Top

Kaliteli ve çok okunan yazı üretme

Celilcan / İçerik Pazarlama  / Kaliteli ve çok okunan yazı üretme
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İnsanlar tarafından rağbet gören ve çok okunan içerik üretmek her sektörden site sahiplerinin birinci derecede sorunları arasında yer alır. İnsanların okuyabileceği ve arama motorları tarafından benzersiz ve ilk yazan sıfatına sahip olmakta her site sahibinin hayalidir.

Özellikle iş üreten ve sektörel sitelerde kaynak sıkıntısının yanı sıra konu sıkıntısı bulunmaktadır. Örneğin ‘pencere’ imalatı ve satışı yapan bir firma ne kadar yazı türetebilir ki diye düşünüyor insan. Tüm bunlar yetmezmiş gibi anahtar kelime araçlarının bir çoğunun sadece İngilizce sitelere hitap etmesi de Türk siteleri için bir dezavantaj gibi gözükmektedir. Bu nedenle içerik üretme sorunu yaşayanlar için işe yarar kaynakların ve bilgilerin bir araya getirilmesini uygun bulduk. Bu makalemizde benzersiz ve çok okunabilen yazı yazma tekniklerini ve araçlarını inceleyeceğiz.

Anahtar kelime analiz araçları içerik üretme konusunda bize harika fikirler sunabilir. Ücretli ve ücretsiz anahtar kelime üretme araçlarını kullanarak insanların hangi konuları takip ettiğini anlayabilirsiniz. Böylece yazılmamış veya az yazılmış konuları yazarak sitenize ciddi trafik sağlayabilirsiniz. Çok okunan içerikler genellikle otoriter yazılardır. İşte içerik oluştururken yanınızdan ayırmayacağınız araçlar :

Google trends anlık en çok arananlar ekranı

Google trend’in anlık arama ekranı ile Türkiye’de en çok aranan sözcükleri tespit edip güncel içerik sıkıntısını bu şekilde aşabilirsiniz. Kırmızıya dikkat

google-trends

Google trends

Google arama trendleri ile yükselişte ve düşüşte olan konuları rahatlıkla takip edebilirsiniz. Böylece içerik üretme fikirlerinize harika bir etkisi olabilir.

google-zeitgeist

Google webmaster araçları

Google webmaster araçlarını sadece sitenizi takip etmek için değil içerik üretme konusunda fikir edinmek içinde kullanabilirsiniz. Arama sorguları sekmesine tıklayarak size insanların en çok ulaştığı makaleleri inceleyerek buna benzer içerikler üretebilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  İçerik kalitesi ve seo

google-webmaster-araclari

 

Visual Thesaurus ( Sadece ingilizce )

Bu araç ile her hangi bir anahtar kelime girildiğinde o kelime ile ilişkili sözcükleri size belirli bir mantık dahilinde sunmasını sağlayabilirsiniz.

sonar-solo

 

Hubspots blog topic generator

Bu araç ile harika makale başlıkları üretebilirsiniz. İngilizce türettiği başlıkları türkçeye çevirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

hubspots-makale-basligi-olusturma

 

Twinitor

Twinitor ile girdiğiniz konu ile ilgili neler konuşuluyor takip edebilir böylece trendler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

twinitor

Topsy

Topsy ile sosyal medyada neler döndüğünü hangi cümlelerin yada kelimelerin sıklıkla arandığını ve paylaşım yapıldığını takip edebilirsiniz. Böylece seçeceğiniz konuya daha kolay karar verebilirsiniz.

Bu araç artık çalışmamaktadır. Bunun yerine diğer araçları kullanabilirsiniz.

topsy-trend

 

Segogadget Content Strategy Generator Tool

Excel ile oluşturulmuş kaliteli seo araçlarından olan SeoGadget içerik stratejisi oluşturucu aracı google insight ile entegre çalışarak makale üretme konusunda size yardımcı oluyor.

segogadget-Content-Strategy-Generator-Tool

Umarız bu araçlar ile kaliteli makale oluşturma sorunlarına bir miktar çözüm olabilmişizdir. Yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekliyoruz.


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
3 yorum yazılmış
 • Ahmet
  25 Eylül 2014 at 15:59

  Güzel makale ancak içerik üretirken genelde bunlara dikkat edilmiyor önemli olan ziyaretçi gelsin mantığı google bunlara uzun vadede dikkat ediyor ancak google istediği şekilde içeriği oluşturmazsanız google sadece bakıp geçiyor.

 • Furkan
  5 Haziran 2014 at 22:09

  Bu yazdığınız içerik bana çok ilham verdi.. Değerli fikirlerinizi paylaştığınız çok teşekkür ederim. ;)

 • Emre
  22 Mayıs 2014 at 22:51

  Genelde sırf arama motorundan trafi çekmek için, çok aranan kelimelerden oluşan abuk sabuk içerikleri sitelerine koyuyor çoğu kişi. Halbuki çok talep gören kelimelerle mantıklı içerikler üretildiğinde zaten trafik doğal olarak sağlanacak. Ayrıca google bu tarz ipuçlarını vererek site sahiplerine fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Diğer arama motorları bu kadar yardımsever değil.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Seo stratejileri

Google son algoritma güncellemelerinden sonra özellikle spam linklere açtığı savaşı daha önceki yazılarımızda aktarmıştık. Footer backlink almak zararlı, sitewide backlink...

Kapat