Top

Growth hacking

Celilcan / Growth hacking
Anonymous asked 3 sene ago

İngilizce seo bloglarında sıkça rastladığım growth hacking ile ilgili bilgi almak istiyorum. Lütfen aşağıdaki sorularımı cevaplar mısınız ?

 • Growth hacking nedir
 • Growth hacking yöntemleri nedir
 • Bu yöntemleri hangi firmalar kullanmıştır ve başarı sağlamış mıdır ?
 • Bu yöntem her sitede kullanılabilir mi ?
 • Birde bu soru ile bağlantılı olarak A/B testi nedir

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

1 Answers
celilcan Staff answered 3 sene ago

İnşallah detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.
Growth hacking nedir ?
Yeni bir arama motoru optimizasyon tekniği olarak adı duyulmaya başlayan growth hacking tekniğini edebiyata girmeden anlatmak gerekirse son kullanıcıya daha hızlı nasıl ulaşılabileceği ve farklı analizler yapılarak popülariteyi ve kullanımı artırmanın hedeflenmesi olarak anlatılabilir.
Bu konu ile ilgili hep twitter hikayesi anlatılır. Twitter ilk kurulduğunda önüne gelen üye oluyormuş ancak bu üyeler sonrasında siteye geri dönmüyor ve her hangi bir aktivite yapmıyormuş. Bu aşamada analitik düşünceli twitter mühendisleri tarafından uygulanıyor.
Özellikle düşük bütçeli projeler için muhteşem bir argüman olarak kullanılabilir. Kullanıcıların hangi butonlara tıkladığı yada tıklamadığı, hangi sayfalaradan hangi sebeple çıkış yaptığı gibi kullanıcı metrikler iyi analiz edilirse çok güzel sonuçlar alınabilir.
Growth hacking tekniği nasıl yapılır ve örnekler 

 1. Youtube tarafından embed kodu keşfedilince videolar çok hızlı yayılmaya ve izlenme oranları müthiş bir şekilde artmaya başladı.
 2. Eğer hesapları aktif olmazsa kapatılacağı ve bu güzellikten mahrum olacaklarına dair kullanıcılara mail atılıyor.
 3. Aktif olan hesapların takip ettikleri kullanıcıların ve diğer aktivitelerinin diğer kullanıcılar tarafından görünür hale getirilmesi ile mükemmel bir etkileşim yakalanıyor.
 4. YandexDisk tarafından kullanılan güzel bir teknikte ise her arkadaşınızı davet ettiğinizde size 500 Mb ek kota sağlaması YandexDiskin bilinirliğini yüksek oranda artırmıştır.
 5. Google analytics ve yandex metrica gibi sayaçların verilerini iyi okumak 
 6. Seo araçlarını sürekli araştırmak ve kullanmak 
 7. A/B testi ile farklı sayfa tasarımlarının kullanıcı için ne tür geri dönüşümler sağladığını test ederek en verim aldığınız sayfa stilini kullanmak ( Optimizely, Unbounce ) 
 8. A/B testi nedir yukarıdaki maddede anlattık. Türkiyede çok fazla kullanılmayan bir teknik değildir. Bu konuda çalışma yaparsınız kesinlikle iyisonuçlar elde edersiniz. Sayfayı değişik şekillerde tasarlayarak hangi sayfa kullanıcıdan daha olumlu geri dönüşümler sağlıyorsa o sayfayı kullanabilirsiniz. ( Landing page , formlar vs.)

Umarız yeterli cevap olmuştur.
İlginiz için çok teşekkürler
 


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...