Top

Tanıtım yazısı ve seo

Celilcan / Seo teknikleri  / Tanıtım yazısı ve seo
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
7 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,57.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Tanıtım yazısı ve seo

Seo çalışmalarında kullanılan teknikler yönettiğimiz sitelerin daha geniş kitlelere ulaşımı için büyük önem arz ediyor. Bunun için arama motoru optimizasyonu işlemini en iyi şekilde yapmak gerekiyor. Haber niteliği taşıyan kaliteli yazılar ile basın bültenleri hazırlayarak doğru şekilde bir strateji izlenirse harika sonuçlar yakalanabilir. Bu yazılar blog sitelerinde veya haber sitelerinde yer alabilir.

Tanıtım yazısı nedir ?

Diğer adıyla basın bülteni olarak bilinir. Tanıtım yazısı hazırlamanın en püf noktalarından biri doğru ajans ile çalışmaktır Ayrıca hazırlayacağınız metnin çok ilgi çekici olması, doğru resim ve videolar ile desteklenmesi gerekir. Basın bülteni sonrasında ise sosyal medya etkin şekilde kullanılmalı gerekirse reklam verilmelidir.

Yayınlanan tanıtım yazıları eğer doğru çalışmalar yapılırsa ! marka bilinirliğine, ürün satışına ve internet sitesine giriş sayılarına pozitif şekilde etki edecektir. Ancak tanıtım yazılarını sadece backlink kaynağı olarak görmek kendi kendinize anti seo yapmanızdan farklı olmayacaktır. Bu bilinen en temel black hat seo tekniğidir.

Basın bülteni nasıl yayınlanır ?

Haber, Blog ve güncel sitelerden makale satın almak yöntemi ile gerçekleşir. Kimi zaman makaleyi sizin adınıza site sahibi yazar kimi zamanda makaleyi sizin göndermeniz gerekir. Yazı içinden sitenize link çıkışı yapılara otoriteniz artırılmaya çalışılır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken web sitesinin otoriter olmasıdır. Ayrıca hali hazırda var olan otoritesi yüksek bir alt sayfadan tanıtım alınırsa çok daha başarılı sonuçlar elde edilir. (domain otoritesi hakkında detaylı bilgi için )

Sitenizin seo başarısı tanıtım yazısından olumsuz etkilenir mi ?

Kullanılan değişik yöntemlerden biri olan tanıtımın yazısının önemi konusunda şüphe yoktur. Vaka analizi yöntemi ile gidecek olursak bir teknoloji ve internet sitesi için çalışma yaptığımızı düşünelim. Bu durumda en iyi seçenek teknoloji, internet,  internetten para kazanma gibi konularda içerik yazan siteler tercih etmek olacaktır.  Ayrıca genel haber siteleri her sektörün makale ilanı yapılabilecek siteler arasındadır.

<a href=”http://www.celilcan.net”  title=”keyword”> </a> şeklinde anahtar kelimeye link veriyoruz. Nofollow link verirseniz linkin tüm olumsuz etkilerinden korunmuş olursunuz.

Yukarıda da belirtitiğimiz gibi eğer tanıtım yazısını bir trafik kaynağı olarak görürseniz. Veya markanın, firmanın, sitenin tanıtımı için doğal bir kaynak olarak görürseniz size fayda sağlayacaktır. Bunun tersine Her yazıdan 3 link çıkışı yaparak ve bunları anahtar kelimeler ile çıkarak sitenize zarar veriyor olabilirsiniz. Maalesef Türkiye’de seo ajansı olduğunu iddia eden bir çok firmanın da en temel seo stratejisi backlink satın alma, tanıtım yazısı yayınlama ve üstelik bunları çok ucuz haber sitelerinden temin etmektir.

Hangi  sitelerde tanıtım yazısı yayınlamalı ?

Katma değeri yüksek sitelerden alınan makalelerin etkisinin daha yüksek olacağını, kalitesiz sitelerden alınan yazıların ise penaltı cezasına sebep olabileceğini aklımızdan çıkarmıyoruz.

En basit bir şekilde anlatmak gerekirse, tanıtım yazısının bu denli etkili olmasının sebebi popüler ve trendi yüksek web sitelerinde kurumsal reklamınızın yapılması olarak düşünülebilir. Bu yöntemin önem arz etmesinin nedeni de diğer backlink yöntemlerine göre daha doğal gözükmesidir. Ve yıl 2015 penguen algoritmalarına rağmen bu yöntem hala işe yaramaktadır.

Tanıtım yazısı paketleri alırken dikkat !

 • Link çöplüğüne dönüşmüş kalitesiz sitelerden almayın
 • Ahlaksız sitelerden makale satın almayın
 • Aynı sunucuda bulunan sitelerden almayın
 • Profesyonel haber siteleri her zaman en iyi tercihtir
 • Popüler hale gelebilecek konular olmasına dikkat edin.
 • İçeriğiniz ile alakası bulunmayan sitelerle çalışmayın.
 • Türkçe bir site için Türkçe sitelerden tanıtım yazısı alın.
 • Araştırma yaparken Mozrank, Moztrust, Trustrank, Alexa verilerini dikkate alın.
 • Yayımlanan içerik ne kadar okunur ve sosyal medyada ne kadar rağbet görürse etkisi o kadar güzel olur.
 • İçerik içinde 2 den fazla link çıkışı yapmayın
 • Yazılar içinden sürekli olarak exact match anchor text denilen aynı anahtar kelimeler ile çıkış yerine doğal varyasyonel kelimeler geliştirin ve url leride aynı şekilde varyasyonal olarak kullanın ( domain.com , www.domain.com, http://domain.com, anahtar kelime, anahtarkelime, buraya tıkla, git vs. ) Makale oluştururken dikat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın
 • Mümkün ise arama motorları başarısı çok iyi Seo değerleri yüksek kaliteli siteler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç : Bu yazıda bahsedilen kriterlere uygun olduğu takdirde faydalı etkiler yüksek ihtimalle bir süreç dahilinde görünecektir. Basın bültenlerini ve tanıtım yazısını backlink kaynağı olarak görmeyin. İtibarınızı yükselten ve PR ‘a katkı sağlayan marketing aracı olarak düşünün. Ancak bu tekniklere dikkat etmeden yapılan işlemler sitenize muhtemelen zarar verecektir.

Karar verirken fiyat, fayda, otorite,  sağlanacak trafik, sosyal medya durumu gibi etkileri mutlaka göz önünde bulundurun.

 

Yorum yok

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Google mobilegeddon güncellemesi

Google mobil uyumlu olmayan internet siteleri ile ilgili 21 Nisan 2015 tarihinde yapacağı mobilegeddon güncellemesi sonrası responsive yani mobil uyumlu olmayan siteler...

Kapat