Top

WordPress seo uzmanı olun

Celilcan / Seo Dersleri  / WordPress seo uzmanı olun
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

WordPress seo uzmanı olun

Ülkemizde ve tüm dünyada en çok kullanılan CMS ( İçerik yönetim yazılımı ) olan wordpress yazılımı sizi titiz bir seo çalışması sonrasında iyi yerlere getirebilir. Söylenilelin aksine wordpress eşitttir seo değildir. Eğer sadece siteyi kurup sonrasında gelişmiş bazı ayarları yapmıyorsanız başarı elde etmeniz pek olası değildir.

İçerik yönetim sistemi olarka wordpress kullanıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Böylelikle en güncel wordpress ayarlarını uygulayarak arama sonuçlarında güzel sonuçlar elde edebileceksiniz.

En iyi wordpress seo ayarları nasıl yapılır ?

Bu makalemizde web tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan içerik yönetim sistemlerinden En iyi wordpress seo ayarlarını özetle anlatmaya çalışacağız.

 • All In One seo paketi veya Yoast gibi bir seo eklentsi

All in One eklenti paketi blogunuza site, sayfa, post ve kategori başlıkları, açıklamaları, anahtar kelimeler için elle tanımlayabilme için kontrol sağlar . Seo eklentileri tek başına her şeyi halletmezler. Bu yüzden seo kriterlerine dikkat ederek içerik girmeye ve site içi analiz yapmaya devam etmelisiniz.

 • Kalıcı bağlantı  ( permalink ) ayarlarını düzgün yapın

Google tarafından linklerin daha düzgün anlaşılmasını sağlayan sef link ayarlarını düzgün yapın. Önerilen en güzel kalıcı bağlantı ayarı /%postname%/ şeklinde olmakla birlikte /%postname.html%/ şeklinde de kullanabilirsiniz.

 • Site haritası ekleyin !

Gogle webmasters aracılığı ile , sürekli güncellenen site haritanızı hazırladığınızda google sizi daha çok sevecek. Artık farklı bir eklenti yüklemek zorunda değilsiniz allinonseo eklentisi içerisinde bir site haritası oluşturucu mevcuttur.wordpress-seo-ayarlari

 • Etiket kullanımında abartıdan kaçının 

Eğer konu başlığınızı düzgün yazıp kalıcı link ayarların elinizle belirlerseniz ve etiketlerinizi abartmadan konu ile alakalı girerseniz. Mükemmel bir teknik uygulamış olursunuz.

 • Cache eklentilerini kullanın siteniz hızlansın

Sitenizin daha hızlı açılması için bir Türk yazılımcı tarafından yazılan Wp fastest cache yazılımını şiddetle tavsiye ederim.

 • CDN servisinden faydalanın

Sitenizdeki statik içeriklerin daha hızlı yüklenmesi için MaxCdn türevi sistemleri kullanın. Site hızınızın artması arama motoru görünürlük değerinizi de artıracaktır.

 • Gereksiz js ve css dosyalarını kaldırın

Wp remove js & css eklentisini yükleyerek başlangıçta gereksiz yere çalışan CSS ve Js dosyalarının yüklenmesini iptal edin.

 • Sosyal paylaşım butonları ekleyin

Yazılarınızın daha etkileşimli olması için sosyal medya paylaşım butonları ekleyerek sosyal medyadaki popülaritenizi artırın. Social Booster eklentisini tavsiye ederiz.

 • Yinelenen içerik sorunları

Canonical url, www redirect gibi yöntemleri kullanarak yinelenen içeriğin önüne geçin. Ayrıca sayfalama ile oluşan tekrarların önüne geçin.

 • robots.txt yi etkin kullanın 

Arama motorların indekslemesini istemediğiniz sayfaları gizleyerek yinelenen içeriğin ve ceza almanın önüne geçin. Sizin için wordpress siteler için kullanılabilecek en iyi robts.txt dosyasın şu şekilde belirledik.

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /wp-content/
Disallow: /archives/
disallow: /*?*
Disallow: *?replytocom
Disallow: /author
Disallow: /comments/feed/

User-agent: Mediapartners-Google*
Allow: /
User-agent: Googlebot-Image
Allow: /wp-content/uploads/

User-agent: Adsbot-Google
Allow: /

User-agent: Googlebot-Mobile
Allow: /

Sitemap: http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml
 • Resimlere açıklama ve alt etiketi girmeyi unutmayın.

Resimler için otomatik alt etiketi giren SEO Friendly Images eklentisini kullanabilirsiniz. Ayarları düzgün bir şekilde yaparsanız resimlerden iyi bir trafik elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum yaz