Artık günümüzde blackhat denilen zararlı seo yöntemleri sitelere daha hızlı bir şekilde zarar veriyor. İlk başlarda hem ziyaretçi hem de müşteri dönüşümü anlamında belirli faydalar sağlanıyor ama nihai olarak tamamen arama motorlarından silinmek gibi riskler içeriyor. Bu yüzden sadece doğal ve organik seo yöntemleri kullanırsanız başınız kolay kolay ağrımayacaktır.

O halde hangi teknikleri kullanacağız sorusunun cevabını bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. İşinize yarayacak ve sitenizi arama sonuçlarında yükseltip en hızlı şeklide başarı almanızı sağlayacak bir çok tekniği bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu teknikleri uygulamanız kötü ve zararlı yöntemleri kullanmanızın önüne geçtiği gibi google gibi arama motorları ile de başınızın derde girmesini önleyecektir.

En kral seo strateji planlaması ile sitenizi uçurun

Yazımız için bu başlığı seçmemizin basit bir nedeni var. Bu yazıda anlattığımız hiç bir teknik eskimeyecek ve sitenizi cezaya sokmayacaktır. Biz müşterilerimiz için de uyguladığımız en doğal ve organik arama motoru optimizasyonu yöntemlerini paylaşıyoruz. Böylece hayır duası almaya çalışıyoruz.

 • Sitenizi sürekli güncelleyin

Çalıştığınız sektörü iyi takip ederek yeni çıkan teknolojileri veya haberleri ilk duyuran olmaya çalışın. Bu haberleri yayınlarken aşırı optimizasyon durumuna yol açacak yöntemlerden kaçının. Yazılarınızda doğal olmaya ve kullanıcıyı sitede tutmaya çalışın. Google ve diğer arama motorları güncel siteleri sever. Bu sitenize önem verdiğiniz anlamına da gelir. Nasıl yeni konular bulabileceğinizi anlatan çok okunan yazı üretme makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazıları yazarken o dilin dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz. Yazınızı video , resim ile zenginleştirmek ise ziyaretçiyi daha fazla sitenize bağlayacaktır. Üstelik çekici bir video izlendiği sürece sitenizin oturum sürelerini olumlu şekilde etkileyecektir. İnsanlar çoğu zaman uzun yazıları okumak yerine bir animasyon ve videoyu daha faydalı bulabilir.

 • Site hızını yükseltin

İnternet sitenizin hızı ne kadar yüksek olursa , seo başarınız da o kadar yüksek olur. Sitenizi hızlandırmak ile ilgili detaylı makalemize ulaşmak için tıklayın. Özet olarak js ve css dosyalarını optimize edin. Resim dosyalarını optimize edin. Hızlı bir sunucu seçin. Olabildiğince kodların yoğun olmadığı ve kullanıcı dostu bir tasarım yapın. CDN kullanımı da site hızını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Özellikle çok fazla trafiğiniz varsa yada bir çok ülkeye hizmet veriyorsanız mutlaka CDN Kullanmalısınız.

Ayrıca sitenize yükleyeceğiniz her resim dosyasını doğru bir uzantı ile kaydetmelisiniz. Varyasyonları deneyerek jpg, png8, png24 seçimine karar vermelisiniz. Photoshop ile kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra tinypng.com sitesine girerek bir kez de buradan resmin boyutunu optimize edebilirsiniz. Böylece sitenizdeki resimler hızlı bir şeklide yüklenecektir.

resim-optimizasyonu

 • Anahtar kelime sayfa url sinde bulunsun

Klima tamiri ile ilgili bir alt sayfa oluşturuyorsanız sayfa adresinde mutlaka klima tamiri kelimesi geçmelidir. Bu yöntemi uygularken aynı kelime ile oluşturulmuş çok fazla alt sayfa olması aşırı bir kullanımdır ve sitenize zarar verir. Örneğin klima-tamiri.html klima-tamircisi.html, en-iyi-klima-tamircisi.html gibi yüzlerce sayfa üretmek yerine kaliteli bir kaç alt sayfa üreterek bu sayfaların otoritesini artırmanız yeterli olacaktır. Yerel seo ( lokal ) çalışması yaparken url yapısını ve diğer detayları nasıl ayarlayacağınızı detaylı olarak yerel seo yazımdan okuyabilirsiniz.

 • Alt tire yerine orta tire kullanın

Site kalıcı bağlantılarını oluştururken _ yerine – işaretini kullanmanız daha akılcı bir çözüm olacaktır. Örnek vermek gerekirse istanbu_web_tasarim.html gibi bir adresleme yerine istanbul-web-tasarim.html şeklinde kullanmalısınız. category/?p=028705 gibi anlamsız url yapısı kullanmayın.

 • Search Console web yöneticisi araçlarını kullanın

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının web yöneticisi araçlarını kullanın. Her birinin birbirine göre artıları vardır. Örneğin bing çok iyi bir site içi seo hataları tespit sistemine sahiptir. Yandex ulaşılamayan sayfaları tespit için iyi bir çözüm olabilir. Google search console sitenize gelen bağlantıları iyi tespit eder. Tüm araçları kullanır ve ara ara bu panelleri incelerseniz sitenizin seo başarısını ciddi oranda artırabilirsiniz.google-web-yoneticisi-araclariHer sayfa için özgün başlık etiketi oluşturun

Sitenizde oluşturduğunuz her yazı için özel başlık ve açıklama oluşturun. Bu sitenizin benzersiz olmasını sağlayacaktır.Ayrıca yinelenen içerik sorunlarını aşmanızı sağlayacaktır. İçeriklerin özgün olması çoğu zaman yeterli olmaz benzersiz başlık, benzersiz açıklama ve bunlar ile uyumlu bir url yapısı mükemmel bir uyum oluşturacaktır.

 • Canonical url kullanın

Google panda algoritması ile ilgili çok sıkıntı oluşturan listeleme, sayfalama gibi url lerin Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik sebebiyle ceza almasına yol açmaktadır. Bu durum genelde attachment ( ortam ) sayfalarının oluşturduğu bir problemdir. Mesela haber sitelerinde galeri sistemleri kullanılır. Burada eklenen her bir resim için ayrı bir url oluşturulur. Bu resimlerin her birinde ciddi manada içerik yoksa bu durum katma değeri düşük olan ince içerik sorunu oluşturur. Bir örnek ile açıklayalım.

http://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/   ( ana galeri sayfası olduğunu varsayalım )
http://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/1 ( her bir resmin ayrı url oluşturması )
http://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/2
http://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/3

canonical-url-kullanimi

İşte bu tür durumlarda oluşan alt sayfaların aslında ana sayfayı işaret ettiğini canonical etiketi ile tanımlıyoruz. Burada yapılması gereken canonical etiketi ekleyerek tüm sayfaların en-iyi-seo-araclari sayfasını işaret etmesi gerektiğidir. Şu etiket her bir resim sayfasında gözükmelidir. <link rel=”canonical” href=”http://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/” /> Bu durum sadece galeri sayfalarında oluşmayabilir. Bu sorunun oluştuğu her yerde kanonikal mantığını kullanabilirsiniz. Böylece bir alt sayfaya bir çok url ile ulaşılıyor olması durumunda aslında bu gösterdiğiniz ana url yi işaret ettiği google ve diğer arama motorlarına anlatılır. Bu sorun ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Canonical etiketi nasıl kullanılır ? yazımızı okuyabilirsiniz.

 • İçerik planlamasında olabildiğince etkili ve benzersiz konuları seçin

Özelikle kurumsal internet siteleri için yeni içerikler üretmek oldukça zordur. Alan dardır ve bu alan ile ilgili ne kadar kaliteli içerik üretebilirim ki sorusu her zaman sorulur. İşte bu tür durumlarda Google anahtar kelime aracını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu araç ile bir anahtar kelime aratıldığında kullanıcıların başka hangi kelimeleri aradığını rahatlıkla bulabilirsiniz. Böylece semantik seoya uygun bir şeklide sitenizi dizayn edebilirsiniz. Sadece aynı konuları değil ilgili konuları da sitenizde içerik oluşturarak tam bir uyum yakalamış olursunuz. Google anahtar kelime bulma ve analiz aracı ile ilgili detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bir yazının sadece orijinal olması yetmez bu yazıyı ilk yazan olmak, popüler olabilecek bir şekilde konuyu yazmak, sosyal medyada bu içeriğin paylaşılması ve beğenilmesi, kullanıcılar tarafından yazının okunma süresi gibi metrikler son derece önemlidir. Müşterilerimizin çoğu sitemdeki bütün yazılar orijinal ama neden google da üst sıralarda çıkamıyorum sorusunun cevabı burada yatmaktadır.

anahtar-kelime-analizi

 • Ziyaretçiler çoğu zaman soru şeklinde arama yaparlar

Aslında konu kıtlığı çekenler için bu başlık mükemmel bir öneri olarak düşünülebilir. Aynı anahtar kelime ile yazılar oluşturmanın da önüne geçmiş olabilirsiniz. Bir seo firmasının sürekli seo ile ilgili yazılar oluşturması yerine ziyaretçilerin karşılaşacağı muhtemel sorunları bir liste haline getirip sıkça sorulan sorular sayfasında bunlar yayınlanabilir. Yada makaleler içinde bunlar akılcı bir şekilde kullanılabilir. Örneğin en iyi seo araçları diye bir yazı oluşturduğunuzu düşünelim. Bu yazının içinde türkçe en iyi seo araçları hangileridir ? sitemi hangi araçlar ile analiz edebilirim ? gibi soru başlıkları hazırlayarak hem ziyaretçilerin dikkatini çekip hem benzersiz konu oluşturmuş olabilirsiniz.

 • İyi bir içerik pazaralama stratejisi planlayın

Bir içeriği yayınladığınızı düşünelim. Bundan sonraki aşama şu şekilde olmalıdır. Öncelikle bu içeriği site haritasına eklemelisiniz. Eğer sitenizden yazı çalanlar var ise bunun önüne geçmek için yazı url sini google gibi getir yaparak bir an önce google ‘ın indexlemesini sağlamalısınız. Sonrasında kurumsal sosyal medya hesaplarında içeriği paylaşarak insanların beğenisine sunun. Bir adım daha ileri giderek facebook, instagram ve google reklamları verin. Facebook hedef kitlesini doğru bir şekilde ayarlarsanız çok düşük bütçelerle etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Backlink profilini düzenli olarak analiz edin

Kimi zaman yanlış backlink stratejisi uygulanması kimi zaman ise rakipler tarafından negatif seo saldırısı düzenlenmesi sonucu siteniz çok ağır hasarlar alabilir. Hatta arama motorundan tamamen silinebilir. Bu tür durumların önüne geçmek için düzenli olarak google web yöneticisi araçlarını kontrol etmelisiniz. Burada hafızaya alınan backlinkleri indirerek doğal olmayan, zararlı olabilecek tüm bağlantıları düzenli olarak temizlemeli ve bunu google ‘a bildirmelisiniz. Backlink temizleme ve düzenli olarak backlink profilini kontrol etme ile ilgili detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu işlemi yaparken majestic, ahrefs ve congitive gibi seo araçlarını kullanabilirsiniz.

backlink-profili-analiz

 • Başarılı rakiplerin seo stratejilerini tespit edin

Arama motoru optimizasyonu çalışmasında başarılı olmanın en bilindik yöntemlerinden biride rakip sitelerin arama motoru stratejilerini bulmaktır. Çok kolay olmamakla birlikte rekabetçi seo analizi araçları ile çok güzel veriler elde edebilirsiniz. Bunları saymak gerekirse semrush, searchmetrics, seoprofiler, seospyglass araçlar sektörün en önemlileri arasında yer almaktadır. Başarılı bir rakip analizi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız detaylı makalemizi okumanızı öneririz.

 • Kolay ulaşılabilir olun

Sitenizde mutlaka güzel bir iletişim sayfası olmalıdır. İletişim sayfasında telefon, adres, mail adresi bilgileri kolayca görülecek şekilde tasarlanmalıdır. Ayırca online müşteri hizmetleri yazılımları kullanarak internet sitenize giren ziyaretçilere anlık olarak ulaşabilirsiniz. Bu şeklide müşteri dönüşümünü daha pratik bir şeklide gerçekleştirebilirsiniz. Online müşteri desteği anlık mesajlaşma yazılımı olarak zopim sistemini öneririz.