10 dakika gibi kısa bir sürede seo analizi yapılabilir mi ?

Bir seo uzmanı olabilirsiniz. Yada her hangi bir siteyi satın almak isteyebilirsiniz. Bu durumda ilgilendiğiniz siteyi site içi seo problemlerini kısa bir sürede kontrol ederek sonuca ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Örneğin sitenin içerik kod oranı, backlink araçları ile sorgulandığında çıkan link sayısı, site içi ve site dışı seo kalitesini kısa sürede ölçebilmek için son derece önemli kriterlerdi. Yazımızda geçen analizleri yaparak bir sitenin hangi seo tekniklerini kullandığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Böylece sitenin kötü bir geçmişi var ise satın almaktan vazgeçebilirsiniz.

Derinlemesine bir seo analizi yapmak için uzun süre gerekir. Zaman sorunu var ise hızlı bir şekilde site içi ve site dışı faktörlerden en önemlilerini inceleyerek genel bir izlenim edinmek yoluna başvurabilirsiniz. Elbetteb u araştırma derinlemesine bir kontrol ile elde edilen bilgiler kadar net olmayacaktır. Ama yine de bir fikir edinmeniz açısından fayda sağlayabilir diye düşünüyorum.

 • Otorite kontrolü

Herhangi bir siteyi incelerken ilk kontrol edilmesi gereken metrik otorite değeridir. Opensiteexplorer aracı ile yapacağınız bu sorgulama ile araştırdığınız sitenin gücü ve otoritesi öğrenebilirsiniz. Bu değerler güçlü bir analiz sistemi olan Moz tarafından sağlanmaktadır. Ve oldukça güvenilir olduğunu  söyleyebiliriz. Sorgulama yapmak için www.opensiteexplorer.com

otorite-sorgulama

 • Yinelenen içerik kontrolü

Web sitesinin www yazıldığında ve www yazılmadan her iki durumda da açılması negatif bir seo durumudur. http://www.ragepank.com/redirect-check/ aracı ile bu kontrolü sağlayabilirsiniz.

 • Site trafiğini öğrenin

Siteye gelen organik trafiğin ( hitin ) ölçümlenmeside önemlidir. Çoğunluklu uzun süre organik trafiği yakalayibilmiş siteler kaliteli olma ihtimali yüksek sitelerdir.

 • Kod doğrulaması

Html ve Css kodların doğrulanmış olması arama motorları için bir artı değerdir. Sizde wordpress için veya kendi yazdığınız yazılımın kodlarını doğrulamak isterseniz validator.w3.org adresinden test edebilirsiniz.

html-dogrulama

 • Organik trafik ve google cezası öğrenme

Size ait olmayan bir sitenin trafiğini analiz etmek için kullanılan Semrush ve Searhcmetrics araçlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle incelediğiniz sayfaların hangi kelimelerde ilk sayfada olduğunu, rakipleri, trafik ve hit analizi ve ceza alıp almadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Backlink sorgulama ile rakip seo stratejisini öğrenme

Backlink sorgulama araştırma araçlarını kullanarak bir web sayfası hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Örneğin bir negatifseo durumu var mı, blackhat seo çalışması yapılmış mı , kalite ce otorite değerlerini öğrenmek mümkündür. Bunların araştırmasını yapmak için kullanacağınız araçlar : Ahrefs, MajesticSeo, OpenSiteExplorer, Seospyglass, Webmeup olmalıdır.

 • Site haritası analizi

İnternet sitesine ait xml site haritası olup olmadığını sitenin sonuna sitemap.xml yazarak araştırabilirsiniz. Site haritası arama motorları için en önemli başvuru kaynaklarından biridir.

 • Site hızını test edin

İnternet sitesinin yüklenme süresi seo açısından son derece önemlidir. Site hızı sunucu hızı ve yazılım kökenli sıkıntılardan etkilenebilir. Bu araştırmayı gtmetrix, google pagespeed sayfa hızı sorgulama aracı ile yapabilirsiniz.

site-hizi-sorgulama

 • İndex sayısını bulun

Google arama motoruna site:arastirmakistediğinizsayfa.com şeklinde araştırma yapabilirsiniz. Böylece google tarafından hafızaya alınmış sayfa sayısını ve sayfaların kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

index-sayisi-sogrulama

 • İçerik kod oranı hesaplama

İnternet sitesi  yapılırken oluşturulan html , javascript ve css kodların temiz olması son derece önemlidir. Html ve diğer kodların temiz olmasının yanı sıra yalın da  olması gerekir. Sitemize uygun makaleler girerek kodun içeriğe oranını olabildiğince artırılması gerekir.

Uzmanlar yazı kod oranı hesaplamasında yazı oranının en az %25 civarında olması gerektiğini söylüyorlar. İçerik kod oranı sorgulama analizi için http://tools.mercenie.com/seo/text-to-code-ratio/ aracını kullanabilirsiniz. Yazıların oranını yükseltmek için diğer bir yöntem site içi javascript, css kullanmamak olacaktır. WordPress gibi içerik yönetim sistemi yazılımlarında maalesef bu oran oldukça düşük olmalıdır. Sadece bir slider eklentisi bile yüzlerce satır kod oluşturmaktadır. Bu da hem yüklenme süresini ve site hızını düşürmekte hem de kod yazı oranını aleyhimize çevirmektedir.

kod-yazi-orani

 • Domain geçmişi hakkında detaylı bilgi alın

Alan adının geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak son derce önemlidir. Bu analizleri yaparak sunucu geçmişi, pagerank, alexa verileri gibi son derece önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu aşamada kullanmanız gereken araçlar http://www.webseoanalytics.com/free/seo-tools/domain-info-finder.php , http://www.seoreviewtools.com/website-authority-checker/ , http://www.check-domains.com/website-analysis/website-analyzer.php , http://whois.domaintools.com/

 • Alexa ve Similarweb ile site hakkında fikir edinin

Dünya üzerinde internet sitelerini belirli bir sıralamay tabi tutarak puanlandıran siteler vardır. Türkiye’nin ilk yüz haber sitesi gibi analizler de bu tür sistemler aracılığı ile açıklanır. Alexa ve Similarweb size ait olmayan bir web sitesi hakkında çok detaylı bilgiler edinmenizi sağlar. Sorgulamaları http://www.alexa.com/ , www.similarweb.com üzerinden yapabilirsiniz.

alexa-seo-sorgulama

 • Güvenlik analizi ile virüs taraması yapın

Sayfa daha önce veya o esnada bir hacker tarafından saldırıya uğramış olabilir. Bu bazen zararlı bir kod aracılığı ile bazen sitede bulunan bir açık sonucu oluşur. Bu tür bir durumda arama motorları siteyi şüpheliler listesine alır ve kullanıcılara göstermez. Bu sorgulamayı ise https://sitecheck.sucuri.net/ , http://www.unmaskparasites.com/ , https://www.scanmyserver.com/ sistemleri ile yapabilirsiniz.

sucuri-sorgulama

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Yazımızı beğenmeniz, paylaşmanız ve yorum yapmanız bizi çok sevindirir. Saygılarımızla