Seo çalışmalarında kullanılan teknikler yönettiğimiz sitelerin daha geniş kitlelere ulaşımı için büyük önem arz ediyor. Bunun için arama motoru optimizasyonu işlemini en iyi şekilde yapmak gerekiyor. Haber niteliği taşıyan kaliteli yazılar ile basın bültenleri hazırlayarak doğru şekilde bir strateji izlenirse harika sonuçlar yakalanabilir. Bu yazılar blog sitelerinde veya haber sitelerinde yer alabilir.

Tanıtım yazısı nedir ?

Çoğunlukla basın bülteni ile karıştırılır. Ancak tanıtım yazısı firmanın kendi imkanları ile tespit ettiği internet sitelerinde ücreti mukabilinde arzu ettiği içerikleri yayınlatmasıdır. Tanıtım yazısı hazırlamanın en püf noktalarından biri doğru ajans ile çalışmaktır Ayrıca hazırlayacağınız metnin çok ilgi çekici olması, doğru resim ve videolar ile desteklenmesi gerekir.

Yayınlanan tanıtım yazıları eğer doğru çalışmalar yapılırsa ! marka bilinirliğine, ürün satışına ve internet sitesine giriş sayılarına pozitif şekilde etki edecektir. Ancak tanıtım yazılarını sadece backlink kaynağı olarak görmek kendi kendinize anti seo yapmanızdan farklı olmayacaktır. Bu bilinen en temel black hat seo tekniğidir.

Basın bülteni nedir ?

Kabaca oluşturulan içerikleri ikili ilişkileri kullanarak Haber Ajansları ‘nın haber havuzuna atma işlemidir. Böylelikle tanıtım yazısındaki gibi doğal olmayan backlink görünümü yerine haber niteliği taşıyan bir yazı kullanılarak doğal habermiş iması uyandırılır. Piyasada okuduğumuz reklam gibi gözüken haberlerin bir çoğu bu şekilde gerçekleşmektedir. Basın bülteninin etik olup olmadığı konusu sürekli olarak tartışılmakta olan bir konudur.  Basın bülteninin başarısını artırmak için basın bülteni sonrasında ise sosyal medya etkin şekilde kullanılmalı ve gerekirse reklam verilmelidir.

Etkili basın bülteni nasıl yayınlanır ?

Haber, Blog ve güncel sitelerden makale satın almak yöntemi ile gerçekleşir. Kimi zaman makaleyi sizin adınıza site sahibi yazar kimi zamanda makaleyi sizin göndermeniz gerekir. Yazı içinden sitenize link çıkışı yapılara otoriteniz artırılmaya çalışılır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken web sitesinin otoriter olmasıdır. Ayrıca hali hazırda var olan otoritesi yüksek bir alt sayfadan tanıtım alınırsa çok daha başarılı sonuçlar elde edilir. (domain otoritesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Seo başarısı tanıtım yazısından olumsuz etkilenir mi ?

Kullanılan değişik yöntemlerden biri olan tanıtımın yazısının önemi konusunda şüphe yoktur. Vaka analizi yöntemi ile gidecek olursak bir teknoloji ve internet sitesi için çalışma yaptığımızı düşünelim. Bu durumda en iyi seçenek teknoloji, internet,  internetten para kazanma gibi konularda içerik yazan siteler tercih etmek olacaktır.  Ayrıca genel haber siteleri her sektörün makale ilanı yapılabilecek siteler arasındadır.

<a href=”http://www.celilcan.net”  title=”keyword”> </a> şeklinde anahtar kelimeye link veriyoruz. Nofollow link verirseniz linkin tüm olumsuz etkilerinden korunmuş olursunuz.

Yukarıda da belirtitiğimiz gibi eğer tanıtım yazısını bir trafik kaynağı olarak görürseniz. Veya markanın, firmanın, sitenin tanıtımı için doğal bir kaynak olarak görürseniz size fayda sağlayacaktır. Bunun tersine Her yazıdan 3 link çıkışı yaparak ve bunları anahtar kelimeler ile çıkarak sitenize zarar veriyor olabilirsiniz. Maalesef Türkiye’de seo ajansı olduğunu iddia eden bir çok firmanın da en temel seo stratejisi backlink satın alma, tanıtım yazısı yayınlama ve üstelik bunları çok ucuz haber sitelerinden temin etmektir.

Hangi  sitelerde tanıtım yazısı yayınlamalı ?

Katma değeri yüksek sitelerden alınan makalelerin etkisinin daha yüksek olacağını, kalitesiz sitelerden alınan yazıların ise penaltı cezasına sebep olabileceğini aklımızdan çıkarmıyoruz.

En basit bir şekilde anlatmak gerekirse, tanıtım yazısının bu denli etkili olmasının sebebi popüler ve trendi yüksek web sitelerinde kurumsal reklamınızın yapılması olarak düşünülebilir. Bu yöntemin önem arz etmesinin nedeni de diğer backlink yöntemlerine göre daha doğal gözükmesidir. Ve yıl 2015 penguen algoritmalarına rağmen bu yöntem hala işe yaramaktadır.

Tanıtım yazısı paketleri satın alırken dikkat !

 • Link çöplüğüne dönüşmüş kalitesiz sitelerden almayın
 • Ahlaksız sitelerden makale satın almayın
 • Aynı sunucuda bulunan sitelerden almayın
 • Profesyonel haber siteleri her zaman en iyi tercihtir
 • Popüler hale gelebilecek konular olmasına dikkat edin.
 • İçeriğiniz ile alakası bulunmayan sitelerle çalışmayın.
 • Türkçe bir site için Türkçe sitelerden tanıtım yazısı alın.
 • Araştırma yaparken Mozrank, Moztrust, Trustrank, Alexa verilerini dikkate alın.
 • Yayımlanan içerik ne kadar okunur ve sosyal medyada ne kadar rağbet görürse etkisi o kadar güzel olur.
 • İçerik içinde 2 den fazla link çıkışı yapmayın
 • Yazılar içinden sürekli olarak exact match anchor text denilen aynı anahtar kelimeler ile çıkış yerine doğal varyasyonel kelimeler geliştirin ve url leride aynı şekilde varyasyonal olarak kullanın ( domain.com , www.domain.com, http://domain.com, anahtar kelime, anahtar kelime, buraya tıkla, git vs. ) Seo uyumlu makale oluştururken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgi için http://www.celilcan.net/icerik-kalitesi-ve-seo/
 • Mümkün ise arama motorları başarısı çok iyi Seo değerleri yüksek kaliteli siteler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.
 • Sitenin yaşı
 • Güç ve Güven puanları ( Majestic TrustFlow, Citation Flow )
 • Ahrefs Rank
 • SimilirWeb Puanları
 • News kayıtlı olup olmadığı
 • Organik başarısı ( Semrush , Searchmetrics gibi sitelerden analiz edebilirsiniz )
 • Siteden çıkan link sayısı ( Aşırı link çıkışı yapan bir site ise size fayda yerine zarar verebilir )

Bu arada haber sitelerinde, bloglarda makale yazdırmak ve tanıtım yazısı almak ile ilgili ufak ve önemli bir tüyo verelim . Eğer mümkünse daha önce sitede var olan ve otorite almış bir içerik içinden link almak çok daha katkı sağlayacaktır. Yeni yazının otorite alması zaman alacaktır bu da size katkı sağlaması zaman alacak demektir. Hatta hiç otorite bile almayabilir. Aldığınız tanıtım yazısı sosyal medyada paylaşılıp, insanlar tarafından okunursa , yorum yazılırsa bir değeri vardır. Bu kalitede bir tanıtım yazısı yazdıramayacak iseniz dediğimiz gibi önceden sitede var olan içeriklerden link çıkışı almanız çok daha iyi olacaktır.

Sonuç : Bu yazıda bahsedilen kriterlere uygun olduğu takdirde faydalı etkiler yüksek ihtimalle bir süreç dahilinde görünecektir. Basın bültenlerini ve tanıtım yazısını backlink kaynağı olarak görmeyin. İtibarınızı yükselten ve PR ‘a katkı sağlayan marketing aracı olarak düşünün. Ancak bu tekniklere dikkat etmeden yapılan işlemler sitenize muhtemelen zarar verecektir. Sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmaya karar verirken fiyat, fayda, otorite,  sağlanacak trafik, sosyal medya durumu gibi etkileri mutlaka göz önünde bulundurun.