Top

Link temizleme

Celilcan / Link temizleme

Bir google güncellemesi olan penguen algoritması backlink yapısının kalitesiz olması durumunda size penaltı denilen ceza türünü uygular. Bu penaltının ağırlık derecesine göre cezadan kurtulma döneminiz uzayabilir yada kısalabilir.

Penguen güncellemesinden algoritmik olarak ceza yada manuel spam cezası alan sitelerin yapması gereken en önemli işlem backlink temizleme işlemidir. Bu durum panda güncellemesinde ise içerik ve site içi seo faktörleri ile alakalıdır.

Backlink temizleme ve silme işlemine neden gerek duyulur ?

 • Seo paketleri adı altında satılan blackhat seo teknikleri kullanmışsanız.
 • Doğal olmayan backlink inşaası yöntemleri
 • Sitenize negatif seo ( anti seo ) çalışması yapılması . Bazen yanlış seo çalışmaları ile kendi kendinize anti seo yapıyor olabilirsiniz. Bazen de kötü niyetli rakip siteler tarafından bu tür çalışmalar yapılır.

Google Manuel spam cezası nedir ? 

Google webmaster araçlarından uyarı vererek sizi bilgilendirdiği penaltı türüdür. Algoritmaya dayalı bir düşüş manuel sıralama kaybına göre daha hafif sayılabilir. Bir anlamda google size haber vererek çözümü konusunda yardımcı olur. Örn. içerik ile alakalı sorunlardan kaynaklı hatalarınız mevcut ise bunları düzeltmenizi ister. İyi bir seo uzmanı ile iletişime geçerek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Algoritmik google cezası nedir ?

Google Her hangi bir uyarı vermeden sizi sıralamadan sert bir şekilde düşürür. Bu tür sıralama kaybında en büyük sorun hatanızın ne olduğunu anlayabilmek için uzun uğraş sarf etmeniz gerektiğidir.

Bu nedenle tam olarak hangi durumdan dolayı sıralama kaybı yaşadığınızın tespiti için öncelikle organik trafiğin ayrıntılı bir şeklide analiz edilmesi gerekir.

Backlink temizleme işlemi nedir  ?

Sitenize gelen zararlı bağlantıların temizliği veya kaldırma işlemi sitenize zarar veren bağlantıların tespit edilerek reddedilmesi ve google ‘dan silinmesi işlemidir.

Temizlenecek backlink aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

 • Hangi anahtar kelime ile alınmış olduğu analiz edilerek doğallık tespiti yapılır.
 • Ip adresi ve sunucu yapısı ( link network olup olmadığı )
 • Nofollow veya Dofollowq olması
 • Site genelinden ( footer ) olup olmadığı
 • Gelen bağlantıya ait domainin yaşı ve pagerank değeri.
 • Hangi ülkeden ve domain uzantısından geldiği
  Domain ve sayfa otoritesi
 • O bağlantıdan gelen trafik ve sosyal sinyaller
 • Rakip sitelerin spam skorları ölçülür.

Backlink kaldırma işlemi aşamaları !

 1. Siteye ait tüm backlinkler bir çok kaynaktan toparlanır. ( Moz, Ahrefs, Majestic vs. )
 2. Tek liste haline getirilir.
 3. Linkresearchtool, Cognitive seo, Seo Spy Glass, LinkQuidator, LinkDelete, LinkDetox , Google Webmaster Tools , Netpeak Checker gibi profesyonel araçlar kullanılarak, her backlink google algoritmaları yönünden bir çok metrik baz alınarak incelenir
 4. Google disavow dosyası oluşturulur ( Google’a istenmeyen bağlantıların bildirilmesi )
 5. Bağlantı reddetme işlemi yapılır.

Sitenize zarar veren backlinklerin silinmesi ve site içi seo hatalarının giderilmesi böylece panda ve penguen algoritması ile dost olmak için iletişim sayfamızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 

Backlink Temizleme ile penguen cezasından kurtulun.