Günümüzde domain ve sayfa otoritesi değerleri oldukça önem kazanmaya başlamıştır. Kalite puanı ne kadar yüksek ise bir site arama sonuçlarında o kadar iyi sonuçlar elde edebilir.  Arama motorları sitelerimize  trafik sağlayan kaynaklarının en başında yer alır.

Google gibi arama motorları siteleri listeleyip bir kelimede sitenin hangi  sırada çıkacağını belirlerken belirli kriterlere dayanarak siteleri puanlandırır. Bu puanlamanın adı kimi zaman pagerank , kimi zaman authorrank kimi zamanda arama motoru harici seo sitelerin kalite puanlaması ile Page Authority ( PA ) ,  Domain Authority ( DA ) gibi isimler almıştır.

Moz, Ahrefs, Majestic gibi firmalarının bir siteye kendi algoritmaları ile vermiş oldukları otorite puanlarının google için hiç bir geçerliliği yoktur. Sıklıkla etrafımızda duyduğumuz benim alexa değerim şu, ahrefs otorite puanım şu gibi değerler asla bir sıralama metriği değildir. Kısa vadede hızlı sonuçlar vadeden tekniklerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyorum. Doğal çalışmalar zor ve uzun sürüyormuş gibi görünsede , uzun vadede size en fayda sağlayacak getirisi yüksek tekniklerdir.

Domain ve sayfa otoritesi nasıl sorgulanır ?

 1. https://www.linkgraph.com/bulk-da-checker/ Toplu olarak sorgulama yapar. Hemen domain hem sayfa authority sorgular.
 2. http://www.seoweather.com/bulk-metrics-checker/
 3. https://www.3xindir.com/da-pa-degeri-sorgulama – Bir Türk arkadaşımız tarafından yapılmış site test edebilirsiniz
 4. https://www.bulkdachecker.com/ – Toplu olarak moz domain ve sayfa otoritesi sorgulama aracı
 5. https://www.robingupta.com/bulk-domain-authority-checker.html
 6. https://smallseotools.com/domain-authority-checker/
 7. https://websiteseochecker.com/bulk-check-trust-flow-citation-flow/ – Çoklu olarak Trust flow ve Citation flow değerlerini sorgulayabilirsiniz
 8. https://www.prepostseo.com/bulk-website-authority-checker
 9. https://megritools.com/bulk-da-checker

Domain otoritesi nasıl hesaplanır ?

Pagerank arama motorlarının çeşitli algoritmaları ve sitenize gelen giden bağlantılar değerlendirilerek hesaplanır. Aynı şekilde alan adı otoritesi de ( Mozrank, Moztrust ) aşağıdaki veriler baz alınarak hesaplanır.

 • Siteden verilen bağlantılar önemli bu yüzden kaliteli sitelere link çıkışı yapın( External Link )
 • Gelen bağlantılar çok önemli
 • Site içi bağlantı yapısı
 • Site içi seo kalitesi
 • Google algoritmalarına uyumluluk
 • Siteye gelen backlinklerin kalitesi ve doğallığı
 • Sosyal medya başarısı ( paylaşma, beğeni, yorum )
 • Google haritalardaki başarı ( yorum, tavsiye , beğeni )
 • Otoriter sitelerde isminizin, markanızın geçip geçmediği
 • Site hızı etkisi
 • Tüm pozitif etkilere ilaveten domain yaşıda eklenmesi ( Tek başına bir metrik değildir )
 • Google kalite yönergelerine uyma oranı
 • Yahoo Local, Google Benim İşletmem, Yelp gibi kaliteli yerel dizinlerdeki durumunuz ve yerel seo başarınız

Domain otoritesi nasıl yükseltilir ?

Sosyal medya paylaşımları

Google Benim İşletmem, Instagram, Pinterest Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal mecralarda içeriklerinizin paylaşılmasını , beğenilmesini ve yorum yazılmasını sağlayarak sitenizin otoritesini arttırabilirsiniz.

Harika içerikler  yazın

Her şeyden önce, içeriğinizi o kadar iyi hale getirmeye odaklanın ki, diğer siteler onu keşfedip doğal olarak bağlantı kursun (Google EAT algoritmasını düşünün ). Sıralanan harika bir anahtar kelime hedefli gönderi yazın ve bu konu hakkında yazmak isteyen bir blogcu veya işletme, araştırmalarında gönderinizi keşfedecek ve umarım gönderilerinde sitenize geri dönecektir. Umarım diyorum çünkü sağladığınız bilgiler genel bilgiyse ve yazarın bu bilgiyi sayfanızdan aldığını kanıtlamanın bir yolu yoksa, alıntı alma olasılığınız o kadar düşük olur.

Ancak konuyla ilgili orijinal bir araştırmayı veya bir düşünce liderliği parçasını paylaşırsanız bu geri bağlantıyı alma olasılığınız o kadar artar. Bu yaklaşımı yüksek hacimli anahtar kelimeler veya süper niş konular için kullanabilirsiniz. Sadece daha fazla dikkat çekmek için sosyal medyada tanıtım yaptığınızdan emin olun.

Sık aranan anahtar kelimeleri kullanın

Anahtar kelime bulma araçlarını kullanarak sık aranan anahtar kelimeleri bulun ve içeriklerinizin içinde bu anahtar kelimeleri abartmadan kullanın. Anahtar kelime bulma aracı olarak http://ubersuggest.org/ adresini öneririm.

Çok dilli site oluşturun

Sitenizin çok dilli olması örneğin Türkçe, İngilizce , Almanca gibi, ziyaretçi odaklı ve bir çok ülkeden ziyaret çekmesi sebebi ile hem arama motoru başarınızı hem de seo değerinizin artmasını sağlayacaktır.

Otoriter dizinlerde listelenmeye çalışın

Sektörünüzle ilgili veya genel otoriter yerel dizinlere sitenizi ekleyerek görünürlüğünüzü ve otoritenizi artırmaya çalışın.

Site haritasını arama motorlarına gönderin

Google, Bing, Yandex webmasters bölümünden site haritanızı bu arama motorlarına gönderin. Eğer html bir site kullanıyorsanız xmlsitemaps.org adresinden manuel olarak site haritanızı hazırlayabileceğiniz gibi eğer wordpress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız xml site haritaları hazırlayan eklentiler ile site haritanızı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Site haritanızın gönderilmesi arama motorunun işini çok daha kolaylaştıracak ve kullanıcı dostu bir siteniz olacaktır.

İnternet siteniz sürekli açık olsun !

Sitenizin bulunduğu sunucunun kaliteli olması ve site uptime sürenizin yüksek olması sürekli ulaşılabilir olması arama motorları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sitenizin açık olup olmadığını tespit eden monitor sistemlerini kullanın.

İllegal seo tekniklerini kullanmayın

Piyasada blackhat yada illegal seo teknikleri diye tabir edilen google tarafından cezalandırılan ve filtreye sebep olan seo tekniklerini kesinlikle kullanmayın. Blackliste girerseniz çıkmanız oldukça zor olacaktır.

Kaliteli forum sitelerini kullanın

Google tarafından sevilen forum sitelerindeki imzalarınıza sitenizin liknini koyarak ziyaret edilme sayınızı artırabilirsiniz. Bu pagerank değerimize de etki edecektir.

Kısa ipuçları :

 • Domain tarihini uzatırken +5 yıl olacak şeklide uzatın
 • Doğal ve çeşitli link profili ile varyasyonel backlink alın
 • Kaliteli sunucu kullanın
 • Zaralı ve kötü backlikleri kaldırın
 • Özgün ve popüler içerik girişini düzenli hale getirin
 • Sosyal medya beğeni, takip ve yorum sayısı son derece önemlidir.
 • Marka bilinirlik seviyesini artırmak için çalışmalar yapın

Sayfa otoritesi nedir ?

Page authority (PA) Seomoz tarafından PR ‘a alternatif olarak düşünülebilecek bir puanlandırma sistemidir. Domain ve sayfa otoritesini birbirine karıştırmamak kaydı ile bunların hepsinin genel kalite puanlaması olduğunu söyleyelim. Domainin genel PA sı 40 iken safya PA sı 1 ise bu sayfalar için kalite artırma çalışması yapmanız gerekir.

Sayfa otoritesi nasıl artırılır ?

 1. Kaliteli ve doğal backlink alımı
 2. Benzersiz ve popüler içerik ( KBP )
 3. Sayfanıza ( sitenize değil ) gelen link adedi
 4. Alt sayfanızda bulunan resimlerin kalitesi uyumu
 5. Güncelliğini yitirmiş yazıların veya paragrafların güncellenmesi/silinmesi
 6. Alt sayfanızın sosyal medyada paylaşılma popülaritesi

Sonuç  : Google senede bir kaç defa düzenli olarak pagerank güncellemesi yapar. Bu değişiklikleri sitenize uyarlarsanız hem arama motoru sıralamanız yükselmiş olur hem de ilk pagerank güncellemesinde sitenizin pagerank değerinin yükselmesi yüksek ihtimaldir. Başarılar ( Yazı 2015 tarihinde oluşturulmuştur )