Arama Motoru Optimizasyonu kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte SEO uzmanlığı ‘da aynı oranda popüler olmaya başladı. Tabiki bunun bir çok sebebi bulunmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse seo uzmanı web sitenizi arama motorlarında ( google, yandex, bing )  yükseltmek için çaba gösterir. Bir seo uzmanı ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz en önemli tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi dijital işlerde de da işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur.

Müşteri için temel amaç kaliteli bir seo uzmanı ne iş yapar ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmak olacaktır. Yani temel hedef işinin ehli , yetkin, iyi referansları olan birini bulmak ve onunla çalışmaktır.

Seo nedir?

SEO veya “arama motoru optimizasyonu” göründüğü kadar karmaşık bir terim değildir. SEO’nun anlamı, bir web sitesini arama motorlarının bulabilmesi için “optimize etme” sürecidir. İnternette bir bilgiyi ararken ne olduğunu düşünün. Genellikle bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği ile başlarsınız.

Örneğin, bu makaleyi bulmak için “SEO Uzmanı” arama terimini girmiş olabilirsiniz. SEO, bir web sayfasının bir web tarayıcısında anahtar kelime araması sonrasında çıkan listenin en üstüne çıkarmaya çalışma işlemidir.

Seo uzmanı nedir?

Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonara kadar hizmet veren kişiye denir. İçerik editörü, wordpress kodlamacı, yazılımcı, grafiker, sosyal medya yöneticisi ve firma yönetimi ile eş güdümlü olarak çalışır.

Herkesin seo alanında ne işler yapacağını belirler ve bu işleri kendilerine dağıtır. Sonrasında ise işleri yapılıp yapılmadığını denetler.

Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız seo uzmanını ararken şu hususlara dikkat etmeniz başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır.

Uluslararası seo uzmanı

Adındanda anaşıacağı üzere sitenin yayın yaptığı tüm lokasyonlarda yapılan seo çalışmasıdır. Örneğin Türkiyedeik bir üretici Avrupaya, Arap Ülkelerine, Rusya,  Amerika veya İngiltireye satış yapmak isteyebilir bu durumda uluslarası seo alanında uzman bir seo analisti ile çalışmanız tabiki daha uygun olacaktır.

Seo uzmanı ne iş yapar ? Görev ve sorumlulukları nelerdir?

Dijital pazarlama sürecinin içinde bir çok işin yürütülmesini sağlayan seo uzmanı genel olarak aşağıdaki işlemleri yapar / yapılmasını sağlar.

 • Genel SEO stratejisini  planlar, geliştirir ve uygular
 • Genel dijital pazarlama proje yönetimi ve yol haritası hazırlama
 • İtibar yönetimi süreçlerini takip eder
 • Rakip sitelerin analizleri
 • İçerik analizi ve yeni içerik ihtiyaçlarının belirlenmesi
 • Anahtar kelime araştırması
 • robots.txt ve htaccess dosyası ile ilgili düzenleme önerilerini sunar
 • Google Analytics, Google Search Console analizlerinin düzenli takibi
 • Sitenin sürekli ulaşılabilir olmasını takip eder
 • Şirketin web sitesini arama motorlarındaki başarı sıralamasını artıran optimizasyon stratejileri geliştirmek
 • Sitedeki teknik problemleri düzenli olarak tespit edip yazılım ekibine bildirerek yapılmasını sağlar
 • Backlink ve basın bülteni planlamaları
 • Arama motoru, sosyal medya ve internet pazarlama endüstrisi trendlerine ve gelişimlerini takip eder
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapın
 • vs.

Seo uzmanı nasıl olunur ?

İyi derecede olan kurumsal seo uzmanlarına baktığımızda ilk sıradaki etkenin yetenek olduğunu görürüz. Bu nedenle mühendis , programcı, sokak mühendisi her ne olursa olsun seo uzmanı olmak için öncelikli aranan kriter yetenek, ilgi ve alakadır.

Sonrasında İngilizce ve Türkçe literatürü iyice analizi etmiş kendi teknikleri ile bilgileri ile bunları yoğurmuş kişilerin iyi derecede kurumsal bir seo uzmanı olabildiğine şahit oluyoruz.

Seo eğitimi veren bir üniversite bölümü hali hazırda bulunmamaktadır. Yeni yeni üniversite bünyelerinde ve özel eğitimi kuruluşlarında kurslar düzenlenmektedir. En iyi eğitim yönteminin ise birebir eğitimi olduğunu düşünmekteyiz. Genel olarak naslı seo uzmanı olunabileceiğini özetlersek ;

 1. Bir veya bir kaç SEO kursuna katılarak ( Analyitcs, Data Studio, Ads,  vs )
 2. Kendi web sitenizi optimize ederek
 3. Bir dijital pazarlama ajansında çalışarak
 4. Çevrimiçi bir SEO sertifikası veya derecesi almak ( Google Akademi, BTK Akademi vs)
 5. Her hangi bir kurumda  “Kurumsla SEO uzmanı” olarak çalışmak

SEO Uzmanları kimlerle çalışır?

Çoğu SEO Uzmanı, doğrudan daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin parçası olarak çalışır, bu nedenle sosyal medya pazarlama ekipleri, Arama Motoru Pazarlamacıları ve e-posta pazarlama ekipleriyle çalışırlar.

Ancak daha geniş anlamda, SEO bir şirketin web sitesinin hemen hemen her bölümüne dokunur, bu da bir şirketin hemen hemen her bölümünü etkilediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bir SEO Uzmanı bunların yanı sıra geliştirme, tasarım, satış, BT ve müşteri hizmetleri ekipleriyle çalışmayı bekleyebilir.

Evet, yapabilirsiniz. Biraz bilgi birikimi ve deneme yanılma yoluyla öğrenme gerektirir. Sonrasında sitenize temel bir SEO stratejisi uygulayabilirsiniz. Ancak SEO uzun zamanlar süren bir süreçtir. Doğru düzgün bir çalışma yapmak için hem teknik SEO’yu hem de sayfa içi SEO’yu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca tüm arama motorlarının yaptığı algoritma değişikliklerini düzenli olarak takip etmeniz gerekecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanında Olması Gereken Özellikler

 • En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
 • Yüksek düzeyde bilgi ve öz motivasyon
 • Birden fazla CMS ortamında çalışma yetenğei olmalı ( Wp, Joomla vs)
 • Seo çalışmalarında sadece doğal teknikler kullanmalı
 • Kendi sitesinde başarıyı elde etmiş olmalı, kendisine faydası olmayan bir seo uzmanı sizin siteniz için ne kadar fayda sağlayabilir ki ?
 • Başarılı referansları olmalı
 • Dijital itibar yönetimi süreçlerine hakim olmalı
 • Kendine özgü growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
 • Yüzde % garantili sonuçlar  vaat etmemeli
 • Google veya Yandex ile anlaşmamız var dememeli
 • Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
 • Aldığı eğitimler var ise bunlar hakkında sorular sorun.
 • Seo araçlarını iyi derecede kullanmalı ( Ahrefs, Semrush, Ryte, Onpage, Seospyglass, Website Auditor, Screaming Frog, Xenu, Url Profiler vs)
 • Google, Yandex, Bing algoritmalarını yakından takip etmeli
 • Yerli ve yabancı güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
 • Genel olarak web programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, özellikle html hatalarını bulma konusunda iyi olmalı
 • Başlangıç düzeyde olsa sunucu , hosting yönetimi konularını bilmeli ( Plesk, Phpmyadmin, Cpanel, Directadmin, Litespeed vs. )
 • Site içi seo ( onpage ) kriterlerine ve teknik seo kısmına tam hakim omalı

SEO çalışmasında sonuç almak ortalama ne kadar sürer?

SEO dünyasında, SEO sonuçlarına ulaşmanın ne kadar sürdüğü konusunda birçok farklı ve çeşitli tahminler alacaksınız. Orta seviyeli sonuçlar genellikle sadece 7 ila 10 ay içinde görülür. Uzun vadeli sonuçlar için ise  12-18 aylık bir süre gerekmektedir. Google’a göre, bir SEO sürecinde sonuçları görmeye başlamanız 4 ila 12 ay sürecektir. Muhtemelen işlerin daha hızlı ilerlemesini istiyorsunuz, ancak Google ayrıca SEO’nun zaman aldığını da belirtir.

Sonuç olarak, SEO sonucu birçok farklı faktöre bağlıdır, bu da hemen sonuçları görmeyeceğiniz anlamına gelir. SEO’nun tek seferlik bir iş olmadığını hatırlamak önemlidir. Web sitenizi bir kez optimize edemezsiniz, bundan sonra her şey doğru ve optimize edilir. SEO, doğru kullanıcı deneyimini sunmak için sürekli olarak kendinizi zorlamanız gereken devam eden bir süreçtir. İyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, ilk sonucu gördüğünüz anda durmamak ve devam etmek önemlidir.

Google’da ilk sayfa veya üst sıra için garanti verilebilir mi ?

Kısa cevap kesinlikle HAYIR

Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler biz google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz diyebilir. Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz.

Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Muhtemelen,sizi iyi bir sıralamaya getirebilirim, ancak hiç kimse Google’da 1. sırayı garanti edemez. Bununla birlikte, web sitenizi arama motoru en iyi uygulamalarına uygun olacak şekilde optimize edebilir ve web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için diğer pratik adımları atabilirim. Web sitenizi gerçekten sıralamak, sonuçta arama motorlarına kalmıştır. Bunun üzerinde hiç kimsenin bir kontrolü bulunmamaktadır.

Referans bağlantı : https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=en

Backlink çalışması yapıyor musunuz ?

Çalışmalarımızın küçük bir bölümü backlink kökenlidir. Bu nedenle öncelikle internet sitenizin google algoritmalarına uygunluğunun sağlanmasını amaçlıyoruz. İçerik problemleri, teknik seo problemlerinin giderilmesi gibi majör konulara odaklanıyoruz. Backlink çalışması ise off page ( site dışı ) faktörler tarafında kullandığımız tekniklerden sadece bir tanesidir. Bazı firmaların ise tüm felsefesi backlinkten ibarettir. Bu ise başınızı uzun vadede belaya sokmaya yetecektir.

Bizim tavsiyemiz kurumsal seo uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kocaeli, İzmit, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Sivas, Tokat veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir.

Başarılı olursanız Googde Ads reklam harcamalarım düşecek mi veya sıfırlanacak mı?

Seo çalışmaları sonrasında sitenize gelen organik trafik artacaktır. Ancak bu her zaman reklam gelirinizin düşeceği anlamına gelmez. Her ikisi de farklı trafik kanallarıdır. Bu yüzden tavsiyemiz tüm kanalları en verimli şekilde kullanmak şeklinde olacaktır.

Dijital pazarlama süreçleri hakkında genel olarak bilgi verir misiniz ?

Bir markanın, sitenin internet üzerindeki tüm pazarlama sürecine dijital pazarlama denir. Burada içerik pazarlama, seo, sem, sosyal medya, video pazarlama, e-posta, viral tanıtımlar gibi teknolojiler kullanılır. Kullanılan bu teknolojilerin her biri ayrı uzmanlık alanlarıdır. Seocu bu alanlardan arama motoru optimizasyonu ( seo ) sürecini yönetir.

Çalışma süresince tam olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz ?

Öncelikle sektörel rekabet analizi yaparak firma internet sitesinin durumunu tespit eder. Sonrasında rakip analizleri yaparak durumları hakkında bilgi sahibi olur. Dijital Pazarlama noktasında eksikleri , avantajları, dezavantajları tespit ederek süreç içinde yerine getirmek üzere bir yol haritası hazırlar. İlgili kişilere iş listeleri hazırlar ve bu işlerin yerine getirilip getirilmediğini denetler.

Basitçe söylemek gerekirse, bir SEO uzmanı, tavsiyeler vererek ve arama motoru optimizasyonunu geliştirmek için stratejiler yaparak bir işletmeye veya bireye yardımcı olur. Bir işletmenin mevcut durumunu değerlendirecek ve çevrimiçi varlıklarını gözden geçirecek ve ardından buna göre tavsiyelerde bulunacaklardır.

Genel olarak, bir SEO , işletmelere veya bununla ilgili herhangi bir özel alana danışmanlık yapacak kadar uzun süredir çevrimiçi pazarlama alanında olan bir kişidir. Bir SEO , dijital pazarlamanın tüm yönlerini anlayan ve çevrimiçi pazarlamada birilerinin nerede yanlış gittiğini tam olarak değerlendirebilecek kişidir.

Freelance ve Tam Zamanlı Seo uzmanları ne kadar kazanır ? Seo çalışma fiyatları nasıl belirlenir ?

Seo uzmanlarının ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ; Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo uzmanı sabit maaş olarak aylık en az 10.000 TL, freelance seo uzmanı olarak dışarıdan iş yapanlar ise  hizmet verdiği her firma  için sektör ve rekabet durumuna göre değişmekle birlikte   8.000 – 15.000 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücretleri alır.

Bununla ilgili olarak Seo fiyatları sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seocu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

SEO hizmetlerinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. İhtiyacınız olan hizmet türleri ve seçtiğiniz şirketin büyüklüğü veya kişinin deneyimi  gibi şeyler maliyeti etkileyecektir.

Türkiyenin en iyi seo uzmanı kimdir ?

Herkes en iyi olduğunu iddia edebilir. Ancak bize göre en iyi kelimesini kullanmak için hem kendine , hem de müşterilerine yararlılık sağlamış olması gerekir.

İyi bir seo uzmanı size vakit ayırmaz ise size faydası olmayacaktır. Yani her firma özelinde iyi bir uzmanla çalışmak önemli olduğu gibi size vakit ayıracak biri ile de çalışıyor olmak son derece önemlidir. Yoksa dünyanın en başarılısı olsa size fayda sağlayamayacaktır.

turkiyenin en iyi seo uzmani celilcan topcuoglu

Google algoritma güncellemeleri çok önemli

SEO dünyası sürekli değişip, kendini yeniliyor. Bunun nedeni Google’ın ve diğer arama motorlarının algoritmalarını (sıralama faktörleri), spam çalışmaları engellemek adına sürekli olarak güncellemesi. Profesyonel bir SEO sektöre ayak uyduracak ve kendini sürekli olarak güncel tutacaktır.

Eğer bir SEO uzmanı veya şirketi ile çalışıyorsanız, en güncel stratejileri kullandıklarına emin olmalısınız. Bunun için birlikte çalışmaya başlamadan önce, Google Algoritma Değişikliklerine göz atabilirsiniz.

Hangi sektörler ve ülkeler için çalışmalar yaptım ?

Bugüne kadar Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Norveç, Kuveyt Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) , Katar, İrlanda, Irak, Mısır, İsviçre, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkelerde çalıştığım ve çalışmayı tercih ettiğim sektörleri genel olarak aşağıda listeliyorum. Bunlar dışında ilgimi çeken güzel bir sektör olursa elbette buda beni heyecanlandırır.

 • Sağlık Sektörü ve Hastaneler
 • Estetik Cerrah ( Plastik Cerahi )
 • Kalp Doktoru
 • Saç ekim merkezleri
 • Ortopedi Doktoru
 • Kadın Doğum Doktoru ( Jinekolog )
 • Avukatlık ve Hukuk Bürosu
 • Makine üretim firmaları
 • İlaç üretim firmaları
 • Mermer üretim firmaları
 • İhracat firmaları
 • Yurtdışında faaliyet gösteren girişimler

Sonuç olarak; iyi bir seo uzmanı ile çalışmanız yetmez o kişi size vakit ayırmıyorsa bunun bir anlamı olmayacaktır. O yüzden size zaman ayıracak ve işini ciddiye alacak uzmanlar ile çalışın.