Aşırı seo penguen ve panda güncellemeleri sonrasında hayatımıza giren bir terimdir .   Over optimizasyon Türkçe karşılık olarak aşırı yoğun seo çalışmasıdır. Örnek olarak yapılan backlink çalışmalarının sürekli aynı anahtar kelime ile alınması ve backlink alınan site içeriğinin aşırı şekilde ilgili, ilgisiz ve içerik dışı alakasız kelimeler ile doldurulmasıdır. Site içi seo bakımından düşündüğümüzde ise yayınlanan bir yazı içinde çok fazla anahtar kelime kullanılması aşırı seo yapıldığına dair ipuçları verir.

aşırı seo

 

Aşırı seo nasıl tespit edilir ?

Anahtar kelime yoğunluğu analiz araçları ile sitemizi test ederek. Yada özel olarak backlink ve link alınan anahtar kelimeleri analiz eden sitelerden yardım alarak bu testleri gerçekleştirebiliriz. Örn. Moz.com

anahtar-kelime-yogunlugu

Aşırı seo çalışması çözümü

  • Sadece ayın tür içeriğe sahip sitelerden backlink almaya çalışın
  • Spam linkleri temizleyin
  • Meta kodlarda ( başlık etiketi, açıklama etiketi, keyword etiketi )  anahtar kelime tekrarından kaçının
  • Salt ana sayfaya verilmiş kalitesiz linkleri kaldırın. Alt sayfalara da link alımı yapın.
  • Site altında ( footer ) bölümünde menü tekrarından ve anahtar kelime tekrarını içeren site içi bağlantılardan kaçının
  • Çöplüğe dönüşmüş yorum backlinklerden kaçının. Temiz sitelerden alabilirsiniz.
  • Otomatik seo programlarını kullanmayın.
  • Yazı çöplüğüne dönmüş makale sitelerine içerik girmekten kaçının ( Seomoz önerisi )

Anchor text nedir ?

Başka siteden alınan linkin hangi anahtar kelime üzerinden verildiğidir. Örnek olarak ‘bahçe mobilyaları’ kelimesine link verildiğini düşünelim. Burada anchor text yani çapa metni ‘bahçe mobilyaları’ kelimesidir.

Google penaltı nedir ?

Google penaltı aşırı seo uygulaması yapılmış sitelerin başına gelen bir ceza uygulamasıdır.

Bu kavramlara da kısaca değindikten sonra aşırı seo algoritmasına yakalanmamak için. Sitenizi seo için değil ziyaretçilerinizi çekecek içeriklerle donatmanızı öneririz. Ayrıca sürekli aynı anahtar kelimeye ve bu anahtar kelimeden de ana sayfanıza link vermek yerine, anahtar kelimeleri varyasyonlara ayırarak sadece ana sayfanıza değil alt sayfalarınıza da link vermeniz önerilir. Ayrıca link aldığınız sitelerin aynı içerik türü yayınlayan siteler olmasına özen gösterin.

Google webmasters  tarafından hazırlanmış bu video aşırı seo ve spam hakkında detaylı bilgi içermektedir.

Google ceza sorgulama ve aşırı anahtar kelime kullanımı kontrol aracı  ( İpucu )

http://www.removeem.com/ratios.php adresine girerek çok hızlı bir şekilde yukarıdaki hatalarınızı denetleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra backlink inşaasına devam ederken bir denge kurmaya çalışmalısınız. Aşırı anahtar kelime kullanımı ile backlink alımı sonrasında çıplak url ile ve diğer normal kelimeler ile de link alarak dengeyi kurmalısınız.

backlink-remove-check