Google arama motorunda üst sıalarda çıkmak bütün site sahipleri için son derece önemlidir. Seo teknikleri deyince akla ilk gelen ilk çalışılacak arama motoru google ‘dır. Bunun sebebi arama motorları içerisinde en fazla kullanılan site olduğundandır. Alternatif arama motorları olan Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları henüz google ile rekabet edebilecek kadar başarı gösterememektedir.

İşte bu yüzden google.com.tr sektörel kelimede ilk sayfadaf ve hatta birinci sırada yer almak son derece önemlidir. Ziyaretçilerin büyük bir kısmını ilk sayfada gelenler ve en büyük ziyaretçi sayısını da google ‘da ilk sırada yer alan site almaktadır.

Türkiye’de trendi yükselen yandex bile kullanımın sadece %5 lik bir kısmına sahiptir. İlk sırada çıkmak kullanılabilecek en etkili seo teknikleri ile ilgili genel geçer bilgileri listelemeye çalıştık. Sitenize bu teknikleri uygulayarak güzel başarılar elde edebilirsiniz.

Google’da birinci sayfada çıkma teknikleri

 1. Backlink inşası ve kaliteli [otoriter] backlink sağlama 
  Doğal yollardan alınan backlinkler ve tanıtım yazıları site otoritesinin artmasına ve arama sonuçlarında daha fazla başarı elde etmesine sebep olur.
 2. Google Algoritmaları takip etmek
  Site trafiğinde düşüş olan zamanları hangi algoritmadan etkilendiğimizi hesaplayarak önlem almak.
 3. Sosyal medya yönetimi 
  Sosyal medya stratejileri iyi belirlenirse çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Hem marka bilinirliği artırılır hemde dolaylı yoldan arama sonuçlarına pozitif katkı sağlanmış olur. Hootsuite gibi araçlar ile sosyal hesaplarınızı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.
 4. Benzersiz içerik yazımları ( Unique Content )
  Web sitesinde bulunan yazıların başka sitelerden alındı olmadığına dikkat etmelisiniz. Alıntı olan yazıların ise belli bir oranın üzerine çıkmaması gerekir.
 5. Popüler olabilecek konularda içerik oluşturma 
  İçeriğin sadece benzersiz olması yeterli değildir kullanıcı tarafından beğenilecek ve rağbet görecek makaleler oluşturumalıdır.
 6. Rakip site içi analizi ( Competitive Seo )
  Bir sektörde başarılı olmak için yapılabilecek en başta gelen analizlerden biridir. Site içi seo analiz araçlarından my.ryte.com, sitebulp, xenu, screaming frog, SeoSiteCheckup gibi sistemleri kullanabilirsiniz.
 7. Rakip site dışı analizi
  Rakip sitenin aldığı backlinkleri iyi inceleyerek site dışı seo stratejisi hakkında bilgi edinilebilir. Böylece kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. Analiz içinahrefs, Majestic gibi siteleri kullanabilirsiniz.
 8. Kaliteli site dizinlerine kayıt
  Otoriter yerel ve global dizinlere kayıt olmak büyük artı sağlayacaktır.
 9. Kalitesiz ve popüler olmayan içeriğin temizlenmesi ve / veya güncellenmesi
  Eski yazıların düzenli olarak taranarak gerekli güncellemeler yapılmalı artık işe yaramayan yazıları sitenizden doğru teknikleri uygulayarak kaldırmalısınız.
 10. Kodların optimizasyonu
  Güncel html ve css tekniklerini kullanmak sitenizin hızına ve kalitesine doğal katkı sağlayacaktır.
 11. Resimlerinin optimizasyonu
  Kullandığınız resimlerin hem orjinal olması hem de konuyla alakalı olması gerekir. Ayrıca resim isimlerini konuyla bağlantılı ve semantik uyumlu yapmanız güzel bir etkileşim sağlayacaktır.
 12. İnfografik kullanarak marka bilincini oluşturmak
  Bazı insanlar okumayı sevmez bu yüzden video ve grafik tanıtımları son derece önemlidir. İnfografik ve Videografikler bir anda sayfalarca yazı ile anlatabilecek şeyleri anlatabilir. Ve sizin için kurumsallık, ciddiyet gibi imajlar oluşturur. Bu da site otoritesine katkı sağlar.
 13. Marka bilinirliğini artırmak üst sıralarda çıkmayı kolaylaştırır
  Kullandığınız tüm çalışmalarda kurumsal kimliğinizi yansıtacak şekilde kullanmak ve internet reklamları marka bilinirliğinizi artırmaya yönelik çalışmalardır.
 14. Düzenli anti seo kontrolü yapın
  Sitenize rakipler veya istemeyen kişiler tarafından anti seo çalışması yapılıyor olabilir. Bu yüzden düzenli olarak backlink temizliği yapmanızı öneririm. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi seo araçlarından bir tanesi LRT ‘ir.
 15. Uzman seo danışmanları ile çalışmak
  Çalıştığınız seo danışmanı ne kadar profesyonel olursa seo süreciniz de o kadarn başarılı olacaktır. Güncel ve konulara hakim kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz.
 16. Kullanıcı etkileşimini sağlamak
  Sitenizde insanların size geri dönüş yapabileceği ve daha çok etkileşimde bulunabileceği imkanlar oluşturun. Ziyaretçilere sorduğunuz sorular, anketler onlara değer verdiğiniz hissiyatı uyandıracaktır. Böylece daha fazla etkileşim elde edersiniz.
 17. Galeri sayfaları sizi manuel spame sokmasın
  Bunun için her bir resim için ayrı url oluşturmayı bırakın. Eğer bu mümkün değilse galerilerin alt url sine ana galerinin url sini canonical olarak tanımlayın. Ve her bir resme bolca içerik yazın.
 18. Anahtar kelime araştırması yapın
  Bazen çok fazla aratılan kelimelerde iş dönüşümü olmadığı halde daha az aratılan ancak rekabeti düşük kelimelerde daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Bu araştırmalar için bir çok online araç bulunmaktadır. Google anahtar kelime aracı bunlar arasında en çok kullanılandır.
 19. Kullanıcı metriklerini iyi analiz edin
  Hemen çıkma oranı, Sitede kalma süresi, Sayfa görüntüleme süresi, Ortalama oturum sayısı, Yeni oturumlar gibi metrikler iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Örneğin yüksek olan hemen çıkma oranını düşürmek , ziyaretçiye daha fazla alt sayfa dolaştırmak için sitede iyileştirmeler yapılmalıdır.
 20. Web yöneticisi araçlarını düzenli olarak kontrol edin
  Özellikle html geliştirmeleri kısmındaki yinelenen başlık ve yinelenen açıklamalar, tarama hataları, url parametreleri, dizin durumu, içerik anahtar kelimeleri gibi başlıklar düzenli olarak kontrol edilmeli. İstenmeyen bir durum görüldüğünde müdahale edilmelidir.
 21. Trafik kaynaklarını iyi analiz etmelisiniz
  Google Analytics , Edinme , Tüm trafik, Kanallar başlığı altından trafik kaynaklarını düzenli olarak analiz etmelisiniz. Böylece organik trafik, sosyal medyadan gelen trafik, epostdan gelen trafikleri net olarak görme şansınız olur.

Web sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde ilk sırada çıkabilmesi için etkin ve sürekli bir çalışma stratejisi gereklidir. Bilinçsizce yapılan seo teknikleri sitenize fayda sağlamadığı gibi aksine sitenizin arama motorları tarafından bloke edilmesine ve ceza yemesine sebep olmaktadır. Özellikle deneme yanılma yöntemler sonucu bu sıkıntılar doğmaktadır.

Sık yapılan seo hataları :

 • Başlık, Açıklama ve Anahtar kelimeler kısmında aşırı seo ve spam anahtar kelime kullanımı
 • Site haritası olmaması
 • Google Webmaster Araçlarına siteyi eklememiş olmak
 • Alan adının anahtar kelimeleri içermemesi
 • H1 , H2 , H3 taglerinin  spame yol açacak şekilde çok fazla kullanılması
 • Alt sayfalarda ana sayfa ile aynı metaların kullanılması ( Duplicate content, Yinelenen içerik )
 • Anahtar kelimelere bağlantı verip durmak . ( Aşırı seo )
 • <Body> </body> arasına koyulan istatistik vb. kodlarının siteyi yavaşlatması
 • Resimlerde alt tagin düzgün yapılmaması
 • Sitenin mobil uyumlu olmaması
 • Sitenin kodlama dilinin çok eski olması (Html5 ve Css 3 kullanmanızı öneririz )
 • Kopya içerik ve kopya resimler
 • Makale içerisinde anahtar kelime oranının ayarlanamaması
 • Kılıcı bağlantı yapısının SEF uyumlu olacak şekilde yapılmaması ( php=id-123.html vs. )
 • Arama motorları için çok fazla aşırı çalışma yapılması
 • Robots.txt ‘nin düzgün kullanılmaması sonucu lüzumsuz sayfaların indekslenmesi
 • Siteye kalitesiz backlink almak
 • Sayfa açılış hızını önemsemeden ana sayfayı gereksiz bir sürü şeyle doldurmak
 • Nasılsa google seviyor diye yazı içinde defalarca kalın kelime, renkli kelime, italik kelime kullanmak
 • Kod doğrulamasının önemli bir sorun olmadığını düşünmek
 • Sitenin hızını artırma ile ilgili çalışma yapmamak
 • Bolca backlink paketi satın almak
 • Doğal olmayan seo teknikleri kullanmak
 • Özgünlük, kalite ve popülarite yaklaşımını iyi algılamamak.
 • Semantik seo hakkında bilgi sahibi olmamak
 • Forum profil backlinkleri çokça almak

Bu nedenle optimizasyon işlerinizi mutlaka kaliteli referanslar gösterebilen uzmanlara yaptırın. Arama motorlarında ilk sayfaya gelmek için arama motoru güncellemelerini iyi takip etmeniz gerekir. Bizimle ulaşmak için 0850 304 7638 nolu mobil telefondan veya iletişim sayfamızda bulunan Ankara , İstanbul ofislerimizin bilgilerini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.