Yeni açılan siteler için seo çalışması yaparken daha çok dikkat etmek gerekir. Henüz bir otorite sahibi olmadan yapılacak yanlışlıklar sitenize çok zarar verebilir. Aslında bütün konu boyunca işleyeceğimiz temel felsefe doğal olmaktır. Doğal olduğunuz sürece genellikle bir sorun yaşamazsınız.

Search Engine Optimization Türkçeye çevrilmiş hali ile Arama motoru optimizasyon çalışmasıdır. Site içi ve site dışı değişiklikler ile arama motorlarının algoritmalarına uygun şekilde sitenizi üst sıralara ve sayfalara getirmek için çalışma sürecine seo çalışması adı verilir.

Köklü siteler için yapılacak çalışmalar ile yeni açılan web sayfalarına uygulanması gereken teknikler farklıdır.

Yeni site için hangi SEO çalışmaları yapılır ? 

 • Domain seçimi doğru yapılmalıdır.

Domain seçimi seo için çok önemlidir. Anahtar kelimelerin domain içerisinde bulunması arama motorları açısından oldukça değerli bir etkendir.Eğer arama motorları açısından uygun bir site ile kaliteli bir domain bir araya gelirse mükemmel sonuçlar ortaya çıkabilir.

 • Rakip siteleri iyi analiz edin

Rakip siteleri analiz ederek hangi seo tekniklerini kullanmışlar inceleyin. Anahtar kelime yoğunluklarına ve içerik kalitelerine göz atın. Google ve Yandex ‘te başarılı olmanın en basit yollarından biri rakibinin yaptıklarını ve daha fazlasını yapmaktır.

 • Web sitesinin yaşı ve geçmişteki izlenimi

Domaini eğer yeni aldı iseniz bu seçeneği görmezden gelebilirsiniz. Ancak bilgi olarak vermek isterim ki google sitenin yaşını çok önemsiyor. Seo açısından gerçekten önemli bir etken.

 • Google Search Console ‘a ( Webmaster Tools )  sitenizi ekleyin.

Google ın bir hizmeti olan ve daha önce Google Webmaster Tools adı ile anılan Search Console ‘a sitenizi mutlaka eklemelisiniz. Böylece google gözü ile sitenizi inceleme şansınız olacaktır. Bunun yanı sıra sitenizdeki site içi seo problemleri , sitenize gelen bağlantılar, hangi anahtar kelimelerden sitenizin ziyaretçi aldığı , tarama hataları, site haritası, robots.txt dosyası analizi gibi imkanlarınız olur. Google Site Yöneticileri için geliştirdiği bu araç ücretli bir çok seo aracına kafa tutacak kalitedir.

 • Google Analytics ile sitenizi takip edin

Sitenize giren kişilerin sayısını takip etmenin çok daha gelişmiş bir aracı olan Google Analytics ile çok fazla analiz yapabilirsiniz. Hemen çıkma orna,ı sitede kalma süresi, ayrıntılı içerik incelemesi, kullanıcı deneyimini etkileyene yüzlerce metriği kolayca analiz edebilirsiniz.

 • Seo dostu url yapısı

Google kendi yaptığı açıklamada bile sef link yapısını kullanmanız gerektiğini sizi daha iyi anlayabileceğinizi söylüyor.

celilcan.net/123.asp?abc gibi bir adres yerine – celilcan.net/seo-nedir.html yada celilcan.net/seo-nedir.asp gibi bir uzantıyı google takdir ediyor. Bu link yapısına da sef link deniyor. WordPress için kalıcı bağlantı ayarları olarak geçer. Url yapısını illaki değiştirmeniz gerektiğeinde mutlaka eski alt sayfaları yeni urllere 301 ile yönlendirme yapmalısınız.

 • Makalelerde anahtar kelime yoğunluk oranına dikkat edin

Siteni ana sayfasında ve alt sayfalarında anahtar kelimelerinizin abartılmadan Min. %4 Max. %6 gibi bir oranla kullanılmasına dikkat ediniz. Bu rekabeti yüksek kelimelerde %3 oranında kullanılmalıdır. Yoksa spam tehlikesi oluşabilir. Fakat rekabeti düşük kelimelerde % 6 ya kadar çıkabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimeleri kalın, h1, h2 etiketleri ile kullandıklarınızı da sayıya dahil etmelisiniz.

 • Heading etiket nasıl kullanılır ve neden önemlidir 

Abartmadan H1 , H2, H3, H4, H5 vs. etiketlerini anahtar kelimelerinizde kullanmak size son derece fayda sağlayacaktır. Google bu etiketleri önemsemektedir. Hatta meta keyword etiketi yerine heading etiketlerini kullanın. Bir sayfada birden fazla h1 bulunmamalı. Ana başlığı h1 yapmanız daha doğru olacaktır. Ana başlığa bağlı alt başlıkları h2 h2 lere bağlı alt başlıkları da h3 olarak ayarlayabilirsiniz. Yan bir örnek vermek gerekirse Türkiye konusu h1 Türkiyenin bölgeleri olan Karadeniz, Akdeniz, Marmara bölgeleri h2 , bölgelere bağlı iller h3, illere bağlı ilçeler h4 mantığı olayı en doğru özetleyen tanımlama olacaktır.  Yine aynı şekilde heading tag kullanımınını bir kitabın içindekiler , index bölümüne benzetebilirsiniz.

 • Yerel seo çalışmalarını tercih edin

Hizmet verdiğiniz il ve ilçeler ile ilgili makale yazmak sizi yerel arama sonuçlarında yukarılara taşıyacaktır. Spame kaçmadan sadece hizmet veren bölgeleri içerecek şekilde içerikler üretin. Ancak bu sayıyı belirli bir sınırın üstüne çıkarırsanız google dan ceza alırsınız. Ayrıca bölgesel dizinlere sitenizi ekleyin. Google business ve google+ sayfalarını yapılandırın.

 • Google Harita sonuçlarında çıkmak

Google, Yandex ve Bing haritaları arama motorları tarafından indexlenmektedir. Eğer haritalara firmanızı eklerseniz özellikle bölgesel seo sonuçlarında başarı elde edebilirsiniz.

 • Özgün ve popüler olabilecek içerikler üretin

Sitenizde kullandığınız dökümanar, içerikler , makaleler size özgü olsun. Basit olsun ama size özgü olsun, Kısa olusn ama sizin yazdığınız bir metin olsun. Alıntı metinden yeni yaptığınız sitelerde kaçının. Biraz emek verin ve kendiniz yazın. Düzenli aralıklarla site içi ve site dışı içerik benzerlik oranlarını analiz edin.

 • Görseller için seo ayarlarını yapın

Resimlerinizin hem isimlerini google in algılayabileceği şekilde yapın. Hemde alt etiketi ile etiketleyerek anlam bütünlüğü kazandırın. Örneğin seo çalışması konusunda bir resim ekleyecekseniz makaleye resmin adı seo-sureci.jpg olsun. Ve alt etiketi ile resme aynı kelime ile etiket tanımlayın.

 • Gelişmiş seo araçlarını kullanın

Majestic; ahrefs gibi gelişmiş rakip analizi araçlarını kullanın. Sektörde neler yapıyor. Google nasıl tepki veriyor bunları analiz edin. Rakiplerin hatalarını yapmayın, artılarını yapın böylece onların önüne geçin.

 • Site haritası kullanın

Google Webmaster araçlarına eklediğiniz siteniz için mutlaka bir site haritası gönderin. Eğer xml ile site haritası hazırlamayı bilmiyorsanız . xml-sitemaps.com adresinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

 • Kalitesiz backlink almayın

Sitelerin size referans olması yani backlink vermesi önemlidir. Ancak emin ve kararlı bir şekilde bu yöntemi uygulayın. Bir aylık site için iki tane Pagerank 3 backlink yeterlidir. Bir ay sonra iki tane daha almayı deneyin. Siteniz oturduktan sonra bu sayıyı ayda dörde yada beşe çıkarabilirsiniz. Eğer çok hızlı giderseniz google dan sandbox, pagerank düşürme cezası yada filtre cezası gibi cezalar alabilirsiniz.

 • Domain otoritesini yükseltmek için çalışma yapın

Domain ve page authority Türkçe karşılık olarak domain ve sayfa otoritesi MOZ firması tarafından oluşturulan bir seo metriğidir. Saygınlık ve otoriteyi ifade eden bu kavram bir zamanlar google pagerank neyi ifade ediyorsa ondan daha fazlasını içeriyor. Domain authority sorgulamak için opensitexplorer adresini kullanabilirsiniz.

Seo otorite faktörleri

Sitenin otoritenin puanı bazı temel puanlama ( metrik) sistemlerine bağlıdır. Bunları genel olarak saymak gerekirse aşağıdaki şekilde maddelendirebiliriz.

 1. Backlink kalite ve çeşitliliği
 2. Kod kalitesi
 3. Site içi faktörler
 4. Kaliteli içerik
 5. Ziyaretçi metrikleri
 6. Sosya medya başarısı
 7. Marka bilinirliği
 8. Yazar otoritesi ( Özellikle YMY ve EAT tarzı olan sağlık, ekonomik, fitness, medikal sitelerinde )

Eğer arama motoru optimizasyonu konusunda kendiniz yapacak bilgiye sahip değilseniz seo çalışması yapan firmalar aracılığı ile sitenizi google, yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarma çalışması yaptırmanızı öneririz.

Yıllar geçse de etkili olacak seo faktörleri

 • Site hızı önemli bir faktördür.
 • Mobil uyumluluk çok önemlidir. Bunun için mümkünse Responsive tasarımlar kullanın. Amp ( Hızlandırılmış mobil sayalar ) zamanla Responsive tasarımın daha da önüne geçebilir.
 • SSL sertifikası  (Https) kullanan siteler için daha hızlı olan Https2 ye geçişler önerilir.
 • Orjinal içerik tek başına yeterli değildir. O içeriği popüler hale getirmek de sizin görevinizdir.
 • Site içi seo başarısı düşükse site dışı seo çalışmaları size çok bir fayda sağlamayacaktır.
 • PBN PRivate Blog Networkler doğal bir şekilde kullanıldığı takdirde yine işe yarayacaktır.
 • Sosyal sinyaller çok önemlidir. Sosyal medya başarısı deyince her içeriği sosyal medyada paylaşmak olarak düşünmeyin. Paylaşımlarınız beğenilip, yorum yapıldığı sürece popülerdir.
 • Sözlük sitelerinden , haber sitelerinden alınan tanıtım yazıları etki sağlayacaktır.
 • Girilen içeriklerin okunabirlik seviyesine dikkat etmeniz gerekir. ( Kurulan cümlelerin uzun olmaması, imla kuralları, noktalama işaretleri vs. )
 • Ziyaretçi sinyalleri hala çok önemli olacaktır. ( Hemen çıkma oranı, Sitede kalma süresi, Sosyal medyada yapılan paylaşımlar, Yeni oturumlar, Yeniden oturumlar vs. )
 • Rankbrain yapay zeka algoritmasının bir sonucu olarak bölgesel seo da dahil olmak üzere tüm arama sonuçlarında çok değişiklik görebiliriz.
 • Gerçek zamanlı panda ve penguen güncellemeleri ile girilen içeriğin yada alınan bir backlink’in sonuçları hızlı bir şeklide görülecek.
 • Her ne kadar backlinklerin artık önemi kalmamıştır tezleri ortaya sürülüyor ise de ; Biz backlink egemenliğinin bir süre daha devam edeceğini ve kademeli olarak bu etkinin azalacağını düşünüyoruz.