Arama Motoru Optimizasyonu kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte SEO uzmanlığı ‘da aynı oranda popüler olmaya başladı. Tabiki bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Hızla gelişen internet dünyasında, Google gibi arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak her zamankinden çok daha önemli. Bu nedenle seo çalışmlarınızı yürüten kişinin başarısı sizin yada firmanızın başarısı anlamına geliyor.

Bir işletmeci olarak şunları soruyor olabilirsiniz:

 • Seo çalışması nedir ?
 • Neden seo hizmeti almalıyım ?
 • SEO uzmanında aramam gereken özellikler neler ?
 • Seo hizmeti için ne kadar para ödemeliyim ?
 • Dünyanın yada Türkiye’nin en iyi seo uzmanı kimdir ?
 • Web sitem için SEO yapacak bir uzmana ihtiyacım var mı?
 • Neden bir seo uzmanı ile çalışmalıyım ?
 • SEO uzmanı kimdir ? ne iş yapar? ne kadar maaş alır ?

Web sitenizi arama motorlarında yükseltmek için bir Seo uzmanı ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz en önemli tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi dijital işlerde de da işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur.

Müşteri için temel amaç kaliteli bir seo uzmanı ne iş yapar ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmak olacaktır. Yani temel hedef işinin ehli , yetkin, iyi referansları olan birini bulmak ve onunla çalışmaktır.

Seo uzmanı nedir ?

Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonara kadar hizmet veren kişiye denir. İçerik editörü, wordpress kodlamacı, yazılımcı, grafiker, sosyal medya yöneticisi ve firma yönetimi ile eş güdümlü olarak çalışır. Herkesin seo alanında ne işler yapacağını belirler ve bu işleri kendilerine dağıtır. Sonrasında ise işleri yapılıp yapılmadığını denetler.

Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız seo uzmanını ararken şu hususlara dikkat etmeniz başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır. Bu mesleğin detayları nedir ? bu danışmanlar ne iş yaparlar ?

Neden bir SEO uzmanına ihtiyacım var?

Danışman, belirli bir konuda uzmanlaşmış kişilere verilen isimdir. Ayrıca danışmanlık ihtiyacı olan işletme ve kişilere, belirli bir ücret karşılığında hizmet verirler. Bir SEO danışmanı da aynı görevi görür. Arama motoru optimizasyonunda uzmanlaşmış kişiler SEO danışmanı olarak adlandırılır. SEO danışmanları işletmelere ve web sitesi sahiplerine sıralama ve web sitesi trafiğini yükseltme, doğru hedef kitleye hitap etme ve kar etme gibi konularda tavsiyeler verirler.

Bir SEO danışmanı ya da profesyonel bir danışmanlık şirketinin, SEO konusunda birçok bilgiye ve tecrübeye sahip olması daha iyi hizmet vermelerini sağlayacaktır.

Çalışacağınız seo uzmanında aramanız gereken özellikler ne ?

 • En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
 • En doğal ve kaliteli seo teknikleri ile çalışmalı
 • Kendi sitesinde başarıyı elde etmiş olmalı, kendisine faydası olmayan bir seo uzmanı sizin siteniz için ne kadar fayda sağlayabilir ki ?
 • Başarılı seo referansları olmalı
 • İtibar yönetimi süreçlerine hakim olmalı
 • Kendine has growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
 • Eğitim almış olabileceği gibi sokak mühendisi’de olabilirler. Lise mezunu diye bir danışmanı yabana atmamalısınız.
 • Sitesi güncel olmalı ve yaptığı işler hakkında detaylı yazılar yayınlamış olmalı
 • Yüzde % garantili sonuçlar  vaat ediyorsa temkinli yaklaşmalısınız
 • Google veya Yandex ile anlaşmamız var diyorsa görüşmeyi hemen sonlandırın
 • Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Danışman olarak çalışacağınız kişinin sitesinin whois kaydına bakın. Bu şekilde kaç yıldır sektöründe çalıştığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
 • Aldığı seo eğitimi var ise bunlar hakkında sorular sorun.
 • Google Analytics, Google Webmaster Araçları ve Yandex Metrica analizlerini iyi derecede yapabilmeli
 • Anahtar kelime araştırması yapabilmeli
 • Rakip seo analizinde profesyonel olmalı
 • Özgün ve kaliteli içerik üretebilmeli
 • Seo araçlarını iyi derecede kullanmalı ( Ahrefs, Semrush, Ryte, Onpage, Seospyglass, Website Auditor, Screaming Frog, Xenu, Url Profiler vs)
 • Temel grafik programları bilgisine sahip olmalı
 • Google, Yandex, Bing algoritmalarını yakından takip etmeli
 • İngilizce ve Türkçe güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
 • Doğal teknikler yerine blackhat hacklink, spam gibi kötü tekniklerden bahsediyorsa bu kişiden uzak durun.
 • Genel olarak web programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, özellikle html hatalarını bulma konusunda iyi olmalı
 • Otomatik seo programları ile çalıştığını söylemesi de sizin için negatif bir algı oluştursun.
 • Başlangıç düzeyde olsa sunucu , hosting yönetimi konularını bilmeli ( Plesk, Phpmyadmin, Cpanel, Directadmin, Litespeed vs. )
 • Site içi seo ( onpage ) kriterlerine ve teknik seo kısmına tam hakim omalı
 • robots.txt ve htaccess dosyası ile ilgili düzenlemeleri yapabilmeli

Seo çalışmalarında başarı garantisi verilebilir mi ?

Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler biz google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz diyebilir. Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz.

Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Beni Google’da 1. sıraya yerleştirebilir misiniz?

Muhtemelen,sizi iyi bir sıralamaya getirebilirim, ancak hiç kimse Google’da 1. sırayı garanti edemez. Bununla birlikte, web sitenizi arama motoru en iyi uygulamalarına uygun olacak şekilde optimize edebilir ve web sitenizin sıralamasını iyileştirmek için diğer pratik adımları atabilirim. Web sitenizi gerçekten sıralamak, sonuçta arama motorlarına kalmıştır. Bunun üzerinde hiç kimsenin bir kontrolü bulunmamaktadır.

Referans bağlantı : https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=en

Sitemin google sıralamalarında yükselmesi ne kadar sürer?

Google, “Çoğu durumda, SEO’nun işletmenizin önce iyileştirmeleri gerçekleştirmesine ve ardından potansiyel faydayı görmesine yardımcı olması için dört aydan bir yıla kadar ihtiyacı olacaktır.

SEO hizmetleri ücreti neden piyasadaki diğer uzmanlarınkinden daha fazla ?

Fiyatlarım aslında sektördeki diğer profesyonel SEO şirketleriyle karşılaştırılabilir. SEO, çok fazla eğitim ve ahlaki bir pusula gerektiren bir beceridir. SEO için çok düşük fiyatlar ödüyorsanız, dolandırılma şansınız vardır.  Daha az müşteri ile , daha kaliteli hizmet vermeye gayret ediyorum.

Backlink çalışması yapıyor musunuz ?

Çalışmalarımızın çok küçük bir bölümü backlink kökenlidir. Bu nedenle öncelikle internet sitenizin google algoritmalarına uygunluğunun sağlanmasını amaçlıyoruz. İçerik problemleri, teknik seo problemlerinin giderilmesi gibi majör konulara odaklanıyoruz. Backlink çalışması ise off page ( site dışı ) faktörler tarafında kullandığımız tekniklerden sadece bir tanesidir. Bazı firmaların ise tüm felsefesi backlinkten ibarettir. Bu ise başınızı uzun vadede belaya sokmaya yetecektir.

Bizim tavsiyemiz kurumsal seo uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kocaeli, İzmit, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Sivas, Tokat veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir.

Googde Ads  (Adwords ) harcamalarım düşecek mi ?

Seo çalışmaları sonrasında sitenize gelen organik trafik artacaktır. Ancak bu her zaman reklam gelirinizin düşeceği anlamına gelmez. Her ikisi de farlı kanallardır. Bu yüzden tavsiyemiz tüm kanalları en verimli şekilde kullanmak şeklinde olacaktır.

Seo ne demke ? Seo’nun açılımı nedir ?

Bir web sitesini arama motorlarına uygun hale getirme ve belirli kelimelerde üst sıralarda çıkarmak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu gibi bir Türkçeleştirme yapılabilir. Ancak genel olarak bir web sitesinin organik trafiğini doğal, arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak artırma çabalarıdır.

“Seo” teriminin açılımı Search Engine Optimization dur. Türkçeye tam olarak çevirecek olursak arama motoru optimizasyonu olarak çevirmek gerekecektir.

Dijital pazarlama süreçleri hakkında bilgi verir misiniz ?

Bir markanın, sitenin internet üzerindeki tüm pazarlama sürecine dijital pazarlama denir. Burada içerik pazarlama, seo, sem, sosyal medya, video pazarlama, e-posta, viral tanıtımlar gibi teknolojiler kullanılır. Kullanılan bu teknolojilerin her biri ayrı uzmanlık alanlarıdır. Seocu bu alanlardan arama motoru optimizasyonu ( seo ) sürecini yönetir.

Peki tam olarak ne iş yapar bu Seo uzmanları ?

Bir danışmanlık işini aldığında öncelikle sektörel rekabet analizi yaparak firma internet sitesinin durumunu tespit eder. Sonrasında rakiplerin durumları hakkında bilgi sahibi olur. Dijital Pazarlama noktasında eksikleri , avantajları, dezavantajları tespit ederek süreç içinde yerine getirmek üzere bir yol haritası hazırlar. İlgili kişilere iş listeleri hazırlar ve bu işlerin yerine getirilip getirilmediğini denetler.

Basitçe söylemek gerekirse, bir SEO danışmanı, tavsiyeler vererek ve arama motoru optimizasyonunu geliştirmek için stratejiler yaparak bir işletmeye veya bireye yardımcı olur veya danışmanlık yapar. Bir işletmenin mevcut durumunu değerlendirecek ve çevrimiçi varlıklarını gözden geçirecek ve ardından buna göre tavsiyelerde bulunacaklardır.

Genel olarak, bir SEO danışmanı, işletmelere veya bununla ilgili herhangi bir özel alana danışmanlık yapacak kadar uzun süredir çevrimiçi pazarlama alanında olan bir kişidir. Bir SEO danışmanı, dijital pazarlamanın tüm yönlerini anlayan ve çevrimiçi pazarlamada birilerinin nerede yanlış gittiğini tam olarak değerlendirebilecek kişidir.

Nasıl seo uzmanı olunur ?

İyi derecede olan kurumsal seo uzmanlarına baktığımızda ilk sıradaki etkenin yetenek olduğunu görürüz. Bu nedenle mühendis , programcı, sokak mühendisi her ne olursa olsun seo uzmanı olmak için öncelikli aranan kriter yetenek, ilgi ve alakadır. Sonrasında İngilizce ve Türkçe literatürü iyice analizi etmiş kendi teknikleri ile bilgileri ile bunları yoğurmuş kişilerin iyi derecede kurumsal bir seo uzmanı olabildiğine şahit oluyoruz.

Seo eğitimi veren bir üniversite bölümü hali hazırda bulunmamaktadır. Yeni yeni üniversite bünyelerinde ve özel eğitimi kuruluşlarında kurslar düzenlenmektedir. En iyi eğitim yönteminin ise birebir eğitimi olduğunu düşünmekteyiz.

Seo uzmanları ne kadar maaş alır ?

Seo uzmanlarının ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ; Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo danışmanı sabit maaş olarak aylık en az 6000 freelance seo uzmanı olarak dışarıdan iş yapanlar ise  hizmet verdiği her firma  için sektör ve rekabet durumuna göre değişmekle birlikte   6000 – 7000 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücretleri alır.

Saatlik çalışma ücreti ise 250 TL gibi düşünülebilir. Bununla ilgili olarak Seo fiyatları sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seocu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

Seo çalışmasının fiyatları nasıl belirlenir ?

SEO hizmetlerinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. İhtiyacınız olan hizmet türleri ve seçtiğiniz şirketin büyüklüğü veya kişinin deneyimi  gibi şeyler maliyeti etkileyecektir.

Özetle, SEO danışmanlığı yukarıda belirttiklerimden ve çok daha fazlasından meydana gelir. Sürekli gelişen ve değişen arama motoru optimizasyonu sektöründe, işletmenizi büyütmek istiyorsanız  bir SEO uzmanı ile çalışmanız bu sürecin doğru bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Bir SEO danışmanı ile çalışırken, tecrübeli ve güncel olduğuna emin olmalısınız. bu sayede web siteniz ve işiniz hızla gelişecektir.

Türkiyenin en iyi seo uzmanı kimdir ?

Herkes en iyi olduğunu iddia edebilir. Ancak bize göre en iyi kelimesini kullanmak için hem kendine , hem de müşterilerine yararlılık sağlamış olması gerekir.

İyi bir seo uzmanı size vakit ayırmaz ise size faydası olmayacaktır. Yani her firma özelinde iyi bir uzmanla çalışmak önemli olduğu gibi size vakit ayıracak biri ile de çalışıyor olmak son derece önemlidir. Yoksa dünyanın en başarılısı olsa size fayda sağlayamayacaktır.

 

en iyi seo uzmanı

SEO Uzmanı iş tanımı

SEO danışmanları arama motoru optimizasyonu ile ilgili herhangi bir konuda tavsiyelerde bulunup , buna karşı gerekli optimizasyon ve stratejisi planlarını yapacaklardır.Bir SEO danışmanı iş tanımı şunları içerir:

Teknik SEO aşamaları nelerdir?

 • Strateji ve Optimizasyonlar
 • Site hızı optimizasyonu
 • Site-içi öğelerin iyileştirilmesi
 • Site-içi linkleme stratejileri
 • SEO dostu URL yapılarının kurgulanması
 • Hatalı sayfaların tespit edilmesi ve doğru aksiyonların planlanması

Anahtar Kelime ve içerik Analizi

 • Swot Analizi
 • Sahip olunan içerik (Owned içerik geliştirme önerileri )
 • Sektördeki rakiplerin listelendiği kelimelerin analizi
 • Kategori bazlı anahtar kelime araştırması
 • Anahtar kelimelerin potansiyel aramalara göre çoğaltılması önerilerinin oluşturulması
 • İçerik kalite analizi

Backlink Profili Analizi

 • Sitenize gelen backlinklerin manuel olarak incelenmesi
 • Sitenize gelen zararlı backlinklerin tespit edilip Google yönergelerine uygun bir şekilde reddedilmesi (Disavow)
 • Sitenize gelen yeni backlink’lerin düzenli olarak incelenmesi ve kötü amaçlı olanların reddedilmesi
 • Bu link analizlerinin belirli periyotlarda tekrarlanması; bu sayede, sitemize gelen her linkin incelendiğinden emin olunması

Backlink İnşaası aşamaları

 • Rakiplerin backlink profillerinin incelenerek yeni link fırsatlarının tespit edilmesi •
 • Sektöre uygun backlink fırsatlarının tespit edilmesi
 • Sitemizin link profiline uygun anchor text kurgusunun belirlenmesi
 • Sitemizin link profiline uygun backlink sayısnın belirlenmesi
 • Backlink’lerin sitede hangi sayfalara alınacağının doğru bir şekilde kurgulanması
 • İnfografik, web aracı ve landing page’ler gibi yaratıcı çalışmalar ile doğal backlink kazanımlarının sağlanması

Performans Ölçümlemesi

 • Anahtar kelime performanslarının takip edilmesi ve raporlanması
 • Sitenizin Google Analytics ve Google Search Console hesaplarından sitenin tıklanma ve oturum performansları ile birlikte, kullanıcı deneyimi metriklerinin ölçümlenmesi ve bu veriler ışığında, stratejinin güncellenmesi
 • Google Analytics hesabının daha verimli kullanılabilmesi için audit çalışmalarının yapılması Kullanılan araçlar vasıtasıyla, sitemizin SEO performansının kontrollerinin yapılması ve raporlanması

Google Harita ( Benim İşletmem ) Optimizasyonu

 • Google Harita Düzenlemesi
 • Harita Düzenleme
 • Harita ölçekli aranma analizleri
 • Harita ölçekli çalışma
 • Benim işletmem düzenlemeleri
 • Lokal bazlı SEO çalışmaları

Google Algoritma Güncellemeleri

SEO dünyası sürekli değişip, kendini yeniliyor. Bunun nedeni Google’ın ve diğer arama motorlarının algoritmalarını (sıralama faktörleri), spam çalışmaları engellemek adına sürekli olarak güncellemesi. Profesyonel bir SEO danışmanı sektöre ayak uyduracak ve kendini sürekli olarak güncel tutacaktır.

Eğer bir SEO uzmanı ya da danışmanlık şirketi ile çalışıyorsanız, en güncel stratejileri kullandıklarına emin olmalısınız. Bunun için birlikte çalışmaya başlamadan önce, Google Algoritma Değişikliklerine göz atabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Birlikte çalıştığınız SEO danışmanının, işinde en iyisi olduğuna emin olun. Bunun için SEO ile ilgili genel bilgileri öğrenebilir, ayrıca danışmanlık konusunda sektördeki diğer kişilerden tavsiyeler alabilirsiniz.

Bilinen bir danışmanlık şirketi ile çalışmak, kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Ancak bu durum yine de sizinle çalışan SEO danışmanının profesyonel olduğunu kanıtlamayacaktır. Bu nedenle, danışmanlık ajansının size tecrübeli bir SEO uzmanı sağlamasını konusunda emin olmalısınız.

Bugüne kadar hangi sektörleri için çalıştım ?

Bugüne kadar Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Norveç, Kuveyt Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) , Katar, İrlanda, Irak, Mısır, İsviçre, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkelerde çalıştığım ve çalışmayı tercih ettiğim sektörleri genel olarak aşağıda listeliyorum. Bunlar dışında ilgimi çeken güzel bir sektör olursa elbette buda beni heyecanlandırır.

 • Sağlık Sektörü ve Hastaneler
 • Estetik Cerrah ( Plastik Cerahi )
 • Kalp Doktoru
 • Ortopedi Doktoru
 • Kadın Doğum Doktoru ( Jinekolog )
 • Avukatlık ve Hukuk Bürosu
 • Makine üretim firmaları
 • İlaç üretim firmaları
 • Mermer üretim firmaları
 • İhracat firmaları
 • Danışmanlık firmaları
 • Yurtdışında faaliyet gösteren girişimler

Sonuç olarak; iyi bir seo uzmanı ile çalışmanız yetmez o kişi size vakit ayırmıyorsa bunun bir anlamı olmayacaktır. O yüzden size zaman ayıracak ve işini ciddiye alacak uzmanlar ile çalışın.

Lütfen yazıyı oylayın !
[Toplam: 374 Ortalama: 4]