Top

Moz Spam score

Celilcan / Moz Spam score
Anonymous asked 3 sene ago

Ben Moz firması tarafından piyasaya sürülen opensiteexplorer seo aracı ile ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bu senenin başlarında spam score diye bir metrik görülmeye başladı malumunuz.

Ben ücretli olarak kullandığım bu araç ile ve spam score ile ilgili şunları sormak istiyorum.

  • Spame score nedir, neyi ifade ediyor ?
  • Moz spam score verileri güvenilir midir ?
  • Link temizliği için bu aracı kullanabilir miyiz ?
  • sizce LRT , Link Delete, LinkQuaditor, SeoSpyGlass gibi araçları link temizliği için tercih edilir mi , yoksa manuel olarak mı analiz yapmalıyız.
  • Moz spam skoru linklerin ne kadar zararlı olduğunu mu göstermektedir ?

Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

1 Answers
celilcan Staff answered 3 sene ago

En çok kullanılan ve kaliteli Seo analiz ve takip aracı olan Moz artık backlink kalitesi ve analizi de yapıyor. Ve bir sitenin spam skorunu hesaplıyor. Böylece penaltı cezası alma ihtimalini rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Spam score nedir ?

On beşin üzerinde kriter ile değerlendirme yaparak her backlink’in sitenize verebileceği zararı analiz ederek risk haritasını belirlemenizde yardımcı olur. Google spam ceza riskini belirleme kriterleri her ne kadar gelişmiş ve stabil olmasa da sizler için bir fikir verecektir. Eğer spam score rakamı tehlike sınırında ise mutlaka site içi ve site dışı ceza sebeplerini ortadan kaldırmanız gerekir. 0-17 arasında spam skor puanı getirmiş olan bu algoritma ile 17 puanına ne kadar yakınsa ceza riski de o oranda artıyor. Biz bu aşamada LRT , Cognitive gibi araçların daha başarılı olduğuna inanıyoruz. Moz ‘un biraz daha ekmek yemesi lazım gibi görünüyor.

Aşağıdaki tablodan moz spam scor puanı ile google ‘dan ceza alma riski arasındaki bağlantıyı görebilirsiniz. Başkasının kullandığı bir siteyi satın alırken veya eski bir domaini değerli diye almadan önce menfaatiniz için buradan da sorgulama yapmanız gerekmektedir.

spame-score-risk-tablosu


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
4 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...