Top

Url kısaltma ve seo

Celilcan / Url kısaltma ve seo
Anonymous asked 3 sene ago

Aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Url kısaltma servislerini kullanarak backlink kazanılabilir mi ?
  • Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde url kısaltma servislerini kullanmak seo açısından zarar verir mi ?
1 Answers
celilcan Staff answered 3 sene ago

Url kısaltma sistemleri seo için zararlı mı ? sorusu için verilebilecek en kısa cevap abartmamak kaydı ile her hangi bir zararı bulunmadığı şeklinde olacaktır.
Link kısaltma ve seoya etkisi
Goo.gl, Bit.ly, TinyUrl, Url.ac gibi siteler çok fazla dijital medya uzmanı tarafından gelir kaynağı olarak para kazanma amaçlı da kullanılan bu link kısaltma sistemlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Facebook, Instagram , Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinde sitenizin direk url sini kullanmanız spame yol  açabileceğinden bu servisler oldukça işinize yarayacaktır.
301 ile link kısaltma 
301 ile yönlendirilen link kısaltma siteleri otorite yükseltmeye fayda sağlayabilirler. 302 ile yönlendirme yapan sistemlerin otorite üzerinde olumlu yada olumsuz bir katkısı yoktur. Google olumsuz katkısı yok diyorsa olumlu katkısı olması muhtemeldir diyebiliriz. En  azından zararı olmadığını ilk ağızdan öğrenmiş oluyoruz.
Kullanabileceğiniz url kısaltma servisleri
Bir kısaltma servisini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey köklü bir şirket olmasıdır. Neden diye soracak olursanız bağlantınızın yıllar sonra bile çalışıyor olması oldukça önemlidir. Bu yüzden google ın servisini kullanmanız çok daha akılcı olacaktır. Diğer short url servislerinin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ancak reklamı geç gibi akıl oyunları ile linki kısaltmayı para kazanmaya dönüştüren servisler için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Zira bu servisleri kullanan bazı şüpheli kişiler pishing ( bilgi çalma ) amacını güdebilir.

  • Goo.gl
  • Bitl.ly

Sonuç olarak ; Adresleri daha ergonomik kullanmak adına yapılan url kısaltma işleminin arama motoru optimizasyonuna ve google kalite politikalarına olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak aşırı bir olumlu etkiden bahsetmekte çok iddialı bir cümle olacaktır.


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...