Her tasarımcının kendi özel alet çantası olmakla birlikte , genel olarak  web tasarımcıların en çok tercih ettiği program isimlerini eksilerini ve artılarını burada sizlerle paylaşacağım.

İnternet sitesi tasarlamayı öğrenmek isteyenler bu yazıdan faydalanabilirler. Ben hala notepad ile yazıyorum sıfırdan diyenlere pek itibar etmeyin. Günümüzde bunun için ne vakit var nede gerek var. Görsel dizayn kodlama programları ile her şey çok daha pratik ve kolay bir hal almıştır.

Web tasarımcı alet çantası :

  • Microsoft Front Page 2003

Ms office ailesinden ve yıllardır kullandığım, olmazsa olmaz pratik işlerini halledebileceği html bilgisi olmayan birinin bile rahatlıkla web sayfası yapabileceği program.

  • Dream Weaver

Yine Front Page benzeri ancak çok daha gelişmiş görsel web sitesi oluşturma ve dizayn etme programıdır.

  • Fireworks

Daha çok grafiker kökenle kişilerin kullandığı ve isterseniz tamamen grafik arayüzlü siteler isterseniz kısmen grafik kısmen text arayüzlü siteler yapabileceğiniz grafik yönü gelişmiş program

  •  Edit Plus ( Ücretsiz )

Asp, Php, Css ve daha onlarca dili bu küçük editörle yazabilirsiniz. Benim sıklıkla kullandığım bir araç

  • FileZilla ( Ücretsiz )

Sitemizi yaptık dosyalarımızı ftp ye upload edeceğiz. İşte bunun için kullandığım programda açık kaynak kodlu file zilla. Herkese tavsiye ederim.

  • Adobe Photoshop

İnternet sitesinin grafik arayüzünü tamamlayabileceğimiz en güzel grafik programı olan photoshop, Her uzmanın alet çantasında ki yer alması gereken programlar arasında yer alıyor.

  • Notepad++

Bu yazılım gerçekten harika bir not editörü. Windows’un klasik not defterine taş çıkartır. Kodlarınızı da rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ediyorum.

  • Po editor

Eğer wordpress tabanlı bir site oluşturuyorsanız po editör WPML destekli temalarda sitenizi Türkçeleştirmeye yarayacaktır. Gerek program ile otomatik çeviri yapabileceğiniz gibi gerekse de manüel olarak kendiniz çeviri yapabilir .po ve .mo dosyalarını kayıt edebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın !  Web sitesi renk seçimi

Macintosh için web tasarım programları

Bugüne kadar hep windows kullanıcıları için makaleler yayınladık. Aslında bir çok grafiker mac (macintosh) bilgisayarlar kullanıyor. Malum hiç çökmeyen işletim sistemi ve taş gibi donanımı sebebiyle özellikle grafikerler tarafından tercih ediliyor. Gerek sistem çökmesinin az yaşanması gerekse daha profesyonel kullanım için tercih edilen Mac bilgisayarlar gerçekten de bu unvanı hak ediyorlar.

Bu yazımızda macintoshta tasarım yapmak için kullanabileceğimiz bazı programları tanıtacağız. Daha doğrusu sadece isim ve web sitesi adreslerini vereceğiz.

1- Smultron , daha çok windowsda kullanılan editplus ve notepad2 türevi programların mac için yapılmış hali. Smultron bir text editör ve bu editörle html , asp, php gibi kodlar yazabilirsiniz.

svg+xml,%3Csvg%20xmlns%3D%27http%3A%2F%2Fwww.w3

2- Kompozer, bu program hem text editör olarak kullanılabilir hemde dahili ftp si sayesinde site yazıldıktan sonra sunucunuza upload etme imkanına sahipsiniz.

3- Gimp , macintosh için adobe photosoh benzeri grafik uygulamasıdır. Gimp ile resim düzenleyebilir vektörel çalışabilirsiniz.

4- Cyberduck, tamamen açık kaynak kodlu mac için yazılmış bir ftp programıdır.

5- Incscape , yine mac kullanıcıları için açık kaynak kodlu ve daha çok internet kökenli tasarımlar için kullanılan grafik programıdır.

6- Skitch , ekran görüntüsü alma ve düzenleme programı , yalnızca MacOs işletim sistemlerinde çalışan bir uygulamadır.

7- Dreamweaver for mac , çok kullanılan programın mac için sürümleri mevcut.

En son not olarak şunu belirtmek isteriz, asp uygulamaları için Macintosh çok mantıklı bir seçim değildir. Eğer php ile yazıyorsanız sorun yok Macintosh’u rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Asp kodlamalarında macintosh karakter problemi çıkarmaktadır. Bu durumda bootcamp kullanmanız tavsiye olunur.