Dünya çapında günden güne artan teknolojik gelişmeler ile son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmeyi başaran yapay zeka, aslında pek çok iş alanında da aktif şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yalnızca ses ve görüntü düzenlemeleri ve akademik bağlamlar ile sınırlı kalmayan ve kısaca AI adıyla da bilinen yapay zeka uygulamaları sayesinde başta arama motoru optimizasyonu (SEO) olmak üzere içerik üretici ve yazarlarının da gelişmiş stratejiler ile buluşmaları mümkün olmaktadır.

Bundan birkaç yıl öncesinde yalnızca robot teknolojisi veya makineler ile bir arada anılan yapay zeka, bugün için sosyal medya ve dijital pazarlamanın bir parçası kabul edilmektedir. Öte yandan SEO içerik yazarlığı söz konusu olduğunda halen daha yapay zekanın nasıl kullanılabileceği ve özgünleştirilebileceği de merak konusudur.

Fantastik bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz bu teknolojiyi, evde veya işte oturduğumuz yerde kullanabiliyor olmak elbette ki birçok kişiyi heyecanlandırmaktadır. Bununla birlikte yapay zeka şimdiden birçok kurum ve kuruluşun, sektörün ve hizmetin de vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Peki her alanda yer edinen bu gelişme, arama motoru optimizasyonu dahilinde nasıl kullanılabilir?

Sağlık sektöründen güvenli ödeme yöntemlerine kadar her alanda değişimin ve gelişimin yansıması olan yapay zeka (AI) dijital pazarlama ve SEO alışkanlıklarını da değiştirmeye başlamıştır. Buna göre, web sayfasına uygun stratejilerin belirlenmesi, daha iyi içeriklerin hazırlanması ve geliştirilmesi veya sayfa sıralamasının efektif hale getirilmesine katkı sağlama özelliği bulunan yapar zeka ile kaliteli içerikler oluşturmak veya etkili anahtar kelimeleri tespit etmek bile çok daha kolay hale gelmektedir.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO (search engine optimization) web sitelerinin arama sonuçlarında çok daha doğru bir şekilde sıralanmasını ve site sahibi firmaların ise organik trafik ile potansiyel hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlamak adına çalışan bir dizi işlem bütünüdür. Rekabetçi pazarlama stratejilerinden biri olarak da açıklanabilen bu sistem, hedef kitlelerin geri bildirimleri ile dönüşüm oranlarının artmasına ve bu sayede de sunulan hizmet veya ürünün popülerliğinin çoğalmasına ve sonuç olarak da daha fazla alıcıya ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Bu optimize edici sistemin farklı parametrelerinden her biri bilinçli olarak değerlendirilmeli ve işlenmelidir. Bu sayede web sitesinin gelişimi ve etkileşimi konusunda kısa sürede oldukça uzun bir yol kat edilmesi de mümkün olmaktadır. Öte yandan, doğru planlanmayan ve uygulanmayan stratejilerin web sitesinin mevcut başarısına zarar verme riski de vardır. Bu sebeple SEO, mutlaka bir arama motoru optimizasyonu uzmanı tarafından yönetilmelidir.

Bugün için SEO uzmanları bireysel veya bir dijital medya ajansı bünyesinde hizmet verebilmektedir. Buna göre web sitesi yönetimi isteyen kişi veya firmalar için hizmet veren uzmanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok alanda çözüm sunmaktadır:

 • Uygun pazarlarda ve stratejik bölgelerde dikkat çekmeyi sağlamak ve rakip analizleri yapmak,
 • Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi ve kullanılması ile potansiyel hedef kitlenin karşısına çıkmak,
 • Site içeriğini ve yapısını iyileştirmek ve bu sayede daha güçlü ve kaliteli bir web sitesi inşa etmek,
 • Web sitesinin geliştirilmesine yönelik eklentileri düzenlemek ve olası hataları tespit ederek düzeltmek veya önlemek,
 • Hızlı, akıcı, güvenilir ve dikkat çeken bir web sitesi oluşturmak ve doğru içeriklerle bunu beslemek,
 • Çevrimiçi kampanyalar hazırlamak, bunları yönetmek ve dijital pazarlama tekniklerinden yararlanmak,
 • Organik trafiğin artırılmasını sağlamak ve bununla birlikte konsol (Google Search Console) verilerini doğru analiz ederek strateji geliştirmek.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) neden önemlidir?

Bir firmanın hizmet veya ürün tanıtımında çevrimiçi görünürlüğünü artırmanın en kolay, hızlı ve etkili yollarından biri olan SEO, aynı zamanda uzun vadede de oldukça karlı bir seçenektir. Organik trafik için en önemli kıstaslardan biri olan arama sıralamasında söz konusu web sitesinin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan ve dolayısıyla potansiyel müşterilere ulaşmayı kolaylaştıran arama motoru optimizasyonu, web sitesinin performansının yanı sıra markanın bilinirliğini de fazlasıyla artırabilmektedir. Tüm bu özellikler sonucunda ise akla, “SEO hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim?” sorusu gelmektedir.

Firmaların dijital varlıklarını yönetmede vazgeçilmez bir unsur haline gelen SEO, kısaca daha yüksek sıralama ve buna bağlı daha fazla web sitesi ziyaretçisi, daha fazla görünürlük ve tüm bunların sonucunda da hedef kitleye kolaylıkla ulaşma anlamına gelmektedir. Öte yandan, sağlanan trafik çoğunlukla doğru hedef kitleyi temsil etmekte ve bu da dönüşümü (hizmet veya ürün alımını) artırmaktadır. Tüm bu süreçte arama motorları tarafından izlenen ve kullanılan birçok faktör optimize edilmekte ve web sitesinin ön planda olması sağlanmaktadır. Söz konusu faktörler ise aşağıdaki gibidir:

 • Site içerisinde bulunan hiyerarşi ve URL özellikleri,
 • Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi ve kullanılması,
 • Kodlama yapısı ve sayfanın hızı,
 • Mobil uyumluluk ve kullanıcı deneyiminin yüksek kalitede olması (UX),
 • İçeriklerin uygunluğu, özgünlüğü ve kalitesi,
 • Otorite ve link inşası.

Yapay zeka nedir?

Dünyada günden güne kullanım alanı ve popülerliği artan yapay zeka (AI), bugün için teknolojinin geldiği son noktadır. İnsan beyninin düşünme, yorumlama, analiz etme ve yaratıcılıkla besleme gibi özellikleri temel alınarak geliştirilen yapay zeka, aslında bir modelleme teknolojisidir. Karmaşık verileri çözümleyebilen ve hemen her alanda karar verme süreçlerinde başvurulabilen bu teknolojik araç, insan zekasını taklit ederek kendi kendini de geliştirebilmektedir. Herhangi bir durum ile ilgili olası tüm parametreleri değerlendirebilen ve sonuç olarak ortaya bir cevap çıkarabilen yapay zeka ile günümüzde görsel, işitsel ve yazılı birçok datayı elde etmek mümkün olmaktadır.

Çok daha kısa sürede çok daha fazla bilgi ve çözüme ulaşmayı mümkün hale getiren yapay zeka ile her sektörde daha hızlı gelişim süreci inşa etmek de olasıdır. Bu özellik, insan dilini ve düşünme sistemini anlayabilen yapay zekanın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Buna göre yapay zeka (AI), verileri akılcı algoritmalarla işleyerek çalışmaktadır. Farklı teknikleri ve teknolojileri bir arada kullanan sistemlerde, aşağıdaki süreçlere yer verilmektedir:

 • Herhangi ek bir program gerekmeksizin bir makinenin çalışma biçimi ile fiziksel ve analitik tüm özellikleri yapay zeka tarafından anlaşılabilmekte ve benzer veriler işlenebilmektedir.
 • Yapay zekanın bilgi işleme teknolojisi, içeriğindeki yapay sinir ağları sayesinde tıpkı bir insan beyni formatında çalışmaktadır. Bu da karmaşık verilerden bile doğru anlamın çıkarılabilmesini kolaylaştırmaktadır.
 • Yapay zeka ayrıca tüm dataların temelindeki karmaşık verileri kavrama, yani derinlemesine öğrenme özelliğine de sahiptir. Bu, özellikle eğitim teknikleri ve istatistikten yararlanılan bir süreçtir.
 • Yapay zekanın ileri algoritma becerisi ve bilişsel hesaplama yeteneği ise insan zekasına en yakın etki ve tepkileri içermektedir. Görüntüleri ve konuşmaları anlama ve yorumlama kabiliyetinin yanı sıra bu özellikler daha fazla verinin daha kısa sürede analiz edilmesini de sağlamaktadır. Alternatif üretmek, detaylı yorumlamak ve diğer tüm ihtimalleri tanımlayabilmek de yapay zekanın başarılarından biridir.

Yapay zeka ile SEO çalışması mümkün mü?

Rekabetçi pazarlama stratejilerinden biri olan SEO, gelişen yapay zeka sistemlerinden yararlanan işlemlerden bir tanesidir. Hedef kitlenin dönüşüm oranlarının artmasında olmazsa olmaz bir yer edinen arama motoru optimizasyonu, insan zekasını doğrudan taklit edebilmek üzerine geliştirilen yapay zekanın birçok özelliği ile entegre halde kullanılabilmektedir.

Buna göre yapay zeka ile yapılan SEO çalışmaları, daha etkili içeriklerin hazırlanmasını ve söz konusu web sitesi için çok daha efektif bir stratejinin belirlenmesini kolaylaştırabilmektedir. Öyle ki SEO çalışması yapan profesyonellerin yapay zekadan yararlanarak destekli SEO araçlarını kullanmaları, içerik üretmeleri, site tasarımını ve yapısını iyileştirmeleri, site performansını artırmaları ve tüm bunların bir sonucu olarak da yüz güldürücü geri dönüşler elde etmeleri mümkündür.

Yapay zeka SEO stratejilerine nasıl yardımcı olur?

Yapay zekanın başta içerik olmak üzere her alanda en etkili stratejiyi belirleme özelliği, ilgili pazarda çok daha fazla dikkat çekmek adına oldukça etkilidir. Karmaşık konuları anlaşılır ve kaliteli içerikler halinde metinleştirebilen yapay zeka, bugün için en iyi içerik üreticisi ve yazma asistanı unvanların da sahip olabilmektedir. Özellikle anahtar kelimelerin araştırılması ve uygulanması aşamalarında hızlı çözümler sunan yazma araçları, aynı zamanda arama motorlarının algoritmalarını da takip ederek en doğru içeriklerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu sayede ise ilgili web sitesinin optimize edilmesi ve daha üst sıralara yükselmesi de mümkün hale gelir.

Üretilen içeriklerin yanı sıra mobil uyumluluğu artırmak veya web sitesi hızını yüksek standartlara taşımak için arka planda çalışma becerisine sahip olan yapay zeka teknolojisi ile organik trafiğin artırılması da olasıdır. Bu hem zaman hem de maddiyat açısından oldukça fayda sağlayan bir özelliktir. Öte yandan özellikle yapay zeka ile oluşturulan içeriklerin özgünlüğü ve geçerliliği ise SEO uzmanları tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Doğru stratejiler ile kısa zamanda verimliliğin artırılması elbette ki söz konusudur; ancak yanlış adımlar ile web sitesinin mevcut sıralamasının gerileme riskinin olduğu da unutulmamalıdır.

Yapay zekanın yalnızca metin temelli içeriklerde kullanılmaması, bunun yanı sıra görsel materyaller açısından da geniş bir veri tabanına ve tasarım yeteneğine sahip olması sayesinde kullanım alanları da artmaktadır. Buna göre web sitesinin tasarımı, dikkat çekiciliği, kolaylığı, arayüz yapısı ve kullanıcı ile dost olması adına da yapay zekadan faydalanılabilmektedir. Ayrıca, site performansı ile ilgili analizler de bu gelişmiş teknoloji tarafından yapılabilmekte ve bu sayede olası problemlere karşı en uygun çözümler de ortaya çıkabilmektedir.

Yapay zeka destekli içerik analizi yapılabilir mi?

Günümüzde birçok web sitesi, kurulduğu zamanki içerikleri barındırmakta ve gerçek anlamda güncellenmemektedir. Bu da sitenin etkisinin ve başarısının zaman içerisinde yok olması anlamına gelir. İçerikleri güncellemek, yeni anahtar kelimelerle geliştirmek ve bu sayede de site kalitesini iyileştirmek, SEO’nun sürekliliği olan ve vazgeçilemeyen bir parçasıdır.

Bu durumda içerikler ve bağlantıların yapay zeka yardımıyla belirli periyotlarda güncellenmesi, site kalitesinin korunmasına yardımcı olacaktır. İçerik konuları belirlemede yol gösterici olabilen yapay zeka, aynı zamanda içeriğin optimize edilmesi süresinde de rol almaktadır. Bu durumda hem SEO uyumlu doğru anahtar kelimelerin belirlenmesinde hem de meta verilerinin araştırılmasında yapay zeka kullanılabilir.

İlgili AI araçları, web sitesi için gerekli olan başlıklar, meta açıklamaları ve iyi performanslı içerikler ile ilgili doğru bir planlama sunabilmektedir. Bu da hem SEO uzmanlarının işini kolaylaştırmakta hem de sonrası için performans analizini daha rahat hale getirmektedir.

Anahtar kelime araştırmaları yapay zeka ile yapılabilir mi?

Yapay zeka, tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi SEO çalışmalarında da büyük resmi anlamlandırma ve analiz etmede, profesyonel bir insan grubundan çok daha hızlı ve pratik bir biçimde çalışabilmektedir. Ortaya koyduğu verimli sonuçlar arasında ise arama motoru optimizasyonunun olmazsa olmazı anahtar kelime çalışması da yer almaktadır.

Akıllı optimizasyon motorları sayesinde yapay zeka tabanlı dil modelleri geliştirilebilmekte ve bu da kullanıcıların, etkili içerik oluşturmak adına ihtiyaç duydukları anahtar kelimeleri rahatlıkla öğrenmelerini kolaylaştırmaktadır. Spesifik konulara ve endüstrilere özel anahtar kelimeler de bu sayede çok daha hızlı ortaya çıkarılabilmektedir. Karmaşık ve uzun süreli analizler yapmaksızın belirlenebilen bu kelimeler sayesinde ise ilgi çekici başlıklar ve içerikler oluşturulabilir.

Bu noktada yapay zeka ile içerik üretmenin belli başlı avantajlarına da vurgu yapmak gerekmektedir. Temelde bilinmesi gereken nokta, içerik üretim sürecinin yapay zekanın bir kolu olan NLP (Natural Language Processing) sayesinde gerçekleştiriliyor oluşudur. Türkçe anlamıyla Doğal Dil İşleme olarak açıklanabilen bu sistem, üzerinde çalışılan dilin, metin veya ses üretim sürecinde nasıl kullanıldığını analiz etmekte ve bunu da dil algoritmalarını tarayarak yapmaktadır. Herhangi bir konuşmayı yazıya çeviren veya yazı dilini seslendirme pratiği sunan yapay zeka araçları da tıpkı bu mantıkla çalışmaktadır.

Bu sayede kısa sürede birbirinden farklı yüzlerce içerik oluşturmak mümkün olurken, güncellik ve yaratıcılık özellikleri de korunabilmektedir. Ancak, tüm bu gelişmelere rağmen yapay zekanın halen daha insan dilinin tüm parametrelerine sahip olması ve dili yüzde yüz yetkinlikte kullanabilmesi olası değildir. Bu sebeple de içeriklerin kontrolü yine bir SEO uzmanı tarafından yapılmalıdır. Öte yandan kullanıcı davranışlarını analiz edebilen ve kısa sürede tüm web sistemlerini tarayarak doğru bir planlama sunabilen yapay zeka araçlarının hem şirketlerin hem de SEO uzmanlarının en büyük yardımcısı haline gelmesi ise kaçınılmazdır.

Yapay zeka kullanımıyla ortaya çıkan içerikler SEO organik performansını artırabilir mi?

Arama motorlarında en iyi sonucu elde etmenin belli başlı yollarından biri olan SEO çalışmasında, başarıyı etkileyen birçok değişkenden bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte SEO organik performansının artırılması ise doğru yerleştirilen ve optimize edilen geri bağlantılar (backlink), uygun anahtar kelimeler ve kaliteli içerikler ile mümkündür. Buna göre, yapay zekanın temelde SEO organik performansını artırabilmesi söz konusudur.

Burada önemli olan yapay zekanı, tamamen insan yerine geçebilecek donanıma sahip bir dijital robot olarak görmemek olacaktır. Bu tarz bir rekabet durumu yerine yapay zekayı işbirlikçi bir yardımcı olarak görmek, söz konusu hatayı önlemek adına çok daha doğrudur.

Bir içeriğin SEO ile uyumlu olması; arama motorlarında üst sıralarda çıkması, daha fazla site trafiği oluşturması, özgün ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması, dikkat çekmesi ve kolay okunması anlamına gelmektedir. Bu süreçte imla kuralları dikkate alınmalı, konudan sapmadan mümkün olan en yalın anlatım dili kullanılmalı ve sadece gerekli bilgilere yer verilmelidir. Bu şekilde oluşturulan içeriklerin, başarılı bir SEO için değeri oldukça fazladır.

Söz konusu içeriklerin oluşturulmasında yararlanılan yapay zeka araçları ise ihtiyaç duyulan tüm taramaları yaparken, aynı zamanda en etkili kurguyu oluşturarak SEO performansına katkıda bulunabilmektedir. Bu durumda ise SEO organik performansının iyileştirilmesinde yapay zekanın tamamen yardımcı bir araç olarak kullanılabileceğini ve asıl akıcılık ve bağlam içinse yine insan zekasına ve yazma yeteneğine ihtiyaç olduğunu vurgulamak önemlidir.

SEO çalışmalarında kullanılabilecek yapay zeka araçları

SEO desteği veren yapay zeka uygulamaları günden güne artmakta ve gelişmektedir. Bugün için öne çıkan en popüler alternatifler ise şunlardır:

 • VidIQ: Özellikle Youtube kullanıcılarının işin yarayacak bu yapay zeka aracı hem rakip analizi yapmakta hem de uygun anahtar kelimelerin bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Söz konusu videoya eklenebilecek metinler, hashtagler, başlıklar ve diğer yazılı ekler ile ilgili SEO’ya uygun çözümler sunan VidIQ, bu sayede video içeriklerinin daha fazla kişiye ulaşmasını da sağlamaktadır.
 • Seona AI: Chatbot arayüzünü andıran bir yapıya sahip olan bu araç, ilgili web sitesinde yer alan tüm datalarla ilgili detaylı bir analiz sunmaktadır. Bu veriler arasında hem blog içerikleri hem de daha spesifik kod değişiklikleri bulunabilmektedir. Bu sayede ise sitenin SEO’ya daha uygun bir şekilde geliştirilmesi ve düzenlenmesi için yol haritası çizmek mümkün olmaktadır.
 • BlogSEO: Tamamen SEO uyumlu içerik üretme üzerine tasarlanan bu yapay zeka aracı, içeriğin dili ve konusu gibi bilgileri kullanıcıdan aldıktan sonra en efektif sonucu ortaya çıkarmaktadır. Metni tamamlamadan önce başlıklar hakkında alternatif de sunan araç, son olarak oluşturduğu outline üzerinde düzenleme yapma şansı da tanımaktadır.
 • Serpstat: Web sitesinde yer alan içerikleri daha da geliştirmek ve SEO’ya uygun hale getirmek üzere geliştirilen bu araç ise rakip web sitelerinde yer alan backlinkleri tarayabilmekte ve aynı zamanda da oldukça kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapabilmektedir.
 • Wordlift: İlgili web sitesinin, arama motorlarındaki mevcut sıralamasını yükseltmek adına oldukça faydalı olan bu yapar zeka aracı, hedef kitlenin dikkatini çekebilecek anahtar kelimelerin belirlenmesinde ve mevcut içeriklerin zenginleştirilmesinde de yardımcı olmaktadır. Bu araç ayrıca çeşitli anketler sunarak, web sitesi deneyiminin ölçülmesine de olanak tanır.
 • Alli AI: Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) için web sitesi sıralamalarını optimize etme özelliği bulunan bu araç, kısa sürede tüm düzenlemeleri sağlayabildiği gibi trafik hesaplamalarını da yapabilmektedir. Alli AI’nin kendi sistemi içerisinde yer alan optimizasyon özelliği, gerçek zamanlı anahtar kelime A/B testini sağlamakta ve bu sayede de en doğru sayfa başlıklarını belirleyerek organik site trafiğini artırabilmektedir. Bu araç ile ayrıca reklam etkinlikleri artırılabilmekte ve yatırım getirileri de maksimum düzeye çıkarılabilmektedir.
 • Midjourney: Anahtar kelime konusundaki rekabeti takip edebilen ve son trendler hakkında kapsamlı bilgilendirme sunabilen bu araç, en iyi görünürlük için ihtiyaç duyulan optimizasyonu da sağlamaktadır. Midjourney sayesinde içerik üreticilerinin anahtar kelimeleri bulma ve kullanma deneyimleri de bir üst boyuta taşınabilir.
 • Bing AI: Arama motoru sonuçlarını analiz etmek adına fayda sağlayan bu araç, sıralama için ihtiyaç duyulan düzenlemeleri de yapabilmektedir. Microsoft tarafından geliştirilen bu araç, aynı zamanda insanlar ile ikili diyaloglara girebilmekte ve sorulan sorulara uygun cevaplar verebilmektedir.
 • Grammarly: Metin içerisindeki gramer hatalarının düzeltilmesini sağlayan ve dil bilgisinden cümle yapısına kadar birçok konuda içeriği iyileştiren bu yapay zeka aracı, aynı zamanda yazım yeteneklerinin geliştirilmesine de yardımcı olmaktadır. İngilizce dilindeki içeriklerin denetimini kolaylaştıran bu araç ile ortaya çıkan metinlerin okunma oranı da artmaktadır.
 • Jasper: SEO için tasarlanan ve bu amaçla optimize edilmiş bir yazı yazma asistanı olan bu araç, blog yazıları başta olmak üzere tüm pazarlama kanalları için yazınsal içerik oluşturabilen güçlü bir yardımcıdır. Kendi intihal denetleyicisi sayesinde akademik metinler için de uygun olan Jasper, kullanıcı tarafından verilen kelimeleri analiz ederek yüksek kaliteli içerikler ortaya çıkarabilmektedir.
 • Pro Rank Tracker: Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) güncellemeleri için eşsiz bir araç olan Pro Rank Tracker, günlük içerik sıralamalarını da gerçekleştirmektedir. Çoklu dil uyumluluğu sayesinde hem global çaptaki sıralamaları günlük olarak takip edebilen bu araç hem de içeriklerin sıralamalardaki performansları hakkında güncel bilgiler verebilmektedir.
 • INK: SEO asistanları arasında yer edinen bu yapar zeka aracı, daha efektif sıralama için içerik geliştirilmesine ve doğru anahtar kelimelerin bulunmasına yardımcı olmaktadır. INK’nin diğer gelişmiş özellikleri arasında ise uzun belgeleri düzenleme ve içerikleri editoryal boyutta iyileştirme hizmetleri yer almaktadır.
 • RankIQ: Blog yazarlığının temel alınarak tasarlandığı bu özel araç, SEO içeriklerine ihtiyaç duyan dijital pazarlamacıların kısa sürede etkili taslaklar elde edebilmesine yardımcı olmaktadır. Öte yandan RankIQ’nun en etkili özelliklerinden biri de halihazırda var olan ve düşük performans gösteren içerikleri, kısa sürede optimize ederek güncelleyebilmesidir.
 • NeuronWriter: SEO’ya optimize makaleler ve ayrıca sosyal medya gönderileri oluşturma özelliği bulunan bu araç, sahip olduğu dahili bağlantı ile ilgili siteler için öneriler de sunabilmektedir. Kaliteli bir içerik üretme yeteneğinin yanı sıra bu yapar zeka aracının performans analizi yapabilmesi de söz konusudur. Arama motoru sonuçlarında oldukça üst sıralarda yer alabilecek uygun içerikler, NeuronWriter ile oluşturulabilmektedir.
 • OutRanking: SERP verilerini analiz ederek, uygun taslaklar oluşturabilen bu araç, SEO ile uyumlu içeriklerin yazılmasını ve gerektiğinde de düzenlemeler yapılmasını sağlamaktadır. OutRanking ayrıca, sitenin daha üst sıralarda yer edinebilmesi için önemli fırsatları da ortaya çıkarmakta ve ihtiyaç halinde performansı iyileştirerek daha efektif kampanya alternatifleri sunmaktadır.
 • SurferSEO: İlgili web sayfalarını daha iyi bir sıralama için optimize edebilen bu araç, güncel olarak üst sıralarda yer alan diğer sitelerle de karşılaştırılma yapılmasını mümkün hale getirmektedir. SurferSEO aynı zamanda, içeriklerdeki veya web sitesindeki olası problemleri açık bir şekilde raporlayabilmekte ve bunlarla ilgili etkili çözümler sunabilmektedir.
 • Scalenut: Sunduğu bir dizi yapay zeka şablonunun yanı sıra bu araç, uzun içeriklerin hazırlanması ve SEO raporlarının çıkarılması konusunda kullanıcılarının işini oldukça kolay hale getirmektedir. Öte yandan bu aracın dil özellikleri konusunda birçok açıdan yetersiz olduğunu da vurgulamak gerekir. Ancak bunun yanı sıra, Scalenut’ın sahip olduğu yapay zeka, içerik üreticiliğinde de mükemmel bir kalite ortaya koymaktadır.
 • NitroPack: Özellikle web sitelerinin hızını iyileştirmeye yarayan bu yapay zeka aracı, aynı zamanda bulut tabanlı çözüm sistemi dahilinde de site performansını iyileştirebilmektedir. Herhangi bir kodlama olmaksızın, tamamen kullanıcı dostu bir deneyim sunan NitroPack, oldukça kısa sürede SEO uyumlu bir web sitesinin kurulmasını da mümkün hale getirmektedir.
 • NeuralText: Bu araç, oldukça iyi kalitede ve hızlı biçimde SEO uyumlu içerik oluştururken, aynı zamanda yapılandırılmış veya yapılandırılmamış tüm metinlerin sahip olduğu verileri de analiz edebilmektedir. Bu analizin sonuçlarına uygun bağlantıları ortaya çıkaran NaturalText, içerik üreticilerinin ve SEO uzmanlarının daha az zamanda ve daha az maliyetle efektif geri dönüşler almasını da kolaylaştırmaktadır.

Tüm bunları yanı sıra adından sıkça söz ettiren ChatGPT de en çok tercih edilen yapay zeka araçlarından biridir. Ardışık verileri anlayarak doğal metinlere çeviren ve bu özelliği ile SEO içerik üreticiliği dahil pek çok alanda kullanılabilen ChatGPT, tıpkı insan beyninde olduğu gibi data bazlı ‘nöronları’ bir bağlam içerisinde algılayıp değerlendirebilmektedir. Etkili anahtar kelimeleri bulma, içerik stratejileri sunma ve hatta hakkımızda yazıları veya kutlama mesajları oluşturma ve tüm bunları kişiselleştirebilme şansı sunan bu yapay zeka uygulaması, sadece yazı yazmanın çok ötesinde bir deneyim sunmaktadır.

Metin tabanlı içerikler üretme konusunda oldukça hızlı bir çözüm modeline sahip olan ChatGPT, yalnızca doğru şekilde kullanılıp kontrol edildiği takdirde etkili bir fayda sağlamaktadır. Öyle ki yalnızca bu yapay zeka modeli kullanılarak hazırlanan ve gerçek kullanıcı tarafından düzenlenmeyen içeriklerin Google açısından spam olarak algılanma ihtimali de vardır. Bu da mevcut SEO başarısını fazlasıyla olumsuz etkileyecektir.

SEO çalışmaları için ChatGPT’den nasıl yararlanılır?

ChatGPT’nin iyi bir SEO için en büyük katkılarından biri doğru anahtar kelimeleri bulabilmesi ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturabilmesidir. Bu sayede Google algoritmaları tarafından algılanan daha zengin bir içerik oluşturmak mümkün olmaktadır. Öte yandan meta başlıkları gibi birçok yazılı veri de bu yapay zeka aracı ile belirlenebilmektedir. Açıklama kısmı için oluşturulacak metinler ise SEO için katkı sağlayacaktır.

ChatGPT uygulamasından yardım alınabilecek bir diğer SEO çalışması ise diğer web adreslerinden backlink alınabilmesi için tespit edebilme becerisidir. Öte yandan arama motorlarının daha başarılı bir indeksleme yapabilmesi için gerekli olan site haritası oluşturma yeteneği de ChatGPT’nin özelliklerinden biridir. Doğrudan mobil uyumluluk üzerine çalışıyor olmasa da bu yapay zeka modelinden mobil optimizasyon için önemli tüyolar almak da mümkündür.

Kullanıcı dostu olan ve bununla birlikte kullanıcı ve ziyaretçi hareketlerini doğrudan analiz edebilen ChatGPT, schema yapısı inşasında da fayda sağlayabilecek bir asistan olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca, rakip sitelerin analizini yaparken mevcut sitedeki kullanıcı yorumlarının artırılabilmesi adına birçok ipuçları da yine bu araç tarafından sunulabilir.

Ancak, tüm bu sürecin sonunda ortaya çıkan veri ve içerikler elbette ki bir SEO uzmanı ve içerik üreticisi tarafından kontrol edilmeli ve düzenlenmelidir. ChatGPT aracılığıyla oluşturulan metinleri kullanmadan önce düzenlemek ve optimize etmek daha iyi sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.