İnsanlar tarafından rağbet gören ve çok okunan içerik üretmek her sektörden site sahiplerinin birinci derecede sorunları arasında yer alır. İnsanların okuyabileceği ve arama motorları tarafından benzersiz ve ilk yazan sıfatına sahip olmakta her site sahibinin hayalidir.

Özellikle iş üreten ve sektörel sitelerde kaynak sıkıntısının yanı sıra konu sıkıntısı bulunmaktadır. Örneğin ‘pencere’ imalatı ve satışı yapan bir firma ne kadar yazı türetebilir ki diye düşünüyor insan. Tüm bunlar yetmezmiş gibi anahtar kelime araçlarının bir çoğunun sadece İngilizce sitelere hitap etmesi de Türk siteleri için bir dezavantaj gibi gözükmektedir. Bu nedenle içerik üretme sorunu yaşayanlar için işe yarar kaynakların ve bilgilerin bir araya getirilmesini uygun bulduk. Bu makalemizde benzersiz ve çok okunabilen yazı yazma tekniklerini ve araçlarını inceleyeceğiz.

Anahtar kelime analiz araçları içerik üretme konusunda bize harika fikirler sunabilir. Ücretli ve ücretsiz anahtar kelime üretme araçlarını kullanarak insanların hangi konuları takip ettiğini anlayabilirsiniz. Böylece yazılmamış veya az yazılmış konuları yazarak sitenize ciddi trafik sağlayabilirsiniz. Çok okunan içerikler genellikle otoriter yazılardır. İşte içerik oluştururken yanınızdan ayırmayacağınız araçlar :

Google trends anlık en çok arananlar ekranı

Google trend’in anlık arama ekranı ile Türkiye’de en çok aranan sözcükleri tespit edip güncel içerik sıkıntısını bu şekilde aşabilirsiniz. Kırmızıya dikkat

google-trends

Google trends

Google arama trendleri ile yükselişte ve düşüşte olan konuları rahatlıkla takip edebilirsiniz. Böylece içerik üretme fikirlerinize harika bir etkisi olabilir.

google-zeitgeist

Google webmaster araçları

Google webmaster araçlarını sadece sitenizi takip etmek için değil içerik üretme konusunda fikir edinmek içinde kullanabilirsiniz. Arama sorguları sekmesine tıklayarak size insanların en çok ulaştığı makaleleri inceleyerek buna benzer içerikler üretebilirsiniz.

google-webmaster-araclari

 

Visual Thesaurus ( Sadece ingilizce )

Bu araç ile her hangi bir anahtar kelime girildiğinde o kelime ile ilişkili sözcükleri size belirli bir mantık dahilinde sunmasını sağlayabilirsiniz.

sonar-solo

 

Hubspots blog topic generator

Bu araç ile harika makale başlıkları üretebilirsiniz. İngilizce türettiği başlıkları türkçeye çevirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

hubspots-makale-basligi-olusturma

 

Twinitor

Twinitor ile girdiğiniz konu ile ilgili neler konuşuluyor takip edebilir böylece trendler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

twinitor

Topsy

Topsy ile sosyal medyada neler döndüğünü hangi cümlelerin yada kelimelerin sıklıkla arandığını ve paylaşım yapıldığını takip edebilirsiniz. Böylece seçeceğiniz konuya daha kolay karar verebilirsiniz.

Bu araç artık çalışmamaktadır. Bunun yerine diğer araçları kullanabilirsiniz.

topsy-trend

 

Segogadget Content Strategy Generator Tool

Excel ile oluşturulmuş kaliteli seo araçlarından olan SeoGadget içerik stratejisi oluşturucu aracı google insight ile entegre çalışarak makale üretme konusunda size yardımcı oluyor.

segogadget-Content-Strategy-Generator-Tool

Umarız bu araçlar ile kaliteli makale oluşturma sorunlarına bir miktar çözüm olabilmişizdir. Yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekliyoruz.