Seo soru cevapKategori: Site içi seoEtiketlerden zararsız nasıl kurtulurum
Kutay Cevap 5 sene önce

Merhaba,

Türkiye de seo uzmanı olarak bilgisine güvendiğim birisiniz. Bu yüzden sorumu size yöneltmek istiyorum. Benim bir sitemde 6000 ‘e yakın konu ve bunlara bağlı yaklaşık 40.000 etiket bulunmakta. Bunları toptan silip, daha mantıklı kullanacağım bir alt dizinde doğal seo mantığına uygun bir şeklide kullanacağım. Fakat bunları toptan sildiğim zaman 404 hataları gözümü korkutuyor.

Yaklaşık 18000 etiket sayfası google tarafından index almış etiket bulunmakta bunların hepsini tek tek konusuna 301 çekmem mümkün değil. Aralarında otoriteli olanlar da vardır elbet. Herhangi bir cezaya maruz kalmamam için sizce ne yapmalıyım?

 

  1. -/tag/ klasörünü robots.txt ile engelleyip, etiketleri komple silip başka bir yer mi açayım?
  2. Etiketleri komple kaldırıp bu 404 leri anasayfaya yönlendirme eklentisi mi kullanmalıyım?
  3. Yada etiketleri silip konusuna yönlendiren bir eklenti biliyor musunuz? Bu da htaccese baya yük bindirecektir.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

1 Cevap
Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 5 sene önce

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Etiket sistemini düzgün bir şeklide kullanılmadığında çoğu zaman başınıza spam sorunları açar. Aslında çoğu zaman etiket kullanmak gereksizdir.

Siteniz zarar görmeden daha önceden girdiğiniz etiketleri nasıl silersiniz ?

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi burada bir kaç prosedür var istediğinizi kendiniz seçeceksiniz. Ama benim önerim şu şekildedir. İndex sayınız fazla olsa ve sizi uğraştırsa bile en sağlıklı yol budur.   Tüm url lerin PA ( Page Authority ) değerleri tespit edilir. Sitenizdeki en kaliteli sayfanın PA değerine göre yarı puan kabul edilebilir bir puandır. Ve bu puandan aşağı olan yazılara noindex koyup , robots.txt dende engelleyerek yavaşça hata vermeden kaldırılmasını sağlarsınız. Otortesi belirtiğimiz sınırların üstünde olanların bu safya otoritelerini kullanmak için ise ilgili sayfalara  301 ile yönlendirme yapmalısınız. Umarım yardımcı olabilmişimdir