Seo soru cevapKategori: Google algoritmalarıResmi sayfaya yönlendirme sonucu spam
Ziyaretçi Cevap 5 sene önce

Merhabalar ilk önce böyle bir site açtığınız ve soru sorabilme ortamı oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Benim kısa saç stilleri üzerine Almanca bir sitem var. İçerikler tamamen özgün. Resimler tamamen özgün. Resimlerden özgünden kastım abonelik olarak resimleri indirmekteydim.

Google dan tam spam ile ilgili şöyle bir uyarı geldi  :

Bu sitedeki sayfaların otomatik olarak oluşturulmuş anlamsız kelimeler, gizleme, başka web sitelerinden içerik toplama gibi saldırgan spam teknikleri kullandığı ve/veya Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ni tekrar tekrar ve çok kötü şekilde ihlal ettiği belirlendi. Daha fazla bilgi edinin.https://support.google.com/webmasters/answer/2604777?hl=tr

Ücretini ödeyerek resimleri indiriyorum ve siteme ekliyorum. Neyse 16 Aralık\’ta tüm görsel ve web indexlerin silindiğini görünce . Webmaster toolsa girdim ve Tam spam uyarısını gördüm. Sitem tam spam yedi. Hiç bir değişiklik yapmadan yeniden değerlendirme isteği gönderdim haliyle reddedildi. Spam riski oluşturabilecek fakat bu kadar detaylı düşünmeden yaptığım uygulamalar şunlardır.

 • Google görsellerden direkt olarak resimlerden gelen hiti ana sayfaya yönlendirdim. Yani resme tıklayın deyince direkt ana sayfaya gidiyordu alsında buradaki asıl amacım ziyaretçileri ana sayfaya yönlendirmek değildi. Resimlerin indirilmesine engel olmaktı. Daha sonra watermark ekledim vs. böyle bir sorunum kalmadı falan.[ Bu konu kaldırdım ve yönlendirme yok sitede.]
 • Başlıklarda sık tekrarlayan örneğin \”für frauen 2016\” yani \”bayanlar için 2016\” kelimesini çok sık geçiriyordum başlıklarda bunları düzelttik bir çoğunu.
 • Ubersuggest.org sitesinden Google popüler kelimelerden alakalı olanları etiket olarak her konuya max 5 etiket olarak ekledim.[Etiketlerin hepsini sildim ve bir daha etiket falan girmeyi düşünmüyorum.Doğru mu düşünüyorum bu konuda ?
 • İngilizce olarak tekrar webmaster toolstan başvuruda bulunduk ve cevabını bekliyoruz. Bu süre zarfı içerisinde düzeltmeleri de yapıyoruz. Yalnız tüm düzeltmeleri yapmadan başvuruda tekrar bulunduk ama incelenene kadar zaten spam düşündüğümüz tüm hataları düzeltmiş olacağız.

Yoast seo eklentisi meta düzeni spama ayrıca neden olabilir mi ?Şimdi bu hataları tamamen düzelttikten sonra tam spamdan çıkıp sitenin eski haline gelmesi ortalama kaç gün sürüyor ? Hataları düzelttikten sonra 301 çekmek zorunlu mudur ? 301 çekmeden site filtreden hataları düzelttikten sonra çıkmaz mı ? Bu site manuel spamdan çıkabilir mi ?

Noindex etiketini etiketlere ekleseydim ve etiketleri silmeseydim etiketler halen sitede kalmış olacaktı haliyle bu durumda incelendiği zaman Google yine ihlal olarka mı görüyor bu durumu ?

Neden tam spam konusunda insanalar ümitsiz ve filtreden genel olarak çıkmadığını söylüyor. Benim tamamen özgün olan bir sitemin içeriklerini yok sayarak gerek görsel gerekse yazılar olsun direkt olarak tam spam uygulaması nasıl bir uygulamadır ? Yazdıklarım konusunda ne düşünüyorsunuz ? Detaylı bir yorum yapabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar, hayırlı işler. Kolay gelsin.

1 Cevap
Celilcan Topçuoğlu Yönetici Cevap 5 ay önce

Asıl sorunuz olan resimler üzerinden yazının url sine yada ana sayfaya yönlendirme yapmak google ceza sebebidir. Bu sebebi ortadan kaldırdı iseniz yani resimler tıklandığında sadece resim açılıyorsa muhtemelen aldığınız google filtresi yapılan kontrol sonrası kaldırılacaktır.
Galeri ağırlıklı siteler için manuel spam çözümleri : 

 • Başlıklarda sık tekrarlanan ve aşırı seo ‘ya sebep olabilecek kelimeleri kaldırmanız olumlu bir gelişmedir.
 • Bu problemler genel olarak galeri ağırlıklı sitelerde gözükmektedir.
 • Etiket eklemeyi çok akılcı ve semantik seo ‘ya uygun bir şekilde yaparsanız sorun olmaz. Benim görüşüm bir yazıda maximum iki etiket kullanmanız olacaktır. Etiketler ilgili konularda bir hayli içerik olması durumunda işe yaramaktadır. Renkler kelimesini etiket yaptığınızı varsayalım. Eğer renkler etiketine tıklandığında, Sarı ile ilgili bir makale ve sırası ile yeşil, kımızı , ara renk tonları, ana renkler gibi yazılar listeleniyorsa güçlü bir etki görürsünüz.
 • Yoastın seo düzeni ile ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Fakat eğer varsa site genelinden meta keyword etiketini kaldırmanızı öneririm.
 • Noindex eklediğiniz hiç bir içerik indekslenmeyeceği için google tarafından cezai bir işleme maruz kalmayacaktır. Sadece noindex etiketi yanı sıra nofollow da koyarsanız. Google bu linkleri hiç bir şeklide takip etmeyecektir.
 • Tam spam cezası ile ilgili insanların korku duyuyor olması alınabilecek en ağır cezalardan biri olmasıdır. Tam spam ile birlikte tüm site indexinin kaybolması gibi bir durum sizde söz konusu olmadığından olumsuz durumları ortadan kaldırırsanız cezadan çıkarsınız diye düşünüyorum.
 • Galeriler için bir sizin oluşturduğunuz url bir de wp tarafından attachment url oluşturulur. Bunu da ana yazıya yönlendirerek çözmek için https://wordpress.org/plugins/attachment-pages-redirect/ eklentisini kullanabilirsiniz.
 • Galeri sayfalarına yönlendirmeden noindex koyarakta durumu çözebilirsiniz. Böylece hem reklamları yayınlamaya devam edebilir hemde olumsuz etkilerden sitenizi korumuş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken yoast seo eklentisinde SEO -> Başlıklar & metalar -> Yazı tipleri -> bölümüne gelerek ortam dosyalarını noindex yapmak olacaktır.

Umarım cevabım yeterli olmuştur. Eksik kalan hususlar varsa bu sorunun altından sorabilirsiniz. Tam spam ve site indexlerinin google dan silinmesi cezası ile ilgili olarak yazdığım detaylı yazıya celilcan.net/tam-spam-ve-deindex-cozumu/ adresinden ulaşabilirsiniz.