Top

Google anahtar kelime aracı

Celilcan / Google Seo  / Google anahtar kelime aracı
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
4 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Google anahtar kelime aracı

Google Adwords anahtar kelime aracı ile  araştırma ve planlama yapabilir alternatif kelimeler bulabilirsiniz. Bu aracın ücretsiz olması en büyük avantajdır. Google ‘ın bu aracına rakip olabilecek semrush gibi araçlar için ücret ödemek istemeyenler rahatlıkla kullanabilirler.

Böylece rakip sitelerin seo çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabilir ve aynı teknikleri uygulayabilirsiniz. Kolay kullanım ve Türkçe arayüzü ile son derece basit bir şeklide araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

Anahtar kelime nedir ?

Bir sektörde belli bir oranda aranma hacmine sahip kelimelerdir. Örneğin nakliyat sektöründe en popüler aranan kelime evden eve nakliyat kelimesidir. En yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimelerde başarılı olmak için site yaşı, backlink kalitesi ve içerik kalitesi gibi yüzlerce sinyal kullanılmaktadır. Bu yüzden doğru anahtar kelimeleri bulmak çok önemlidir. Özellikle yeni projeler için ilk etapta çok zor olmayan kelimelerde başarı elde etmek amaçlanmalıdır.

Long tail keyword nedir ?

Kelime karşılığı uzun kuyruklu anahtar kelimedir. Seo sektöründeki karşılığı ise ana anahtar kelimelerin aksine insanların arattığı uzun kelime öbeklerini bulabilmektir.

Yapılan bir araştırmada uzun anahtar kelimelerin çok farklılık ve varyasyon göstermesine rağmen ana anahtar kelimelerden daha fazla arandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca dönüşüm odaklı olması çerçevesinde düşünüldüğü zaman uzun kelimeler çok daha kolay bir şekilde müşteriye dönüşme olasılığı yüksek olan kelimelerdir. Sektörün en rekabetli kelimesinde ilk sayfada çıkmak yeni siteler için mümkün olmayabilir. Ancak uzun kelimelerde bu hızlı bir başarı daha fazla mümkündür. Bu yüzden bu kelime öbeklerini doğru şekilde belirleyip üzerinde çalışmak son derece yararlıdır.

Dönüşüm odaklı seo nedir ?

Çoğu seo uzmanı veya site sahibi sektörün en rekabetli kelimelerinde çıkarmayı salt başarı olarak görürler. Oysa dönüşüm odaklı seo size müşteri olarak , iş olarak dönen kelimelerin üretilmesi ve bunların üzerinde çalışılmasıdır. İphone şeklinde arama yaptıran birisi genel bilgilere öz atmak istiyordur. Oysa iphone satın al , iphone fiyatları kelimelerini arayan biri muhtemel müşteri adayıdır. Bu yüzden seo çalışması sürecinde en önemli aşamalardan biri doğru ve dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimeleri tespit etmektir.

Google anahtar kelime planlama aracı nasıl kullanılır ?

https://adwords.google.com.tr/select/KeywordToolExternal adresinde bir arama yaptığınızda o arama ile ilgili aranma hacmi, rekabet ve ilgili aramalar bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylelikle alternatif sorgular üzerinde seo çalışması yürütebilirsiniz. Rekabeti yüksek ve aranma hacmi düşük kelimeler yerine rekabeti düşük aranma hacmi yüksek sonuçlara odaklanabilirsiniz.

 • https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/ adresine girin
 • Adwords’te oturum açın.
 • Bir web sitesi ile ilgili araştırma yapmak için Bir kelime öbeği , web sitesi veya kategori kullanarak anahtar kelimeler arayın seçeneğini tıkayın.
 • Ürününüz veya hizmetiniz kısmına araştırma yapacağınız anahtar kelime yada kelime öbeğini girin
 • Sonra fikir al butonuna tıklayın
 • Anahtar kelime fikirleri sekmesinde yazdığınız kelime ve onunla ilgili aramaların ortalama aylık arama sayısı, rekabet oranı gibi bilgileri bulabilirsiniz.

google adwords anahtar kelime bulma aracı

Ücretsiz anahtar kelime bulucu araçlar

Longtail keyword denilen uzun kuyruklu kelimeleri bularak kolayca rekabet etmeden google ‘da üst sıralara çıkabilirsiniz. Popüler ve rekabeti yüksek kelimelere çalışmak yerine daha az aranma hacimli ve rekabeti düşük kelimelerde çalışmak özellikle yeni siteler için daha mantıklı gözükmektedir. İşte tam da burada anahtar kelime bulucu araçlar gerçekten çok işe yaramaktadır. Rakip sitelerin hangi kelimelerde çıktığından tutunda çok değişik tekniklerle yeni anahtar kelimeler üretme araçlarına kadar bir çok aracın listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Semrush (TR kullanılıyor)
 • Keyword Eye
 • WordTracker
 • Youtube keyword tools
 • Keyrow ( Ücretsiz )
 • Open Site Explorer
 • Ahrefs
 • Longtailkeyword
 • KeywordElite
 • Market Samurai programı
 • Traffic Travis

Güncelleme notu :  2014 tarihi itibarı ile meta keyword , description gibi metaların doğru bir şekilde kullanımı daha da önem kazanmıştır. Bu nedenle semantik seo ve long tail keyword ( uzun kuyruklu aramalar ) alanlarına yönelmenizi öneririm.

Anahtar kelime seçimi nasıl olmalıdır ?

İlk paragrafta yazdığımız gibi rekabeti düşük ancak aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri belirleyerek bunlarda çalışırsanız başarılı olma şansı daha yüksektir. Arama sonuçlarında belirli bir yükselme sağladıktan sonra ana sorgularda da yükselebilirsiniz. Makale içinde semantik seo ‘ya uygun bir şekilde bu keyword’leri %5 i aşmayacak şekilde kullanmalısınız. Aksı takdirde aşırı seo yapmış olursunuz. Bu da panda algoritması tarafından ceza almanıza sebep olabilir.

3 yorum yazılmış
 • aile
  11 Mart 2016 at 09:51

  ÇOOK YARARLI BİR MAKALE TEŞEKKÜR EDERİM

 • 911aile
  30 Mart 2016 at 10:04

  çok faydalı ve bilgi dolu bir paylaşım olmuş.. iyi ki varsınız

 • Emirhan Bulut
  4 Ekim 2017 at 12:53

  Bence baz istasyonu kelimesinde yükselmek çok kolay.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medyadan gelen verileri analiz etmek son derece önemlidir. Bu veriler sayesinde hedef kitlenizi tanıyabilir, rakip analizleri yapabilir ve nasıl...

Kapat