Top

En kral seo planlaması nasıl yapılır ?

Celilcan / Google Seo  / En kral seo planlaması nasıl yapılır ?
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
25 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,52.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Artık günümüzde blackhat denilen zararlı seo yöntemleri sitelere daha hızlı bir şekilde zarar veriyor. İlk başlarda hem ziyaretçi hem de müşteri dönüşümü anlamında belirli faydalar sağlanıyor ama nihai olarak tamamen arama motorlarından silinmek gibi riskler içeriyor. Bu yüzden sadece doğal ve organik seo yöntemleri kullanırsanız başınız kolay kolay ağrımayacaktır.

O halde hangi teknikleri kullanacağız sorusunun cevabını bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. İşinize yarayacak ve sitenizi arama sonuçlarında yükseltip en hızlı şeklide başarı almanızı sağlayacak bir çok tekniği bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu teknikleri uygulamanız kötü ve zararlı yöntemleri kullanmanızın önüne geçtiği gibi google gibi arama motorları ile de başınızın derde girmesini önleyecektir.

En kral seo strateji planlaması ile sitenizi uçurun

Yazımız için bu başlığı seçmemizin basit bir nedeni var. Bu yazıda anlattığımız hiç bir teknik eskimeyecek ve sitenizi cezaya sokmayacaktır. Biz müşterilerimiz için de uyguladığımız en doğal ve organik arama motoru optimizasyonu yöntemlerini paylaşıyoruz. Böylece hayır duası almaya çalışıyoruz.

 • Sitenizi sürekli güncelleyin

 • Çalıştığınız sektörü iyi takip ederek yeni çıkan teknolojileri veya haberleri ilk duyuran olmaya çalışın. Bu haberleri yayınlarken aşırı optimizasyon durumuna yol açacak yöntemlerden kaçının. Yazılarınızda doğal olmaya ve kullanıcıyı sitede tutmaya çalışın. Google ve diğer arama motorları güncel siteleri sever. Bu sitenize önem verdiğiniz anlamına da gelir. Nasıl yeni konular bulabileceğinizi anlatan çok okunan yazı üretme makalemizi okuyabilirsiniz.

  Yazıları yazarken o dilin dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz. Yazınızı video , resim ile zenginleştirmek ise ziyaretçiyi daha fazla sitenize bağlayacaktır. Üstelik çekici bir video izlendiği sürece sitenizin oturum sürelerini olumlu şekilde etkileyecektir. İnsanlar çoğu zaman uzun yazıları okumak yerine bir animasyon ve videoyu daha faydalı bulabilir.

  • Site hızını yükseltin

  İnternet sitenizin hızı ne kadar yüksek olursa , seo başarınız da o kadar yüksek olur. Sitenizi hızlandırmak ile ilgili detaylı makalemize ulaşmak için tıklayın. Özet olarak js ve css dosyalarını optimize edin. Resim dosyalarını optimize edin. Hızlı bir sunucu seçin. Olabildiğince kodların yoğun olmadığı ve kullanıcı dostu bir tasarım yapın. CDN kullanımı da site hızını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Özellikle çok fazla trafiğiniz varsa yada bir çok ülkeye hizmet veriyorsanız mutlaka CDN Kullanmalısınız.

  MUTLAKA OKUMALISIN !  Google arama analizi

  Ayrıca sitenize yükleyeceğiniz her resim dosyasını doğru bir uzantı ile kaydetmelisiniz. Varyasyonları deneyerek jpg, png8, png24 seçimine karar vermelisiniz. Photoshop ile kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra tinypng.com sitesine girerek bir kez de buradan resmin boyutunu optimize edebilirsiniz. Böylece sitenizdeki resimler hızlı bir şeklide yüklenecektir.

  resim-optimizasyonu

  • Anahtar kelime sayfa url sinde bulunsun

  Klima tamiri ile ilgili bir alt sayfa oluşturuyorsanız sayfa adresinde mutlaka klima tamiri kelimesi geçmelidir. Bu yöntemi uygularken aynı kelime ile oluşturulmuş çok fazla alt sayfa olması aşırı bir kullanımdır ve sitenize zarar verir. Örneğin klima-tamiri.html klima-tamircisi.html, en-iyi-klima-tamircisi.html gibi yüzlerce sayfa üretmek yerine kaliteli bir kaç alt sayfa üreterek bu sayfaların otoritesini artırmanız yeterli olacaktır. Yerel seo ( lokal ) çalışması yaparken url yapısını ve diğer detayları nasıl ayarlayacağınızı detaylı olarak okumak isterseniz şu yazımızı okumalısınız. Yerel Seo ipuçları

  • Alt tire yerine orta tire kullanın

  Site kalıcı bağlantılarını oluştururken _ yerine – işaretini kullanmanız daha akılcı bir çözüm olacaktır. Örnek vermek gerekirse istanbu_web_tasarim.html gibi bir adresleme yerine istanbul-web-tasarim.html şeklinde kullanmalısınız. category/?p=028705 gibi anlamsız url yapısı kullanmayın.

  • Web yöneticisi araçlarını kullanın

  Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının web yöneticisi araçlarını kullanın. Her birinin birbirine göre artıları vardır. Örneğin bing çok iyi bir site içi seo hataları tespit sistemine sahiptir. Yandex ulaşılamayan sayfaları tespit için iyi bir çözüm olabilir. Google search console sitenize gelen bağlantıları iyi tespit eder. Tüm araçları kullanır ve ara ara bu panelleri incelerseniz sitenizin seo başarısını ciddi oranda artırabilirsiniz.google-web-yoneticisi-araclariHer sayfa için özgün başlık etiketi oluşturun

  Sitenizde oluşturduğunuz her yazı için özel başlık ve açıklama oluşturun. Bu sitenizin benzersiz olmasını sağlayacaktır.Ayrıca yinelenen içerik sorunlarını aşmanızı sağlayacaktır. İçeriklerin özgün olması çoğu zaman yeterli olmaz benzersiz başlık, benzersiz açıklama ve bunlar ile uyumlu bir url yapısı mükemmel bir uyum oluşturacaktır.

  • Kanonikal url ( canonical ) kullanın

  Google panda algoritması ile ilgili çok sıkıntı oluşturan listeleme, sayfalama gibi url lerin Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik sebebiyle ceza almasına yol açmaktadır. Bu durum genelde attachment ( ortam ) sayfalarının oluşturduğu bir problemdir. Mesela haber sitelerinde galeri sistemleri kullanılır. Burada eklenen her bir resim için ayrı bir url oluşturulur. Bu resimlerin her birinde ciddi manada içerik yoksa bu durum katma değeri düşük olan ince içerik sorunu oluşturur. Bir örnek ile açıklayalım.

  MUTLAKA OKUMALISIN !  10 dakikada seo kontrolü

  https://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/   ( ana galeri sayfası olduğunu varsayalım )
  https://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/1 ( her bir resmin ayrı url oluşturması )
  https://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/2
  https://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/3

  canonical-url-kullanimi

  İşte bu tür durumlarda oluşan alt sayfaların aslında ana sayfayı işaret ettiğini canonical etiketi ile tanımlıyoruz. Burada yapılması gereken canonical etiketi ekleyerek tüm sayfaların en-iyi-seo-araclari sayfasını işaret etmesi gerektiğidir. Şu etiket her bir resim sayfasında gözükmelidir. <link rel=”canonical” href=”https://celilcan.net/en-iyi-seo-araclari/” /> Bu durum sadece galeri sayfalarında oluşmayabilir. Bu sorunun oluştuğu her yerde kanonikal mantığını kullanabilirsiniz. Böylece bir alt sayfaya bir çok url ile ulaşılıyor olması durumunda aslında bu gösterdiğiniz ana url yi işaret ettiği google ve diğer arama motorlarına anlatılır. Bu sorun ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Canonical etiketi nasıl kullanılır ? yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Etkili ve benzersiz konu seçin

  Özelikle kurumsal internet siteleri için yeni içerikler üretmek oldukça zordur. Alan dardır ve bu alan ile ilgili ne kadar kaliteli içerik üretebilirim ki sorusu her zaman sorulur. İşte bu tür durumlarda Google anahtar kelime aracını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu araç ile bir anahtar kelime aratıldığında kullanıcıların başka hangi kelimeleri aradığını rahatlıkla bulabilirsiniz. Böylece semantik seoya uygun bir şeklide sitenizi dizayn edebilirsiniz. Sadece aynı konuları değil ilgili konuları da sitenizde içerik oluşturarak tam bir uyum yakalamış olursunuz. Google anahtar kelime bulma ve analiz aracı ile ilgili detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bir yazının sadece orijinal olması yetmez bu yazıyı ilk yazan olmak, popüler olabilecek bir şekilde konuyu yazmak, sosyal medyada bu içeriğin paylaşılması ve beğenilmesi, kullanıcılar tarafından yazının okunma süresi gibi metrikler son derece önemlidir. Müşterilerimizin çoğu sitemdeki bütün yazılar orijinal ama neden google da üst sıralarda çıkamıyorum sorusunun cevabı burada yatmaktadır.

  anahtar-kelime-analizi

  • Ziyaretçiler çoğu zaman soru şeklinde arama yaparlar

  Aslında konu kıtlığı çekenler için bu başlık mükemmel bir öneri olarak düşünülebilir. Aynı anahtar kelime ile yazılar oluşturmanın da önüne geçmiş olabilirsiniz. Bir seo firmasının sürekli seo ile ilgili yazılar oluşturması yerine ziyaretçilerin karşılaşacağı muhtemel sorunları bir liste haline getirip sıkça sorulan sorular sayfasında bunlar yayınlanabilir. Yada makaleler içinde bunlar akılcı bir şekilde kullanılabilir. Örneğin en iyi seo araçları diye bir yazı oluşturduğunuzu düşünelim. Bu yazının içinde türkçe en iyi seo araçları hangileridir ? sitemi hangi araçlar ile analiz edebilirim ? gibi soru başlıkları hazırlayarak hem ziyaretçilerin dikkatini çekip hem benzersiz konu oluşturmuş olabilirsiniz.

  • İyi bir içerik pazaralama stratejisi planlayın

  Bir içeriği yayınladığınızı düşünelim. Bundan sonraki aşama şu şekilde olmalıdır. Öncelikle bu içeriği site haritasına eklemelisiniz. Eğer sitenizden yazı çalanlar var ise bunun önüne geçmek için yazı url sini google gibi getir yaparak bir an önce google ‘ın indexlemesini sağlamalısınız. Sonrasında kurumsal sosyal medya hesaplarında içeriği paylaşarak insanların beğenisine sunun. Bir adım daha ileri giderek facebook, instagram ve google reklamları verin. Facebook hedef kitlesini doğru bir şekilde ayarlarsanız çok düşük bütçelerle etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Backlink profilini düzenli olarak analiz edin

  Kimi zaman yanlış backlink stratejisi uygulanması kimi zaman ise rakipler tarafından negatif seo saldırısı düzenlenmesi sonucu siteniz çok ağır hasarlar alabilir. Hatta arama motorundan tamamen silinebilir. Bu tür durumların önüne geçmek için düzenli olarak google web yöneticisi araçlarını kontrol etmelisiniz. Burada hafızaya alınan backlinkleri indirerek doğal olmayan, zararlı olabilecek tüm bağlantıları düzenli olarak temizlemeli ve bunu google ‘a bildirmelisiniz. Backlink temizleme ve düzenli olarak backlink profilini kontrol etme ile ilgili detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu işlemi yaparken majestic, ahrefs ve congitive gibi seo araçlarını kullanabilirsiniz.

  MUTLAKA OKUMALISIN !  Google mobilegeddon güncellemesi

  backlink-profili-analiz

  • Başarılı rakiplerin seo stratejilerini tespit edin

  Arama motoru optimizasyonu çalışmasında başarılı olmanın en bilindik yöntemlerinden biride rakip sitelerin arama motoru stratejilerini bulmaktır. Çok kolay olmamakla birlikte rekabetçi seo analizi araçları ile çok güzel veriler elde edebilirsiniz. Bunları saymak gerekirse semrush, searchmetrics, seoprofiler, seospyglass araçlar sektörün en önemlileri arasında yer almaktadır. Başarılı bir rakip analizi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız detaylı makalemizi okumanızı öneririz.

  • Kolay ulaşılabilir olun

  Sitenizde mutlaka güzel bir iletişim sayfası olmalıdır. İletişim sayfasında telefon, adres, mail adresi bilgileri kolayca görülecek şekilde tasarlanmalıdır. Ayırca online müşteri hizmetleri yazılımları kullanarak internet sitenize giren ziyaretçilere anlık olarak ulaşabilirsiniz. Bu şeklide müşteri dönüşümünü daha pratik bir şeklide gerçekleştirebilirsiniz. Online müşteri desteği anlık mesajlaşma yazılımı olarak zopim sistemini öneririz.


  Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  10 yorum yazılmış
  • mehmet
   4 Mayıs 2018 at 16:06

   Hocam Merhabalar;

   Bizim sektör için yapılan seo çalışmalarının çoğu ana sayfayı yükseltmek amaçlı yapılıyor. Seo kelimesini arattığımda ana sayfa olanların arasında sizin “www.celilcan.net/seo-nedir” sayfanızı görünce işte sorunun tam muhattabını buldum dedim. Böcek ilaçlama kelimesinde sitemin ana sayfası google ilk sayfa da diyelim, bunun yanına başlığı böcek ilaçlama olan bir sayfa oluşturursam o sayfanın da google de ilk sayfada yer almasını nasıl sağlarım? Yani kısacası SEO gibi zor bir kelimede bu kadar Ana sayfa arasından sizin “www.celilcan.net/seo-nedir” sayfanız nasıl ilk 3 te çıkıyor? Önereceğiniz yazı varsa onuda okuyabilirim ve sizi bütün platformlardan takip edebilirim.

   İyi Çalışmalar.

  • Cihat Murat Yüksel
   23 Ekim 2017 at 23:23

   1000 adet sitenin her bir sitesine bu havuzdaki 999 adet siteden backlink geldiğinde ve hepsi aynı sunucuda bulunduğunda(özgün makaleler) fayda görülürmü?

  • Menderes
   12 Temmuz 2017 at 10:51

   Merhaba Celil hocam. Oldukça başarılı yazı olmuş çok faydalı oldu teşekkür ederim. Seo ve Backlink konusunda sitenizini takip ediyorum. Soruma gelincede bir sitenin sadece haber sitelerinden bir yazıdan 3 tane anchor text alarak başka herhangi bir şey yapmadan ciddi anahtar kelimelerden trafik almasına ne diyorsunuz ? Seo da backlink önemli fakat yakalanmadığın sürece sorun yok demekki onu anlamış oldum saygılarımla.

  • Ersin
   10 Nisan 2017 at 17:32

   Merhaba tekrar Celilcan Hocam istanbultadilatdekor.com bu sıtenın altındaki sponsor sıteler var bırbırlerınden lınk alıyorlar boyle bırsey yapmak ıstıyom bende faydalı olurmu benım ıcın?

  • Kadir
   11 Şubat 2017 at 02:34

   Basarilarin devamini dilerim kaliteli seo çalışmaları yapıyorsunuz. Saygılarımla

  • Eren
   27 Eylül 2016 at 13:20

   Sektörde lider olan firmalara inceleyerek onların yapmış olduklarına karşı yeni bir strateji üretmek gerekli zaten yeni gelen penguen güncellemesi ile ortalık çok karışacak

  • Baymak Servisi
   25 Ağustos 2016 at 10:14

   Kısaca toparlamak gerekirse kullanıcı odaklı ol yeter :) Çünkü Google kullanıcısı ile birlikte bir bütündür. Eğer siz bu bütünün en önemli kriterine yönelmezseniz, pek bir şey beklemeyin :)

  Yorum yaz

  Önceki yazıyı okuyun:
  Seo kontrol listesi

  Bir site için seo çalışma süreci boyunca takip edilmesi gereken işlemlere seo kontrol listesi denir. 2017 - 2018 için en...

  Kapat