Top

Yeni siteler için seo çalışması

Celilcan / Seo Dersleri  / Yeni siteler için seo çalışması
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yeni siteler için seo çalışması

Özellikle yeni açılan siteler için seo çalışması yaparken daha çok dikkat etmek gerekir. Henüz bir otorite sahibi olmadan yapılacak yanlışlıklar sitenize çok zarar verebilir. Search Engine Optimization Türkçeye çevrilmiş hali ile Arama motoru optimizasyon çalışmasıdır. Site içi ve site dışı değişiklikler ile arama motorlarının algoritmalarına uygun şekilde sitenizi üst sıralara ve sayfalara getirmek için çalışma sürecine seo çalışması adı verilir.

Köklü siteler için yapılacak çalışmalar ile yeni açılan web sayfalarına uygulanması gereken teknikler farklıdır.

Yeni sitelerde seo çalışması nasıl yapılır ? 

 • Domain seçimi 

Domain seçimi seo için çok önemlidir. Anahtar kelimelerin domain içerisinde bulunması arama motorları açısından oldukça değerli bir etkendir.Eğer arama motorları açısından uygun bir site ile kaliteli bir domain bir araya gelirse mükemmel sonuçlar ortaya çıkabilir.

 • Rakip analizi yapın

Rakip siteleri analiz ederek hangi seo tekniklerini kullanmışlar inceleyin. Anahtar kelime yoğunluklarına ve içerik kalitelerine göz atın. Google ve Yandex ‘te başarılı olmanın en basit yollarından biri rakibinin yaptıklarını ve daha fazlasını yapmaktır.

 • Sitenin yaşı ve geçmişi

Domaini eğer yeni aldı iseniz bu seçeneği görmezden gelebilirsiniz. Ancak bilgi olarak vermek isterim ki google sitenin yaşını çok önemsiyor. Seo açısından gerçekten önemli bir etken.

 • Seo dostu url yapısı

Google kendi yaptığı açıklamada bile sef link yapısını kullanmanız gerektiğini sizi daha iyi anlayabileceğinizi söylüyor.

celilcan.net/123.asp?abc gibi bir adres yerine – celilcan.net/seo-nedir.html yada celilcan.net/seo-nedir.asp gibi bir uzantıyı google takdir ediyor. Bu link yapısına da sef link deniyor. WordPress için kalıcı bağlantı ayarları olarak geçer. Url yapısını illaki değiştirmeniz gerektiğeinde mutlaka eski alt sayfaları yeni urllere 301 ile yönlendirme yapmalısınız.

 • Makalelerde anahtar kelime yoğunluk oranına dikkat edin

Siteni ana sayfasında ve alt sayfalarında anahtar kelimelerinizin abartılmadan Min. %4 Max. %6 gibi bir oranla kullanılmasına dikkat ediniz. Bu rekabeti yüksek kelimelerde %3 oranında kullanılmalıdır. Yoksa spam tehlikesi oluşabilir. Fakat rekabeti düşük kelimelerde % 6 ya kadar çıkabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimeleri kalın, h1, h2 etiketleri ile kullandıklarınızı da sayıya dahil etmelisiniz.

 • H1 , H2 Etiketini kullanın.

Abartmadan H1 ve H2 etiketlerini anahtar kelimelerinizde kullanmak size son derece fayda sağlayacaktır. Google bu etiketleri önemsemektedir. Hatta meta keyword etiketi yerine heading etiketlerini kullanın.

 • Yerel seo ( bölgesel ) etkisi

Hizmet verdiğiniz il ve ilçeler ile ilgili makale yazmak sizi yerel arama sonuçlarında yukarılara taşıyacaktır. Ayrıca bölgesel dizinlere sitenizi ekleyin. Google business ve google+ sayfalarını yapılandırın.

 • Harita sonuçlarında çıkmak

Google, Yandex ve Bing haritaları arama motorları tarafından indexlenmektedir. Eğer haritalara firmanızı eklerseniz özellikle bölgesel seo sonuçlarında başarı elde edebilirsiniz.

 • Özgün ve popüler olabilecek içerik

Sitenizde kullandığınız dökümanar, içerikler , makaleler size özgü olsun. Basit olsun ama size özgü olsun, Kısa olusn ama sizin yazdığınız bir metin olsun. Alıntı metinden yeni yaptığınız sitelerde kaçının. Biraz emek verin ve kendiniz yazın. Düzenli aralıklarla site içi ve site dışı içerik benzerlik oranlarını analiz edin.

 • Görseller için seo yapın

Resimlerinizin hem isimlerini google in algılayabileceği şekilde yapın. Hemde alt etiketi ile etiketleyerek anlam bütünlüğü kazandırın. Örneğin seo çalışması konusunda bir resim ekleyecekseniz makaleye resmin adı seo-calismasi.jpg olsun. Ve alt etiketi ile resme aynı kelime ile etiket tanımlayın.

 • Google webmaster araçlarını kullanın

Sitenizi google in webmaster merkezi olan webmaster toolsa mutlaka ekleyin , bu hem sitenizin bir çok aktivitesini yakından izlemenizi sağlayacak hem de google in size yol göstermesine yarayacaktır. Google webmasters adresi : http://www.google.com.tr/webmasters/

 • Site haritası kullanın

Google Webmaster araçlarına eklediğiniz siteniz için mutlaka bir site haritası gönderin. Eğer xml ile site haritası hazırlamayı bilmiyorsanız . xml-sitemaps.com adresinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

 • Kalitesiz backlink almayın

Sitelerin size referans olması yani backlink vermesi önemlidir. Ancak emin ve kararlı bir şekilde bu yöntemi uygulayın. Bir aylık site için iki tane Pagerank 3 backlink yeterlidir. Bir ay sonra iki tane daha almayı deneyin. Siteniz oturduktan sonra bu sayıyı ayda dörde yada beşe çıkarabilirsiniz. Eğer çok hızlı giderseniz google dan sandbox, pagerank düşürme cezası yada filtre cezası gibi cezalar alabilirsiniz.

 • Domain otoritesini yükseltmek için çalışma yapın

Domain ve page authority Türkçe karşılık olarak domain ve sayfa otoritesi MOZ firması tarafından oluşturulan bir seo metriğidir. Saygınlık ve otoriteyi ifade eden bu kavram bir zamanlar google pagerank neyi ifade ediyorsa ondan daha fazlasını içeriyor. Domain authority sorgulamak için opensitexplorer adresini kullanabilirsiniz.

Otorite puanı bazı temel metriklere bağlıdır.Bunları saymak gerekirse ;

 1. Backlink kalite ve çeşitliliği
 2. Kod kalitesi
 3. Site içi faktörler
 4. Kaliteli içerik
 5. Ziyaretçi metrikleri
 6. Sosya medya başarısı
 7. Marka bilinirliği

Eğer arama motoru optimizasyonu konusunda kendiniz yapacak bilgiye sahip değilseniz seo çalışması yapan firmalar aracılığı ile sitenizi google, yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarma çalışması yaptırmanızı öneririz.

6 yorum yazılmış
 • Birkan Uğur SARI
  10 Ocak 2016 at 13:13

  Abi başarıların devamını diliyorum ALLAH yolunu açık eylesin.

 • aile
  14 Mart 2016 at 11:11

  ÇOK FAYDALI BİR MAKALE OLMUŞ. ELLERİNİZE SAĞLIK

 • ömer
  25 Mart 2016 at 21:40

  Hocam Webmaster Tools’a ilk etapta Coğrafi Bölge Hedeflemesi olarak Türkiye’yi ayarlamak gerekir mi? Bazı arkadaşlar coğrafi hedeflemeyi ayarladıktan sonra hitlerinin düştüğünü söylüyorlar da.

 • seyitoglu
  7 Mayıs 2016 at 19:20

  çok güzel yazmışsın bu makaleden bir şey anlamadım diyen seo işiyle uğraşmasın. eline sağlık..

 • hakan
  11 Mayıs 2017 at 07:04

  gercekten işime çok yarayan bir bilgi oldu teşekür ederim hocam her zaman sitenizi ziyaret edecem

Yorum yaz