Top

Seo Haberleri

Celilcan / Seo Haberleri

Fotoğrafların içindeki nesneler artık sıralama sinyali

Google ‘ın resimleri tanıyabildiğini biliyoruz. Ancak Google Cloud Platformu tarafında görüntüleyebileceğiniz Cloud Vision Api ile resimleri tanımanın daha da ötesinde resimlerin içinde hangi nesnelerin bulunduğunu belirleyebildiğini duymamış olabilirsiniz. Hadi bunu da duyduğunuzu düşünelim. Artık resimlerin i indeki nesnelerin bir sıralama sinyali olduğunu muhtemelen duymadınız. Google artık bu yeni teknoloji ile fotoğraf veya her hangi bir imaj içinde yer alan nesneleri ayrı ayrı gruplandırır ve neler olduğunu belirler. Arama sonuçlarını da buna göre listeler.
Örneğin deniz, yelken, logo,yazı, araba, maymun gibi tek tek nesneleri belirleyebilir. Bu algoritmanın daha da kaliteli hale gelmesi ile birlikte arama sonuçlarına direkt olarak etki edeceğini düşünüyoruz. Resimlerin birebir aynı olup olmadığını, ufak tefek hilelerle resim özgünleştirmesi yapılamayacağı gayet açık gözüküyor. 19 Nisan 2017

————————————————— // —————————————————

En kaliteli seo araçlarından biri olan #Ahrefs ‘e 26 Mart  2017 tarihi itibarı ile Türkçe desteği geldi. Sitenin büyük bir kısmının Türkçeye çevrilmiş olması Türkiye seo sektörünün ve kapasitesinin artık kabul edilebilir oranda yükseldiği anlamına da geliyor. Bu gelişmenin semrush, moz, sistrix gibi diğer seo araçlarına da yol göstermesini bekliyoruz. 26 Mart 2017

————————————————— // —————————————————

indir.com KISA VAKA ANALİZİ ve Google Fred güncellemesi

indir.com bilindiği üzere manuel işlem görerek google ‘an indexleri silindi. Google bir sitenin indexlerini hangi durumlarda siler bunu daha önce yazılarımda bir çok kez anlatmıştım.

Site özelinde anlatmak gerekirse indir.com site yönetiminin kendisine negatif seo yapmayacak kadar kaliteli bir ekip diye düşünüyorum. Bu nedenle siteye gelen backlinklerin bir çoğu antiseo kapsamında değerlendirilmelidir. Sitenin uğradığı manuel işlemin de kesinlikle site içi problemler ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen gözden kaçan farklı bir durum var. çok özel manuel işlem uygulamaları var örneğin yapısal veri, reklam yerleşim ve yönlendirme sorunları veya 3. parti yazılım kaynaklı problemler olabilir. Aynı şekilde url yapığı değişikliğinde yapılan hatalara ‘da detaylı olarak göz atmak gerekir. Hasan bey ile yaptığım görüşmede de kendilerinin bu sorunu kısa bir süre içinde çözebilecek bilge ve birikime sahip olduğunu ve kısa süre içinde olumu haber beklediğimi ilettim.


————————————————— // —————————————————

Google 8 Şubat tarihinde çıkadığı Phantom5 güncellemesi henüz hazmedilmemişken yeni bir güncelleme ile mi karşımızda ? 9 Mart tarihinde bir çok trafik takibi izleyen sitelerden takip ettiğimiz kadarı ile ciddi bir hareketlilik görünüyor. Bir çok seo forumunda yapılan güncellemenin BlackHat Seo teknikleri uygulayan siteler ve bağlantı düzeni ( PBN ) kullananlar ile ilgili olduğu konuşuluyor. Güncellemeye bir isim bile verildi ismi Fred  :) Adwords reklamlarını öne çıkarıp seo ‘yu öldürmeye yönelik diyenlerin sayısı da bir hayli fazla gözüküyor.

Özellikle onlarca siteyi bir arada barındırmaya çalışanlar bugün ciddi şeklide sorunlar yaşadılar. Örnek olarak vermek gerekirse İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya, Mersin, Erzurum, Tekirdağ diye domainler açmış olanlar işi bir adım daha ileriye götürerek ilçe isimleri ile domainler açanlar üstelik bu sitelerdeki içerikleri de sadece rewrite ile oluşuranlardan bahsediyoruz. İşte bu tür sitelerden ve haber sitelerinden bugün manuel ceza aldıklarına dair geri bildirimler aldık.

Google fred güncellemesinden sonra trafik kaybı yaşayanlar çözüm için

Eğer 8 Şubat 2017 tarihinden sonra internet sitesinde trafik kaybı yaşamışsanız aşağıdaki önlemleri alarak durumu kurtarmaya çalışabilirsiniz.

 • Sitenizdeki agresif reklam yerleşimi varsa kaldırın
 • İnce ve zayıf içerik diye tabir edilen kullanıcıya değer katmayan ve ahahtar kelimelerden veya bir kaç cümleden ibaret makaleleri sitenizden kaldırın
 • İçeriği olabildiğince görünür kısma taşıyın
 • Mobil aygıtlarda ki kullanım sorunlarını çözün

Sonuç olarak google kalite politakalarına uygun siteler yaparsanız bu tür sorunlarla başınız belaya girmez . 9 Şubat 2017


————————————————— // —————————————————

AMP SAYFALARDA ADSENSE REKLAMI YAYINLAMA

Hızlandırılmış Mobil Sayfaları WordPress Sitelerinde kolayca aktif etmek için Amp eklentisini kullanabilirsiniz. Amp eklentisi kullanan sitelerde reklam gelirleri düşer çünkü amp içinde adsense reklamı yayınlamak için eklentiler ekstra para istiyor. Yani wordpress eklentisinin paralı sürümünü satın almak zorundasınız. Peki bu ücreti ödemeden amp sayfalarda adsense ve diğer reklamları yayınlamak ister misiniz  ? Yapmanız gerekenler çok basit aşağıdaki basit adımları uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Amp nedir, nasıl kurulur gibi soruların cevabı için sitemizdeki diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

 • Öncelikle /wp-content/plugins/accelerated-mobile-pages/templates/design-manager/design-2/elements/content.php yolundaki dosyayı bilgisayarınızda editplus, notpead++ gibi bir program ile açın.
 • Bu bölümü tamamen silin
  <?php
           $amp_custom_content_enable = get_post_meta( $this->get( 'post_id' ) , 'ampforwp_custom_content_editor_checkbox', true);
           // Normal Front Page
           if ( ! $amp_custom_content_enable ) {
              echo $this->get( 'post_amp_content' ); // amphtml content; no kses
           } else {
              // Custom/Alternative AMP content added through post meta
              echo $this->get( 'ampforwp_amp_content' );
           }
           // echo $this->get( 'post_amp_content' ); // amphtml content; no kses
           ?>
 • Sildiğiniz bölüm yerine bunu ekleyin. Aşağıdaki kod yazının 1. ve 3. parağrafından sonra adsense reklamı yayınlanmasını sağlayacaktır. Tabiki ca-pub yazan yeri ve data-ad-slot yazan yerdeki değişiklkileri yapmayı unutmamalısınız.
  <?php
  $content = $this->get( 'post_amp_content' );
  $contents = explode("</p>", $content);
  $p_number = 1;
  foreach($contents as $content){
  echo $content;
  /* 2. paragraftan sonra reklam yerleşimi*/
  if($p_number == '1'){
  echo' <amp-ad class="amp-ad-1" type="adsense" width=300 height=100 data-ad-client="ca-pub-BURAYA" data-ad-slot="BURAYA"></amp-ad>'; }
  /* 5. paragraftan sonra reklam yerleşimi*/
  if($p_number == '3'){ echo '</p><p>'; echo'<amp-ad class="amp-ad-5" type="adsense" width=300 height=250 data-ad-client="ca-pub-BURAYA" data-ad-slot="BURAYA"></amp-ad>'; }
  echo '</p>'; $p_number++;
  } ?>

WordPress sayfalarınızın mobil aygıtlarda çok daha hızlı açılmasını sağlayan AMP ile arama sonuçlarında çok daha başarıl elde edebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız çözüm ile amp sayfalarda reklam yayınlama sorunu da çözmüş olursunuz. 08 Mart 2017

————————————————— // —————————————————

SSL ‘e geçiş yaptığınız halde Google Chrome , Firefox ile gezinti yaparken kimi sayfalarda güvenli değil iletisi mi alıyorsunuz? Muhtemelen temanın içinde bulunan bir resmin Javacsript veya css dosyasının https ye geçişini sağlamamış olabilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız Really Simple SSL eklentisini kullanmanızı öneririm. Bunun dışında https://www.whynopadlock.com/check.php sitesinden sorunlu dosyayı tam olarak tespit edebilirsiniz. Çok fazla alt sayfanız var ve bütün sayfaları tarayarak aralarında güvenli olmayan olarak işaretlenmiş sayfalar var mı bulmak istiyorsanız semrush aracının yeni özelliğinden faydalanabilirsiniz. 06 Mart 2017

————————————————— // —————————————————

SEO GÖRÜNÜRLÜK ANALİZİ

Seo Visibilty Türkçe karşılığı olarak Seo görünürlüğü bir internet sitesinin google ve diğer kaynaklardan ne kadar trafik aldığının 3. parti seo araçları ile analiz edilmesidir. Daha çok rakip analizi yaparken bu tür bilgiler çok işe yarar.

Bilindiği üzere Algoroo, Mozcast gibi araçlar google ‘ın arama sonuçlarını düzenli olarak inceleyerek dalgalanma, algoritma değişikliği gibi konularda bize bilgiler veriyorlar. Ancak bu araçlar global verileri analiz ettiği için genellikle Türkiye için doğru bilgilendirmeler olmuyor. Rank Ranger tam da bu noktada kalbimizi kazanmayı başaracak görünüyor : http://beta.rankranger.com/google-serp-features adresinden yayın yapan ve google.com.tr detaylı analiz ederek google ‘daki dalgalanmalar ve algoritma değişikliklerini anlık olarak takip etmenizi sağlar. Üstelik bilinen Algoroo , Mozcast gibi araçlardan çok daha kapsamlı veriler sunar.

Rank Ranger 500.000 anahtar kelime ve site veri kümesini kullanarak şu verileri değerlendirir.

 • Arama motoru sonuçlarındaki her türlüğü değişiklikler
 • Organik sonuçlardaki değişimleri ( Mobil, Masaüstü , Amp -Hızlandırılmış mobil sayfalar- ayrı ayrı )
 • Arama trendleri
 • Google answer box verileri
 • Google Adwords reklamları
 • Featured snippet verileri
 • Related Keywords  ( ilgili aramalar )
 • Haritalar

15/02/2017

————————————————— // —————————————————

GOOGLE PHANTOM5 ALGORİTMA GÜNCELLEMESİ

Google tarafından doğrulanmamış olsa da PBN ( Private Blog Network ) güncellemesi yapıldı. PBN ağlarını kullananların bildirimleri ciddi manada Sıralama kayıpları ve ziyaretçi kaybı yaşadıkları anlaşılıyor. Bu güncellemenin adına SearchMetrics Phantom5 adını verdi. Yaşanan büyük dalgalanmalar  , anahtar kelimelerdeki sıralama kayıpları ve ciddi trafik kaybı yaşayan siteler algoritmadan olumsuz olarak etkilenmiş kabul ediliyor.

Bu algoritma sonucu sorun yaşamayan internet siteleri doğal çalışma yapan, kaliteli ve otoriter içerikler paylaşan, doğal olmayan bağlantılar satın almayan sitelerdir. Sürekli aynı anahtar kelime başlığını içeren konu başlıkları, anahtar kelime doldurma, birbirine benzer köprü siteler açma gibi doğal olmayan seo teknikleri kullananlar ise ciddi manada kayıplar yaşadılar . Google Phantom 5 güncellemesi den etkilenen siteler için kurtuluş yollarını facebook üzerinden yaptığımız canlı yayında anlamaya çalıştık.

7 Şubat 2017

————————————————— // —————————————————

Referral spam trafik webmasterların başlarına bela olmaya devam ediyor. Şimdi de reddit ve secret.google.com gibi robotlar analytics verilerini manipule ediyorlar.

Bunu engellemenin tek yolu lokasyon bazlı engellemedir. Ülke bazlı engellemeyi de https://www.ip2location.com/blockvisitorsbycountry.aspx adresinden oluşturacağınız htaccess kodu ile yapabilirsiniz.  1 Aralık 2016

————————————————— // —————————————————

Google ve Bing ortak bir karar ile site haritası için destekledikleri boyutu 50 megabyte ‘a çıkardılar. 30 Kasım 2016