Top

Google ilk sayfa için 21 seo tekniği

Celilcan / Google Seo  / Google ilk sayfa için 21 seo tekniği
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
16 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,13.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Google arama motorunda ilk sayfada çıkmak bütün site sahipleri için son derece önemlidir. Seo teknikleri deyince akla ilk gelen ilk çalışılacak arama motoru google ‘dır. Bunun sebebi arama motorları içerisinde en fazla kullanılan site olduğundandır. Alternatif arama motorları olan Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları henüz google ile rekabet edebilecek kadar başarı gösterememektedir. İşte bu yüzden google.com.tr sektörel kelimede ilk sayfadaf ve hatta birinci sırada yer almak son derece önemlidir. Ziyaretçilerin büyük bir kısmını ilk sayfada gelenler ve en büyük ziyaretçi sayısını da google ‘da ilk sırada yer alan site almaktadır.

Türkiye’de trendi yükselen yandex bile kullanımın sadece %5 lik bir kısmına sahiptir. İlk sırada çıkmak kullanılabilecek en etkili seo teknikleri ile ilgili genel geçer bilgileri listelemeye çalıştık. Sitenize bu teknikleri uygulayarak güzel başarılar elde edebilirsiniz.

Google’da birinci sayfada çıkma teknikleri

 1. Backlink inşası ve kaliteli [otoriter] backlink sağlama ( Authority Backlinks)
  Doğal yollardan alınan backlinkler ve tanıtım yazıları site otoritesinin artmasına ve arama sonuçlarında daha fazla başarı elde etmesine sebep olur.
 2. Algoritmaları takip etmek
  Site trafiğinde düşüş olan zamanları hangi algoritmadan etkilendiğimizi hesaplayarak önlem almak.
 3. Sosyal medya yönetimi 
  Sosyal medya stratejileri iyi belirlenirse çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Hem marka bilinirliği artırılır hemde dolaylı yoldan arama sonuçlarına pozitif katkı sağlanmış olur. Hootsuite gibi araçlar ile sosyal hesaplarınızı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.
 4. Benzersiz içerik yazımları ( Unique Content )
  Web sitesinde bulunan yazıların başka sitelerden alındı olmadığına dikkat etmelisiniz. Alıntı olan yazıların ise belli bir oranın üzerine çıkmaması gerekir.
 5. Popüler olabilecek konularda içerik oluşturma 
  İçeriğin sadece benzersiz olması yeterli değildir kullanıcı tarafından beğenilecek ve rağbet görecek makaleler oluşturumalıdır.
 6. Rakip site içi analizi ( Competitive Seo )
  Bir sektörde başarılı olmak için yapılabilecek en başta gelen analizlerden biridir. Site içi seo analiz araçlarından my.ryte.com, sitebulp, xenu, screaming frog, SeoSiteCheckup gibi sistemleri kullanabilirsiniz.
 7. Rakip site dışı analizi
  Rakip sitenin aldığı backlinkleri iyi inceleyerek site dışı seo stratejisi hakkında bilgi edinilebilir. Böylece kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz. Analiz içinahrefs, Majestic gibi siteleri kullanabilirsiniz.
 8. Kaliteli site dizinlerine kayıt
  Otoriter yerel ve global dizinlere kayıt olmak büyük artı sağlayacaktır.
 9. Kalitesiz ve popüler olmayan içeriğin temizlenmesi ve / veya güncellenmesi
  Eski yazıların düzenli olarak taranarak gerekli güncellemeler yapılmalı artık işe yaramayan yazıları sitenizden doğru teknikleri uygulayarak kaldırmalısınız.
 10. Kodların optimizasyonu
  Güncel html ve css tekniklerini kullanmak sitenizin hızına ve kalitesine doğal katkı sağlayacaktır.
 11. Resimlerinin optimizasyonu
  Kullandığınız resimlerin hem orjinal olması hem de konuyla alakalı olması gerekir. Ayrıca resim isimlerini konuyla bağlantılı ve semantik uyumlu yapmanız güzel bir etkileşim sağlayacaktır.
 12. İnfografik kullanarak marka bilincini oluşturmak
  Bazı insanlar okumayı sevmez bu yüzden video ve grafik tanıtımları son derece önemlidir. İnfografik ve Videografikler bir anda sayfalarca yazı ile anlatabilecek şeyleri anlatabilir. Ve sizin için kurumsallık, ciddiyet gibi imajlar oluşturur. Bu da site otoritesine katkı sağlar.
 13. Marka bilinirliğini artırmak
  Kullandığınız tüm çalışmalarda kurumsal kimliğinizi yansıtacak şekilde kullanmak ve internet reklamları marka bilinirliğinizi artırmaya yönelik çalışmalardır.
 14. Düzenli anti seo kontrolü yapın
  Sitenize rakipler veya istemeyen kişiler tarafından anti seo çalışması yapılıyor olabilir. Bu yüzden düzenli olarak backlink temizliği yapmanızı öneririm. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi seo araçlarından bir tanesi LRT ‘ir.
 15. Uzman seo danışmanları ile çalışmak
  Çalıştığınız seo danışmanı ne kadar profesyonel olursa seo süreciniz de o kadarn başarılı olacaktır. Güncel ve konulara hakim kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz.
 16. Kullanıcı etkileşimini sağlamak
  Sitenizde insanların size geri dönüş yapabileceği ve daha çok etkileşimde bulunabileceği imkanlar oluşturun. Ziyaretçilere sorduğunuz sorular, anketler onlara değer verdiğiniz hissiyatı uyandıracaktır. Böylece daha fazla etkileşim elde edersiniz.
 17. Galeri sayfaları sizi manuel spame sokmasın
  Bunun için her bir resim için ayrı url oluşturmayı bırakın. Eğer bu mümkün değilse galerilerin alt url sine ana galerinin url sini canonical olarak tanımlayın. Ve her bir resme bolca içerik yazın.
 18. Anahtar kelime araştırması yapın
  Bazen çok fazla aratılan kelimelerde iş dönüşümü olmadığı halde daha az aratılan ancak rekabeti düşük kelimelerde daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Bu araştırmalar için bir çok online araç bulunmaktadır. Google anahtar kelime aracı bunlar arasında en çok kullanılandır.
 19. Kullanıcı metriklerini iyi analiz edin
  Hemen çıkma oranı, Sitede kalma süresi, Sayfa görüntüleme süresi, Ortalama oturum sayısı, Yeni oturumlar gibi metrikler iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Örneğin yüksek olan hemen çıkma oranını düşürmek , ziyaretçiye daha fazla alt sayfa dolaştırmak için sitede iyileştirmeler yapılmalıdır.
 20. Web yöneticisi araçlarını düzenli olarak kontrol edin
  Özellikle html geliştirmeleri kısmındaki yinelenen başlık ve yinelenen açıklamalar, tarama hataları, url parametreleri, dizin durumu, içerik anahtar kelimeleri gibi başlıklar düzenli olarak kontrol edilmeli. İstenmeyen bir durum görüldüğünde müdahale edilmelidir.
 21. Trafik kaynaklarını iyi analiz etmelisiniz
  Google Analytics , Edinme , Tüm trafik, Kanallar başlığı altından trafik kaynaklarını düzenli olarak analiz etmelisiniz. Böylece organik trafik, sosyal medyadan gelen trafik, epostdan gelen trafikleri net olarak görme şansınız olur.
MUTLAKA OKUMALISIN !  Url parametreleri

Web sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde ilk sırada çıkabilmesi için etkin ve sürekli bir çalışma stratejisi gereklidir. Bilinçsizce yapılan seo teknikleri sitenize fayda sağlamadığı gibi aksine sitenizin arama motorları tarafından bloke edilmesine ve ceza yemesine sebep olmaktadır. Özellikle deneme yanılma yöntemler sonucu bu sıkıntılar doğmaktadır.

Bu nedenle optimizasyon işlerinizi mutlaka kaliteli referanslar gösterebilen uzmanlara yaptırın. Arama motorlarında ilk sayfaya gelmek için arama motoru güncellemelerini iyi takip etmeniz gerekir. Bizimle ulaşmak için 0532 451 2151 nolu mobil telefondan veya iletişim sayfamızda bulunan Ankara , İstanbul ofislerimizin bilgilerini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
14 yorum yazılmış
 • Aycup
  17 Aralık 2018 at 19:02

  Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederiz.

 • Akif ALTUN
  19 Eylül 2017 at 11:43

  Sağolun hocam teşekkür ederim.

 • Akif ALTUN
  16 Eylül 2017 at 20:42

  Selamün Aleyküm. Hocam, /merkezler/giresun-merkez/ şeklinde url yapım var bu urlde ki il ve ilçe kısmı kullanıcılardan istenmektedir bazen kullanıcılar hatalı veri girdikleri için /merkezler/gire-merkez/ gibi url ler oluşmaktadır, bu durum seo açısından ne kadar etkili olur ?

 • Ayşen
  9 Ağustos 2017 at 17:29

  Merhaba,
  Bu güzel yazınız için tebrikler. E-ticaret sitelerinde yapılan satışlarla Google reklamlarında öne çıkmak için neler yapılması gerektiğiyle ilgili bu yazıyı da inceleyebilirsiniz.

  Kolay gelsin.

 • eren
  29 Mayıs 2017 at 10:10

  dmoz kapanmadımı yahu

 • barış
  14 Şubat 2017 at 09:01

  Bizim sitemizde bir bakıyorum 6.sayfa da bir bakıyorum everest dağına çıkmış, oradan indirmek için çabalıyoruz fakat bizi kasıyor.

 • Uğur
  31 Aralık 2016 at 17:49

  Selamlar, öncelikle böyle bir yapı hazırladığınız için teşekkürler. Benim sitem ranza modelleri ve ranza fiyatları kelimelerinde 3. sayfadaydı. Site 1,5 aylık ve benden önce çıkan 3 tane kaliteli siteden anahtar kelime ve url şeklinde 3 link aldım. + sosyal medya (facebook, twitter, pinterest ) hesapları açtım hergün bişiler paylaşıyorum. İki gündür adwords teyim. Dün ranza modelleri kelimesinde 18. sayfaya geriledi benimle aynı sıralamada bulunan birkaç site ile birlikte. Ama ranza fiyatları kelimesinde yerini koruyor. Sebebi ne olabilir sizce?

 • skrotbil
  11 Mayıs 2016 at 23:03

  Çok güzel bir yazı teşekkürler.

 • Adem
  26 Nisan 2016 at 12:33

  Elinize sağlık Hocam

 • 911aile
  10 Mart 2016 at 09:39

  Muhteşem bir yazı olmuş teşekkürler.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Google anahtar kelime aracı

Google Adwords anahtar kelime aracı ile  araştırma ve planlama yapabilir alternatif sözcükler bulabilirsiniz. Bu aracın ücretsiz olması en büyük avantajdır. Google...

Kapat