Seo soru cevapKategori: Site dışı seoManuel işlem sonrası eski sıralama
Murat OĞRAK Cevap 4 sene önce

Merhabalar ;

Web siteme düzenli olarak seo uyguluyordum bazı kelimelerde çok ciddi sıralamalar elde etmiştim örneğin uçak bileti kelimesinde 12. sırada çoğu yan kelimede ise birinci sayfadaydım. Fakat Google Search Console ‘dan otomatik içerik ve katma değeri düşük sayfalardan dolayı manuel işlemi yedim.

Sayfalardan kurtulmak yerine sayfalara içerik ekleme yoluna gittim fakat sayfa sayısı çok fazla olduğundan bu çok fazla zamanımı alacağını düşündüm cezadan bir an önce kurtulmak için bu sayfaların hepsini sildim yaklaşık 5000 sayfa daha sonra cezadan kurtuldum. Size göre manuel işlem nedir ?

Bu süreç yaklaşık 6-7 ay gibi bir süre fakat eski sıralamalardan eser yok yaklaşık 50 gün geçti cezadan kurtulmamdan yavaş yavaş bazı kelimelerde ilerleme gösterdi ama hala çok gerilerde sitem asıl soruma dönecek olursak manuel ceza yiyen ve 5-6 ay gibi bir süre bu cezaya maruz kalan bir sayfa eski sıralamasını yakalaması ne kadar süre alır ne gibi çalışmalar yapmak gerekir.

1 Cevap
Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 4 sene önce

Merhabalar,

Google politikalarına uymayan siteler uymadığı politikanın bir sonucu olarak ceza alırlar. Sizde aynı şekilde içerik yönlü olarak bir manuel işlem görmüşsünüz.

Manuel işlem nedir ?

Google operatoru tarafından kalite politikasına uygun olmayan çalışmalar görüldüğünde elle uygulanan yaptırımdır. Bu işleme eskiden sandbox ve ban denilirdi. İki türlü yaptırım vardır. Manuel ve algoritmik. Algoritmik yaptırımlar genellikle otomatik olarak botlar tarafından uygulanır. Manuel ceza ise belirttiğimiz gibi bir insan tarafından uygulanır.

Search Console ‘a düşen bu işlem yaptığınız çalışmalar sonrasında kaldırılmış. Ancak burada bizimde sürekli anlatmaya çalıştığımız konu google \’dan alınan ceza sonrası eski trafiği yerine getirmek esas olmalıdır. Yani cezadan çıkmak için yapacağınız çalışmalarda da bunu göz önünde bulundurmanız gerekirdi.

Bu yüzden öncelikle kalitesiz içerikleri tespit etmek ile ilgili şu yazımızı okumanızı öneriyorum. https://www.celilcan.net/icerik-kalitesi-ve-seo/ bu yazıyı okuduktan sonra aslında başta ne yapmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Aradan uzun bir süre geçtiği de dikkate alınarak silmiş olduğunu url lerin otoriter olanlarını ilgili sayfalara yönlendirmek suretiyle bir kısım otoritenizi tekrar kazanabilirsiniz

Özetle söylemek gerekirse ; Eskiden trafik alan sayfalarınızı tespit edin. Bunun için hem analytics hemde MOZ, Ahrefs gibi seo araçlarının TOP PAGES ( Kaliteli sayfalar )  bölümlerini kullanabilirsiniz. Bu trafik alan sayfalardan silinmiş olanları bulun ve hali hazırda var olan ilgili içerikleri 301 ile yönlendirin. Böylece bir kısım site trafiğini kurtarma şansınız olacaktır.

Bu aşamadan sonra da kaliteli, kullanıcıya değer katan, ilgi çekici konular ile ilgili içerikler girerek sitenizi güncel tutmaya devam etmelisiniz.