Top

Url parametreleri

Celilcan / Google Seo  / Url parametreleri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Url parametreleri

Google Search Konsolda Url parametre kullanımı ile ilgili sorunlar internet sitemizin yinelenen içeriklerini ve boş içerik sayısını artırmaya sebep olabilir. Bu nedenle gerek yazılımsal olarak gerekse de google web yöneticisi araçları üzerinden ayarları yapılandırılarak google botun indekslemesi engellenmelidir.

Özelikle replytocom, attachment_id gibi oluşan ek sayfalar  boş içerik nedeni ile panda cezalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle bunların robots.txt ile engellenmesi ve google webmaster araçlarından da ayarların yapılması gerekir.

Url parametreleri nedir ?

Site url leri arasında yer alan site.com/sayfa.php?desc=21=order şeklinde kimi zaman sıralayan , kimi zaman sayfalara ayıran bu metriklerin her biri binlerce lüzumsuz alt sayfa oluşturabilir. Yazılımsal olarak zorunlu olarak kullanıldığı halde bu durum google ‘a bildirilmezse siteniz arama sonuçları açısından sorunlar yaşayabilir.

order, list, limit gibi sayfalar site:siteniz.com şeklinde yazıldığında arama sonuçlarında yer alıyorsa mutlaka bu çözümü uygulamalısınız.

Parametreleri google’a bildirme ?

 1. https://www.google.com/webmasters/tools/crawl-url-parameters? adresine gidin . Aynı menüye Google Webmaster Araçları > Tarama > Url parametreleri bölümünden ulaşabilirsiniz.
 2. Yapılandır butonunu seçin. Parantez içindeki uyarıyı dikkatle okumanızı öneririm. ( Bu özelliği yalnızca nasıl çalıştığından eminseniz kullanın. Yanlış bir şekilde hariç tutulan URL’ler çok sayıda sayfanın aramada görünmemesine neden olabilir.)
 3. Eğer google tarafından otomatik olarak tespit edilmiş url parametreleri mevcut ise bu sayfaların boş ve lüzumsuz içerik olarak indeksleneceğini düşünüyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

Url parametre ayarları nasıl yapılır ?

Boş içerik olarak olarak google tarafından hafızaya alınanları kaldırmak için aşağıdaki işlemler yapılır. Böylece site içi seo sorunlarının büyük ölçüde önüne geçilmiş olunur. clid, win, from, banerid, nugt, q, v, id, ?php gibi eklerin oluşturduğu lüzumsuz sayfaların önüne geçmiş olursunuz.

 • Düzenle bölümüne tıklıyoruz.
 • Bu parametre, sayfa içeriğini kullanıcıların görebileceği şekilde değiştiriyor mu ? sorusuna evet diye cevap veriyoruz.
 • Bu parametre sayfa içeriğini nasıl etkiliyor? sorusuna diğer işaretliyoruz.
 • Googlebot bu parametreye sahip hangi URL’leri taramalı? sorusuna Hiçbir URL cevabını veriyoruz. İstiyorsanız en altta bulunan örnek url leri göster diyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Son olarak kaydet diyoruz.

Url parametre ayarları

Replytocom ve benzeri engelleme

 • Ref saldırı yapan siteleri kolayca bu bölümden ekleyerek veya halihazırda bulunan url yi yapılandırarak kurtulabilirsiniz
 • WordPresss sitelerde oluşan replytocomtermPostID, attachment_id, term , orderby parametrelerini kolayca engelleyebilirsiniz.

Artık boş içerik sayfalarınız google tarafından indeks almayacak ve taranmayacaktır. Böylece büyük bir sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

6 yorum yazılmış
 • adnan
  25 Temmuz 2016 at 04:37

  Arayıpta bulamadığım bir bilgi. Anlatım açık ve net olmuş. Yorumu hak ediyor teşekkürler.

 • murat
  5 Ağustos 2016 at 15:15

  Hocam bu işlem acaba;

  kosgebkredi.net/kosgeb-egitimleri-basvurusu-nasil-yapiliyor/

  böyle bir makelenin

  kosgebkredi.net/kosgeb-egitimleri-basvurusu-nasil-yapiliyor/kosgeb-egitimleri-basvurusu-nasil-yapiliyor

  bu şekil index almasının engellenmesi için mi yapılması gereken bir şey ?

 • Fatih Huner
  7 Ekim 2016 at 15:51

  Kardeşim adamın dibisin en büyük sorunuma çözüm buldun.

 • Ahmet
  30 Temmuz 2017 at 05:27

  Helal olsun sana Kardeşim Çok Teşekkürler bu bilgi için….

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
renk uyumu
Web sitesi renk seçimi

Ziyaretçi ile site arasındaki ilk etkileşim, ziyaretçi iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisidir. Bu etkiyi oluşturan faktörler ,kodlama yapısı, kullanılan grafikler ve...

Kapat