Seo uzmanı kavramı Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin hayatımıza girmesi ile birlikte aynı oranda popüler olmaya başladı.

Basitçe söylemek gerekirse, SEO uzmanı, web sitesini arama motorlarında ( Google, Yandex, Bing ) yükseltmek için çaba gösterir. Bir SEO uzmanı ile çalışmak, dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz en önemli tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi, dijital işlerde de işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur.

Müşteri için temel amaç, kaliteli bir SEO uzmanının ne iş yaptığı ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmaktır. Yani temel hedef, işinin ehli, yetkin, iyi referansları olan birini bulmak ve onunla çalışmaktır.

Seo uzmanı nedir?

Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonuna kadar hizmet veren kişiye denir. İçerik editörü, WordPress kodlamacı, yazılımcı, grafiker, sosyal medya yöneticisi ve firma yönetimi ile eş güdümlü olarak çalışır.

Herkesin SEO alanında ne işler yapacağını belirler ve bu işleri kendilerine dağıtır. Sonrasında ise işlerin yapılıp yapılmadığını denetler.

Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız SEO uzmanını ararken şu hususlara dikkat etmeniz, başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır.

Seo uzmanı görevleri

Dijital pazarlama sürecinin içinde bir çok işin yürütülmesini sağlayan seo uzmanı genel olarak aşağıdaki işlemleri yapar veya yapılmasını sağlar. Genel olarak bir seo uzmanının görev ve sorumlulukları şunlardır.

 • Genel SEO stratejisini planlar, geliştirir ve uygular.
 • Genel dijital pazarlama proje yönetimi ve yol haritası hazırlar.
 • İtibar yönetimi süreçlerini takip eder. Rakip sitelerin analizlerini yapar.
 • İçerik analizi ve yeni içerik ihtiyaçlarını belirler. Anahtar kelime araştırmaları yapar.
 • robots.txt ve .htaccess dosyaları ile ilgili düzenleme önerilerini sunar.
 • Google Analytics, Google Search Console analizlerinin düzenli takibini yapar.
 • Sitenin sürekli ulaşılabilir olmasını takip eder.
 • Şirketin web sitesini arama motorlarındaki başarı sıralamasını artıran optimizasyon stratejileri geliştirir.
 • Sitedeki teknik problemleri düzenli olarak tespit edip yazılım ekibine bildirerek yapılmasını sağlar.
 • Backlink ve basın bülteni planlamaları yapar.
 • Arama motoru, sosyal medya ve internet pazarlama endüstrisi trendlerini, algoritmalarını ve gelişimlerini takip eder.
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapar.

Doğru SEO Uzmanını Nasıl Bulunur?

SEO Uzmanı ararken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 1. Deneyim ve Geçmiş Geçmiş: Sonuç sağlama konusunda kanıtlanmış bir geçmiş performansa sahip bir SEO Uzmanı arayın. Sektörünüzdeki deneyimlerini değerlendirmek için portföylerini, müşteri referanslarını ve örnek olay incelemelerini kontrol edin.
 1. Şeffaflık ve İletişim: SEO Uzmanının stratejileri, ilerlemeleri ve raporlamaları hakkında net iletişim sağladığından emin olun. Şeffaf ve açık bir iletişim hattı, işbirliğine dayalı ve etkili bir çalışma ilişkisini teşvik eder.
 1. Etik Yaklaşım: Etik SEO uygulamalarını takip eden ve uzun vadede web sitenizin itibarına zarar verebilecek siyah şapka tekniklerinden kaçınan bir SEO Uzmanı seçin. Bağlantı kurma ve içerik optimizasyonuna yaklaşımlarını sorun.
 1. Müşteri özelinde çalışma: Her web sitesi ve sektör benzersizdir, bu nedenle, belirli hedeflerinizi ve gereksinimlerinizi karşılamak için özelleştirilmiş bir yaklaşım benimseyen bir SEO Uzmanı ile çalışmak çok önemlidir.

İşletmeler, yetenekli bir SEO uzmanını işe alarak çevrimiçi varlıklarını geliştirebilir, hedeflenen trafiği yönlendirebilir ve nihayetinde pazarlama hedeflerine ulaşabilir. Uzmanlıkları ve sürekli gelişen SEO dünyasında önde olmaya adanmışlıkları ile bu uzmanlar, dijital ortamda başarılı olmak isteyen işletmeler için paha biçilmez varlıklardır.

Google SEO uzmanının sorumlulukları

 1. Anahtar Kelime Araştırması: Bir SEO Uzmanı, potansiyel müşterilerin kullandığı en alakalı ve yüksek hacimli arama terimlerini belirlemek için derinlemesine anahtar kelime araştırması yapar. Bir web sitesinin hedefleri ve hedef kitlesi ile uyumlu anahtar kelimeler bulurlar.
 1. Sayfa İçi Optimizasyon: Arama motorlarının web sitesinin belirli anahtar kelimelerle ilişkisini anlamasını sağlamak için meta etiketler, başlıklar, URL’ler ve içerik gibi çeşitli sayfa öğelerini optimize ederler.
 1. Teknik SEO: SEO Uzmanları, web sitesi hızını artırma, bozuk bağlantıları düzeltme, şema işaretlemeyi uygulama ve daha iyi taranabilirlik ve dizine eklenebilirlik için site yapısını optimize etme gibi SEO’nun teknik yönlerinde yetkindir.
 1. Backlink Stratejisi: Saygın kaynaklardan yüksek kaliteli geri bağlantılar alarak web sitesinin otoritesini artırmak için sağlam bir geri bağlantı stratejisi geliştirir ve yürütürler. Bu, arama motorlarının gözünde web sitesinin görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırır.
 1. İçerik Optimizasyonu: SEO Uzmanı, içeriğin seçilen anahtar kelimelerle uyumlu olmasını, okuyucuların ilgisini çekmesini ve değerli bilgiler sağlamasını sağlamak için içerik oluşturucularla yakın çalışır. Hem arama motorları hem de kullanıcılar için içerik yapısını, başlıkları ve biçimlendirmeyi optimize ederler.
 1. İzleme ve Raporlama: Bir SEO Uzmanı, çeşitli araçlar kullanarak web sitesi performansını düzenli olarak izler ve analiz eder. Sıralamalar, organik trafik ve dönüşümler gibi temel metrikler hakkında kapsamlı raporlar sunarak işletmelerin SEO çabalarının başarısını izlemelerine olanak tanır.

SEO uzmanında bulunması gereken nitelikler

 • En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
 • Yüksek düzeyde bilgi
 • Yüksek düzeyde motivasyon
 • Birden fazla CMS ortamında çalışma yeteneği olmalı ( Wp, Shopify vs)
 • Seo çalışmalarında sadece doğal teknikler kullanmalı
 • Kendi sitesinde başarıyı elde etmiş olmalı, kendisine faydası olmayan bir seo uzmanı sizin siteniz için ne kadar fayda sağlayabilir ki ?
 • Başarılı referansları olmalı
 • Dijital itibar yönetimi süreçlerine hakim olmalı
 • Kendine özgü growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
 • Yüzde % garantili sonuçlar  vaat etmemeli
 • Güvenilir olması
 • Google veya Yandex ile anlaşmamız var dememeli
 • Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
 • Aldığı eğitimler var ise bunlar hakkında sorular sorun.
 • Seo araçlarını iyi derecede kullanmalı ( Ahrefs, Semrush, Ryte, Onpage, Seospyglass, Website Auditor, Screaming Frog, Xenu, Url Profiler vs)
 • Google, Yandex, Bing algoritmalarını yakından takip etmeli
 • Yerli ve yabancı güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
 • Genel olarak web programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, özellikle html hatalarını bulma konusunda iyi olmalı
 • Başlangıç düzeyde olsa sunucu , hosting yönetimi konularını bilmeli ( Plesk, Phpmyadmin, Cpanel, Directadmin, Litespeed vs. )
 • Site içi seo ( onpage ) kriterlerine ve teknik seo kısmına tam hakim omalı

Seo uzmanı nasıl olunur ?

İyi derecede olan kurumsal SEO uzmanlarına baktığımızda, ilk sıradaki etkenin yetenek olduğunu görürüz. Bu nedenle mühendis, programcı, sokak mühendisi ya da herhangi bir alan uzmanı olabilir; önemli olan öncelikli aranan kriterin yetenek, ilgi ve alaka olduğudur.

Sonrasında, İngilizce ve Türkçe literatürü iyice analiz etmiş, kendi teknikleri ile bilgileri yoğurmuş kişilerin iyi derecede kurumsal bir SEO uzmanı olabildiğine şahit oluyoruz.

SEO eğitimi veren bir üniversite bölümü henüz bulunmamaktadır. Yeni yeni üniversite bünyelerinde ve özel eğitim kuruluşlarında kurslar düzenlenmektedir. En iyi eğitim yönteminin ise birebir eğitim olduğunu düşünmekteyiz. Genel olarak nasıl SEO uzmanı olunabileceğini özetlersek;

 • Bir veya bir kaç SEO kursuna katılaarak ( Analyitcs, Data Studio, Seo Danışmanlığı, Dijital Pazarlama, Google Ads  vs )
 • Kendi web sitenizi optimize etmeye başlayarak,
 • Bir dijital pazarlama ajansında çalışıp tecrübe kazanarak,
 • Çevrimiçi bir SEO sertifikası veya derecesi almak ( Google Akademi, BTK Akademi vs)
 • Her hangi bir kurumda  “Kurumsal SEO uzmanı” olarak çalışmak
 • Olabildiğince araştırmacı bir şekilde özveriyle hedefe ilerleyerek,

Google seo nedir?

SEO veya “arama motoru optimizasyonu”, göründüğü kadar karmaşık bir terim değildir. SEO’nun anlamı, bir web sitesini arama motorlarının bulabilmesi için “optimize etme” sürecidir. İnternette bir bilgiyi ararken ne olduğunu düşünün. Genellikle bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği ile başlarsınız.

Örneğin, bu makaleyi bulmak için “SEO Uzmanı” arama terimini girmiş olabilirsiniz. SEO, bir web sayfasının bir web tarayıcısında anahtar kelime araması sonrasında çıkan listenin en üstüne çıkarmaya çalışma işlemidir.

Seo neden önemli?

Günümüz dijitalleşmiş dünyasında, eğer internete ayak uyduramıyorsanız, adeta hiç var olmamış gibi düşünülebilirsiniz. Bu yüzden internet sitesi, marka, isim veya ürünlerinizi tanıtmak için SEO ve dijital pazarlama, hayati önem taşıyan unsurlardır.

SEO uzmanları ekip ruhu ile daha başarılı olabilir

Çoğu SEO uzmanı, genellikle daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin bir parçası olarak çalışır; bu nedenle sosyal medya pazarlama ekipleri, Arama Motoru Pazarlamacıları ve e-posta pazarlama ekipleriyle işbirliği yaparlar.

Ancak daha geniş bir perspektifte, SEO bir şirketin web sitesinin hemen hemen her bölümüne dokunur. Bu da bir şirketin çeşitli departmanlarını etkilediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bir SEO uzmanı, geliştirme, tasarım, satış, BT ve müşteri hizmetleri gibi farklı departmanlarla da işbirliği yapmayı bekleyebilir.

Evet, yapabilirsiniz. Biraz bilgi birikimi ve deneme-yanılma yoluyla öğrenme gerektirir. Sonrasında sitenize temel bir SEO stratejisi uygulayabilirsiniz. Ancak SEO uzun zaman alan bir süreçtir.

Doğru düzgün bir çalışma yapmak için hem teknik SEO’yu hem de sayfa içi SEO’yu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca tüm arama motorlarının yaptığı algoritma değişikliklerini düzenli olarak takip etmeniz gerekecektir.

SEO çalışmasında sonuç almak ortalama ne kadar sürer?

SEO dünyasında, SEO sonuçlarına ulaşmanın ne kadar sürdüğü konusunda birçok farklı ve çeşitli tahminler alacaksınız. Orta seviyeli sonuçlar genellikle sadece 7 ila 10 ay içinde görülür. Uzun vadeli sonuçlar için ise 12-18 aylık bir süre gerekmektedir.

Google’a göre, bir SEO sürecinde sonuçları görmeye başlamanız 4 ila 12 ay sürecektir. Muhtemelen işlerin daha hızlı ilerlemesini istiyorsunuz, ancak Google ayrıca SEO’nun zaman aldığını da belirtir.

Sonuç olarak, SEO sonucu birçok farklı faktöre bağlıdır, bu da hemen sonuçları görmeyeceğiniz anlamına gelir. SEO’nun tek seferlik bir iş olmadığını hatırlamak önemlidir. Web sitenizi bir kez optimize edemezsiniz, bundan sonra her şey doğru ve optimize edilir. SEO, doğru kullanıcı deneyimini sunmak için sürekli olarak kendinizi zorlamanız gereken devam eden bir süreçtir. İyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, ilk sonucu gördüğünüz anda durmamak ve devam etmek önemlidir.

Google’da ilk sayfa için garanti verebilir mi?

Kısa cevap: Kesinlikle HAYIR.

Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler, “Biz Google ile anlaşmalıyız, garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz” diyebilir. Ancak bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz.

Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Muhtemelen, sizi iyi bir sıralamaya getirebilirim, ancak hiç kimse Google’da 1. sırayı garanti edemez. Bununla birlikte, web sitenizi arama motoru en iyi uygulamalarına uygun olacak şekilde optimize edebilir ve web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için diğer pratik adımları atabilirim. Web sitenizi gerçekten sıralamak, sonuçta arama motorlarına kalmıştır. Bunun üzerinde hiç kimsenin bir kontrolü bulunmamaktadır.

Referans bağlantı : https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=en

Bir SEO Uzmanı trafik artışı garanti edebilir mi?

Bir SEO uzmanı, genellikle organik trafiğin artmasıyla sonuçlanan stratejiler uygulayabilirken, arama motorlarının dinamik yapısı nedeniyle herhangi bir garanti verilemez. Bir SEO uzmanının amacı, bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak ve hedeflenen trafiği çekmek için optimize etmektir.

Ancak mevsimsel dalgalanmalar, rekabet ve kullanıcı davranışı gibi çeşitli dış etkenler trafiği etkileyebilir. Bu nedenle, SEO uzmanları genellikle süreç içinde iyileşmelerin görülmesi için çaba harcarlar, ancak kesin ve garantili sonuçlar vaat edilemez.

Backlink çalışması yapıyor musunuz ?

Çalışmalarımızın küçük bir bölümü backlink kökenlidir. Bu nedenle öncelikle internet sitenizin Google algoritmalarına uygunluğunun sağlanmasını amaçlıyoruz. İçerik problemleri, teknik SEO problemlerinin giderilmesi gibi majör konulara odaklanıyoruz. Backlink çalışması ise off-page (site dışı) faktörler tarafında kullandığımız tekniklerden sadece bir tanesidir. Bazı firmaların ise tüm stratejisi sadece backlink üzerine kuruludur. Bu ise başınızı uzun vadede belaya sokmaya yetecektir.

Bizim tavsiyemiz kurumsal SEO uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Tokat veya Türkiye’nin en iyi SEO uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar üzerinden olabilir.

Genel olarak tür çalışmalar yapıyorsunuz ?

Öncelikle sektörel rekabet analizi yaparak firma internet sitesinin durumunu tespit eder. Sonrasında rakip analizleri yaparak durumları hakkında bilgi sahibi olur. Dijital Pazarlama noktasında eksikleri , avantajları, dezavantajları tespit ederek süreç içinde yerine getirmek üzere bir yol haritası hazırlar. İlgili kişilere iş listeleri hazırlar ve bu işlerin yerine getirilip getirilmediğini denetler.

Basitçe söylemek gerekirse, bir SEO uzmanı, tavsiyeler vererek ve arama motoru optimizasyonunu geliştirmek için stratejiler yaparak bir işletmeye veya bireye yardımcı olur. Bir işletmenin mevcut durumunu değerlendirecek ve çevrimiçi varlıklarını gözden geçirecek ve ardından buna göre tavsiyelerde bulunacaklardır.

Genel olarak, bir SEO , işletmelere veya bununla ilgili herhangi bir özel alana danışmanlık yapacak kadar uzun süredir çevrimiçi pazarlama alanında olan bir kişidir. Bir SEO , dijital pazarlamanın tüm yönlerini anlayan ve çevrimiçi pazarlamada birilerinin nerede yanlış gittiğini tam olarak değerlendirebilecek kişidir.

Freelance seo uzmanı çalışma fiyatları

Seo uzmanlarının ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ; Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo uzmanı sabit maaş olarak aylık en az 10.000 TL, freelance seo uzmanı olarak dışarıdan iş yapanlar ise  hizmet verdiği her firma  için sektör ve rekabet durumuna göre değişmekle birlikte   8.000 – 15.000 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücretleri alır.

Bununla ilgili olarak Seo fiyatları sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seocu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

SEO hizmetlerinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. İhtiyacınız olan hizmet türleri ve seçtiğiniz şirketin büyüklüğü veya kişinin deneyimi  gibi şeyler maliyeti etkileyecektir.

SEO çalışmalarının sonuçlarını görmek ne kadar sürer?

SEO sonuçlarını görme zaman çizelgesi, anahtar kelimelerin rekabet gücü, web sitesinin mevcut durumu ve uygulanan SEO stratejilerinin etkinliği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, gözle görülür iyileşmeler birkaç ay alabilir, ancak önemli sonuçlar genellikle 6 ila 12 ay içinde görülebilir. SEO devam eden bir süreçtir ve sıralamaları korumak ve iyileştirmek için sürekli çaba gösterilmesi gerekir.

SEO Uzmanı ile dijital pazarlama ajansı arasındaki fark nedir?

Bazı örtüşmeler olsa da, bir SEO uzmanı genellikle arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşırken, bir dijital pazarlama ajansı sosyal medya pazarlaması, içerik oluşturma, ücretli reklamcılık ve web tasarımı gibi daha geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Spesifik hedef ve gereksinimlerinize bağlı olarak, SEO’ya özel çalışmalar için bir SEO uzmanı veya kapsamlı bir pazarlama stratejisi için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Freelance çalışanlar, butik hizmet verdiklerinden az sayıda müşteriye kaliteli hizmet vermeye çalışırlar. Her işi yapan bir kurum ve kişiler, bu anlamda bazı işleri göz ardı etmek durumunda kalabilir. Bütün iş kollarını başarıyla yerine getirmek çoğu zaman mümkün değildir.

Türkiyenin en iyi seo uzmanı kimdir ?

Herkes en iyi olduğunu iddia edebilir. Ancak bize göre “en iyi” kelimesini kullanmak için hem kendine hem de müşterilerine yararlılık sağlamış olması gerekir.

İyi bir SEO uzmanı size vakit ayırmazsa, size faydası olmayacaktır. Yani her firma özelinde iyi bir uzmanla çalışmak önemli olduğu gibi size vakit ayıracak biri ile de çalışıyor olmak son derece önemlidir. Yoksa dünyanın en başarılısı olsa bile size fayda sağlayamayacaktır.

Hangi sektörler ve ülkeler için seo uzmanlığı hizmeti verdim ?

Üzgünüm, ancak benim sistemimde özel bir kişi veya SEO uzmanının çalışma geçmişi gibi kişisel bilgiler hakkında bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, belirttiğiniz ülkelerde ve sektörlerde çalışıp çalışmadığına dair bilgiye sahip değilim. Eğer belirli bir konuda bilgi ya da yardım istiyorsanız, o konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

 • Sağlık Sektörü ve Hastaneler
 • Estetik Cerrahi ( Plastik Cerahi )
 • Kalp Doktoru
 • Algoloji Doktoru
 • Saç ekim merkezleri
 • Ortopedi Doktoru
 • Kadın Doğum Doktoru ( Jinekolog )
 • Avukatlık ve Hukuk Bürosu
 • Makine üretim firmaları
 • İlaç üretim firmaları
 • Mermer üretim firmaları
 • İhracat firmaları
 • Yurtdışında faaliyet gösteren girişimler

Sonuç olarak;

İyi bir seo uzmanı ile çalışmanız yetmez o kişi size vakit ayırmıyorsa bunun bir anlamı olmayacaktır. O yüzden size zaman ayıracak ve işini ciddiye alacak uzmanlar ile çalışın.