Top

Sosyal medya yönetim araçları

Celilcan / Seo Araçları  / Sosyal medya yönetim araçları
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medyadan gelen verileri analiz etmek son derece önemlidir. Bu veriler sayesinde hedef kitlenizi tanıyabilir, rakip analizleri yapabilir ve nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz. sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve arama motoru başarısını artırmak için en güvenilir yöntemlerden biridir. İşletmeler ve kurumların facebook, linkedin, twitter gibi dünyada en fazla kullanılan araçlarında yer almamaları çok büyük eksikliktir.

Bu tür hesaplara sahip olan kurumsal firmalar içinde sosyal medya çalışması oldukça zorlu bir süreçtir. İşte burada yönetim araçları devreye giriyor. Bu kargaşa ile uğraşmak istemiyor ve bir personeli de bunun için istihdam etmek istemiyorsanız sosyal medya danışmanlığı hizmetimize göz atmanızı öneririz.

Sosyal medya analiz araçları

Bu yazımızda bahsettiğimiz araçlar ile ister kendi firmanızı veya markanız hakkında neler yazılıyor, ne tür yorumlar yapılıyor ve bilinirlik düzeyi ne aşamada bunu araştırın. İsterseniz de rakip firma, ürün, marka hakkında sosyal medya platformlarında yapılan yorum, paylaşım ve yazıları takip edebilirsiniz.

Buzzsumo

sosyal medya sitelerinde trend olan konuları tespit etmek için mükemmel bir araçtır. Her hangi bir konu hakkında en çok hangi sitelerdeki yazılar paylaşılıyor ve beğeniliyor. Bu analizleri hem site bazlı hemde kelime bazlı yapabiliyorsunuz. Böylece sosyal platformlarda en çok aranan, trend olmuş tartışılan konuları rahatlıkla analiz edebilirsiniz.

Ayrıca rakip site analizi, bir anahtar kelimeyi takip ederek düzenli olarak o kelime hakkında yapılan paylaşımlar, beğeniler olduğunda size mail gönderilmesi gibi hizmetleri de mevcuttur. Bu özelliği ile ölçümleme, raporlama, izleme işlemlerini tek çatı altında halledebilirsiniz.

Buffer

Sosyal medya hesapları üzerindeki tüm hesaplarınızın içeriklerini yönetmek, planlamak için en kaliteli araçlardan birisi Bufferdir. Bu aracın en güzel özelliklerinden bir tanesi bir süre boyunca yayınlanacak içerikleri bir görev listesi hazırlayarak belirli bir zamanlama çizgisinde yayınlamasını sağlamaktır.

Mesela elinizde yedi tane yazı var bu yazıların her gün bir tanesinin yayınlanmasını istiyorsunuz buffer bunu sizin yerinize yapıyor. Her gün makalenizin birini yayınlayarak size hiç iş bırakmıyor. Sonrasında sunduğu analiz ve ayrıntılı raporlarda oldukça etkilidir.

buffer sosyal medya yonetimi

Hootsuite

Facebook, twitter, linkedin, reddit gibi onlarca hesabınızı tek çatı altından yönetmeye yarayan en popüler araçtır.  Sizin hakkınızda yazılanları, sizin yazdıklarınızı ve diğer verileri güzel bir şekilde analiz ederek size raporlar. Google analytics ve diğer sosyal platformlardaki hesaplarınızla entegre olarak çalışarak sizi bir çok sıkıntıdan kurtarır. Ücretsiz ve profesyonel seçenekler sunan hootsuuite ile buffer bu anlamda ki en büyük rakip diyebiliriz. İkisi arasından seçim yapmak tamamen sizin tercihinize kalmış diyelim.

hootsuite sosyal medya analiz

SproutSocial

Firmalar için güçlü bir analiz ve yönetim aracıdır. Çok kullanılan popüler bir çok site ile entegre olarak çalışır. Ayrıca analiz ve raporlaması da oldukça güçlüdür.

Sosyal medya analiz ve yönetim araçları nasıl çalışır ?

Twitter, Facebook, Linkedin, Youtube , Pinterest gibi hesaplarınızı tek bir merkezden yöneterek paylaşım yapmanıza yarayan araçlar sizi bir çok sıkıntıdan kurtarır. Sizler için en sık kullanılan ve faydalı olan sosyal medya yönetim araçlarını inceledik. Bu yazıdan sonra kurumsal yada kişisel hesaplarınızı yönetmeniz çok daha kolay olacaktır. Bu araçlar ile onlarca hesabınızda otomatik olarak paylaşımlar yapabilirsiniz. Sitenizde yayınlanan bir yazı istediğiniz zaman diliminde sosyal medya hesaplarınızda yayınlanır.

Sonuç:  Günümüzde sosyal medyanın gücünün farkına varmamış olmak internet anlamında oldukça geri kalmış olmanın göstergesidir. Vizyon sahibi kurumsal yönetimi güçlü firmalar interaktif mecranın bu etkisinden yararlanıyorlar. Sizde geç kalmadan bu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız sosyal medya sorumlusu ne iş yapar ve diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca tanıttığımız üç araçtan hangisinin size uygun olduğunu deneyerek kendiniz karar verebilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bonus : Kullanıcı adı kayıtlımı değilmi bulan site

Tek tek tüm siteleri inceleyerek kullanıcı adınızın alınıp  alınmadığınızı kontrol etmek uzun zamanlar alabilir. Knowem bunu sizin yerinize yapıyor. Üç yüzden fazla sitede kullanıcı adınızın alınıp alınmadığını tek tıkla öğrenebilirsiniz

Site :http://knowem.com

14 yorum yazılmış
 • Metallica
  30 Temmuz 2013 at 00:23

  tek programla tüm hesapları kontrol edebiliyoruz. Hangi programı tavsiye edersiniz.

  Adminin cevabı : Ben bufferapp kullanıyorum. Ayrıca wordpress kullanıyorsan Wpsocialposterpro eklentisini ekstradan öneririm.

 • mehmet Odabaşı
  30 Temmuz 2013 at 01:21

  Son zamanlarda sosyal medya yönetimi diye bir şey çıktı şuan kadar herkes yöneteceğinden bahsetmişti siz yöntemlerden bahsetmişsiniz . Tebrik ederim.

 • brokolicanavarı
  30 Temmuz 2013 at 02:27

  Hootsuite’i kullanmaya başladım. Gerçekten çok fazla seçenek var ve paravan blogların yanında benim gibi social bookmarking siteleri ile beraber çalışanlar için de gerçekten çok yararlı olacaktır. Tavsiye ederim.

 • fatih
  30 Temmuz 2013 at 16:16

  sosyal medyayı bir ekranda takip etmek işlerinizi kolaylaştırır. Ama farklı içerikleri girmeye özen göstermelisiniz. profile özel paylaşım yapılabilir.

 • mehmetyabalak
  30 Temmuz 2013 at 17:49

  Uzan zamandır bu tür program arıyordum.Çok üzel bir yazı olmuş.Elinize sağlık.

 • aksakal
  31 Temmuz 2013 at 21:58

  Güzel bir bilgilendirme olmuş.Sosyal medyada sitemizi takip etmek için hayli başarılı.teşekkürler

 • MaiHes
  31 Temmuz 2013 at 22:05

  Programlardan birini bu gece kullanmaya başlayacağım, yazınız için çok teşekkür ederiz. :)

 • ersyn_k
  4 Ağustos 2013 at 14:31

  Kapsamlı ve aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim. Sosyal medya yönetimi ile ilgili yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 • Yasin
  13 Ekim 2013 at 00:41

  Güzel bir makale olmuş. Ellerinize sağlık. Sol yıllarda sosyal medyanın geldiği nokta düşünüldüğünde; bu tür yönetim araçlarının ne denli gerekli olduğu tekrar gözler önüne serilmiştir.

 • Kürşad ALTAN
  20 Şubat 2014 at 23:27

  Hay bu yazıyı yazan ellerin bal tutsun :)) Büyük bir dertten kurtardın beni :)) çok teşekkür ederim :)

 • Duygu Durmaz
  20 Kasım 2014 at 13:17

  Bu siteler gerçekten çok işime yaradı teşekkür ederim. Özellikle planlama, analiz ve raporlama için gerçekten süper sonuçlar çıkıyor.

 • aile
  12 Mart 2016 at 10:12

  çok faydalı bir yazı çook teşekkürler.

 • Efecan
  18 Kasım 2017 at 22:29

  Merhaba Celil Can hocam
  Blogger tabanlı bir sitem var, nisan da hit 7-8 kişiyken şuan 150leri görüyorum, bayan kullanımında olan bi site, blogger yorum sistemi sebebiylemi bilmiyorum ancak hiç yorum almıyorum, acaba Facebook yorum sistemini kursam faydası olur mu ve Facebook yorum sisteminin Seo açısından bakış açısı nedir?
  Hem yorum alırsam, yorum yazdığı facebook üzerinden de görünür belki şuraya yorum yazdı diye ? öneriniz nedir

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
SSL ve seo üzerindeki etkisi

2017 notu : Google artık mobil first indexing kavramı ile öncelikli olarak sitelerin masaüstü değil mobil versiyonlarını baz almaya başladı....

Kapat