazır psd örnekleri yayınlayan siteler ilham teşkil etmesi açısından grafik işine yeni başlayanlar ve profesyonellerin çok işine yarayan kaynaklardır. İnternet üzerinde binlerce hazır şablon siteleri...

Kapat