Top

Mobil öncelikli indeksleme rehberi

Celilcan / Google Seo  / Mobil öncelikli indeksleme rehberi
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
15 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,93.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Shares

Bundan 2 yıl önce 2016 yılında google bugün işaret ederek  mobil öncelikli indexlemeye geçeceğini bildirmişti. Bugün 27 Mart ve Google mobil first indexing güncellemesine geçiş yaptığını resmi bloglarından dahil bir çok platformdan duyurmuş bulunmaktadır.

Yeri gelmişken bir siteyi mobil öncelikli indexlemeye almış ise google ‘ın Search Console üzerinden bunu uyarı ile bildireceğini de açıkladığını ekleyelim. Ve hemen merak edilen sorulara geçelim.

Mobile Öncelikli Dizine ekleme nedir ?

Google bugüne kadar arama sonuçlarını listeleme, tarama, indexleme  ( dizine ekleme) , arama sonuçlarını sıralama gibi tüm işlemleri sitelerin masaüstü versiyonlarını baz alarak yapıyordu. Mobil öncelikli indexleme yani  Mobil First Indexing ile birlikte artık masaüstü versiyonların baz alınmasına bir son verilerek masaüstü versiyonları baz alması anlamına geliyor. Eğer sitenin mobil sürümü yada mobil uyumlu versiyonu bulunmuyor ise eski şekilde indexlemeye devam edecektir.

Sadece arama sonuçlarında hızlı görüntüleme sağlayan snippet’lar, google hızlı cevaplar, google önbellek görüntüsü de aynı şekilde mobil versiyonu kullanarak indexleme yapacak. Google mobil siteleri nasıl algıladığı ile ilgili detaylı bilgileri bu yazıyı okuyarak bulabilirsiniz. Yine google webmaster türkçe blogunda yayınlanan Fatih Özkösemen ‘in şu yazısını da severek okuyacağınızdan eminim.

Google neden mobil first indexing güncellemesine ihtiyaç duydu ?

Peki google neden böyle bir karar almak gereksinimi duydu derseniz cevabını tahmin ettiğiniz gibi . Artık internet trafiğinin büyük kısmının mobil aygıtlar üzerinden gerçekleşmesidir. Böylelikle artık mobil uyumlu tasarımın önemi ortaya çıkmaktadır.

Responsive sitelerin bir şey yapmasına gerek var mı ?

Siteniz hem mobil aygıtlarda hemde masaüstü aygıtlarda aynı görünüme sahip responsive ( duyarlı tasarım ) sistemi kullanıyorsa her hangi bir ek çalışma yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Zira mobil ve masaüstü tasarımı ayrılmış siteler için çalışma gerekmektedir. Her ne kadar responsive sitelerin mobil öncelikli indexleme ile ilgili bir şey yapmasına gerek bulunmamaktadır demiş isekte, kullanıcı deneyimi ve mobil uyumluluk açısından şu kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 1. Daha küçük html boyutu ile sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın
 2. Daha az request sonucu sitenizi hızlı yükletin
 3. Js ( javascript ) dosyalarını minify edin
 4. Css dosyalarını minify ederek küçültün
 5. Sitenizde yer alan resim dosyalarını tinypng tarzı optimizerler aracılığı ile optimize ederek daha hızlı yüklenmesini sağlayın.

Mobil site için ayrı url kullanan siteler nelere dikkat etmeli ? 

Masaüstü ve mobil versiyon için ayrı url ( m.site.com ) kullanan siteler mobil ve desktop siteleri her açıdan karşılaştırarak bir eksikleri olup olmadığını test etmelidir. Karşılaştırma esnasında önceleikli olarak şu kontrol listesini baz alabilirsiniz.

 1. Search Console ‘da m versiyonun doğrulandığından emin olun
 2. m. site .com şeklinde bir yapı kullanıyorsanız yapısal veriler aynen mobil sürümde de kullanılmalısınız.
 3. Resim alt etiketleri ,title ( başlık ) ,  description ( açıklama ) gibi özellikleri aynen korumalısınız
 4. Kategori açıklaması, kategori isimleri , ürün açıklamaları gibi her türlü içeriğin birebir masaüstü ile yanı şeklide çalıştığındaen emin olun.
 5. Breadcrumb özelliği çoğu mobil sürümde aktif edilmediğni görmekteyiz. Bu yüzden mutlaka gerekli kontrolleri sağlamalısınız.
 6. Çok dilli bir site yapınız var ise hreflang yapınızı doğru şekilde kurgulamalısınız . ( masaüstü sürümde masaüstünü, mobil sürümde ise hreflang olarak mobil sürümü işaret ettiğinden emin olmalısınız )
 7. Yapısal veriler aynen mobil sürümde de kullanılmalısınız.
 8. Masaüstü sürüm ile mobil sürüm arasında yazı, resim, video vs. hiç bir açıdan içerik farkı bulunmamalı
 9. Masaüstü için gösterilen robots.txt nin mobil sürümde de çalıştığından emin olun
 10. Site haritasının m sürümü içinde kullanılır olduğundan emin olun

Mobil versiyonu bulunmayan ve responsive olmayan siteler nasıl etkilenecek ?

Eğer siteniz mobil aygıtlarda düzgün görüntülenmiyor ise google yine aynı versiyonu baz alarak arama sonuçlarını oluşturacaktır. Ama bir an önce mobil uyumlu tasarıma geçmenizi öneririz.

Canonical AMP kullanan siteler nasıl etkilenecek ?

Sitenizin tamamı google tarafından desteklenen AMP ile oluşturulmuş ise hiç bir şey yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Google sitenizin AMP versiyonunu kullanarak arama sonuçlarını ve diğer snippetları oluşturacaktır.

Mobil aygıtlar için ayrı url yani m.site.com kullanan sitelerin neler yapması gerekiyor ?

Mobil öncelikli indexleme ile birlikte google artık arama sonuçlarını oluştururken mobil sitenizi yani m.site.com halini baz alacaktır. Bu durumda dikkat etmeniz gereken mobil versiyon ile desktop versiyon arasında içerik, resimler ve link farkı bulunmamasına dikkat etmeniz olacaktır. Alt etiketinden tutun diğer tüm ayrıntılara dikkat ederek mobil versiyonu uyarlamanız algoritmadan trafik kaybı, anahtar kelimelerde sıralama kaybı gibi olumsuz etkilenme durumlarını minimize edecektir.

Sitenizde hem amp hem amp olmayan versiyon kullanılıyorsa ne yapmanız gerekiyor ?

Bu durumda amp olmayan sayfalarınızın mobil aygıtlarda nasıl gözüktüğü önemli olmaktadır. Yani google amp olmayan versiyonun mobil cihazlarda çalışan halini baz alacaktır

İşinize yarayacak araçlar


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Shares
MUTLAKA OKUMALISIN !  Google link reddetme ipuçları
6 yorum yazılmış
 • özkan
  9 Ocak 2019 at 13:20

  Web tasarım ve SEO sektörünü yakından ilgilendiren, anlaşılır ve aydınlatıcı bir makale olmuş hocam elinize sağlık. Küçük bir dipnot iletmek isterim; sadece AMP özelliği kullanılarak hazırlanmış bir web sitesinin, AMP ile hazırlanmamış fakat mobil uyumluluğu düzgün çalışan diğer web sitelerine karşı herhangi bir üstünlüğü olmadığı hakkında bir makale okumuştum. Ne kadar etkilidir bilemiyorum fakat, web sitenizin mobil uyumlu olması hassasiyeti konusunda Google oldukça ciddi :)

 • Nakliyeci Ali
  8 Haziran 2018 at 01:57

  Tesadüfen yazınızı gördüm . ilgi çekici olmuş.

 • Sinan
  28 Mayıs 2018 at 22:33

  Çok yararlı bir makale olmuş. Hepsini sitemde uyguluyorum ve yanlışlarımı düzeltiyorum. Çok teşekkürler.

 • aytekin çelik
  28 Mayıs 2018 at 18:26

  On numara adamsınız

 • hagen
  17 Mayıs 2018 at 04:33

  Gerçekten yazınızı beğenerek okudum. haberleri sizden alıyoruz.

 • Bülent Karakoç
  4 Nisan 2018 at 11:28

  Merhaba öncelikle çok güzel bir yazı olmuş yazılarınızı okuyarak Gün geçtikçe sayenizde büyüyoruz Çok teşekkürler

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Blog başlığı nasıl seçilir ?

İçerik pazarlama seo için her zaman çok önemli olmuştur. Ancak dijital pazarlamayı kullanan firmaların sayısının artması ile birlikte oyunun kuralları...

Kapat