2018 Google Ürün Uzmanları zirvesi Kaliforniya eyaletine bağlı San Fransisco’da şehrindeki Sunnyvale ilçesinde bulunan Google ofisinde gerçekleşti.

Sunnyvale bizim bidiğimiz ismi ile Silikon Vadisi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve Santa Clara ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu son ABD nüfus sayımında 140.000 civarında çıkmıştır. Kaynak ( Vikipedi )

Geçen sene Google ‘ın Dublin ‘de ofisinde düzenlenen etkinliğin adıda bu yıl değiştirildi. En çok katkıda bulunanlar zirvesi ( Top Contributor Summit 2017 ) olarak geçen programın ismi 2018’de google ürün uzmanları zirvesi ( Google Product Expert -PE- ) olarak değişti.

Program her sene olduğu gibi yine nefes kesici ve heyecanlıydı. Türkiye’den uzman arkadaşlar ile beraber dünyanın diğer ülkelerinden gelmiş ürün uzmanları ile tanışma şansı bulduk.

Google Ürün Uzmanı ( Product Experts ) Nedir ?

Google yardım ve etkinlik forumlarında en çok katkı sağlayan dünya genelinden uzmanların katıldığı bir programdır. Ve bu kişiler Google tarafından uygun kişiler arasından seçilirler.

Google Ürün Uzmanlığı Program Açıklaması: Ürün Uzmanları Programı Google’ın süper kullanıcılarla desteklenen topluluğudur. Her gün Google kullanıcılarına yardımcı olarak Google ürünlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlıyoruz. Bunun için kullanıcıların iletişim kurabilecekleri, bilgilerini paylaşabilecekleri ve birbirlerini destekleyebilecekleri bir platform sunuyoruz.

Programın temel değerleri nelerdir ?

Google Ürünleri tutkusu – Bir veya daha fazla Google ürününü çok severek kullanıyorsunuz. İster Gmail ister Chrome veya yeni Pixel’iniz olsun, uzun zamandır istekte bulunduğunuz özelliğin sonunda ürüne eklenip eklenmediğini görmek için son sürüm notlarını okumayı sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Google ürünleri büyük olasılıkla günlük hayatınızda önemli bir yere sahip ve bundan memnunsunuz.

Başkalarına yardımcı olmak istiyorsunuz – Teknolojinin girdisini çıktısını başkalarına öğretmeyi seviyorsunuz. Belki bir öğretmen veya satıcı ya da bilgisayar mühendisisiniz. Gerçek mesleğiniz ne olursa olsun, diğer kişilerin sorunlarını çözerek veya bilgi vererek teknolojiyi anlamalarına yardım olmayı seviyorsunuz. Büyük olasılıkla arkadaşlarınız arasında en “teknoloji meraklısı” sizsiniz.

Kullanıcı topluluğuna karşı saygı – Birbirinden farklı kişilerin oluşturduğu tüm topluluklarda, tamamen açık, dostça ve hoşgörülü bir ortam yaratmak için karşılıklı saygının en önemli unsur olduğunu biliyorsunuz. Göz göze gelmeseniz bile diğerlerine karşı saygılı davranıyorsunuz. Sabır en önemli erdemlerden biridir. Google PE Bölge buluşmaları nedir?

Google Ürün Uzmanları Bölge Buluşmaları, Altın Ürün Uzmanlarının sosyal etkinlikler, eğitim oturumları ve bire bir görüşmeler için Google ürün ekipleri ve Topluluk Yöneticileri ile bir araya geldiği etkinliklerdir. Buluşmaların her biri, Google kampüsünde gerçekleştirilen 2-2,5 günlük etkinlikler ve kampüs dışında gerçekleştirilen 1-2 sosyal etkinlikten oluşur.

Product Expert Zirvesinde neler oldu ?

Google arama kalitesi uzmanı Fatih Özkösemen bu senede program boyunca en büyük destekçimizdi. Bütün olası problemleri profesyonel bir şekilde çözerek Türkiye ekibini her şekilde rahat ettirdi diyebilirim. Bu yüzden kendisine teşekküre bir borç bilirim.
Program öncesinde Google ‘ın kişiye özel gönderdiği davetiye ile başvurarak 10 Yıllık Amerika Birleşik Devletleri vizesini aldık. Bu süreç içinde uçak biletlerimiz alındı tarihler belirlendi.
2018 Google Ürün uzmanları zirvesine katılmak üzere 30 Ekimde Ankara Esenboğa hava alanından yola çıktım. İstanbul Atatürk hava limanında diğer ürün uzmanı arkadaşlar ile buluştuk ve Türk Hava Yolları ile San Francisco yolculuğunu gerçekleştirdik. Yolculuk yaklaşık 12 saat sürdü. Hava alanından Vip transferler ile otele geçiş yaptık.

Gün Gün Google Ürün Uzmanları Programı

1. Gün – 1 Kasım 2018

Google ofisinde kahvaltı yaparak programa başladık . Yemeklerin çeşitliliğine rağmen peynir ve zeytin ile yapılan basit Türk kahvaltımızı mumla aradık. :) Öğleden önce genel toplantılar yapıldı. Öğleden sonra ise Webmaster ve Search grubuna özel programlara katıldık. Yapılan toplantıların detaylarını gizlilik sözleşmesi sebebi ile yazamıyorum. Genel olarak saymak gerekirse ; google teknolojileri, yapay zeka, arama eğilimleri, kullanıcı deneyimi gibi konulardan bahsedildi.

Akşam arkadaşlar ile Mission College civarında yürüyüş yaparken önünden geçtiğimiz binalar McAfee, İntel gibi firmalardı. Her köşe başında dünyada marka haline gelmiş firmaların ofislerini görüyorsunuz.

Program sonrasında arkadaşlarla silikon vadisini gezme fırsatı bulduk. Ekip için heyecan verici ve eğlenceli bir gün oldu diyebilirim.

2. Gün

3. Gün

4. Gün