Uzun kuyruklu anahtar kelimelere ( Long Tail Keyword ) odaklanmak harika bir SEO taktiğidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yaygın olarak kullanılan rekabeti yüksek anahtar kelimelerinden farklı olarak daha spesifik ve genellikle daha uzun olurlar.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az arama trafiği alır, ancak daha spesifik olduklarından genellikle daha yüksek bir dönüşüm değerine sahip olurlar. Yavaş yavaş sitenize daha fazla trafik çekmenize ve yeni ve motive olmuş kitleler tarafından bulunmanıza olanak tanırlar.

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime stratejisi sektörünüzde çok fazla rekabet olduğunda size gerçekten yardımcı olabilir. Veya sıralamak istediğiniz ana anahtar kelimeler için çok fazla rekabet bulunuyorsa yine etkili olacaktır. Bununla birlikte, çok özel bir arama amacı ile ziyaretçileri çekmenize yardımcı olduğu için çoğu şirket veya blog bu stratejiden yararlanabilir. Burada, uzun anahtar kelimelerin ne olduğunu ve misyonunuzu ve ürününüzü anlamanın uzun bir anahtar kelime stratejisi oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağım .

Anahtar kelime nedir?

Anahtar kelime, bir internet kullanıcısının bir arama motorunda veya arama çubuğunda arama yapmak için kullandığı bir kelimeyi veya bir kelime grubunu tanımlamak için dijital pazarlamada kullanılan bir terimdir .

Bir SEO stratejisinde, anahtar kelimeler çok önemlidir ve web için yazılmış herhangi bir kopyanın (içerik, başlıklar ve SEO öğelerinde bulunur) çekirdeği olmalıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelime nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, diğer anahtar kelimelerden daha spesifik ve daha az yaygındır . Daha çok bir niş üzerine odaklanırlar.Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük arama hacmine ve yüksek varyasyona sahip , popüler olmayan anahtar kelime öbekleridir . Başka bir deyişle, bu sorgular çok spesifik anahtar kelimeler oldukları için veya insanlar sorgularını birçok farklı şekilde ifade ettikleri için ayda yalnızca birkaç kez aranır.

uzun kuyruk anahtar kelimeler

Daha az rekabet = Daha düşük maliyetler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içeriklerinin organik Google aramalarında üst sıralarda yer almasını isteyen işletmeler için değerlidir, ancak ücretli arama pazarlama kampanyaları yürüten reklamverenler için potansiyel olarak daha değerlidir.

Bunun nedeni, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için teklif verdiğinizde , daha az rekabet olduğundan , tıklama başına maliyetin kaçınılmaz olarak daha düşük olmasıdır .

Uzun kuyruk anahtar kelimeler nasıl bulunur?

İnsanların çevrimiçi bilgi ararken Google’ın hangi anahtar kelimelerini kullandığını anlamasının birkaç yolu vardır. Bu veriler için en popüler kaynaklardan bir tanesi Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracıdır. Ne yazık ki Google Ads kampanyaları oluşturan ve nadiren uzun kuyruklu anahtar kelimeler gösteren kişilere özel bir araçtır. Yine en kolay yollardan biri, geniş bir konuyu ele alıp Google’a yazmaya başlamaktır. Ardından, Google otomatik tamamlama önerilerini şu şekilde göreceksiniz.

google arama

Bunlar, aradığınız genel konuyla ilgili daha spesifik ve daha az popüler olan aramalar olacaktır.

… ve arama sonuçlarının altındaki “İlgili aramalar” alanı sizin için oldukça güzel bir kaynak olacaktır.

ilgili aramalar

Bu kelimeler insanların bu konu etrafında yaptığı daha az popüler (ancak daha spesifik) aramalar hakkında biraz fikir verir. Ancak, bu anahtar kelimeleri Google’dan manuel olarak toplamak oldukça zaman alabilir. Bu nedenle, birkaç saniye içinde binlerce çekici uzun kuyruklu anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olacak profesyonel bir kelime araştırma aracı kullanmak isteyebilirsiniz.

Longtail uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için faydalı araçlar

  • Google suggest
  • Google ads kelime planlayıcı
  • Ubersuggestx
  • Google ilgili aramalar
  • Semrush
  • Search Console arama sorgu raporları
  • Wikepedia içerik başlıkları
  • Rakip analizleri
  • Ahrefs kelime aracı

Neden uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmalı?

Daha az sayıda web sitesi Google’ın sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için rekabet ettiğinden, uzun kuyruklu kelimeler için sıralama yapmak, daha yaygın kelimelere göre çok daha kolaydır. Arama terimleriniz ne kadar uzun (ve daha spesifik) olursa, terim için sıralama yapmak o kadar kolay olur. İnternetin genişliği nedeniyle, belirli nişiniz için hedef kitlenizi bulmak daha kolaydır. Bir grup uzun kuyruklu anahtar kelimeye odaklanmak, toplamda çok fazla trafikle sonuçlanabilir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın bir başka yararı da, bu anahtar kelimeler aramada daha az kullanılmasına rağmen, web sitenizi bunları kullanarak bulan ziyaretçinin hizmetinizi veya ürününüzü satın alma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Diyelim ki çocuklarımla biraz ailece eğlenmek için yeni bir masa oyunu arıyorum. Aramama [masa oyunları] terimiyle başlıyorum. Biraz araştırdıktan sonra, hem çocuklar için uygun hem de eğitici bir unsur olan bir masa oyunu istediğimi çabucak keşfettim. Aramam devam ediyor ama şimdi [çocuklar için eğitici masa oyunları] terimlerini kullanıyorum. Veya bu hafta İstanbul’da olacağımı bildiğimde, onu yerel bir arama terimi bile yapabilirim: [İstanbul’da çocuklar için eğitici masa oyunları nereden alınır]. Bunların ikisi de uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.

Bu anahtar kelimeleri kullanarak, arama amacıma daha çok benzeyen yeni sonuçlar bulacağım . Bu daha spesifik arama sayesinde bir masa oyunu satın alma şansım büyük ölçüde arttı.

SEO ve Reklamlar için Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanılır?

SEO ve PPC için içerik oluşturma ve metin yazarlığı için kanıtlanmış en iyi uygulamalardan biri uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaktır. İçeriğinizin gerçek kullanıcı sorgularını yanıtlamasını sağlar.

SEO için uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanırken, anahtar kelimelere makalelerinizin başlık ve meta açıklamalarında yer vermelisiniz. Ayrıca ilgili anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını (veya anlamsal anahtar kelimeleri) sayfanızın ana gövdesine, başlıklara ve resim alt etiketlerine dahil etmeyi düşünmelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğu konusunda endişelenmeyin . Bunun yerine, Google anahtar kelimelerinin yalnızca metninizi okuyan kişiler için anlamlı olduğunda kullanılması gerektiğini göz önünde bulundurun.

PPC reklamcılığı yapıyorsanız, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaktan büyük ölçüde yararlanabilirsiniz. Niş alanınız rekabetçiyse ve tıklama başına maliyet (TBM) yüksekse, seçilen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyecek lazer odaklı reklamlar oluşturabilirsiniz. Büyük olasılıkla, bu taktik, reklamlarınız için daha yüksek tıklama oranı (TO) ve kalite puanı sağlayacaktır.

Birçok deneyimli reklamveren tarafından rekabetçi nişlerde üstünlük sağlamak için kullanılan bir başka taktik, Google otomatik tamamlamadan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak ve bunları reklam kampanyalarına negatif anahtar kelimeler olarak eklemektir. Sonuç olarak, istenmeyen gösterimlerin ve tıklamaların reklamlarınızın performansını etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Sektörünüz özelinde durumu değerlendirin

Ürününüzü veya blogunuzu özel yapan nedir? Bunu bilir ve anlarsanız, kitlenizin eşyalarınızı beğenmesini ve satın almasını sağlamak çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle, ürününüzün veya blogunuzun benzersizliğini düşünmek için biraz zaman ayırın ve bunu yazın.

Belki de perde satıyorsunuz. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ve çevre üzerinde düşük etkisi olan benzersiz perdeler sunuyorsunuz. İnsanların çevre üzerindeki etkilerini azaltmasına yardımcı olan kaliteli perdeler sunmak, sizin hizmetinizin benzersizliği olabilir. Bu sizin misyonunuz, sizin nişiniz, kitlenize sunmanız gereken şey bu. Bunu sunarken hedef kitleniz tarafından kullanılan ve anlaşılan kelimelerle kaliteli bir içerik yazdığınızdan emin olun.

Pazarın rekabet gücünü anlamak

Bazı pazarlarda sıralama yapmak gerçekten zor. Bazı pazarlar, arama sonuçlarına hakim olan büyük şirketler ile oldukça rekabetçidir. Bu şirketlerin genel olarak pazarlamaya ve özel olarak SEO’ya harcayacakları çok büyük bir bütçesi var. Bu pazarlarda sıralama yapmak zordur. [kaliteli halı] gibi arama terimlerini kullanarak perde sektörü gibi bir pazarda küçük bir bütçeyle rekabet edemezsiniz.

Ancak, misyonunuzu net olarak belirlediyseniz, ürününüzü veya web sitenizi bu pazarda öne çıkaran şeyin ne olduğunu tanımlayabilmelisiniz. Kendi nişinizi bulabilmelisiniz . Ve sıralamaya başlamak için halı örneğimi almak, daha az rekabetçi bir terime [bebekler için doğal halı] odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Yine hedef kitlenizin kullandığı kelimeleri kullanın ve zor terimlerden kaçının.

Son sözler

Umarım bu makale size uzun kuyruklu kelimelerin inanılmaz potansiyelini göstermiştir. Misyonunuzun şartlarını kullanan ve web sitenizi bulan kişilerin sayısı nispeten küçük olacaktır, ancak bu kişilerin ürününüzü satın alma veya düzenli ziyaretçi olma şansı en yüksek kişilerdir. Bu nedenle, web sitenizi belirli bir terim için sıralamak oldukça karlı olabilir, ancak hayal kırıklığını önlemek için bu belirli terimin sattığınız ürüne çok benzediğinden emin olun.

Uzun kuyruklu kelimeler, birçok insanın düşündüğü kadar basit değildir.

Bununla, düşük hacimli kelimelerin, yüksek hacimli anahtar kelimelerden her zaman daha kolay sıralanmayacağını kastediyorum. Bazen çok daha geniş bir konunun parçası olurlar ve Google, “popüler olmayan” uzun kuyruk varyasyonu için ana anahtar kelime için oluşturlumuş  içeriği ilk sayfada gösterebilir.

Bu makalenin amacı, Google’ın farklı türdeki uzun kuyruklu anahtar kelimeleri nasıl ele aldığını size öğretmekti. Bu ayrıntılara dikkat etmek, farklı türdeki uzun kuyruklu anahtar kelimeleri etkili bir şekilde hedeflemenize ve arama motorlarından tonlarca trafik almanıza yardımcı olacaktır.