Site hızı bir şeklide her zaman önemliydi. Çünkü insanların yavaş yüklenen siteleri sevmediği net bir durum. Ancak  google ‘ın  Temmuz 2018 ‘de yaptığı site hızı güncellemesinden sonra çok daha önem kazanmıştır.

Zaten yaşanan tecrübeler doğrultusunda şunu kesin söyleyebiliriz ki web sitesinin yüklenme hızı ve yüklenme süresi bir seo kriteridir. Google gerçekten sitenin açılma süresi ve DNS hatalarına , sunucu kalitesine çok dikkat ediyor.

Bunu bir gün süren hosting taşıma sürecimde çok daha iyi anladım. Ayrıca kullanıcı deneyimi ile bağlantılı olarak değerlendirilecek olursa ; hız sebebi ile siteden çıkan bir ziyaret kullanıcı deneyimini dolayısıyla seo başarısını olumsuz şekilde etkileyecektir.

Her sunucu değişikliğinde arama sonuçlarında en az üç sıra aşağı düştüğümü bizzat denedim ve tecrübe ettim. Bu nedenle web sayfasının kapalılık durumunun gün içinde fazla olması ve açılış süresinin yavaş olması sitenizin yavaş yüklenmesi gerek yazılımdan kaynaklanan gerekse sunucu etkisinden kaynaklanan sebeplerle google sıralamasına çok etki ediyor.

Sayfa yüklenme süresinin seo’ya etkisi

 • Kullanıcı problem yaşamayacak ve bu durum sıralama sonuçlarına etki edecektir.
 • Ziyaretçi sitenizde bulunan diğer alt sayfaları sıkılmadan dolaşabilecek. Beklemek zorunda kalmayacaktır. Bu da hemen çıkma oranını etkileyecektir.
 • Kullanıcı dostu olduğunuz için arama motorları tarafından sevilirsiniz.

Sitedeki performans sorunları nasıl analiz edilir ?

 • İnternet sitenizin hızını sürekli kontrol edin. ( Pagespeed, Gtmetrix )
 • Yüklenme süresini kısaltmak için cache yazılımları kullanın
 • Html boyutunu düşürün
 • Eski html öğeleri yerine Html5 ve Css3 kullanın
 • Resimlerinizi png olarak kullanın ve optimize edin.
 • Js ve Css dosyalarınızı dışarıdan include edin sayfanın içine gömmeyin

Önemli Web Verileri raporu ( Core Web Vitals ) nedir?

Tüm web sayfaları için geçerli olan Web Vitals alt kümesidir, tüm site sahipleri tarafından ölçülmelidir ve tüm Google araçlarında gösterilecektir. Temel Web Vitalslerinden her biri, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder , sahada ölçülebilir ve kritik bir kullanıcı merkezli sonucun gerçek dünya deneyimini yansıtır . Üç başlıkta değerlendirilir

 • Largest Contentful Paint (LCP) – Yüklenme

Sayfa ilk yüklenirken siz bir görsel veya slider’ın yüklendiğini gördüğünüzde “Bir şeyler gelecek gibi” diyip bekliyorsunuz ya işte bu skor ilk büyük içeriğin ne zaman yüklendiğini ölçüyor. 4 saniye üstü bu skor için kesinlikle kabul edilebilir bir rakam olarak görülmüyor. İdeal hedef  2,5-4 arası okay, 2,5 sn altı ise çok başarılı.

 • First Input Delay (FID) – Etkileşim

Bir sitenin yüklendiğini ve bir formun önümüze gediğini düşünelim, yüklenmiş gibi gözükmesine rağmen hani forma yazmanıza izin vermez bekletir işte tam olarak bu süreci tabir eden tanım FID oluyor.  Sizi de bu durum öfkelendirir. Bu skor da ne kadar hızlı form girebildiğinizi veya menüdeki bir linke tıkladıktan ne kadar süre sonra sayfanın açıldığını ölçer.

 • Cumulative Layout Shift (CLS) – Görsel Stabilizasyon

CLS aşaması ise tam sitede bir şey okurken bir reklam metni okuduğunuz yazıyı aşağı kaydırıyor veya sonradan yüklenen yazı fontu bir anda bir şeyleri kaydırıyor ve siz çaresizce kaldığınız yeri bulmaya çalışıyorsunuz. Bu skor ise bu kaymayı pixel olarak ölçüyor. Yani 250 px yerine 3 px kaydırıyoranız daha iyi olarak algılanıyor.

İlk Zengin İçerikli Boya, ( First Contentful Paint – FCP)?

İlk Zengin İçerikli Boyama (FCP) metriği, sayfanın yüklenmeye başladığı andan sayfa içeriğinin herhangi bir kısmının ekranda görüntülendiği ana kadar geçen süreyi ölçer. Bu metrik için “içerik”, metin, resimler (arka plan resimleri dahil), <svg>öğeler veya beyaz olmayan <canvas>öğeler anlamına gelir.

core web vitals onemli web verileri

First Contentful Paint (FCP), algılanan yükleme hızını ölçmek için önemli, kullanıcı merkezli bir metriktir çünkü sayfa yükleme zaman çizelgesinde kullanıcının ekranda herhangi bir şeyi görebileceği ilk noktayı işaretler; hızlı bir FCP, kullanıcıya bir şeyin olduğu konusunda güvence sağlamaya yardımcı olur . Fcp hız ölçüm araçlarına örnek verecek olursak ;

Site hızı nasıl arttırılır ?

Burada anlattığımız yöntemler php, asp ile yapılan özel projeler için geçerlidir. Yine aynı şeklide wordpress, joomla için de aynı hızlandırma tekniklerini kullanabilirsiniz.

 • HTML sıkıştırma yazılımları ile html yi küçültün
 • Sunucu yanıt süresini kısaltın uyarısını görüyorsanız sunucu tarafı ile görüşme yapmanız gerekebilir. Örneğin SSD Harddisk içeren bir sunucu bu sorununuzun çözümü olabilir.
 • Tarayıcı önbellekleme özelliğini aktif etmek gerekir. ( Resim, Js ve Css dosyaları için )
 • CSS ve Js dosyalarını Yui Compressor kullanarak küçültün
 • Fotoğraflarınızı optimize edin TinyJpg , TinyPng gibi küçültme sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Gereksiz sayfa içi yüklemelerden kaçının
 • WordPress için gereksiz metaları temizlemek yazımızı okuyabilirsiniz.
 • WordPress siteler için ek yük getiren lüzumsuz eklentileri kaldırın.
 • WordPress css , html küçültme eklentileri kullanın .  ( Better Wp Minify, Wp Super Cache)
 • Mutlaka Gzip kullanın (.htacess kullanarak yapabilirsiniz )
 • Önbelleklemeyi etkin yapın (.htaccess kullanarak )
 • Stil ve Js dosyaları tek dosyadan çağırın
 • Sayfa kodlarınızı güzelce inceleyin gereksiz kodlar varsa temizleyin.
 • Temalarınız çabuk yüklenmeye çalışmaya müsait olsun asla 80 KB yi geçmesin.
 • Js ve Css dosyalarınızı dışarıdan include edin sayfanın içine gömmeyin
 • DNS ile ilgili sorunlarınız varsa mutlaka çözün. Detaylı bilgi için intodns.com u öneririm.
 • CDN alternatifini kullanabilirsiniz.
 • Css minify ve Js minify ile scriptlerin boyutunu küçültün.
 • Css sprite tekniğini kullanın.
 • Oluşturmayı önleyen javascript ve css kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın böylece site çok daha çabuk yüklenecektir.

Oluşturmayı önleyen js ve css hatalarını düzeltin

Öncelikle google site hızı analiz aracı olan pagespeed insght tarafından sitenizi sorgulayın. Sitenize ait optimize edilmiş javascript, css ve resim dosyalarını  indirmek için analiz sayfasının altında bulunan bu sayfa için optimize edilmiş resim, JavaScrit ve Css kaynaklarını indir linkine tıklayın. Böylelikle google tarafından optimize edilmiş dosyaları ftp ‘ alanınıza atarak işi kolaylaştırabilirsiniz.

Görünür içeriğe öncelik verin hatasını almaya devam ediyorsanız ekranın üst kısmından js ve css ‘leri kaldırmak için wp-content/temaniz/functions.php dosyasına girin ve ”functions.php” dosyasını bulun bilgisayarınıza dosyanın bir yedeğini alın.  Notepad++ gibi bir editör ile functions.php dosyasnı açın. Dosyanın en sonu ?> işareti ile bitiyorsa aşağıdaki satırları  ?> işaretinde öncesine kopyalayın. Böylece js leri ve css leri footer ‘a taşımış olacaksınız. Bu işlem sonrasında sorun yaşarsanız yedek aldığınız dosyayı ftp ye atarak sorunu çözebilirsiniz.

// JS ve css leri footer’a taşıma
function remove_head_scripts() {
remove_action(‘wp_head’, ‘wp_print_scripts’);
remove_action(‘wp_head’, ‘wp_print_head_scripts’, 9);
remove_action(‘wp_head’, ‘wp_enqueue_scripts’, 1);
add_action(‘wp_footer’, ‘wp_print_scripts’, 5);
add_action(‘wp_footer’, ‘wp_enqueue_scripts’, 5);
add_action(‘wp_footer’, ‘wp_print_head_scripts’, 5); }
add_action( ‘wp_enqueue_scripts’, ‘remove_head_scripts’ );

WordPress site hızlandırma işlemi için çok fazla eklenti ve ayar desteği mevcuttur.  Özellikle wpfastestcache gibi cache eklentileri ile kolaylıkla işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Wp Remove Js , Css eklentisi ile de gereksiz js ve css leri ilgili sayfada yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Kendi yazdığınız özel projelerde ise kodlara hakim olduğunuz için çok daha kolaydır.

Site hızı ölçme hangi araçlar ile yapılır ? Nasıl ölçülür?

Yüklenme süresi ile ziyaretçileri sitenizde tutabilme süreniz eşit orantılıdır. Eğer yavaş yüklenen bir siteniz varsa kimse bu süreyi beklemek istemez. Peki ne yapmalısınız. Bu yazımızda web sitenizin yavaş yüklenmesini ve buna etki eden faktörleri analiz eden hız optimizasyonu araçlarını inceledik. Umarız işinize yarar.

Seo başarınız yavaş bir sitede yüksek ihtimal zayıf kalacaktır. Sitenizdeki gereksiz kodları temizlemek, yüksek boyutlu resimleri optimize etmek gibi onlarca seçeneği size öneren analiz  araçlarını kullanarak büyük bir dertten kurtulabilirsiniz.

web.dev measure

 • Web.dev

https://web.dev/measure/ adresinden sitenizin performans, seo önerileri için gerçekten güzel bir araçtır. Site hızını ve kullanıcı deneyimini analiz etmek için en iyi site diyebiliriz.

 • Bir sitedeki tüm sayfaların site hızı toplu olarak nasıl sorgulanır ?

https://www.sanitycheck.io/ adresine üye olarak sitenizde yer alan tüm alt sayfaların hızlarını tespit edebilirsiniz. Böylece sadece ana sayfanın performansını ölçerek alt sayfaları es geçme yanlışını yapmamış olursunuz.

 • https://amp.dev/page-experience/

AMP sayfanızın Core Web Vitals’de nasıl performans gösterdiğini görmek için AMP Sayfa Deneyimi Kılavuzu’nu kullanabilirsiniz. AMP önbellekleri için önerilen optimizasyonlarla ilgili işlemleri yapmanızı öneririz.

 • Yahoo! YSlow

Yeni başlayanlar ve uzmanlar için yararlı bir araç. Bu analiz sistemi ile web sitesinin performansını test etmek için gerekli araçları kullanabilirsiniz. Sunucu tabanlı optimizasyon çerez, CSS, JavaScript, resimler ve mobil optimizasyon önerileri mevcuttur. Yahoo slowun ayrıca firefox eklentisi de mevcuttur. Siteye https://developer.yahoo.com/yslow/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Google site hız test etme aracı ( Page Speed Insıght Mobi ve Masaüstü hız sorgulama )

Google resmi site hızı sorgulama aracıdır. Bu güzel araç ile sadece site hızını ölçmekle kalmaz size sitenizi nasıl daha hızlı yapmanızı sağlayacağınız hakkında öneriler sunar. Temmuz 2018 tarihinden itibaren site hızının artık bir sıralama sinyali olacağı google tarafından resmen kabul edildi. Bu yüzden sitelerinizi 3  saniyenin altında yükletmeye bakın derim.

Site performansınız, sayfalarınızın hızı, sayfa içeriklerinin sitenize lan yükü, hangi hızda yüklendikleri, ne zaman değiştikleri  ile ilgili optimizasyon önerileri sunar. Siteye https://developers.google.com/speed/pagespeed/?hl=tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • SmartSprites

Css dosyalarınızın optimizasyonunu yapmak için size önerilerde bulunur. Böylece site performansını artırarak kullanıcı deneyimini de artırmış olursunuz.

 • Pingdom site hız aracı

Css, Javascript, Rss ve flash öğlerenizin boyutları ile ilgili bilgi verir. Sitenizi hızlandırabilmeniz için önerilerde bulunur.  Pingdom website hız kontrolü aracına http://tools.pingdom.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Gtmetrix

Sitenizin hızını ölçerek ,sorunları nasıl düzeltebileceğinizi ve optimize edeceğinize dair ipuçları sunar. Bir çok lokasyondan ( Kanada, Amsterdam, İsviçre gibi ) sorgulama yapabilirsiniz. Siteye http://www.gtmetrix.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • https://fastorslow.com
 • https://uptrends.com/tools/website-speed-test
 • http://sitespeed.io

Bonus seo aracı : 

Goingup’ı gördükten sonra ise bu yaptıklarımın zaman kaybı olduğunu düşündüm. Tek bir çatı altında komple seo araçlarını barındıran bu sistem sayesinde bir çok araca tek sistemden ulaşmanız mümkün. Bu araçla yapabilecekleriniz sitenizin trafiğini takip edebilir, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi ip’den geldikleri ayrıca harita üzerinde gösteriyor yine trafik kaynakları organik mi yoksa arama motoru ise hangi arama motorundan geliyor bunları rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak başta da belirttiğimiz gibi sitenizin pagerank değerini ayrıca hangi kelimede arama motorlarında kaçıncı pozisyonda olduğunuzu gayet güzel istatistiklerle size sunuyor.

Goingup kullanabilmek için kayıt olup sonrasında size verdiği kodu yerleştirmeniz gerekiyor. Sistemin Türkçe olmaması büyük bir eksi olmakla birlikte, gayet güzel ve kullanışlı özellikleri bu eksikliğini biraz olsun unutturuyor.