Top

Çok etkili 6 seo sıralama faktörü

Celilcan / Google Seo  / Çok etkili 6 seo sıralama faktörü
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
4 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Çok etkili 6 seo sıralama faktörü

Seo çalışmalarında sıralamayı etkileyen en temel faktörleri ele alıyoruz. Başta Google olmak üzere  Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından arama sonuçlarındaki en önemli sıralama faktörlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sıradan teknikleri zaten bir çok forumda ve sitede bulabilirsiniz. Burada az değinilen veya sıradışı tekniklere yer vermeye gayret ettik.

Ziyaretçi davranışları

Kullanıcı etkileşimi her geçen yıl daha fazla önem kazanmaktadır. Girilen içerikler ziyaretçiyi memnun edecek düzeyde ise bu size seo başarısı olarak geri dönecektir. Bu yüzden içerik oluştururken kendinizi kullanıcı yerine koymalısınız. Buna  bir çeşit niyet okuma diyebiliriz. Bunları yaparken şu soruların cevabını vermelisiniz.

 1. Ben olsam hangi cümle yada kelime ile arama yapardım
 2. İçerikte hızlı bir şekilde görmek istediğim nedir ?
 3. Ziyaretçinin bu aramada temel amacı nedir ?
 4. İçerikte gereken temel bilgiler nelerdir.
 5. Ziyaretçinin yapmakta zorlanacağı şeyleri görsel öğeler ile anlatabilir miyiz ?
 6. Hemen çıkma oranı, sitede kalma süresi analiz edilerek negatif durumlar giderilmelidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde en iyi anahtar kelimeler belirlenmiş olacaktır. Sonuç olarak siteye gelen ziyaretçi aradığını bulup sitenizde kalma süresi ve sitenizi dolaşma süresi belirli bir ortalamanın üstüne çıkmış ise bu dakikadan sonra semantik seo yada başka şeyler ile ilgilenmenize hiç gerek kalmayacaktır.

Kaliteli içerik

Arama motorları ve en başta google hala içeriği en büyük sıralama faktörlerinden biri olarak görmektedirler. Bu doğal bir sonuçtur zira hem kullanıcılar hem de arama motorları için değer ifade eden en temel şey içeriktir.

İçerik benzersiz ve yüksek kaliteli olursa o zaman tabiri caizse tadından yenmez. Bunların üzerine bir de yazının ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmaya yetecek kadar akıcı ve uzun olması da eklenirse harika bir deneyim olacaktır.

 1. Site hızı
 2. Açıklama ve başlığın güzel bir şekilde belirlenmesi (  <title> ve <description> )
 3. Anahtar kelimenin başlıkta yer alması
 4. H1 ve H2 etiketleri ( Heading Tag )
 5. Video ile zenginleştirme
 6. Url içinde anahtar kelimenin yer alması
 7. Akıcı bir yazım tekniği
 8. Ziyaretçiyi sıkmayan orjinal görseller

Google güncellemelerini takip edin

Her ne kadar genel geçer seo teknikleri değişmiyor olsa da , yinede güncel seo algoritmalarını takip ederek bu konuda bilgilenmelisiniz. Böylece kimi zaman doğru bildiğiniz seo tekniklerinin yanlış ve zararlı hale geldiğini görüp önlem alabilirsiniz.

Tanıtım yazısı alın

Haber sitelerinden alınan tanıtım yazısı değerlidir.  Unutmamanız gereken haber sitelerinden gelen backlinklerin normal backlinklere oranla daha faydalı olduğudur. Katma değeri yüksek içerikler yayınlayarak haber sitelerinin alıntı yapmasını sağlayabilirsiniz. İşi garantiye almak için ilgilendiğiniz haber sitesine özel bir tanıtım yazısı hazırlayarak bir ücret karşılığında bunu yayınlatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Https etkisinden faydalanın

Bu konuda daha önce https ve seo üzerine makale hazırlamıştık isterseniz okuyabilirsiniz. Kısaca sadece şunu söyleyelim google ve diğer arama motorları artık SSL sertifikasını sıralamaya etki eden değerli bir seo faktörü olarak görmektedir.

Sosyal medya sinyalleri

Sosyal medyadan gelen sinyaller arama motorları açısından değerli bir kriter olarak kabul edilmektedir. Peki google hangi sosyal medya sitesini ne kadar önemsemektedir. Kaliteli bir sosyal medya uzmanı ile çalışarak sosyal medya sinyallerini artırabilirsiniz.

 1. Google+ – 0.30 ( Kendi SM portalına torpil geçiyor )
 2. Facebook Paylaşımı –  0.25
 3. Facebook Yorumu – 0.25
 4. Facebook beğeni – 0,25
 5. Twittter Retweet – 0,26
 6. Twitter Favori – 0,25
 7. Pinterest – 0.27

Google seo kriterleri ve kalite politikası kurallarını okuyun.

 

Seo kriterleri ile ilgili bilgilerinizi güncelleyin. Google , yandex ve diğer arama motorlarının kalite politikası kriterlerini dikkatlice okuyun. Ve sitenizi bu politikaları uygun hale getirin.

Saydığımız en etkili seo sıralama kriterleri yerli , yabancı seo uzmanlarının ortak görüşlerinden istifade edilerek tecrübelerimiz eklenerek hazırlanmıştır.

Yorum yok

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Over optimizasyon nedir ?

Aşırı seo penguen ve panda güncellemeleri sonrasında hayatımıza giren bir terimdir .   Over optimizasyon Türkçe karşılık olarak aşırı yoğun seo çalışmasıdır. Örnek olarak yapılan...

Kapat