Bir çok sektörde olduğu gibi internet , dijital reklam ve seo çalışmaları için kullanılan seo terimleri çoğunlukla hepsi İngilizcedir. Seo terimleri bu nedenle bir çok kişi tarafından anlaşılamaz. Sürekli güncellenen bu yazımızı takip etmenizi isteriz. Ayrıca eğer açıklanmasını istediğiniz kelimeler de olursa bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Türkçe kaynaklarda çok fazla açıklanmamış olan bazı seo terimleri sözlüğümüz ile ilgili bu yazımızdan umarım fayda elde edebilirsiniz. Yabancı sitelerde geçen bazı kelimeler okunduğunda bu da neymiş dememeniz ve güncel bilgileri takip etmeniz için bu kelimelerden sık kullanılanların bir kısmını Türkçe olarak açıklamak istedik.

Güncel seo terimleri sözlüğü

 • Ajax nedir ?

Eşzamansız JavaScript ve XML, bir web sayfasını, bir sunucudan bu sayfayı yeniden yüklemeden dinamik olarak değiştirmek için bilgi gönderip almasını sağlayan bir programlama türüdür.

 • Black hat seo 

Doğal olmayan arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Kısa vadede sitenize fayda getiriyor gibi görünse de uzun vadede arama motorlarından ceza almanıza sebep olurlar.

 • Pogo Sticking nedir ?

Ziyaretçi google arama sonuçlarındaki bir sonuca tıkladıktan sonra kısa bir süre içinde arama sonuçlarına geri butona basarak geri dönmesidir. Bu site için oldukça negatif bir metriktir. Ve her ne kadar google pogo sticking gibi bir hesaplamayı yapmadıklarını söyleseler de biz bunun tehlikeli bir durum olduğunu düşünüyoruz.

 • Tıklama Oranı ( CTR – Conversion Through Rate)

Yayılattığınız bir reklamı görüntüleyenlerin kullanıcıların tıklayanlara olan oranı şeklinde ifade edilebilir. Tıklama oranını hesaplanma formülü ise  ( Tıklanma Oranı = Tıklanma Sayısı / Gösterim Sayısı ) şeklinde kolayca hesaplanmaktadır.

 • Algoritma

Verileri almak ve bir sorgu için sonuç sunmak için arama motorları tarafından kullanılan karmaşık bir bilgisayar kodlarıdır. Arama motorları, bir dizi sıralama faktörü ve sinyaline dayanan bir sonuç sayfası aracılığıyla sıralanan web sayfalarını göndermek için algoritmalar kombinasyonunu kullanır.

 • Root domain nedir ?

Kök etki alanı diye Türkçeye çevrilebilir. Örneğin http://www.celilcan.net/seo-haberleri/diye bir url den bahsederken bunun ana domaini nedir diye soracak olursak celilcan.net ‘dir.

 • Google ban nedir ?

Google arama sonuçlarında kısmen yada bir çok kelimede tamamen çıkmama durumudur. Bir ceza türüdür. Sandbox ve diğer cezalar ile aynı tür etkileri gösterir.

 • Meta etiketleri nedir ?

Genellikle <head></head> kodları arasına eklenen ve google gibi arama motorlarına site hakkında bilgi vermeyi amaçlayan etiketlerdir. Örneğin meta description, title, meta keyword vs.

 • Heading etiketleri nedir ?

Heading Tag ( Heading etiketleri ) Sırası ile h1 den başlayıp h6 ya kadar hiyerarşik olarak devam eder. Yazıl içindeki başlıklara boyut vermek için kullanılır. Arama motorları tarafından önemsenen bir etikettir. Anlamlı bir şeklide abartılmadan kullanıldığında olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 • Site dışı seo nedir ?

Bir seo çalışmasında site dışından ( off page ) yapılan çalışmalar bütünüdür. Buna örnek olarak backlink alma, tanıtım yazısı, sosyal medya çalışmaları gösterilebilir.

 • Site içi seo nedir ?

Yazılım ile ilgili veya site içinde yapılan tüm çalışmalar bütünüdür. Örnek olarak kod doğrulama, site hızı, etiket kullanımları, semantik uygunluk, mobil uygunluk, zengin snippet gibi uygulamalar gösterilebilir.

 • Serp nedir ?

Arama sonuçlarında çıkan sayfalar tabiridir. Search Engine Result Page kelimesinin kısaltılmış halidir. Soru olarak kelimelerdeki serp durumun nedir demek. Arama sonuçlarında çıkıyor musun gibi bir anlama gelir.

 • Backlink nedir ?

Site dışı arama motoru optimizasyon çalışmaları arasında yer alır. Doğal veya doğal olmayan yollardan başka sitelerin size bağlantı vermesi anlamına gelen kavramdır.

 • Google dalgalanması neden olur ?

Özellikle algoritma güncellemeleri öncesinde yaşanan durumdur. Yanlış yapılan optimizasyon çalışmaları veya otorite eksikliği gibi sebeplerle sitenin arama sonuçlarında gün içinde sürekli olarak aşağı yukarı gelmesi durumudur.

 • Alt etiketi 

Web sayfasında kullanılan resimlere tanımlanarak arama motorlarına resmi daha anlamlı bir şeklide tanımasını sağlayan etikettir. Böylelikle o resmin neyle ilgili olduğunu söylemiş oluruz.

 • Robots.txt

Arama motorlarına sitemizin hangi bölümünü görmesini yada görmemesini istediğimiz söylediğimiz dosyadır. Sitenin ana dizininde bulunur. Ayrıca site haritasını bilgilendirme amaçlı buraya eklemeliyiz.

 • DMCA nedir ?

Digital Millennium Copyright Act yani Türkçe olarak Dijital Milenyum Telif Hakkı. DMCA tarafından telif hakkı ile korunan içerikler başka sitelerde kullanıldığı zaman. Google bunu delil olarak kabul edip sitenize bu içeriği kaldırmanız için uyarı gönderir.

 • Citation flow nedir ?

Citation flow kaba tabirle sitenize gelen linklerin sayıca ne kadar fazla olduğudur. Trustflow ve Citationflow ‘u analiz ederken ikisi arasındaki dengeli yükseliş son derece önemlidir.

Örneğin eğer Trustflow düşük Citationflow yüksek ise burada sitenize backlink verenlerin sayısı fazla ancak kalite ve güveni düşük anlamı çıkmaktadır ki, bu da google ve diğer arama motorlarından ceza almak için yeterlidir.

Tam tersi eğer citation flow düşük , trustflow yüksek ise burada da sie link verenlerin sayısı az olmasına rağmen kaliteli bir güruhun size link verdiğini gösterir ki bu da sadece otorite sitelerden backlink alımı yapılarak arama motorlarına kendini beğendirmeye çalışmak ve blackhat seo olarak algılanabilir aynı şekilde ceza ile sonuçlanabilir
Trust Flow ve Citation Flow ( Güç / Güven ) dene içinde olmalıdır. Doğal seo çalışması da budur. Bu sorgulamaları da aynı şekilde majesticseo sitesinden yapabilirsiniz.

 • Mozrank nedir ?

Opensiteexplorer tarafından tescilli olan bu kelime bir sitenin MOZ tarafından popülaritesini gösteren puanlamadır diyebiliriz. 100 üzerinden yapılan puanlama 100 ‘e ne kadar yakınsa o kadar kaliteli olduğunu gösterir.

Mozranrk hangi değerleri baz alarak hesaplanır derseniz , Backlink kalitesi, İndex sayısı, Site yaşı ,Kodların doğrulanmış olması, özgün içerik gibi kriterler baz alınır.

MozRank sorgulaması yapmak için : http://www.opensiteexplorer.org

mozrank

 • MozTrust nedir ?

Yine MOZ tarafından tescilli bu ifade bir site için güven puanıdır diyebiliriz. Trustrank ‘ın moz versiyonudur.

 • Doorway Page ( Köprü Sayfa )

Google botları kandırmak ve ziyaretçiyi izni haricinde başka bir sayfaya yönlendiren köprü sayfalara doorway page denir. Blackhat seo yöntemidir. Ve tespit edildiğinde google dan ceza almanıza sebep olur. Domain otoritesi yüksek sitelerin , düşük sitelere yönlendirilmesi ile otorite yükseltilmesini sağlamak esaslı bir çalışmadır. 2015 yılı ilk çeyreğinde çıkacak bir spam güncellemesi ile google bu tür sayfalara büyük bir ceza vermeyi planlamaktadır.

 • Ahrefs Rank ne demektir ?

Ahrefs ‘in 10 üzerinden puanlama yaparak verdiği bir değerdir. Pagerank’ın muadili olarak düşünülebilir.

 • TrustRank nedir ?

Bir sitenin google gözünde güvenilirlik derecesini ölçen değerdir. Temel kriterleri güven , doğallık ve güç dengesinden oluşur.

 • Penguen güncellemesi nedir ?

Google ‘ın sevimli hayvanat bahçesinden çıkmış olan bu algoritma spam içerikle savaş için başlatılmış güncellemeler bütünüdür.

 • Hidden Text ( Gizli içerik ) nedir ?

Arama motorlarını yanıltma amaçlı olarak css kodları ile ziyaretçilerden gizlenen link yada içeriktir. Bu zararlı teknik ile arama motorlarını manipule etmek amaçlanır. Google sandbox sebebidir.

 • Penaltı Cezası nedir ?

Algoritmalardan birine takılmış olan site ceza almıştır. Siz bunun adına filtre, sandbox gibi kelimelerle de hitap edebilirsiniz.

 • Cemper Power

Linkresearchtools taraından bir siteye verilen güç ifadesi anlamına gelen pagerank’ın cempercesidir.

 • Cemper Power Trust

Cemper tarafından belirlenen Güç ve güven dengesidir. Bir siteye gelen linklerin cemper trust ve cemper power ‘ın analiz edilmesi ile ortaya çıkar.

 • Cemper Trust nedir ?

Cemper tarafından siteye verilen güven değeridir. O siteye ne kadar fala güven duyuluyorsa bu o adar iyidir. 100 üzerinden değerlendirilir.

cemper-trust

Authorrank

Google tarafından G+ çıktıktan sonra yazar profiline 100 üzerinden verilen puanlama diyebiliriz.

http://beta.authorrank.org adresinden bir yazarın rank değeri sorgulanabilir.

authorrank nedir

 • Toxic link ( Zararlı link )

Sitenize zarar veren ve anahtar kelime aramalarında sizi geri sayfalara düşüren kalitesiz bağlantılardır.

 • Unnatural link nedir ?

Doğal olmayan bir şekilde verilmiş bağlantılardır. ( Yorum, Footer, Sidebar, Exact Match Anchor text vs. )

 • Deeplink nedir ?

Sitenizin alt sayfalarına giden bağlantılardır.

 • Anchor text nedir ?

Bağlantı verirken kullanılan çapa metnidir. Örn. otobüs kelimesini tıkladığınızda otobus.html sayfasına gidiyorsa burada otobüs kelimesi  anahtar kelimesinden link verilmesi anchor text ‘i ifade eder.

 • Keyword Research ( Anahtar kelime araştırma )

Basitçe anahtar kelime bulma , kelime zorluk derecesi araştırma ve analiz işlemidir. Google ‘ın anahtar kelime analiz aracı veya ücretli programlar ile bu araştırmaları yapabilirsiniz.

 • 301 yönlendirme ( Redirect )

301 yöntemi kullanarak x.html yi y.html ye kalıcı olarak yönlendirme işlemine verilen isimdir. Bir domaini tüm değerleri ile birlikte başka bir domaine taşımak gerektiği zamanda bu yöntem kullanılır.

Canonical URL

Özellikle wordpress sitelerde aşağıdaki yapıda bulunan

siteniz.com/sayfa

siteniz.com/sayfa/

www.siteniz.com/sayfa

siteniz.com/p=129

bağlantı türleri aslında tek bir sayfaya gitmektedir. Bu link türevlerinin çok olması yinelenen içerik gibi algılanmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden canonical url etiketi kullanarak aslında bu sayfaların hepsi şu sayfadır demek istiyoruz.

Örnek kullanım <link rel=”canonical” href=”http://www.celilcan.net/seo/” /> şeklindedir.

 • Sayfa otoritesi ( Page Authoity PA )  nedir ?

Bir sitenin genel otoritesi anlamına gelir diyebiliriz. Örneğin haber kelimesinde uzun süredir ilk sırada çıkan bir kelime o sektörün otorite sitesidir.

 • Duplicate content ( Yinelen içerik )

Kabaca yinelenen içerik anlamına gelir. Web sitenizde çok fazla şekilde aynı türden sayfa bulunması , başlıklarda aynı anahtar kelimenin kullanılması gibi durumlar sonucunda oluşur. Seo açısından son derece zararlıdır.

 • Cost Per Mile ( Cpm ) nedir ?

Bir kelimenin 1000 gösterim başına biçilen maliyetidir diyebiliriz. Bir reklam yayınlatmak istiyorsunuz bunun 1000 gösterimi kaç TL ediyor Türkçesi budur.

 • Aşırı anahtar kelime kullanımı

Bir makale içinde yüksek oranda aynı anahtar kelime ve türevlerinin kullanımından kaynaklanan yüksek yoğunluklu kelime kullanımıdır.

 • Search engine result page ( SERP )

Arama motorlarının sonuçlarının sıralanması anlamına gelebilir. Serp analiz denildiğinde bir kelimede sitenizin hangi sıralamada yer aldığının tespiti anlamına gelir

 • Site içi seo ( Onpage ) nedir ?

Başlık, Açıklama, Anahtar kelime, Anahtar kelime yoğunluğu gibi temel kriterlere uygun yapılan seo çalışmasıdır.

 • Yapay zeka (Machine Learning ) nedir ?

Bilgisayar yapımı bilimi, insan zekası gerektiren görevleri yerine getirir. Bir dizi programlanmış kural (algoritma gibi) izlemek yerine, bir AI bilgisayar sistemi temelde öğrenen bir dijital beyindir. AI da insan müdahalesi olmaksızın kararlar alabilir ve uygulayabilir.

 • B2B nedir 

İşletmeler arası iş için kısa. B2B SEO’da satın alma döngüsü daha uzun, ürün ve hizmetler daha pahalıdır ve izleyiciler profesyonel karar vericidir.

 • B2C nedir 

İşletmeden müşteriye kısa. B2C SEO’da satın alma döngüsü genelde daha kısadır (yine de sanayiye göre değişir), ürün ve hizmetler (çoğunlukla) daha ucuzdur ve tüketiciler izleyicidir.

 • ccTLD nedir

Bir ülke kodu üst düzey alan adı. Örneğin, Birleşik Krallık’taki bir şirketin, www. site .co.uk adlı bir alan adı olur; burada uk, ccTLD’dir.

 • Tıklama oranı TO nedir ?

Kullanıcıların bir organik arama sonucunu tıklama oranı (yüzde olarak ifade edilir).Bu, toplam organik tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesiyle 100 çarpılarak hesaplanır.

 • İçerik nedir ?

Bir kitleye dağıtılacak ve bunlarla ilgili olarak verilen bilgiyi ifade eden kelimeler, resimler, videolar veya sesler (veya bunların herhangi bir kombinasyonu). Google’ın en önemli iki faktöründen biri (bağlantılarla birlikte). Arama motorları, faydalı, bilgilendirici, değerli, güvenilir, benzersiz ve daha iyi trafik ve görünürlük içeren ilgi çekici içeriği ödüllendirmek istemektedir.

 • Dönüşüm oranı ( Conversion Rate ) nedir ?

Web sitesi kullanıcılarının istenen işlemi tamamladığı oran (yüzde olarak ifade edilir). Bu, toplam dönüşüm sayısını trafik ile bölüp 100’ü çarparak hesaplanır.

 • Dönüşüm oranı optimizasyonu nedir ?

Bir web sitesinde gerçekleşen dönüşümlerin sayısını veya kalitesini artırma süreci.Bazı popüler CRO taktikleri, web sitesi tasarımı, kopyalama, resim, fiyat, harekete geçirici mesajlaşma ve mesajlaşma değişikliklerini test etmektir.

 • Tarama hatası nedir ?

Bir arama motoru botunun tarayamadığı URL’ler. Durum kodu hatası döndüren URL’leri ifade eder.

 • İndex silinmesi yani deindex nedir ?

Google bir web sitesini veya web sayfasını arama sonuçlarından, özellikle arama dizininden geçici veya kalıcı olarak çıkarır. Google, Search Console’da gönüllü vakalar için URL’leri Kaldır aracı sunar; Bununla birlikte, bir web sitesi, Google’ın Web Yöneticisi Kurallarını ihlal ettiği için elle işleme şeklinde ceza eklenmesiyle de indekslenebilir.

 • Disavow nedir ?

Bağlantı profiliniz, sıralamalarınıza zarar verebilecek yüksek sayıda spam, yapay veya düşük kaliteli gelen bağlantı içeriyorsa ve onları meşru bir nedenle kaldırma olanağına sahip değilseniz (örneğin, bağlantı bir sitede mevcutsa üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz) – Google’ın bu bağlantıları görmezden gelmesini söylemek için Google’ın Reddetme Aracı aracını kullanabilirsiniz.

 • Dwell Time ( Bekleme süresi ) nedir ?

Bir kullanıcı bir arama sonucunu tıklattığında web sitesi üzerinden SERP’ye dönen süre arasındaki süre. Kısa bekleme süresi (ör., 5 saniyeden az), arama motorlarının düşük kaliteli içeriğin bir göstergesi olabilir.

 • Engagement Metrics ( Katılım metrikleri ) nedir ?

Kullanıcıların web sayfaları ve içerikle nasıl etkileşime geçtiğini ölçmek için yöntemler. Etkileşim metriklerine örnekler şunları içerir: Tıklama oranı, Dönüşüm oranı, Çıkma Oranı, Sayfa / sitede geçen süre, Yeni ziyaretçiler ve geri gelen ziyaretçiler, Sıklık ve yenilik, Bekleme süresi

 • Öne çıkan snippet ( Featured Snippet ) nedir ?

Bazı sorgular için, genellikle sorular (ör. Kim / ne / ne / ne zaman / neden / neden), bazen organik arama sonuçlarının üstünde özel bir blok görüntülenir. Bu kutuda, yayın tarihi, sayfa başlığı, cevabın kaynaklandığı web sayfasına bağlantısı ve paragraf, liste, tablo veya video biçiminde bir özet bulunur.

Ayrıca: Position Zero olarak da bilinir.

 • Google

Larry Page ve Sergey Brin tarafından Eylül 1998’de kurulan arama motoru. Google, web gezinme teknolojisine ve web sitelerini sıralamak için köprü oluşturan kalıpları analiz etmek için karmaşık bir algoritmaya dayanan, insan tarafından düzenlenmiş web dizinlerinden radikal bir ayrılma işareti verdi. Google, dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde en çok kullanılan arama motorudur.

 • Google Analytics nedir ?

Kitle davranışını, trafik kazanım kaynaklarını, içerik performansını ve çok daha fazlasını izlemek için kullanılabilen ücretsiz bir web analizi programı.

 • Google bot nedir ?

Google, dizinine yeni web siteleri ve web sayfaları bulmak ve eklemek için kullandığı web tarama sistemi.

 • Google Hummingbird nedir ?

Bir ay süreyle kullanılmaya başlandıktan sonra Eylül 2013’te resmi olarak ilan edilen yeni bir Google arama algoritması. Hummingbird’in amacı, daha iyi sonuçlar sağlamak için belirli anahtar kelimelerin değil, sorguların tam bağlamını (yani, semantik arama) daha iyi anlamaktı.

 • Google Panda 

Şubat 2011’de başlangıçta toplanan önemli bir Google algoritması güncellemesi, daha sonradan birçok güncelleme izledi. Google Panda’nın amacı, genellikle “içerik çiftlikleri” tarafından üretilen düşük değerli içeriğin görünürlüğünü azaltmaktı. 2016’da Panda, Google’ın temel sıralama algoritmasına dahil oldu .

 • Google Penguin 

Nisan 2012’de başlatılan önemli bir Google algoritması ardından bir dizi güncelleme ve yenilenme izledi. Penguin’in amacı aşırı optimize edilmiş sitelerin veya belirli spamy taktiklerini aşırı derecede kötüye kullanan sitelerin görünürlüğünü azaltmaktı (ör. Düşük kaliteli bağlantılar oluşturma, anahtar kelime doldurma). 2016’da Penguin , Google’ın temel algoritmasının bir parçası olarak gerçek zamanlı olarak yayınlanmaya başladı .

 • Google RankBrain Algoritması

Önemli bir Google algoritması değişikliği, bundan önce aylarca denenmesine rağmen Ekim 2015’te resmi olarak tanıtıldı. RankBrain ile, Google, algoritmasına makine öğrenimi ekledi ve üçüncü en önemli sıralama sinyali olarak anıldı. Haziran 2016’da, RankBrain’in her sorguya katıldığı ve sıralamaları etkilediği ortaya çıkarıldı.

 • Google Search Co nsole ( Google Webmaster Araçları )

Google’ın Search Console, dizine ekleme hataları ve site hızı için siteleri izleme olanağı da dahil olmak üzere çeşitli yararlı özellikler sunar. Bu sayfalar, manuel işlem bildirimlerini iletmek için de kullanılır.

 • Heading etiketleri

Başlık etiketleri (H1-H6) önemi temel alarak içeriği bölümlere ayırır; H1 en önemliyken H6 en az önemlidir. Başlık etiketleri doğal olarak kullanılmalı ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri, küçük SEO yarar sağlayacak şekilde alakalı olduğu yerlerde dahil etmelidir.

 • .htaccess dosyası

URL’leri yeniden yazmak ve yönlendirmek için kullanılabilen bir sunucu yapılandırma dosyası.

 • HTML dili

Köprü Metni İşaretleme Dili Altında. HTML etiketleri, web sayfaları ve web siteleri için SEO’nun etkililiğini artırmak için kullanılabilen belirli kod öğeleridir.

 • HTTP protokolü

Köprü Metni Aktarım Protokolü, verilerin bir bilgisayar sunucusundan bir web tarayıcısına aktarılması şeklindedir.

 • HTTPS protokolü

Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli, bir web sitesi ve web tarayıcısı arasında aktarılan verileri şifrelemek için Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullanır. HTTPS küçük bir Google sıralamasını faktördür.

Eğer merak ettiğimiz seo kavramları var ise yorum olarak bize yazarsanız o kelimeleri de listemize ekleriz.