Top

Organik sonuçlar ve kaliteli reklam ilişkisi ?

Celilcan / Organik sonuçlar ve kaliteli reklam ilişkisi ?
Anonymous asked 3 sene ago

Yüksek top.. ve pudra.com  gibi kadın siteleri ile ilgili bir soru sormak istiyorum ;

Dikkat ediyorum özellikle yüksek top.. aramalarda ( google, yandex, bing )  karşımıza çok fazla çıkmıyor fakat buna rağmen sitelerine özel reklam alabiliyorlar. Bu bahsettiğim sitelerin trafiği ile neredeyse aynı olan pek çok kadın sitesi ise yalnızca google adsense üzerinden kazanabiliyor. Özel reklam alamıyor. Bahsettiğim bu iki sitenin özelliği nedir ki nasıl özel ve kaliteli reklam alabiliyorlar.

Bizimde kadın sitemiz var aynı şeklide kaliteli reklam alabilmek için neler yapmamız gerekir ?

  • Organik arama sonuçları ile reklam kalitesinin ilişkisi nedir ?
  • Adsense hariç diğer özel ve yüksek karlı reklamlar  için ne gibi çalışmalar yapmak gerekir ?
  • Sayfa to oranının reklamdan para kazanma ile direk bir ilişkisi var mıdır ?
  • Hemen çıkma oranı reklam kalitesini etkiler mi ?
1 Answers
celilcan Staff answered 3 sene ago

Merhabalar bahsettiğiniz sitelerden örneğin pudra.com ‘un domain tescil tarihi 2003 yani on iki yıllık bir domain olduğu görülüyor. Pudranın trustuflow değeri 43 bu da mükemmel bir değer.
Alexa verilerine göre dünya üzerinde 56 bin Türkiyemiz üzerinde 996. sitedir. yine alexa verilerine göre pageview oranı 4 ki bu çok mükemmel. Hemen çıkma oran %54. Sitede ortalama kalma süresi 2 dakikanın üzerindedir.
En önemli sebeplerden birisi organik arama trafiğinin büyük bir kısmının PUDRA ana kelimesinden geliyor alması. Bu da bilinirlik seviyesi ve brand çalışmasını mükemmel bir şekilde doyuma ulaştığını gösterir. Bu site ile ismini marka yapamayan bir sitenin rekabeti söz konusu değildir.
Semrush verilerine göre trafiği 205K ki bu hiçde azımsanacak bir rakam değildir. Örneğin organik aramalarda erkek isimleri, bebek isimler gibi kelimelerden büyük trafik elde ediyor. Cinsellik kelimesi de yuksektopuklar ve pudranın en büyük hit kaynağı olan kelimelerden. Yani sitelerin organik başarısının zayıf olduğunu söylemek tamamen desteksiz atmak olur diye düşünüyorum.
Yani özetle Türkiye de büyük aranma hacimleri olan cinsellik ve türevi kelimeler, bebek isimleri, tarot falı gibi kelimelerde başarı elde etmesi bu siteleri ayakta tutmaya yeter. Long tail ve aranma hacmi düşük kelimelerde başarısız olmaları çokda bir anlam ifade etmiyor. Marka bilincinin artırılmış olması da reklam verenler için en cazip fırsatlardan biri olarak görünüyor.


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...