Seo soru cevapCategory: Site içi seoMakale başlığı ve seo uyumu
Anonymous asked 4 sene ago

Özel yazılım veya wordpress siteler için genel geçer bir soruyu size sormak istiyorum. Malumunuz olduğu üzere wordpress ‘te 2 başlık atma hakkımız var bir üstte bir altta. Demek istediğim alttaki başlığımız ” Çocuklarda kabızlığa doğal çözümler nelerdir” olsa içeriğimizin ilk cümlesi de aşağıdaki örnekte olduğu gibi başlıkla aynı olsa seo açısından zararlı olur mu? Bir doktoru soru soruyor ve o da cevaplıyor gibi düşünüyorum ben bunu bilmiyorum yanlış mı söylüyorum.

Makalemizdeki başlık ( title ) böyle başlıyor, başlık yine Çocuklarda kabızlığa doğal çözümler nelerdir?

Soru : Çocuklarda kabızlığa doğal çözümler nelerdir?

Cevap  : Çocuklarda kabızlık sık karşılaşılan bir sorundur. Çocuklarda peklik çekme (kabızlık) genellikle seyrek bağırsak hareketleri veya sert, kuru dışkı ile karakterizedir. Çeşitli faktörler çocuklarda kabızlık nedeni olabilir. Ortak nedenler, erken tuvalet eğitimi ve beslenme değişikliklerini içermektedir. Neyse ki, çocuklarda kabızlık çoğu durumda geçicidir.

Umarım derdimi tam olarak anlatabilmişimdir. Sorumu özetlemek gerekirse makale başlığı ile makalenin ilk cümlesinin aynı olması seo açısından sorun yaşatır mı ? Google kalite politikaları bu uygulama için ne diyor ?

1 Answers
Celilcan Topçuoğlu Staff answered 4 sene ago

Sorduğunuz soru için çok teşekkür ederim. Öncelikle seo uyumlu makale nasıl yazılır ve diğer detaylarla ilgili dikkat edilmesi gereken kuralları ile ilgili şu yazımızı okumanızı öneririm. https://www.celilcan.net/icerik-kalitesi-ve-seo/

Şimdi sorunuza dönecek olursak WordPress kurulu internet sitelerinde makale başlığı ile title siz farklı bir ayar yapmadığınız sürece aynı olur. Bu de seo açısından olumlu bir durumdur. Özellikle vurucu bir başlık seçimi yapmışsanız sonuçlar daha da olumlu olacaktır.

Başlıkta anahtar kelimenin geçmesi ve ilk kısımda yer alması önemlidir. Aynı şeklide url ‘nin de anahtar kelimeyi içermesine özen gösterin. Bu uyumlu kullanıma bir örnek verelim.

Yazı başlığı

Ölmeden önce bu 12 şehri mutlaka görün

Title 

Ölmeden önce görmeniz gereken 12 şehir

Description

Açıklama kısımı da anahtar kelimeyi veya odak cümleyi içermeli ve mümkünse bu öbek ile başlamalıdır.

Url

olmeden-once-gormeniz-gereken12-sehir

Makalenin ilk paragrafı

Makalenin ilk paragrafında odak anahtar kelimenin veya cümlenin bir şekilde geçirilmesi spame girmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Bakın ilk cümle demedik, makalenin ilk paragrafı dedik. İlk paragrafta odak anahtar kelime veya cümleyi uygun bir şekilde kullanmak yeterlidir. Hatta semantik seo ya uygun bir şeklide ilgili , alakalı daha uygun bir kelime yada cümle öbeğini de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak hem başlığı , hem de makalenin ilk cümlesini aynı kullanmanızı ben tavsiye etmiyorum. Bir kaç yazıda bir istisna olarak kullanılabilir. Ama bunu alışkanlık haline getirmeniz sitenizde aşırı seo yaptığınızın bir kanıtı olarak düşünülebilir. Son olarak içerik hazırlarken heading etiketleri ( h1, h2, h3) , o dilin dilbilgisi ve imla kuralları, pozitif site içi linkleme gibi site içi seo kurallarına dikkat etmenizi öneririz.