Top

SSL ve seo

Celilcan / Google Seo  / SSL ve seo
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

SSL ve seo

Google güvenli site kavramını geliştirmek ve kullanıcı güvenliğini önemsediğini göstermek için SSL ( HTTPS ) ile ilgili 16 Aralık  2015 de yeni bir algoritmayı devreye soktuğu için yazımıza ekleme gereği duyduk . Google tarafından yapıla detaylı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Google geçenlerde yaptığı bir açıklama ile bundan sonra HTTPS protokolünü kullanan web sitelerinin daha güvenilir sayılacağı ve daha sonraki zaman diliminde bu etkinin artarak devam edeceğini hissettiren bir bildiriyi duyurdu. Bu açıklamanın ne kadar etik olup olmadığı ve  sertifikalarının satışının patlamasına neden olacağını düşününce insan acaba gizli bir anlaşma mı var diye düşünmeden edemiyor. Öncelikle şunu belirtelim ki her SSL sertifikası google açısından aynı derecede etki göstermeyecektir. Sitenizin http satırına sadece ‘s’ harfinin eklenmesinden öte, doğrulanmış ve belge ile alınan bir sertifika kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Ancak bu sertifikaların fiyatları da oldukça tuzlu. Google ilk kez algoritma açıklamalarında kullanıcıları zorla para harcamaya itiyor dersek sanırım sizleri yanıltmış olmayız.

SSL ( https ) kullanımı seo açısından faydalı mı ?

İşin açığı arama sonuçlarını tam olarak nasıl etkilediğini test etmeden sizlere almanız konusunda her hangi bir öneride bulunmayı düşünmüyoruz. Bu nedenle bir kaç internet sitemizde bu sertifikaları kullanıp olumlu / olumsuz değişikliklerini gördüğümüz takdirde bu bilgileri sizinle daha reel bir şekilde paylaşmayı amaçlıyoruz. Şimdilik sadece  seo için  güvenlik Sertifikası satın almak isteyenlere bu kısa bilgileri vermek istedik.

Aralık 2014 ‘te gelen Yeni bilgiler doğrultusunda SSL sertifikası kullanmanın arama sonuçlarına gözle görülür etkisi ölçülmüştür.

Https yönlendirmesi ve SSL geçiş işlemi kontrol listesi

Aşağıda yazdığım kriterlere uymadan direkt olarak http den https ye geçerseniz. Tarama hataları gibi bir çok sıkıntı ile baş başa kalabilirsiniz.

 • Bütün link yapınız değişeceğinden http li linklerinizi https li linklere 301 aracılığı ile yönlendirmelisiniz. Aksi takdirde yinelenen sayfa ve google webmaster tools ‘taki tarama hatalarından kurtulamazsınız.
 • 2048 bit ile şifrelenmiş sertifikaları kullanın
 • Eğer robots.txt ile https yi engellemiş iseniz bunu kaldırın.
 • Eğer daha fazla etki görmek istiyorsanız kurumsal firmalar için doğrulama gerektiren EVSSL kullanın. Ucuz alternatif istiyorsanız normal SSL yerine WildcardSSL kullanabilirsiniz.
 • Google webmaster araçlarından http den https ye taşınma işlemlerini sürekli takip edin ve gerekli ayarları yapın. Varolan mülkte değişiklik yapamazsınız bu yüzden https li versiyonu yeniden eklemeniz gerekiyor.
 • All in one seo yeni sürümünde 

Http siteyi Https yönlendirme

 • Öncelikle htacess ile sitenizi SSL ‘ e yönlendirin. Linux sunucularda htaccess dosyasına şu kodu ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz.
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
  RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
 • Google Search Concole girerek sitenizin HTTPS versiyonunu ekleyin. Çünkü siteniz artık yeni bir domain gibi algılanacaktır.
 • https://www.linksspy.com/seo-tools/free-seo-ssl-scan/new sitesi ile web sitenizi tarayın ve https geçişinde her hangi bir hata var mı rapor olarak görüntüleyin.
 • Tebrikler

Rakip siteler HTTPS ye geçiş yapmamış olsalar bile siz bir an önce geçerek bir adım öne çıkabilirsiniz..

2 yorum yazılmış
 • aile
  14 Mart 2016 at 11:10

  ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK FAYDALI BİR MAKALE OLMUŞ. TEŞEKKÜRLER

 • W16
  16 Temmuz 2016 at 19:23

  Teşekkürler Celil hocam, oldukça faydalı bir yazı kesinlikle.

Yorum yaz