Top

Canonical etiketi nasıl kullanılır ?

Celilcan / Canonical etiketi nasıl kullanılır ?
celilcan Staff asked 3 sene ago

Bu aralar forumlarda ve bloglarda sıklıkla gördüğüm canonical url ile ilgili soru sormak istiyorum. Öncelikle bu canonical etiketi ne işe yarar, hangi durumlarda kullanmamız gerekir, seo açısından ne gibi faydaları vardır.

Bir de wordpress ‘de allinoneseo ve yoast seo da bu etiketi nasıl kullanılır ? Hangi sayfalara eklenmeli veya hangi sayfalarda olmamalı. Biraz karışık bir soru oldu. Cevap verirseniz memnun olurum.

 

1 Answers
celilcan Staff answered 1 hafta ago

Canonical etiketi nedir ?
Sitemizde bulunan benzer içeriklerin hangisini indexlemesi gerektiğini google gibi arama motorlarına bildirmemize yarayan koddur. Yine aynı şekilde www non www tercihlerinde de arama motorlarına hangi versiyonu indexlemesi konusunda bilgi göndermemize yardımcı olur. Sitemizin www versiyonunu baz almasını istiyorsak www olmayan versiyonda canonical olarak www vresiyonunu göstermemiz gekerir.

Canonical nasıl kullanılır ?
Örneğin site.com/bir-icerik ve site.com/bir-icerik-benzer diye iki adresiniz var. site.com/bir-icerik-benzer  sayfasında canonical olarak site.com/bir-icerik göstermeniz durumunda. Google site.com/bir-icerik sayfasını indexleycektir.

Örnek canonical kullanımı nasıldır ?

<link rel=”canonical” href=”http(:)//site.com/canonical-yapilacak-link.html”>


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...