Google tarafından İrlanda’nın başkenti Dublin’de 2017 Kasım ayında düzenlen #tcsummit2017 programında edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedim.
Ancak aradan bir aydan fazla süre geçmesine rağmen işlerimin yoğunluğundan kaynaklı bir ay gecikmeli olarak yazmış bulunuyorum.
Bu yazıda sadece ‘En Çok Katkıda Bulunanlar Etkinliğini’ anlatmadım.  İrlanda ve bu ülkenin başkenti Dublin hakkında da detaylı bilgiler vermek istedim. Umarım severek okuyacağınız faydalı bir yazı olmuştur.
İrlanda Google Ofisi’ndeki etkinliği 2017
Google’nin Gordon House Barrow Street Dublin 4 – Ireland adresinde bulunan ofisinde 25-27 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşecek olan TC Zirvesine katılacağımı ilk olarak e-posta ile öğrendim18 Mayıs 2017 tarihinde gelen mailde, etkinliğin detayları yazmaktaydı. Seyahat boyunca yapılacak tüm masraflar, gidiş-geliş, konaklama ve hatta vize masrafları dahil tüm giderlerin Google tarafından organize edileceğini duymak da ziyadesiyle bizi memnun etti :)
Bu süreçten sonra tüm bildirimler ve etkinlik ile ilgili sorulara yönelik cevaplar ile ilgili süreci Cogs & Marvel profesyonel bir şekilde yürüttü. Firmanın hizmetlerinden genel olarak çok memnun olduğumu söylemek isterim. Uçak biletlerinin temininden hava alanında karşılanmaya, konaklanacak otelin ayarlanmasından vip servisin sağlanmasına kadar bir çok noktada oldukça kaliteli bir hizmet aldık.
ABD Google Ürün Uzmanları zirvesi 2018

Kaliforniya eyaletine bağlı San Fransisco’da şehrindeki Sunnyvale ilçesinde bulunan Google ofisinde gerçekleşti.

Sunnyvale bizim bidiğimiz ismi ile Silikon Vadisi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve Santa Clara ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu son ABD nüfus sayımında 140.000 civarında çıkmıştır. Kaynak ( Vikipedi )

Geçen sene Google ‘ın Dublin ‘de ofisinde düzenlenen etkinliğin adıda bu yıl değiştirildi. En çok katkıda bulunanlar zirvesi ( Top Contributor Summit 2017 ) olarak geçen programın ismi 2018’de google ürün uzmanları zirvesi ( Google Product Expert -PE- ) olarak değişti.

Program her sene olduğu gibi yine nefes kesici ve heyecanlıydı. Türkiye’den uzman arkadaşlar ile beraber dünyanın diğer ülkelerinden gelmiş ürün uzmanları ile tanışma şansı bulduk.

Google‘ın Almanya Ofisindeki Z Berlin zirvesi 2019

Google Pes@Home 2020 – ABD programı

Google Ofisindeki İrlanda’da Zirvesi 2022

———————–

Google Ürün Uzmanları Programı nedir ?

Ürün uzmanları programı, Google şirketi tarafından uzun zamandır sürekli bir şekilde düzenlenmektedir. Ürün uzmanları programı, çeşit çeşit Google ürünleri için destek sağlayan ve bu ürünü kullanan kullanıcıların sorunlarına çözümler aranan bir programdır.

Bu programa her sene tüm dünyadan alanında uzman kişiler sadece Google’ın özel davetiyle katılım gösterebilir. Google tarafından düzenlenen bu program ile birlikte ürün uzmanları her sene programın gerçekleştirildiği ülkelerde programlara katılım sağlamaktadır. Programdaik seviyeler Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Elmas Ürün Uzmanlığı şeklindedir.

Türkçe’ye en çok katkıda bulunanlar olarak çevrilmiştir. Resmi Google Forum sayfalarında insanlara ürün uzmanı olarak destek veren kişilerin belirli bir aşamadan sonra geldikleri statüdür. Yardımsever insanlar öncelikle Normal Üye, RS, sonrasında TC programına dahil olabilirler. Daha fazla bilgi için resmi Google site https://productexperts.withgoogle.com/ adresi ziyaret edilebilir.

Google Top Contributors Celilcan

Google Top Contributors – En çok katkıda bulunanlar

İrlanda vizesi nasıl alınır ?

Vize alma aşaması aslında en zor süreçlerden birisi. Avrupa Birliği’ne bağlı bir çok devlette olduğu gibi İrlanda ülkesi de Türkiye’de bulunan konsolosluk aracılığı ile değil de aracı firma ile işlemleri gerçekleştiriyor. Vfs Global Türkiye’de de bir çok noktada ofis açmış bir vize başvuru firmasıdır. Online olarak başvuruların nasıl yapacağı, vize başvurusu için gerekli evrakları http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/ adresinden inceleyebilirsiniz. Yazılımsal ve kullanım ergonomisi olarak sitenin bir facia olduğunu siz de görebilirsiniz. İlgili site üzerinden vize başvurusu sonrasında başvuru durumunuza dair de bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 
Türkiye’de faaliyet gösterdiği illeri saymak gerekirse, bu iller Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Antalya’dır. Bu firma aracılığı ile yapılan başvuralar ilgili ülkenin Ankara veya İstanbul’da bulunan büyükelçiliği tarafından onaylanır.
 
Vfs’den aldığımız randevu tarihinde Samet ile birlikte Ankara’da bulunan şirket ofisine gittik ve işlemlerimizi gerçekleştirdik. Genel olarak bu ofiste verilen hizmeti değerlendirmek isterim. Aşağıdaki maddeler Vfs tarafından verilen hizmetleri değerlendirmem ve vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenlere ait bilgiler bulunmaktadır.
 • Başvuru için istedikleri belge sayısı oldukça fazla.
 • turkiye.gov.tr üzerinden çıkarılan belgeleri kabul etmiyorlar.
 • Islak imzalı ve mühürlü resmi belgelerin bile ( nüfus kaydı ) İngilizce’ye çeviri yapılmasını istiyorlar
 • İşlemleri genellikle aynı gün içinde gerçekleştirebiliyorsunuz ama genel olarak hizmetlerinden memnun kalmadığımı söylemek isterim.
 • Vize başvurusu yapacağınız tarihten itibaren en az 1 yıllık süresi olan pasaportunuz olmalı.
 • Eğer devlet memuru iseniz yurt dışına çıkışınızda bir engel olmadığına dair resmi yazı almalısınız.
 • Fotoğraf boyutu dahil Vfs Global’ın internet sitesinde yazan belgeleri istenildiği şekilde tamamlayın.
 • Hangi tarihler arasında Dublin’de ya da İrlanda’nın başka bir yerinde kalacaksanız o tarihlere ait uçak biletleriniz ya da randevunuz olmalı. THY sitesinden online olarak randevu olarak sorunu hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.
 • İrlanda‘da hangi tarihler arasında kalacaksanız kesinlikle o tarihler için otel rezervasyonunuz bulunmalı. Eğer yoksa yine hızlı bir şekilde Booking üzerinden randevu alarak çıktısını ibraz edebilirsiniz. Booking üzerinden yapılan başvurular ücretsiz iptal edilebildiğinden hızlı bir şekilde işinizi görmüş olursunuz.

Dublin’e doğru yolculuk…

Ankara’dan, İstanbul’a kısa bir uçak yolculuğunun arkasından Türk Hava Yolları ile Atatürk Havalimanı’ndan uçuşumuz başladı. Uçak yolculuğu süresince yanımda bulunan diğer arkadaşlar ile uzun uzun sohbet etme imkanı buldumYolculuk ettiğim arkadaşlarım Yusuf, Samet, Alperen Webmaster, Google Yardım, Adwords ve Adsense konularında TC unvanı almış kişilerdi.
 
Bu seyahatte de yine THY konforunu 4 saat boyunca en güzel şeklide yaşadık. Yemekler, ikramlar her şeyiyle mükemmeldi. Burada daha önce hiç deneyimlemediğim durumlardan birisi olan saat farkını hissetmekti. Dublin (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) saat diliminde yer alır. İrlanda ile Türkiye yerel saatleri arasındaki fark, Türkiye’nin yaz saati uygulamasından vazgeçmesi üzerine oluşan farkı da dikkate alınca 3 saat zaman farkı oluştu.

Dublin Uluslararası Hava Alanı’ndan iner inmez pasaport kontrol birimine girdik. Havaalanı küçük ve gösterişten uzak bir yerdi. Vize kontrol aşamasında hiç bir zorluk çıkarılmadı. İşlemler hızlı şekilde gerçekleşti. İrlanda insanlarının güler yüzlü ve nazik olduğunu araştırdığımdan dolayı az çok biliyordum. Zaten daha ilk karşılaşmada yani vize kontrolünde bu durumu bizzat yaşadım. Kontroldeki sorumlu polis oldukça nazikti. Gereksiz sorular olmadı. Neden geldiğimiz, ne zaman gideceğimiz, nerede kalacağımız soruldu. Sonrasında ise iyi tatiller denilerek ülkeye girişimize müsaade etmiş oldular.

Pasaport kontrolünden sonra havaalanı çıkışında bizimle birlikte diğer ülkelerden gelen en çok katkıda bulunanları karşılayan bir ekip bulunduğunu gördük. Kısa bir tanışma sonrası oldukça lüks araçlar ile otelimize doğru yola çıktık.

Tcsummit 2017 Etkinliğin 1. günü, 25 Ekim 2017

Bu kısa yolculukta nehir üzerindeki Liffey nehri üzerine kurulu ilginç köprüleri ve tarihi binaları görme şansımız oldu. Sonrasında Clayton Burlington Hotel’e eşyalarımızı yerleştirdik. Lobiye indiğimizde davetiyede de yazdığı üzere bir karşılama partisi düzenlenmişti. Bu partide insanlar birbiri ile kaynaşma şansı buldu. Sürekli takip ettiğimiz John Mueller, Türk çalışan Fatih Özkösemen gibi değerli insanlar ile de burada tanıştım. Dublin’e gelişimizin ilk akşamı diğer TC arkadaşlar, Google çalışanı arkadaşlar ile kısa bir akşam gezisi yaptık. Hep  birlikte Meksika usulü yemek yedik.
Zirvedeki tüm konuşmalar Ziya bey ve ekibi tarafından Türkçe’ye profesyonel olarak anında çevrildi. Çeviri hizmetinden de oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim.

O günümüz genel olarak dinlenme havasında geçti, program detaylarına bakacak olursak aşağıdaki gibiydi. Karşılama esnasında bir Google çantası içerisinde Google Home Mini ( Türkiye’de henüz satışa sunulmadı ) ve Google Chrome Cast, Tişörtler, Google Pasaportu gibi hediyeler bulunuyordu. Akşam karşılama resepsiyonunda John Mueller dahil tüm yöneticiler vardı. Koyu sohbet ve devamla hatıra fotoğrafı çektirmeler vs.

 • 14:00 – 17:00 kullanıcı deneyimi araştırmaları
 • 14:00 – 20:00 kayıt işlemleri
 • 20:00 – Karşılama Resepsiyonu

Tcsummit 2017 Etkinliğin 2. günü, Gordon House Google Dublin Ofisi

26 Ekim sabahı servisler bizi Google Ofisine götürmek üzere otele geldiler. Saatin sekiz olmasına rağmen havanın hala karanlık olması bir an ürkütücü geldi. Şen şakrak bir yolculuk sonrası Google Ofisine geldik. Gordon House Ofisine giriş yaptığımızda merdivenlerde isimlerimizin kayarak geçtiğini görünce cidden hoşnut olduk. En yoğun günümüz bugündü ve oldukça verimli geçti. Tabiki boş zamanlarda küçük çaplı keşifler yapmayı da ihmal etmedik. Bunlardan bir tanesi Google Store bölümüydü. Satışlar doğal olarak Euro üzerinden olunca ciddi manada pahalı geldiğini söyleyebilirim. Bir tükenmez kalem 7 – 8 TL…
Google’da yediğimiz yemeklerin de bir efsane olduğunu belirtmeliyim. Her katta bulunan mini mutfaklar, dünya mutfağından örnekler sunan büyük mutfaklar bulunmaktaydı. Çalışanların ofislerinde bulunan mini mutfaklar bir market gibi yiyecek, içecek, atıştırmalık ne ararsanız bulunmaktaydı. Yine lostra, terzi, spor salonu gibi bölümlerde de çalışanların her türlü ihtiyaçlarını giderebileceğini gördük.
 • 7:30 – Servis araçlarına biniş
 • 07:40 – 08:00 Google‘a transfer
 • 08:00 – 09:00 Kahvaltı
 • 09:00 – 09:30 Welcome, Karoline O’sullivan, Administrative Business partner
 • 09:30 – 09:50 Google Teşekkürler !, Google Marketing solutions
 • 09:50 – 10:20 TC programı güncellemeleri , Natallia Mitrofanova , Community Program Manager
 • 10:20 – 11:20 Made By google, Kathleen Garrity, Davide Barberi
 • 11:50 – 12:30 Güven , Kontrol ve şeffalık: Google‘ın veri geçmişi, Caityln Toombs, Product Support Manager
 • 12:30 – 14:00 Öğle Yemeği
 • 14:00 – 14:30 Help on Social ve bunu şekillendiren TC geri bildirimleri, Kevin Forcet, Julian Schleret
 • 14:30 – 15:15 Project Tailwind, Heidi Bramlet, Samantha Markovich
 • 15:15 – 15:45 Dinlenme arası
 • 15:45 – 16:30 Machine Learning, Google’da makine öğrenimi Padraig Hough, Get Data Ops
 • 16:30 – 17:00 STK lar ile çalışıyoruz, Google.org ‘a bir bakış, Stuart McLaughlin, Dernek Başkanı
 • 17:00 – 17:15 Kapanış, Karoline O’sullivan, Adminstrative Business Partner
 • 17:15 – 17:30 Grup Resmi
 • 17:30 – 20:30 Akşam Sosyal Etkinliği – Garage Cafe
 • 20:30 – 21:00 Servis araçları ile otele transfer

Tcsummit 2017 Etkinliğin 3. günü, Gordon House Google Dublin Ofisi

John Mueller ile başlayıp çok değerli Google yöneticileri ile devam eden oturumlar gerçekten çok faydalı oldu. Sorulan tüm sorular cevap buldu. Türkiye ekibi cidden çok kaliteli sorular sordu. Güzel geri bildirimler yapıldı. Genel olarak çok faydalı bir gün oldu. Tabi ücretsiz Google tişörtleri de yüzümüzü güldüren küçük sürprizlerden bir tanesiydi. Atriumda kurulmuş büyük bir ekran üzerinden #tcsummit hashtag’ı kullanılarak yapılan paylaşımlar canlı olarak gösteriliyordu. Önceki günde olduğu gibi bugün de molalarda, boş zamanlarda takip ettiğiniz Google yöneticileri ile rahatça sohbet etme imkanı bulabilmek de bizi mutlu etti. Hepsinin gerçekten mütevazi ve sorulan sorulara ciddiyetle yanıt verdiklerine şahit oldum.

Not : Google tarafından bize imzalatılan gizlilik sözleşmesi nedeni ile özellikle web yöneticisi oturumunda gerçekleşen genel bilgiler hariç diğer bilgilere yer verme imkanı bulunmamakta.

 • 07:20 Servis araçlarına biniş
 • 07:40 – 08:00 Google Ofisine servis araçları ile transfer
 • 08:00 – 09:00 Google ofisinde kahvaltı
 • 09:00 – 12:00 Google Ürün oturumları , Google Search Console  ( Web Yöneticisi )
 • 16:30 – 17:30 Dublin ofisi Kampüs Turu
 • 17:30 – 18:00 Otele transfer
 • 18:00 – 19:00 Ara
 • 19:00 – 19:30  Kapanış törenine transfer
 • 19:20 – 22:00 Kapanış Töreni
 • 22:00 – 22:30 Servis araçları ile otele transfer
Google resmi twitter hesabından paylaşılan resimde beni bulunuz :)

Fotoğraf galerisi
Hazırlanıyor
Asansördeki gizemli kadın :)
Hazırlanıyor
John Mueller ve mütevazilik
Hazırlanıyor
Fatih Özkösemen ve dostluk
Hazırlanıyor

İrlanda ve Dublin gezilecek yerler nereler ?

Dublin İrlanda’nın başkentidir ve en büyük şehridir. İrlanda’nın doğusunda Liffey Nehri ağzında kurulmuştur. İnsanları oldukça güler yüzlü, şehir genel olarak temiz ve sessizdir. Genel olarak yeşil bir görünüme sahiptir. Binalarında hep tarihsel bir görünüm var. Bizim binalarımız gibi sadece beton görüntüsü yok. İrlanda’da genel olarak İngilizce konuşulur. Resmi yazışmalar yerel dil olan Keltçe ve İngilizce diliyle yapılır. Keltçe (İrlandaca) maalesef can çekişmekte olan bir dil olduğundan devlet dilin etkin şekilde kullanılması için yoğun çaba sarf etmektedir. Günlük hayatta İngilizce konuşulmasına rağmen sokak tabelaları hem Keltçe hemde İngilizce olarak hazırlanmıştır
Hepi topu 5 milyon nüfusa sahip bir ülkeden bahsediyoruz. Ülkenin başkenti Dublin’in nüfusu ise yalnızca 500.000 civarlarındadır. Sokakları oldukça temiz, yürümek son derece güvenlidir. Burada kaldığım on gün boyunca korna sesi duymadım, trafik kuralı ihlal eden görmedim.  Yürümeyi seviyorsanız aşağıda belirttiğim yerlerin çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz, kesinlikle tavsiye ederim. Bir günde 40.000 adım atarak ayaklarıma ayakkabı vurmasına yol açan biri olarak söylüyorum. Sadece yürüyerek gezebilirsiniz. Her gezide olduğu gibi araba ile yapılacak şehir için gezintilerde bir çok şeyi kaçırıyorsunuz. İrlanda vizesi ile İngiltere’ye geçiş yapabilir miyim diye düşündüm. Kuzey İrlanda üzerinden bunun bir şekilde mümkün olacağını söylediler ancak ben maceraya girmek istemedim :)
 • Dublin Phoenix Parkı, Merkeze yürüme mesafesinde oldukça büyük bir park
 • Guiness Store House, İşin açığı çok çekici bulmadım bildiğin bira fabrikasını size 45 Eruo ücretle gezdiriyorlar
 • St Stephen’s Garden
 • Dublin Kalesi
 • Temple Bar, Dublin şehrinin en ünlü bölgesi buradır herhalde. Barlar sokağı diyebiliriz.
 • Christ Church Cathedral (Kiliseye Para ile giriliyor)
 • Kilmainham Gaol
 • National Botanic Garden
 • Chester Beatty Kütüphanesi
 • İrlanda National Galeriy Müzesi
 • Dublin Zoo Hayvanat Bahçesi
 • National Museim of Ireland
 • National History Müzesi
 • Malahide Şatosu
 • Aviva Stadyumu
 • Powerscourt Şelalesi  

İrlanda turu yapacak olanlara kısa kısa notlar

 • İrlanda Avrupa’nın en yüksek asgari ücretine sahiptir. Minimum tam zamanlı çalışma ücreti aylık  2000 Dolar yani 8000 TL civarındadır.
 • Ekonomik konaklama tercihleri için hostelleri tercih edebilirsiniz. Hosteller kalabalık ama temizini bulursanız sorun yaşamazsınız.
 • İrlanda Avrupa’nın en pahalı ülkesi ve Dublin’in de İrlanda’nın en pahalı şehri olduğunu okumuştum; görerek teyit ettim. Bir dürüm bile yeseniz yaklaşık 40 TL’cik. Onlara göre ucuz görünebilir çünkü Euro üzerinden para kazanıyorlar.
 • Bizdeki camiler gibi irili ufaklı adım başı kilise mevcut
 • Yemek kültürü pek bize uygun değil. Hatta Türk lokantası diye geçen yerlerde bile ağız tadımıza uygun yemek bulamadığımı söyleyebilirim.
 • Yerel halk ile yaptığımız görüşmelerde halkın hastane ve sağlık hizmetlerinden memnun olmadığını gördüm. Basit muayeneler için bile aylar sonrasına gün verilebiliyormuş.
 • Tuvaletlerde taharet musluğu yok. Bunu açıklamaya gerek bile görmüyorum. Yine tuvaletten sonra pek el yıkama alışkanlığı yok.
 • Şehirde adım başı yer alan Starbucks’un tuvaletleri genellikle çok pis ve sıra bekliyorsunuz. On dakika sıra beklediğimi biliyorum.
 • Trafiğin soldan akması durumuna kolay kolay alışamıyorsunuz. Ancak buna rağmen araba kiralamak isteyenler bir iki antrenmandan sonra sorun yaşamazlar diye düşünüyorum.
 • Dublin sokakları çok düzgün ve modern. Beton yığını ve bina karmaşası yok. Sadece merkezi yerler mi çok düzenli diye şehir dışına yakın yerleri de gezdim. Oraların da aynı şekilde düzenli ve sistemli olduğunu gördüm.
 • Dublin’de bulunan en yüksek bina Google binası. O bile 11 katlı.
 • Marketlerde pek Türk ürünü görmek mümkün değil. Ancak sınırlı sayıda olan Asya ya da Türk marketlerinde görebilirsiniz.
 • Etrafta çok fazla polis yok. Bu size bir güven havası veriyor. Muhtemelen güvenlik sorunu olmayan bir ülke olmasından kaynaklanıyor.
 • Sokak tabelaları İngilizce ve yerel dil olan Keltçe olarak düzenleniyor.
 • Bir İrlandalı size yanlışlıkla dokunsa bile özür diliyor. Aynı şekilde bisiklet yoluna yanlışlıkla giren siz bile olsanız gelen bisikletli sürücü özür diliyor. Acayip derecede saygılı, nazik ve güler yüzlü insanlar.
 • Kafaları her Avrupalı gibi basit çalışıyor ne soruyorsanız onu cevaplıyorlar. Bizim gibi detaya girmiyorlar.
 • Kaldığım süre boyunca neredeyse korna sesi ve gürültülü egzoz sesleri duymadım. Bu durum kültür seviyesi ile alakalı bir durum gibi görünüyor.
 • Türkiye’deki gibi kasap kültürü bulunmakta. Et çok ucuz, kıymanın kilosu 5 Euro. Türkiye’ye göre ucuz, kendilerine göre çok çok ucuz. Çünkü parayı da Euro olarak kazanıyorlar.
 • Kahvaltı kültürleri bizimkine benzemiyor. Kahvaltıda tatlı, kurabiye tarzı şeyler yeniyor. Kuru fasulye yeniyor. Bizdeki gibi zeytin-peynir ağırlıklı bir kahvaltı yok.
 • Merhaba dediğiniz herkesten kesinlikle merhaba karşılığını güleryüzlü bir şekilde alıyorsunuz.
 • Asfaltlar sanki dün yapılmış gibi. Bizim yollarımız da güzel tabiki.
 • Ağırlıklı araba marka modelleri Türkiye’deki ile aynı. Yoğunlukla Ford, Opel, Toyota vs.
 • Her evin önünde 3 ayrı çöp tenekesi var. Ekolojik atık, genel atık ve plastik gibi
 • Sigara kullanalar için Türkiye’den sigara getirmeleri uygun olur. Çünkü burada içenler bir paket sigaraya 50 TL ( 12 Euro ) vermek zorunda kaldılar.
 • Avrupa’nın en büyük Katolik ülkesidir.
 • Ülkenin en yüksek rakımlı yeri 1038 metre ile Carrauntohill Bölgesidir.
 • Tren istasyonlarında hiç bir şekilde bilet kontrolü vs. yok tamamen güvene dayalı olarak seyahat ediyorsunuz. Örneğin HowtH kasabasına aldığınız bir bilet ile dilediğniz kadar gidebilirsiniz.
 • Kaldırımlarda görme engelliler için takip çizgisi göremedim
 • Mahalle aralarında büfe, market gibi şeyler görmek mümkün değil. Alışveriş yapmak için merkezlere doğru yol almak durumundasınız. Yaşlı insanlar ne yapıyor bilmiyorum. Yine marketlerin servis çekme gibi hizmetleri yok gibi görünüyor. Marketlerde güvenliğin oldukça zayıf olduğunu da söyleyebilirim. Bu da yine hırsızlık olaylarının minimum olduğunu gösteriyor.
 • İrlanda’nın viski ve şarapları çok meşhurmuş. Guiness markalı da birası bulunmakta. Buranın fabrikasını da 40 Euroya gezdiriyorlar
 • Akşam 9’dan sonra içki satışı yasaktır.

2018 SEO öngörülerim ve Dublin programından notlar ile ilgili Facebook canlı yayını 

Canlı yayında #tcsummit programının yanı sıra 2018’de seo trendlerine değindim. Genel olarak aşağıdaki konularda gerçekleşti.

 • Machine Learning (Yapay Zeka) nedir? Seo ile ilgisi nedir?
 • Kullanıcı deneyimi seo için neden önemlidir?
 • Sesli Arama (Voice Search) ile arama motoru optimizasyonu arasındaki ilişki nasıldır?
 • Google Rank Brain algoritmasına sitenin uyarlanması nasıl yapılır?
 • Yenilenen Mobil Uyumlu Search Console hakkında bilgiler.
 • Otoriter içerik ile ilgili detaylı bilgiler.
 • Yapısal veri, Rich snippet, Sıfırıncı sıra ile kısa bilgiler.
 • Meta kodları nasıl kullanılmalıdır?
 • Heading etiketleri denilen h1, h2, h3 kulllanımı ile ilgili ipuçları.
 • Mobil first indexing, mobil öncelikli indexleme ile ilgili bilgiler.
 • Yerel seo ile ilgili bulunduğunuz şehirde başarılı olmak ile ilgili detaylı bilgiler.
 • Google benim işletmem (Google Business) incelikleri.
 • SSL ve seo arasındaki ilişki google tarafından kabul edildi.
 • Site hızı ( Amp – Accelerated mobile pages -Acclear, responsive, progresive web app) neden önemli?
 • Linksiz backlink ile markanızı öne çıkararak seoda başarılı olabilirsiniz.
 • İçerikleri neden süreklio larak güncellemeli?
 • Backlink analizi ve takibi nasıl yapılmalıdır ?

Sonuç olarak; başından sonuna kadar heyecanlı bir şekilde geçirdiğimiz bu zirve benim için iyi bir tecrübe oldu. Emeği geçen ve katkıları bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Sizlere de yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim :)