Top

Kırık linkleri tespit etmek

Celilcan / Seo teknikleri  / Kırık linkleri tespit etmek
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Kırık linkleri tespit etmek

Ulaşılamayan linkler başa beladır , sayılarının artması hem google tarafından hoş karşılanmaz hem de seo açısından oldukça olumsuz bir durumdur. İnternet sitenizde gerek daha önceki konuları silmek gerekse yazılımsal sebeple oluşan bağlantı hatalarını tespit etmek ve bu hataları gidermek için umarım yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bahsedeceğimiz bu araçlar sitenizin kırık link ( broken link ) tespitini yaptığı gibi sitenizden çıkış yapan bağlantıların ( external ) durumunu da kontrol ediyor.

W3C sitesini sadece kod doğrulama amaçlı kullanılmıyor , bugün W3c yi dolaşırken bir hizmetini daha buldum ,bence çok hoş üstelik ücretsiz. Bu hizmet sitenizdeki bağlantı çıkışlarını analiz ederek ulaşılamayan bağlantı var mı yok mu onları tespit etmeye yarıyor

Html doğrulama sisteminin yanı sıra çalışmayan linklerin de tespitini sağlayan araç mutlaka sık kullanılanlar arasında bulunmalıdır.

Kırık linkleri nasıl bulunur ?

http://validator.w3.org checklink bu adresten taramayı yapabilirsiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız http://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/ eklentisini kullanabilirsiniz.

Ayrıca site içi hataları tarama yazılımlarından olan Xenu programı ile de detaylı bir tarama yaptırabilirsiniz.xenu-link

İşinize yarayabilecek  diğer online sorgulama araçları :

En büyük site içi problemlerden biri olan tarama hataları ve sitenizde çalışmayan url leri tespit ederek analiz yoluna gideceğiniz araçlar aşağıda listelenmiştir.

  • http://validator.w3.org/checklink
  • https://error404.atomseo.com/ – Sitenizi tarayarak harika bir şekilde problemleri buluyor
  • http://www.brokenlinkcheck.com/
  • http://www.deadlinkchecker.com sitesi de oldukça başarılı bir tarama yapıyor.

Kırık linkler ile backlink kazanmak

Daha önce sunucudan her hangi bir sebeple silmiş olduğunuz alt sayfaları kullanarak ana sayfanızın kalitesini artırmanız mümkün.

Kırk bağlantıları bulduktan sonra bunları ana sayfaya veya ilgili sayfalara yönlendirmek için ise 301 yönlendirmesini kullanabilirsiniz. Böylece yabancı sitelerde geçen ‘broken link building‘ ‘ulaşılamayan bağlantılarınızı backlinke dönüştürme‘ işlemini yapmış olursunuz.

Daha önce yayın yapan içeriklerin artık olmadığını düşünelim. Bu silinmiş sayfa / sayfaların otorite puanı yüksek olabilir. Bu heba etmemeniz gereken bir sonuçtur . Ulaşılamayan alt sayfalarınızın listesini yaparak aralarında page authority değeri yüksek olanları ana sayfanıza yönlendirirseniz, ana sayfanızı güçlendirmiş olursunuz.

  1. Öncelikle tarama hatası veren silinmiş sayfalarınızın bir listesini çıkarın. ( Bu liste elinizde mevcut değilse
  2. Domain ve Sayfa otoritesi kontrol araçları ile tek tek taratın
  3. Ulaşılamayan backlinkler arasında bulunan yüksek otoriteli sayfalarınızı 301 ile ana sayfaya yönlendirin.

Sonuç olarak : En önemli site içi faktörlerden biri olan çalışmayan site içi linkleri düzeltmeniz arama motoru performansınıza olumlu etki edecektir.

Yorum yok

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Site dışı seo

Arama motoru optimizasyonu site içi ve site dışı seo etkenlerinee bağlı  olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Bu yazımızda sizlere...

Kapat