Web sitenize daha fazla trafik çekmek için içerik pazarlama stratejinizi geliştirmek mi istiyorsunuz?  İçerik pazarlamasından daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, her zaman yeşil içerik oluşturmayı bir öncelik haline getirmeniz gerekir.

Her zaman yeşil kalan içerik pazarlaması ve işletmenizin SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisini nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ayrıca, bu tür içerik oluşturmaya ilişkin bazı ipuçları da bulacaksınız.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, her zaman lazım olacak bilgileri içerir. Kısacık bir trende veya en son haberlere odaklanmaz. Şu anda hedef kitlenize yardımcı olduğu gibi gelecek yıllarda da onlara yardımcı olmaya devam edecek.

Bu içerik, adını yıl boyu yeşil kalan yaprak dökmeyen ağaçlardan alır. Her zaman yeşil kalan bir ağaç gibi, her zaman yeşil olan içeriğiniz asla “yapraklarını kaybetmez” ve izleyicileriniz için değerli olmaktan vazgeçer.

Ölümsüz İçerik Örnekleri

Ölümsüz içerik birçok farklı biçimde olabilir. Aşağıdakiler bazı popüler seçeneklerdir:

 • Listeler
 • En İyi XXX İpuçları
 • “Nasıl Yapılır” Makaleleri
 • Ansiklopedi tarzı Makaleler
 • Ürün İncelemeleri
 • Videolar

Bu kategorilerden birine giren her içerik parçası otomatik olarak her zaman yeşil olmaz. Ancak biçimler, şu anda hedef kitlenizle alakalı ve gelecekte alakalı olmaya devam edecek içerik oluşturmak için çok iyi çalışıyor.

Evergreen İçerik SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Evergreen içerik pazarlaması, işletmenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmek için uygulayabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir.

Evergreen içerik, SEO açısından aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj sunar:

 1. Web sitesinin trafiğini artırır
 2. Backlink verenlerin sayısını artırır
 3. Alıntı yapanların sayısını artırır
 4. Sayfa içi SEO’yu iyileştirir
 5. Hemen çıkma oranını düşürür
 6. Kullanıcı bağımlılığını artırır
 • Web Sitesi Trafiğini Artırır

Unutmayın, her zaman yeşil kalan içerik her zaman hedef kitlenizle alakalıdır. Bu, insanların sürekli olarak sağladığınız bilgi türünü arayacakları anlamına gelir.

Örneğin, kişisel bir antrenman işletmesi yürüttüğünüzü ve etkili bir antrenman planının nasıl oluşturulacağını açıklayan bir makale yazdığınızı varsayalım. Bu, dünyada neler olup bittiğine veya neyin trend olduğuna bakılmaksızın, insanların her zaman bilmek isteyeceği bilgilerdir.

Bunun gibi yüksek kaliteli ve bilgilendirici bir içerik yayınladığınızda, insanların o makaleyi veya videoyu düzenli olarak ziyaret edip paylaşabildiğini göreceksiniz.

Bu da arama motorlarına olumlu sinyaller gönderir ve içeriğinizin arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkmasını sağlayabilir. Makaleniz ne kadar yüksekte konumlandırılırsa, o kadar çok kişi onu bulup tıklar ve erdemli döngü devam eder.

 • Backlinkleri Artırır

Bir makale yazdığınızda veya her zaman yeşil olmayan bir video oluşturduğunuzda, bu içerikten alıntı yapan ve web sitelerinde ona geri bağlantı veren kişilerin sayısında geçici bir artış görebilirsiniz. Yine de birkaç gün veya hafta sonra, geri bağlantılarda büyük bir düşüş göreceksiniz.

Her zaman yeşil içerik her zaman faydalı ve alakalı olduğundan, insanlar ilk yayınlandıktan çok sonra bile ona bağlantı vermeye devam edecek. Bunu her zaman yararlı bulacaklar ve izleyicileriyle paylaşmak isteyecekler.

 • Sayfa İçi SEO’yu İyileştirir

Evergreen içerik ayrıca sayfa SEO’sunu da geliştirir. Sayfa İçi SEO, web sitenizdeki tek tek sayfaları optimize etmeyi içerir, böylece daha üst sıralarda yer alırlar ve arama motorlarından daha fazla trafik getirirler.

Her zaman taze içerik oluşturduğunuzda, hedef anahtar kelimelerinizi doğal olarak makalelerinize, video başlıklarınıza ve video açıklamalarınıza dahil etmek için daha fazla fırsatınız olur.

 • Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Her zaman yeşil içerik, hemen çıkma oranınızı düşürmenize de yardımcı olabilir. Bu tür içerik genellikle daha uzun olduğu ve yararlı, alakalı bilgilerle dolu olduğu için, insanlar birkaç saniye göz gezdirdikten sonra sayfanızdan ayrılmak yerine oyalanmaya daha meyilli olacaklardır.

Bir web sayfasında geçirilen ortalama süre sadece 62 saniyedir . İnsanları ne kadar uzun süre etrafta tutabilirsen o kadar iyi.

 • Kullanıcı bağımlılığını artırır

Hedef kitleniz düzenli olara kkaliteli içerik yayınladığınıza inandığında artık sitenize güveni de o oranda artacaktır. İçerikleri zaten insanlar için üretiyoruz bu tam aradığımız şey olmalı :)

Ölümsüz İçerik Pazarlamasına Nasıl Başlanır?

Açıkçası, özellikle işletmenizin arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, her zaman yeşil kalan içeriğin sunduğu birçok avantaj vardır. Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, işte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 • Konuları İncele

Her zaman yeşil kalan içeriğinizde ele almak istediğiniz konuları beyin fırtınası yaparak başlayın. Unutmayın, amaç bu içeriğin sürekli olarak kitlenizle alakalı olmasını sağlamaktır.

İşte beyin fırtınanıza yardımcı olacak bazı fikirler:

 • Web sitesi ziyaretçilerinden, müşterilerden ve potansiyel müşterilerden aldığınız sık sorulan soruları göz önünde bulundurun
 • Her yeni başlayanın sektörünüz veya işletmenizin sunduğu belirli ürünler veya hizmetler hakkında bilmesi gereken ipuçlarını ve püf noktalarını düşünün.
 • Kapsamlı bir kılavuza veya bir dizi öğreticiye dönüştürülebilecek konuları düşünün

Her zaman yeşil içerik için konular bulurken hedefi oldukça genişletin. Aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir konu koleksiyonuna sahip olana kadar işleri daraltabilirsiniz.

Trend olan konuları bulmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar şunlardır:

Bu araçları kullanarak popüler olmuş ve olacak kelimeler üzerinde planlamalar yapabilirsiniz.

 • Anahtar Kelimeleri Araştır

Bir sonraki işiniz anahtar kelime araştırması yapmaktır . Doğru anahtar kelimeleri kullanmak, içeriğinizi optimize etmenize ve insanların arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Araştırma yapmak için çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz birçok ücretsiz ve ucuz araç vardır. Hedef kitlenizin onlarla paylaşmak istediğiniz bilgileri aramak için ne tür terimler kullandığını anlamanıza yardımcı olurlar.

Araştırmanız ayrıca alternatif ifadeleri öğrenmenize ve hangi anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin en az rekabete sahip olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Rekabet ne kadar az olursa, o kelime veya kelime öbeği için sıralama şansınız o kadar artar.

 • İçeriği Okunabilir Hale Getir

Yazılı her zaman yeşil içerik (makaleler, kılavuzlar vb.) oluştururken, okunması kolay olduğundan emin olun. Her içerik parçası aşağıdaki kutuları işaretlemelidir:

 • Kısa kelimeler, cümleler ve paragraflar
 • Çok fazla beyaz alan
 • Kolay tarama için çok sayıda başlık
 • Sınırlı jargon ve sektöre özel dil
 • Bilgilerin daha kişiselleştirilmiş hissetmesi için doğrudan okuyucuyla konuşun

Bu şekilde yazmak, hedef kitlenize yardımcı olur. Ayrıca “SEO dostu” olarak kabul edilir ve arama motoru sıralamanızı yükseltir.

 • İçeriği Arama Motorları için Optimize Et

Arama motoru sıralamasından bahsetmişken, her zaman yeşil kalan içeriğinizi (yazılı ve video) arama motorları için optimize etmek için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:

 • Hedef anahtar kelimeyi baştan sona dahil edin (elbette doğal bir şekilde)
 • Hedef anahtar kelimenizle optimize edilmiş bir URL oluşturun
 • Anahtar kelimeyi başlığa, meta açıklamaya, en az bir alt başlığa ve resim alt metnine ekleyin
 • İlgili gelen ve giden bağlantılar ekleyin

Ayrıca ilgili anahtar kelimeleri (ikincil anahtar kelimeler olarak da bilinir) aramaya yardımcı olur. Bunları doğal olarak yazılı içeriğinize veya video açıklamanıza dahil edin.