Mobil uyumlu web tasarım özellikle 2015 şubat ayında google tarafından çıkarılan mysteryupdate google mobil uyumluluk güncellemesi ile daha da önem kazanmaya başlamıştır . İsimini çok daha fazla duymaya başlayacağımız responsive ve mobil uyumlu internet sitesi kavramlarına aşina olmanız site sahipleri için son derece önemlidir. Önceki yıllarda yapılan tasarımlar masaüstü bilgisayarlar için yapılıyor ve mobilite kısmı göz ardı ediliyordu. Bağlantı hızlarının yükselmesi 3G / 4G teknolojilerin devreye girmesi ile cep telefonu, tablet gibi aygıtların yaygınlaşması ile internet kullanımının büyük bir bölümünü bu araçlar almaya başladı.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Nisan 2015 tarihinde google tarafından yapılacak büyük güncelleme ile taşınabilir tüm aygıtlarda düzgün görüntülenmeyen siteler arka sayfalara ve geri plana atılacaktır. Google tarafından site yöneticilerine gönderilen bildiride mobil kullanım sorunlarının bir an önce giderilmesi ve düzeltilmesi istenilmiştir.

mobil-uyumlu-web-tasarim

Responsive web sitesi yapmak gerçek bir zorunluluk haline gelmiştir. Google site sahiplerine gönderdiği uyarılarda bunu açıkça dile getirmektedir. Tablet, Cep telefonu gibi aygıtlarda rahatlıkla açılmayan ve yavaş yüklenmeyen internet siteleri google tarafından arama sonuçlarında daha gerilerde çıkarılmaya başlanmıştır.

Mobil uyumlu web tasarımı neden gereklidir ?

mobil site2

Cep telefonu, akıllı telefon, tablet ve diğer taşınabilir mobil cihazlarda kullanıcılar sitenizi hızlı ve düzgün olarak görüntüleyemiyor ise muhtemelen sitenizi terk edeceklerdir. Böylece sitenizde ziyaretçilerin geçirdiği süre azalacak , hemen çıkma oranı yükselecektir.

Kullanıcı etkileşimi arama sonuçlarını direkt olarak etkileyen önemli bir etkendir. Tüm bunlar google sıralama sonuçlarını olumsuz etkileyecektir. Hala eski kodlama sistemleri ile oluşturulmuş web sitesini kullanmakta ısrar etmemek gerekir.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile uyumlu internet sitesini mutlaka yeniden tasarım yaptırmalısınız. Hem seo hem de tüm aygıtlar için rahat bir şekilde açılan web sitesi sahibi olmanız sizi sektörünüzde bir adım öne taşıyacaktır.

Hali hazırda bulunan internet sitem bana yetiyor diye düşünmeyin. Çok yakın bir gelecekte responsive olmayan internet siteleri internet boşluğunda kaybolacaklardır. Yakın zamana kadar internet sitesi sahibi olmak bir lüks sayılabiliyordu. Ancak şu anda kanunlarla bile belirlenen zorunluluk haline gelmiştir.

Bize göre sitenize şöyle alıcı gözle bir bakmanız gerekir. Taşınabilir cihazlarda sitenizi ziyaret etmeniz, sitenizin çalışan, çalışmayan bölümlerini tespit etmeniz son derece lüzumludur.

Hatta işi bir adım öteye götürerek mobil uyumlu site ( mobilfriendly ) olması zorunluluk olmakla birlikte. İnternet sitenizin Android, iOS, IPhone, BlackBerry, Symbian, Windows Mobile telefon ve tablet türleri için uyumlu olması geri dönüşüm olarak son derece büyük katkılar sağlayacaktır. Hatta bir adım öteye gidip özel mobil uygulamalar geliştirmekte son derece katkı sunacaktır.

Web siteniz mobil uyumlu mu ?

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresine giderek google gözünden web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer mükemmel bu sayfa mobil uyumlu iletisi alıyorsanız yapmanız gereken bir şey yoktur. Ancak üzgünüz uyumluluk sorunlarınız var iletisi alıyorsanız acilen bu sorunu çözmelisiniz.

Mobil uyumsuz bir sitedeki muhtemel hatalar

  • Metin okunamayacak kadar küçük
  • Bağlantılar birbirine çok yakın
  • Mobil görüntü alanı ayarlanmamış
  • Uyumsuz eklentiler kullanılıyor

mobil-web-tasarim

Sitenin mobil uyumlu hale nasıl getirilir ?

  1. Yazı büyüklüğünün düzenlenmesi
  2. Duyarlı ( responsive ) kodlaması
  3. Çok büyük javascript ve css dosyalarını optimize etmek
  4. Flash öğelerin kaldırılması
  5. Reklamların optimizasyonu
  6. Sayfa hızının artırılması

İster özel yazılım ister wodpress , joomla gibi içerik yönetim sistemleri kullanılsın sayfanın duyarlı kod haline çevrilmesi mümkündür. Sitenin yeniden tasarlanması gerekmez.

İnternet sitesini mobil uyumlu hale getirmek için bizi 0212 649 5441 nolu telefonumuzdan arayabilir iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Bu işlem için ödemeniz gereken ortalama ücreti öğrenebilirsiniz.