Google mobil uyumlu olmayan internet siteleri ile ilgili 21 Nisan 2015 tarihinde yapacağı mobilegeddon güncellemesi sonrası responsive yani mobil uyumlu olmayan siteler için google sıra ve hit kaybı kaçınılmaz olacaktır. Bu duyuruyu google ilk ağızdan kendisi yapmıştır. ( 1)

Bu algoritmanın gelecek olma sebeplerinden birisi artık internet kullanım verilerinin büyük bir oranının mobil aygıtlar üzerinden sağlanıyor olmasıdır. Tablet, Akıllı cep telefonu, Netbook gibi cihazlardan gelen trafiği detaylı analiz etmek için analytics aracını kullanabilirsiniz.

Siteniz mobil uyumlu mu kontrol edin !

Yapmanız gereken tek şey sitenizi mobil aygıtlar için uyumlu hale getirmek olacaktır. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için yapmanız gereken google ‘ın resmi mobil uyumluluk sitesi https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresini ziyaret etmek olacaktır.

Eğer aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü alıyor iseniz , bu güncellemeye genel olarak hazırsınız demektir. Rakiplerinizin bu güncellemeyi ez geçmesi için dua ederek yükselmeyi umut etmeye başlayabilirsiniz :)

mobil-uyumluluk-kontrolu

 

Mobil aygıtlar için uyumluluk sorgulaması yapan diğer siteler :

 • http://ready.mobi
 • http://validator.w3.org/mobile/
 • http://mobiletest.me
 • http://crossbrowsertesting.com/

mobil-uyum-sorgulama

 

Yine bir diğer sorgulama yöntemi ise ; google webmaster araçları > arama trafiği > mobil kullanılabilirlik sekmesinden de mobil tasarım sorunlarınızı ve çözümlerini görüntüleyebilirsiniz. Burada listelenen sorunlar ve çözümleri hakkında detaylı bilgi içeren resmi google sayfası için kaynakçada bulunan linkten bilgi olabilirsiniz (2)

Güncelleme sonrası düşüş yaşadım ne yapmalıyım ?

Google ceza politikaları gereğince sitenizi uyumlu hale getirdikten sonra gerekli bildirimlerde bulunmanız gerekecektir. Kırmızı bölgeden gri bölgeye sonra da beyaz bölgeye geçiş yaparak filtreden çıkabilirsiniz.

Bunlara dikkat edin !

 • Sitenizi mobil uyumlu hale getirin
 • Responsive tasarım
 • Veya mobil sayfa da bir seçenek olabilir. ( m.siteniz.com )
 • Sİte hızını optimize edin. Yavaş yüklenen sayfalar büyük sorun doğurur.
 • WordPress siteler için bu işi yapan bir çok eklenti mevcuttur. ( WPtouch Mobile Plugin, Jetpack, Wp Mobile Detector )
 • Javascript ve CSS olabildiğinizce küçültün.

Bu güncelleme sonrasında büyük hit kaybı ve sıralama düşüşü yaşayan site sahipleri muhtemelen phantom algoritması güncellemesinden etkilenmiş olabilirler. Google tarafından resmi bir açıklama yapılmış olmasa da bu güncelleme ile ilgili bilgiler yabancı seo gurularının bloglarında yazılıp çiziliyor. Bu algoritma İngilizce olarak Phanteguin: A Phantom & Penguin One-Two Punch From tanımlanıyor ve panda – penguen karışımı bir güncelleme olduğu bilgisi veriliyor. 15 Mayıs 2015

Kaynak

 1. http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2015/02/finding-more-mobile-friendly-search.html
 2. https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/common-mistakes/