Top

Backlink sorgulama

Celilcan / Seo Araçları  / Backlink sorgulama
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Backlink sorgulama

Sadece backlink alarak üst sıralarda çıkmak fikri nasıl yanlış ise hiç backlink almadan da arama sonuçlarında başarılı olmayı düşünmek yanlıştır. Google penguen güncellemesi siteye gelen bağlantıların kalite profiline bakar. Eğer çok düşük kaliteli ve doğal olmayan bir yapı var ise google tarafından ceza alırsınız. Düşük kaliteli linklerin sebepleri yanlış yapılan seo çalışmaları olabileceği gibi rakip firmalar tarafından sitenize uygulanan negatif seo çalışmaları da olabilir. İşte sadece bu nedenle bile düzenli olarak backlink sorgulama araçlarını kullanarak sitenize gelen bağlantıları sürekli olarak detaylı bir şeklide analiz etmelisiniz.

Google web yöneticisi araçları o web sayfasına gelen bağlantıların tümünü her zaman göstermeyebilir. Bu tür durumlarda kendinize yada rakip sitenize ait araştırma yapmak için ücretli ücretsiz backlink sorgulama araçlarını kullanmalısınız.

Backlink almak seo için yeterli midir ?

Maalesef bu işi yapıyorum diye geçinen çok kişi sadece bu sistemi kullanarak arama motorlarında bir yerlere gelmeye çalışıyor. Tabi ki başka sitelerden aldığımız bağlantıların seo çalışmalarında elbette iyi bir yeri vardır. Ancak eğer site içi seo kriterlerine riayet etmemişseniz aldığınız bağlantılar da düşük kaliteli ise bu size fayda değil, zarar sağlayacaktır.

Bu nedenle ‘seo çalışası’ ‘nı sadece backlink ve tanıtım yazısı almaktan ibaret saymak yanlış bir anlayıştır. Bu yüzden başka sitelerden bağlantı alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Link alırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz Link alırken nelere dikkat etmeliyim

Rakip siteler nerelerden backlink almış ?

Aslında en iyi seo analiz yöntemi rakip firmaları takip etmektir. Rakip siteleriniz hangi sitelerden bağlantı almışsa sizde o sitelerden sizde referans almaya özen gösterin. Bu sorgulamaları yapmak içinde aşağıda listelediğimiz araçları
kullanabilirsiniz.

Arama sonuçlarında üst sırada çıkma kriterlerinden biri olan site dışı seo teknikleri arasındadır. Backlink inceleme ve detaylı analiz işlemi bu yüzden önem arz etmektedir. Rakip firmaların internet sitelerine nerelerden backlink alındığı ve sizin sitenize nerelerden bağlantı geldiğini ve detaylı bağlantı profilini araştırmak ve analiz etmek için ücretli , ücretsiz bir çok seo araçları mevcuttur. Bu yazımızda backlinkleri otorite, kalite, sosyal sinyaller gibi bir çok metrik ile birlikte değerlendiren sorgulama sitelerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istedik. Aralarında ücretli ve ücretsiz bir çok alternatif bulunmaktadır. Siz de kullanarak kendinize en uygun tool ‘ları belirleyebilirsiniz.

En iyi backlink sorgulama siteleri :

Bence bu harika backlink analiz araçları sürekli elinizin altında bulunmalıdır. Çalışan ve çalışmayanları analiz ederek sürekli olarak güncelliyoruz. 2017  yılı itabarı ile bu sayfamızdaki backlink sorgulama araçlarını düzenli olarak güncellediğimizi bilmenizi isteriz.

  1. Backlink Watch
  2. Backlink analyzer +
  3. Ranksignals +
  4. Opensiteexplorer ( Moz firmasının çoklu seo aracı )
  5. Ahrefs backlink araştırma sitesi
  6. Majestic en iyi backlink sorgulama aracı
  7. Smart backlink
  8. Seologs
  9. Webmeup ( Ücretsiz aylık 3 sorgulama )
  10. Searchmetrics Suite ( Ücretli sürümü çok pahalı )
  11. Rank Signals (  2016 Ocak ayında çalışıyor ) +
  12. Linkresearchtool ( Ücretli, kaliteli ve çok pahalı )
  13. Cognitive Link Explorer
  14. Linkquidator
  15. Raven Tools
  16. LinkDiagnosis.com
  17. BacklinkWatch.com ( Ücretsiz backlink aratırması )
  18. Linkody
  19. Webceo
  20. Link Asisstant Seo Spy Glass
  21. Openlinkprofiler
  22. Urlprofiler
  23. Semrush Backlink Audit

Not : + işareti ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçların yanına koyulmuştur. Kaliteli sorgulama araçları genellikle ücretli olmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli sonuçlar için ücretli araçları seçmenizi tavsiye ederiz.

Kullandığınız farklı analiz araçlarını ve kullandığınız araçlar hakkındaki değerlendirmelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirseniz  seviniriz.

5 yorum yazılmış
 • Necati
  11 Nisan 2016 at 21:02

  Paylaşımınız için teşekkür ederim..Oldukça faydalı bir paylaşım oldu ellerinize sağlık

 • deniz
  17 Eylül 2016 at 11:13

  Teşekkür ederiz, sanırım artık hepsi ücretli :)

 • Sesli chat
  14 Ekim 2016 at 17:37

  Merhaba hocam sizlerin yazılarınızı çok yakından takip ediyorum mükemmel gerçekten…

 • cemal
  2 Ocak 2017 at 14:13

  Paylaşımınız için çok teşekkürler. Maddeler halinde listemeniz güzel olmuş elinize sağlık

 • parça eşya taşıma
  20 Şubat 2017 at 14:22

  emeğinize sağlık.. tek tek sıralamanız baya yardımcı oldu. teşekkürler.

Yorum yaz