Seo soru cevapKategori: Site içi seoGoogle engellenen kaynaklar problemi
Ziyaretçi Cevap 5 sene önce

Sahip olduğum internet sitesinin onbinden fazla alt sayfası var . Yeni karşılaştığım bir sorun yüzünden gerçekten çok sıkıntı yaşıyorum. Google webmaster araçları >> Google dizini >> engellenen kaynaklar bölümüne girdiğimde engellenen kaynaklar bölümündeki sayılar sürekli artıyor. Burada bazı javascript ve css dosyalarının engellendiği söyleniyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim.
Google web yöneticisi araçlarında aldığım bu uyarı büyük bir problem midir ?

1 Cevap
Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 5 ay önce

Google webmaster tool > Google dizini > Engellenen kaynaklar bölümünde yer alan bu yeni özellik ile google botlarının görmesi engellenmiş olan kaynakların sayısını ve özelliklerini detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz.
Bu tür sorunların başlıca nedeni wordpress sitelerde cache kullanım sonrası değişen css ve js yolları olabilir. Böyle bir durumda sorun etmeye gerek yoktur. Peki bu araç ne işe yarar robots.txt ile yanlışlıkla index almasını engellediğimiz yahut bir alt sayfanın içine yanlışlıkla ‘noindex‘ etiketini koyduğumuz zamanlar hatamızı buradan bakarak telafi etme şansına sahip oluyoruz.
Bu sorunun en kolay çözümü ise robots.txt dosyasını olabilecek en yalın haline çevirmek ve javascrpit , css dosyalarına izin sağlayan aşağıdaki kodları eklemektir.
Engellenen kaynaklar çözümü : 

Robots.txt ile  js ve css engellemesi kaldırmak için robots.txt dosyasını aşağıdaki gibi güncelleyiniz.

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /?attachment_id
Disallow: */feed/
Disallow: /feed
Disallow: *?replytocom

User-Agent: Googlebot Allow: .js Allow: .css