Hacklenmiş siteler için 5 Ekimde google tarafında yapılan güncelleme resmi olarak duyuruldu. Genellikle sitede bulunan güvenlik açıkları sebebi ile hacklenme, zararlı içerik dağıtma, başka sitelere şüpheli yönlendiren kod eklenmesi gibi problemler oluşur. Bu güncellemenin sonucu saldırıya uğrayan siteler arama sonuçlarından hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır.

İnternet sitelerinde güvenlik

WordPress sitelerde kimi site sahipleri tarafından kullanılan nulled tema ve eklentiler güvenlik zaafiyetlerine sebep olarak sitenin saldırıya uğramasına yol açarak gizli yönlendirmeler sağlayabilir. Hacklenmiş bir site için ikinci darbenin de google tarafından vurulacağı anlaşılıyor. Orjinal yazılım kullanmayarak sitenizin hackerlar tarafından zombi gibi kullanılmasına imkan sağlıyor olabilirsiniz. İşin kötü yanı bu tür açıklar kimi zaman devlet sitelerinde bile bulunabiliyor. Böylece kaliteli devlet siteleri hit çekmek için birer zombiye dönüştürebiliyor.

Google’dan yapılan resmi açıklamaya göre bu durumda saldırıya uğramış ve zararlı kod barındıran siteler tolerans sağlanmayacak ve hızlı bir şekilde arama sonuçlarından çıkarılacak denilmektedir.

Google hackleme güncellemesi hangi siteleri etkiler ?

Google tarafından yapılan açıklamada bu algoritma ile dünya üzerinde arama sonuçlarının %5 oranında etkileneceği resmi olarak açıklandı. Aşağıda detaylı olarak açıklanan durumlar sizde yer almıyorsa endişe etmenize gerek yoktur.

 • Site yöneticisinin bilgisi dahilinde olsun yada olmasın porno sitelere yönlendirme yapan siteler
 • Hit sağlamak ve yönlendirme için kurulan illegal paravan siteler
 • İzinsiz veya zorla dosya indirmeye çalışan siteler
 • İzinsiz ve illegal ilaç satışları

Web sitesini saldırılardan korunma yolları

Bu güncellemeden etkilenmemek için sitedeki güvenlik tedbirlerini almalı ve sürekli kontrol etmelisiniz. Örneğin sucuri, unmasparasite gibi tarayıcılar ile sürekli analiz yapmalı ve hack saldırılarına karşı durumu test etmelisiniz.

 1. Eğer joomla, wordpress gibi içerik yönetim sistemleri kullanıyorsanız güvenlik güncellemelerini olabildiğince zamanında yapmalısınız.
 2. Joomla, WordPress gibi sitelerde kullanılan eklenti ve temaları güncel tutmalısınız.
 3. Eklenti ve temaları null ( warez ) sitelerden yükleme yapmamalısınız. İçerisine yerleştirilmiş kodlarla size ait site bir paravan blog gibi kullanılabilir.
 4. Siteye ait yönetim panelini arama motorlarından gizleyin ve ismini karmaşık yapın.
 5. Yönetim paneli şifresini Aa, 1-9 ve */ gibi işaretlerin tümünü içerecek şekilde belirleyin.
 6. SSL sertifikası kullanın. Bu sertifika seo başarısına olumlu yönde etki edecektir. Detaylı bilgi için http://www.celilcan.net/ssl-ve-seo/
 7. Klasörlerin yazma izinlerini gözden geçirin. 777 tam erişimi olan klasörlerin gerekli olmayan izinlerini kaldırın.
 8. Yönetim paneli ve ftp bilgilerini bruteforce tekniği kullanarak deneme yanılma ile çalmaya karşı Ddos, brutforce saldırılarından korunma eklentileri edinin.

Önemli not : Eğer yasadışı tema yada eklenti gibi şeyleri kurmuşsanız. Kodlar içinde güzel bir araştırma yaparak zararlı kod bulaştırılıp bulaştırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Bununla ilgili detaylı yazımızı okumanızı öneririz . ( Zararlı kodlar nasıl bulunur ve temizlenir)

Google 2015 spamla mücadele çalışmaları