Google web yöneticisi webmaster araçları 06 Mayıs  2015 tarihi itibarı ile google yönetici araçları > arama trafiği sekmesi altında arama analizi ( search analytics ) menüsü beta sürümü ile hayatımızdaki yerini almış görünüyor.

Arama analizi ( search analytics ) nedir ?

Daha önce ‘arama sorguları‘ diye gördüğümüz özelliklerin geliştirilmiş halidir. Bilindiği üzere bu başlık altında sadece arama sorgularını geçmiş tarihe dönük olarak analiz edebiliyor ve hangi alt sayfaların ne kadar ziyaret edildiğini değişiklikler ile birlikte görüntülüyorduk.

Arama analizi ile hangi bilgiler öğrenilebilir ?

Geliştirilme aşamasında olan bu araç ile daha önce belirli tarihler arasındaki sorgulamaları kısıtlı olarak yapabiliyor ken artık daha detaylı bir raporlama sistemine kavuşmuş olacağız. Ayrıca tüm google güncellemeleri ve güncellemelerin sitenize ne kadar fayda veya zararlı etki getirdiği rahatlıkla anlaşılabilecektir.

Google Trend arama trend raporu için ipuçları :

Tıklamalar : Anahtar kelime veya sayfaya gelen tıklama sayısını gösterir. Toplam tıklanma sayısını web ve görsel şeklinde ikiye ayırarak mükemmel bir rapor sunar.

Gösterimler : Googleda bir kelimede sayfanın kaç kez görüntülendiği ile ilgili detaylara bakabilirsiniz.

ToTıklama oranı gösterim sayısının tıklamaya bölünmesi ile ortaya çıkan rakamdır.

Konum : Seçilen kelimenin google web veya görsel arama sonuçlarında kaçıncı sırada yer aldığını geçmişe dönük olarak analiz eder.

Sorgular : Hangi anahtar kelimelerde kaçıncı sırada çıktığı detaylı olarak görüntülenebilir. Filtreler kısmında sorguları filtre yapıp karşılaştırabilir ve sıfırlayabilirsiniz.

Sayfalar : Alt sayfaların ne kadar ziyaret edildiği geçmişe yönelik detaylı bir şekilde analiz edilebilir. Filtreler kısmında sayfaları karşılaştırabilirsiniz.

Ülkeler : Arama sonuçlarının hangi ülkede ne şekilde göründüğünü detaylı olarak analiz eder. Filtreler kısmında ülkeleri karşılaştırma yapabilirsiniz.

Cihazlar : Mobil veya masaüstü tarayıcılardan gelen trafiğin detaylı analizi yapılabilir.

Arama türü : Web, görsel ve video aramalarından gelen trafiği detaylı olarak inceleyebilir filtre bölümünde ise örneğin web ve görselden gelen hitlerin karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Sonuç :

Ücretsiz bir çok webmaster aracında bile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu analiz sistemi nihayet google webmaster araçlarına da gelmiş oldu. Uzun zamandır olması gereken bir çalışmaydı. Zamanla gelişerek daha da ergonomik olacağına inanıyoruz. Örneğin pdf veya excel çıktısı olarak export edebilme özelliği hiçde fena olmazdı …

Lütfen yazıyı oylayın !
[Toplam: 5 Ortalama: 5]