Arama motoru optimizasyonu yaparken en güncel bilgiler doğrultusunda yapılan ve uygulanan yöntemlere seo teknikleri denir. Organik ve doğal çalışmalar ile yükselen internet siteleri kolay kolay google ve diğer arama motorlarından ceza almazlar.

Bu nedenle kaliteli bir seo uzmanı hem İngilizce hem Türkçe başarılı blog sitelerini takip ederek en güncel seo yöntemlerini sürekli olarak takip eder. Daha önce yayınladığımız bir çok yazıda da dağınık olarak paylaştığımız ipuçları konusunu bu yazımızda birleştirmek istedik. Bu teknikler ile tamamen doğal yöntemlerle yükselmek mümkündür. Arama motorları google, yandex, yahoo, duckduckgo ve bing arama motorlarıdır. Bunun dışında kalan arama motorları trafiğimizi çok fazla etkilemez diyebiliriz.

Seo çalışması Nasıl yapılır ?

Seo diğer bir deyişle dijital pazarlama bir siteyi google gibi arama motorlarında istediğimiz kelimelerde üst sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır . Peki bu çalışma nasıl yapılır ? Bu çok geniş bir soru olmakla birlikte aşağıdaki maddeleri okumanızı öneririz.

 seo ipuclari ve teknikleri

Güncel seo teknikleri :

Önemli olan bir site için en güncel ve en doğru dijital pazarlama tekniklerini kullanmaktır. Blackhat veya doğru olmayan zarar verdiği kanıtlanmış işlemleri gerçekleştirmemelisiniz. İlk etapta fayda sağlıyor gibi gözükebilir. Ancak sitenize zarar getirecek ve geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verecektir.

 • Domain otoritesi önemli mi ?

Pagerank tamamen önemini yitirmiştir . Ve artık arama sonuçlarında çıkmak için bir metrik değildir. Bunun yerine domain otoritesi ( authority ) değeri baz alınmaktadır. Alan adı ve Sayfa otoritesi hesaplanırken site içi ve site dışı faktörler baz alınır.

 • Google onaylı seo firması ile çalışmak

Eğer gerçekten bir firmaya ile çalışma yaptırmayı düşünüyorsanız. Bu çalışmayı google partneri olan firmalardan birine yaptırın. En azından sitenizin ceza alması gibi etkenleri atlamış olursunuz. Seo/Sem firma araştırması yaparken mutlaka referans ve tecrübe açısından değerlendirin. Sadece ücret politikasını baz alırsanız muhtemelen hata yapmış olacaksınız.

 • Meta etiketler önemli mi ? 

Bundan beş yıl önce deseniz evet derdim. Bir aralar yegane google sıralamasını etkileyen unsurlardan biri olan meta etiketleri, anahtar kelimeler artık google kriterlerinden biri de olsa sadece meta kodlarla ve anahtar kelime gömerek bir yerlere gelmek imkansız.Hatta bir çok kaliteli dijital reklam uzmanı sitelerinden anahtar kelime etiketini kaldırıyorlar. Bunun yerine semantikseo konusunu iyi araştırmanız gerekir.

 • Kaliteli backlink ve otorite olmak

Karşılıklı backlink alımından kaçının. Tanıtım yazıları önemlidir. Ücretli bağlantı alımından kaçınmalısınız. Bunun yerine hem anahtar kelimeyi hem de linkleri varyasyonel olarak kullanarak doğal bir görünüm oluşturmalısınız. Sadece backlink ile optimizasyon çalışması yapmak tamamen doğal olmayan seo teknikleri arasında yer alır.

 • Blog ve forum yorumları zararlı mı ?

Blog yorumlarına mesaj yazarak backlink kazanmaya çalışmanın optimizasyona direk bir etkisi olduğu düşünülmemekle birlikte, nofollow bir backlink edinmiş bile olsanız eğer yorum yazdığınız blog günlük trafiği yüksek bir site ise insanların sadece buradan tıklayarak sitenize ulaşması bile arama motoru optimizasyonu başarınızı artıracaktır. Bu yüzden nofollow yada dofollow yorum yerine yazının ne kadar okunduğu ve sitenin ne kadar popüler olduğu ile ilgilenin.

Mutlaka Okumalısın !  Seo analiz araçları

Forum yorumlarının ise arama motoru optimizasyonu başarısına etkisi yok denecek kadar azdır. Zarara girme ihtimali daha yüksektir. Hiç tavsiye etmiyoruz.

 • Negatif seo nedir ?

Rakip firmaların sizin sitenizi arama sonuçlarında aşağı düşürmek için yaptıkları çalışmalardır. Bu bazen sizin ellerinizle de yapılabilir bilinçsiz optimizasyon çalışması yapması da antiseo olmuş olur. Kalitesiz, Doğal olmayan, Spam, İndekslenmeyen, Ceza almış sayfalardan alınan bağlantılar negatifseo kavramı altında değerlendirilir.

 • edu ve gov sitelerden alınan backlink kaliteli midir ?

Diğer backlinkler de tabi ki duruma göre faydalı , ancak edu ve gov uzantılı siteler güven veriyor. Bu nedenle edu ve gov uzantılı sitelerden backlink edinmeye çalışırsanız diğer sitelerden aldığınız bağlantılara göre daha fazla getiri sağlamış olursunuz.

 • Sıralama garantisi veren uzmandan kaçının !

Bir hafta içinde google da ilk sayfada çıkacaksınız gibi garantiler veren firmalardan uzak durun. Bu çalışmalar uzun soluklu ve emek isteyen bir iştir bunu unutmayın. Bir seo uzmanının veya firmasının dolandırıcı mı yoksa işinin uzmanı mı olduğuna karar vermek için referanslarını görmelisiniz.

 • Doğal seo teknikleri kullanın.

Blackhat tamamen kötüdür diyemeyiz. Bu yüzden onaylanmış ve ceza almaya yol açmayan tekniklerini zekice kendi sitenize uyarlayın.

 • Otoriter sitelerden bağlantı iyidir.

Artık düzensiz , düşük kaliteli, footer, sidebar, forum profil bağlantılar sitelere zarar veriyor. Bu nedenle aldığınız backlinkleri sadece otorite sitelerden ve sitewide olmayacak şekilde almalısınız. ( 2014 güncelleme)

Arama motoru optimizasyonu sürekli değişen, sürekli kendinizi yenilemeniz gereken bir sektördür. Arama motorları daima yeni algoritmalar geliştirerek spam yapan siteleri arama sonuçlarından çıkarmayı amaçlarlar. Bu nedenle her yeni algoritmayı karşı silahlanmanız gerekmektedir.

 • Anahtar kelimeler için optimizasyon sağlayın

Başlık etiketi önemi yüksektir, İnsanlar gibi google da sayfanın ilk başlığında ne gördüğüne dikkat eder.Bu nedenle sayfa başlığının ve anahtar kelimelerinizin benzresiz olması google tarafından sevilmenize sebep olacaktır. Tabi ki popüler kelimelerde üst sıralara çıkmak için sadece başlık , anahtar kelime ve içerik uyumu yeterli olmayabilir. Ayrıca unutmamak gereken anahtar kelimelerde 70 karakter yani sekiz on kelimeden sonrasını önemsemez.

 • Semantik seo teknikleri

Kısaca semantik seo’yu yazı içerisinde birbirine yakın ve alakalı kelimeleri kullanmak diye özetleyebiliriz. Böylece aynı kelime tekrarı yaparken spam’e girmekten ve google algoritmalarına yakalanarak ceza almaktan korunmuş oluruz. Ayrıca doyurucu ve bilinçli bir yazı yazma taktiği uygulamış oluruz. Google suggest ( önerilen kelimeler ) kısmında önerilen benzer anahtar kelimeler semantik yazı oluştururken da rahatlıkla kullanılabilir. ubersuggest.org , google anahtar kelime aracı, semrush, searchmetrics, long tail keyword gibi sistemlerde size yardımcı olacaktır.

Mutlaka Okumalısın !  SEO Terimleri

Not: Eğer WordPress kullanıyorsanız Yoast eklentisi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu eklenti meta etiketlerini ve bilinen genel wordpress seo sorunlarını rahatlıkla yönetebilirsiniz.

 

seo analizi

 • Robots.txt dosyanızı optimize edin

Robots.txt ile google ‘a göstermek istemediğiniz yerleri kısıtlayabilirsiniz. Örnek bir robots.txt kullanımını gösterelim

User-agent: googlebot

..// Göstermek istemediğimiz yerleri disallowla bildiriyoruz.
Disallow: /js/
Disallow: /css/
Disallow: /gaziosmanpaşa_web_tasarim/
Disallow: /küçükköy_web_tasarim/
Disallow: /gizli/

 • Sitenize gelen ve giden bağlantıların kalitesi

Backlinkler ve sitenizden verdiğiniz link çıkışları çok önemlidir. Kalitesiz bir siteye sitenizden vereceğiniz link sizi aşağılara çekebilir. Yine kalitesiz bir yerden alacağınız backlink sizi aşağılara çekerken sağlam bir backlink sizi uçurabilir. Bu nedenle link aldığınız ve verdiğiniz yerlerin google kalite kriterlerine uygun olup olmadığı, kalitesi, pagerank değeri , yasal olup olmadığı gibi kriterlere bakmanız gerekir.

 • Sitenize verilen bağlantılardaki kelime

Anchor Text denilen sitenize gelen bağlantıların hangi metine tıklanarak geldiği de çok önemlidir. Örneğin sağlam ve kaliteli sitelere gaziosmanpaşa web tasarım yazarak link verdi iseniz. Sitenizin bu kelimede üst sıralara çıkma olasılığı yüksektir.

 • İlk paragrafın vurucu etkisi

Yazınızda yada konu içindeki metnin ilk paragrafının ilk cümlesi ile title ve anahtar kelimeler arasında mutlaka ilişki bulunmalıdır. Ayrıca yine ilk paragrafın ilk cümlesi optimizasyon açısından çok önemlidir. Ve ilk cümlenin seçimine oldukça dikkat edin.

 • Site hızı çok önemli bir seo tekniğidir.

Sunucu hızı da daha öncede çokça belirttiğimiz üzere seo da çok önemli bir kriter. Bir kelimede ilk sayfadasınız diyelim sunucunuz yirmi dört saatlik bir kesintiye uğradı bir bakıyorsunuz ikinci sayfaya düşmüşsünüz o kelimede. Yani sitenizin uptime süresi , kodlamasından kaynaklanan hızı da da çok önemlidir

 • Google uyumlu link yapısı 

Sürekli tekrar edilen ve bilinen bir diğer kriterde google dostu linkler. asp=12?uid=128 bilmem ne gibi bir sayfa oluşturmak yerine bayrampasa-web-tasarim.html yada kucukkoy-web-tasarim.html gibi bir sayfa ismi sizi çok daha üst sıralara taşıyacaktır.

 • Kullanıcı dostu site

Sitenize girenler çok karmaşık bulmamalı ve aradığına çok kolay ulaşabilmeli. Google kullanıcıların sitede kalma ve siteyi beğenme seviyelerine de önem vermektedir. Ayrıca bilindiği üzere google artık fiziksel olarak ta siteleri kontrol etmektedir.

Mutlaka Okumalısın !  Domain otoritesi

10. Başlık etiketlerini ( H1, H2, H3 ) etiketlerinin doğru kullanımı

H1, H2, H3 etiketlerini düzenli ve gerektiği kadar kullanırsanız. Çok olumlu sonuçlar alırsınız.

Örneğin :

<h1>Sultançiftliği web tasarım</h1>
<h2>500 evler web tasarım</h2>
<h3>fatih web tasarım</h3>

gibi.

 • Resimler için en iyi seo teknikleri

Alt etiketini spam amaçlı kullanmayın. Resminizin adı ahmet.jpg ise Alt etiketinde de ahmet ve arkadaşı gibi bir sözcük dizimi yeterli olacaktır. Çok fazla kelime girerseniz google bunu spam olarak algılar. WordPress sitelerde bununla ilgili eklentilerin kullanılması uygun olur.

 • Sosyal medya arama motoru optimizasyonunda fayda sağlar mı ?

Facebook, Twitter, Feedburner gibi sosyal ağ sitelerinden faydalanmalısınız. Yeni yazdığınız yazıları bu tür sitelerde yayınlayarak hem kullanıcıların sitenizi tanımasını sağlarsınız hem de google bu siteleri anlık ziyaret ettiği için sitenize de buradan ulaşmasını sağlarsınız: Böylelikle indekslenme hızınızı artırmış olursunuz.

 • Kullanıcıların işine yaramayan boş ve kalitesiz içerik

Bazı sitelerde görürsünüz arama sonuçlarında üst sırada çıkar ancak içine girdiğinizde o konu ile ilgili bir içerik bulamazsınız. İşte bu tür kandırmacalar google tarafından bir süre sonra anlaşılır ve sandbox sistemi ile beraber tarihin dibine gömülür. Google şikayet mekanizması da artık çok iyi işliyor buda bilinmesi gereken bir unsur.

Yeri geldikçe kaliteli makaleler ve ipuçları vermeye devam edeceğiz. Umarız yazımızı beğenirsiniz. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

Lütfen yazıyı oylayın !
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]