Seo soru cevapKategori: Google algoritmalarıGoogle manuel spam kaldırma
Ziyaretçi Cevap 5 sene önce

Merhabalar sevgili Celilcan ;

Google web yöneticisi araçlarından manuel işlemler bölümünde tam spam cezası almış bir sitem bulunmaktadır . Google webmaster araçları üzerinden yaptığım yeniden değerlendirme isteklerine hiç bir şekilde cevap verilmiyor. Artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Bu yüzden siteme gelen manuel spam cezasını kaldırma işinden ümidimi kesme noktasına geldim. Sitemdeki her şey özgün olmasına rağmen kopya içerikten ceza aldım.

Ben şimdi ne yapmalıyım ? Yeni bir domain satın alsam ve tam spam yemiş sitenin resimlerini, yazılarını ve temasını kullansam yeni aldığım sitede tam spam cezası mı yer.

Yani tam spam yiyen bir sitenin her şeyinin a dan z ye spam olaram mı işaretliyor  Google ? Bu çok saçma bence ama Google dan her şey bekler hale geldim artık. Son olarak ceza almış sitemdeki içerikleri yeni sitede de kullansam tam spam cezası yer miyim.

Özetle öğrenmek istediğim google tarafından siteme uygulanan bu manuel işlemi nasıl kaldıracağım ? Sitemde ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor ? Teşekkürler.

2 Cevap
Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 1 sene önce

Merhabalar,
 
Sitenizde bulunan tüm özgün olmayan içeriklerin analytics kriterlerine göre kimini tamamen yeniden yazarak, kimini silerek aksiyon almanız gerekecektir. Ayrıca tam spam bir çok google algoritması anlamına gelebileceğinden sitenize gelen bağlantıları ( backlink ) kalite ve doğallık yönünden analiz edip gerekli olanları reddetmelisiniz.

Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 5 ay önce

Manuel spam nedir ?
Kopya içerikten veya başka bir sebepten kaynaklanan manuel spam cezası google ‘ın en ağır yaptırımlarından biridir. Bu filtre, ban yada her ne şekilde adlandırıyorsanız bununla google spam içeriği olabildiğince engellemeyi hedefler. Bu ceza elle uygulanan bir cezadır. Ve en temel sonucu site indexlerinin google üzerinden kaldırılmasıdır. Sitenizde bulunan içeriklerin belirli bir yüzdenin olması durumunda bu cezayı almış oluyorsunuz. Yeni siteye aynı tasarım aynı içerik girmeniz durumunda aynı cezayı yeniden alacaksınız. Siz ısrarla tüm içerikler orijinal diyorsunuz. Burada bir tezat var.
Tamamen özgün içerikten oluşan bir site manul spam ile tam spam cezası alamaz. Eğer dediğiniz gibi sitenizdeki tüm içerikler orijinal olsaydı google webmaster araçlarından gönderdiğiniz yeniden değerlendirme isteği sonucunda Manuel spam işlemi iptal edildi gibi bir geri dönüş olması gerekirdi. Birde size gelen manuel spam uyarısında site geneli eşleşme yada tam eşleşme gibi bir uyarı olması lazım. Bu uyarının içeriği de değerlendirme için oldukça önemlidir. Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak geriye tek bir ihtimal kalıyor sizin sitenizi birilerinin kopyalamış olması. Bu içerik hırsızları bazen sitelerini otoriter hale getirip sanki içeriği ilk giren oymuş gibi gözükebiliyor. Bu da gerçek içerik sahibinin ceza almasına yol açabiliyor. Copyscape tarzı araçlar ile bir tarama yapmanızı öneririm.
Manuel spam kaldırma için bunları analiz edin

  • Siteniz hem www li hem www siz şekilde açılıyor mu ?
  • Doorway pages denilen köprü bağlantılar var mı ?
  • Otomatik oluşturulan içerik var mı Spinleme içerik var mı Gizli yönlendirmeler Zayıf içerik Kelime gizleme ( cloaking ) ve içerik gizleme durumları var mı Sırf arama motoru için oluşturulmuş anahtar kelimelerden oluşan sayfalar var mı ?
  • Url ler sürekli olarak anahtar kelime ile mi oluşturulmuş?

Google yeniden değerlendirme işlemi nasıl yapılır ?
Google webmaster hesabınıza giriş yapın İlgili alan adını seçin Sol menüde bulunan “Arama Trafiği” menüsüne gelin Açılan menüden “Manuel İşlemler” tıklayın Site genelinde ve kısmı eşleşme ile ilgili uyarıyı bulun Tüm manuel spam cezaları burada listelenir. Ayrıntıları tıklayarak cezanın türünü ve ağırlığını öğrenebilirsiniz Burada belirtilen hatayı da dahil olmak üzere sitenizde gördüğünüz başka aksaklıkları giderin. Sonra da aynı menüde bulunan yeniden değerlendirme isteği gönder diyerek işlemi sonlandırın. Olumlu yada olumsuz geri dönüş sağlanacaktır. Geçmiş olsun diyorum.
Umarım en kısa sürede manuel spam cezasını kaldırabilirsiniz. Eğer profesyonel kurtarma hizmeti için  yardım almak isterseniz https://www.celilcan.net/google-cezasi-analizi/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.
https://support.google.com/webmasters/answer/2604824?hl=tr https://support.google.com/webmasters/answer/2604777 https://support.google.com/webmasters/answer/35843?hl=tr&ref_topic=6001942 https://www.celilcan.net/tam-spam-ve-deindex-cozumu/