Top

Backlink gizleme

Celilcan / Backlink gizleme
Emrah asked 2 sene ago

Merhaba Celilcan Bey,

Öncelikle soru cevap köşesinde seo sorularına ve seo derslerine yer verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Benim de size sormak istediğim bazı sorular var. Sektörümde bazı rakiplerimin backlinklerini analiz ettiğimde kimisinin hiç backlinki gözükmüyor. Ama google da sıralaması çok iyi. Örneğin ilk sayfada yada ikinci ,üçüncü sırada yer alıyorlar. Burada merak ettiğim şey acaba bu siteler aldıkları backlinkleri mi gizliyorlar.

Eğer backink saklama ve göstermeme gibi bir durum var ise bunu nasıl yapıyorlar. Bende yapabilir miyim ? Benim düşüncem rakip sitenin PBN ( Private Blog Network ) sahibi olduğu fakat bunu hiç bir şekilde tespit edemiyorum.

Şimdi net olarak sorularım şunlar

  • PBN backlinkleri backlink tarama sitelerinden gizleyebilir miyiz ?
  • Gizlenmiş backlinkleri tespit edebilmek mümkün mü ?
1 Answers
celilcan Staff answered 2 sene ago

Emrah bey,

İlginiz için teşekkürler. Hemen sorularınızın cevabına geçelim. Bir çok blackhat seo uzmanı ( kötü teknikler kullanan seo uzmanları ) PBN repertuarlarından kimsenin haberinin olmasını istemez. Bu yüzden bunları gözü gibi korur ve gizlerler. Çünkü tek ekmek tekneleri backlink olduğundan bu yönteme başvururlar. Yeri gelmişken bu tür çalışmaların doğal olmadığını ve sitenize kısa yada uzun vadede zarar vereceğini hatırlatmayı kendime bir borç biliyorum.

Backlink araçlarından ve Xenu, Screaming frog gibi crawl botlardan backlinkleri gizleme yöntemleri

Ahrefs, Majestic, Seospyglass, Webmeup, Moz gibi backlink tarama ve analiz servislerinin size ait linkleri taramasını engellemek için şu yöntemler uygulanmaktadır.

  • Robots.txt ile engelleme
  • Htaccess ile engelleme

Robots.txt ile backlink analiz araçlarından backlinkleri gizlemek

Aşağıdaki kodu sitenizin robots.txt dosyasına ekleyerek sitenizi taramak isteyen crawl araçlarını ve botları engelleyebilirsiniz.

User-agent: Yandex Disallow: / # Goo Japonya User-agent: moget User-agent: ichiro Disallow: / # Naver Kore User-agent: NaverBot User-agent: Yeti Disallow: / # Baidu Çin User-agent: Baiduspider User-agent: Baiduspider-video User-agent: Baiduspider-image Disallow: / # SoGou Çin User-agent: sogou spider Disallow: / # Youdao Çin User-agent: YoudaoBot Disallow: / # EasouSpider Çin User-agent: EasouSpider Disallow: / # Synapse Ukrayna User-agent: Synapse Disallow: / # MJ12bot UK User-agent: MJ12bot Disallow: / # XoviBot Almanya User-agent: XoviBot Disallow: / # Mail.RU_Botu engelleme User-agent: Mail.RU_Bot Disallow: / # SISTRIX seo aracı botu User-agent: sistrix Disallow: / # cb/nutch User-agent: cb/nutch Disallow: / # Python-urllib #Celilcan tarafından oluşturuldu. User-agent: Python-urllib Disallow: / # CCBot Apache Bot ve Crawler tarama User-agent: CCBot Disallow: / # AhrefsBot engelleme User-agent: AhrefsBot Disallow: /

Htaccess ile gizleme ve engelleme

Ahrefs gibi backlink analizi ve crawl analizi robotu sitelerinden backlinkleri aşağıdaki iki türev kod ile ayrı ayrı deneyerek gizleyebilirsiniz. Diğer link tarama servisleri için listeyi genişletmeniz mümkündür.

Kod 1 BrowserMatchNoCase rogerbot bad_bot BrowserMatchNoCase exabot bad_bot BrowserMatchNoCase MJ12bot bad_bot BrowserMatchNoCase dotbot bad_bot BrowserMatchNoCase gigabot bad_bot BrowserMatchNoCase AhrefsBot bad_bot Order Deny,Allow Deny from env=bad_bot ------------------------------------ 
Kod 2
SetEnvIfNoCase User-Agent .*rogerbot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*exabot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*mj12bot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*dotbot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*gigabot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*ahrefsbot.* bad_bot SetEnvIfNoCase User-Agent .*sitebot.* bad_bot <Limit GET POST HEAD> Order Allow,Deny Allow from all Deny from env=bad_bot </Limit> 

Rakiplerin gizlenmiş backlinkleri nasıl bulunur ?

Rakipleriniz de yukarda anlattığımız iki teknikle sitelerini botların taramasına engel olurlar. robots.txt ile engelleme yapılmışsa rahat bir şekilde siteadi. com/robots.txt şeklinde girerek hangi botları engellediklerini görebilirsiniz. Ve engellemedikleri program ile tarama yaparsınız.

Ancak engelleme htaccess ile yapılmış ise bu engeli aşmak oldukça zordur. Burada da şöyle bir taktik izlenebilir. Herkesin kullanmadığı ama kaliteli backlink tarama siteleri ile analiz yapılabilir. Örneğin webmeup.com robotunu engellemek bir çok kişinin aklına gelmez. Bu nedenle cidden ahrefs ve majesticten daha fazla sonuç vermektedir.

Umarım faydalı olabilmişimdir.


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
6 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...