Seo soru cevapCategory: GenelHolistik seo
Anonymous asked 5 sene ago

Son zamanlarda sıkça adını duymaya başladığımız holistik ( modern ) seo ne anlama gelmektedir. Bu çalışma hakkında detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.
Bu kavramı diğer bilinen ve geleneksel seo yöntemlerinden ve tekniklerinden ayıran şey nedir ? Bazı yerlerde okuduğuma göre holistik seo ya bütünsel seo ismide veriliyor. İkiside aynı manaya mı geliyor.

1 Answers
Celilcan Topçuoğlu Staff answered 4 ay ago

Sorunuz için teşekkür ederiz. Holistik seo nedir ve bu teknikler nasıl kullanılır demişsiniz genel olarak bütünsel seo adıda verilen bu çalışma stratejisini özetlemeye çalışalım.
Holistik seo nedir
Holistik seo eski seo teknikleri yerine kullanıcı odaklı ve daha bilişsel kuramlar içeren seo tekniğidir.
Daha türkçe söylemek gerekirse kullanıcı sinyallerinin son derece önemli olduğu bir yaklaşım diyebiliriz. Bunun sinyallerini zaten uzun süredir alıyorduk. Örneğin sitede kalma süresi, hemen çıkma oranı, sayfa dolaşma oranı gibi metrikler son derece önem arzetmeye başlamıştır. Alınan backlinklerin de aynı doğrultuda tamamen kullanıcı odaklı olması gerekmektedir.
Yine long tail denilen uzun kuyruk anahtar kelimeler ve kelime öbeklerini yazılar içinde kullanarak daha fazla soruya cevap verebilme ve ziyaretçiyi tatmin edebilme şeklinde ortaya çıkmaktadır.
Modern bir yaklaşım olarak holistik seo !

  1. Ziyaretçiyi sitemde daha fazla nasıl tutarım ?
  2. Ziyaretçi daha fazla alt sayfamı nasıl dolaşır ?
  3. Ziyaretçi yazımı paylaşacak kadar kaliteli mi ?
  4. Bir kez ziyaret eden kişi sitemi yeniden ziyaret eder mi ?
  5. Sitemi arkadaşlarına tavsiye eder mi

gibi sorulara cevap arayarak daha sağlıklı bir şekilde anlaşılabilir hale getirilebilir.