Top

Google adwords reklam

Celilcan / Google adwords reklam

Doğal arama sonuçlarında başarı elde edemeyen veya bu çalışmalara yeni başlayan firmaların ilk önce internette reklam seçeneğini değerlendirmeleri gerekir. Google Adwords ( GoogleAds ) reklamları ile seo çalışması yapmadan kısa bir süre içinde müşteri geri dönüşümü sağlanabilir.

Doğal arama ( seo organik ) sonuçlarda başarılı olunsa bile reklam verilmesi son derece önemlidir.  Zira ilgili anahtar kelimede hem doğal sonuçlarda hem reklam kısmında yer almak müşterinin ziyaretini yada etkileşimini artıran bir etken olacaktır.

Google Adwords nedir ?

Eski adı ile adwords yeni adı ile Google Ads dünyada en fazla kullanılan ve google firmasına ait reklam verme platformudur. Hangi sektörde olursanız olun firmanızı, markanızı veya kişisel profilinizi çok fazla insana sunma şansını yakalarsınız. Açık artırma tarzı bir sistem ile çalıştığından her kelimenin sürekli değişen bir ücret profili vardır.

Google reklamlarını düzenli olarak kullanan kurumsal firmalar , çoğu zaman mükemmel bir geri dönüşüm ve yeni müşteri kitlesi sağlayabilmektedir. Doğru hedef kitlelere erişim sağlanabilirse bu oranın büyük bir kısmı yeni müşteri olarak kazanılacaktır.

Adwords anahtar kelime aracı nasıl kullanılır ?

Anahtar kelime araştırması hem doğal seo çalışmaları hemde google reklam çalışmaları için en önemli araştırmadır. Bu  konu ile ilgili daha önce detaylı yazmış olduğum makale için buraya tıklayabilirsiniz. Böylece google anahtar kelime planlayıcı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google reklam vermek istiyorum

İnternet üzerinde google reklam uzmanı ile çalışma yapmanın en iyi yönü ekonomik ve kalıcı olmasıdır. Televizyonda yayınlanan bir haberi veya görüntüyü geri alma imkanı çoğu zaman yoktur. Ücretlendirme yönünden ise görsel medyada ki rakiplerine oranla sizin faydanıza olması hasebiyle bir tık yukarıdadır. Bu ve bunun gibi artılar yüzünden internet pazarlamasına yönelmek son derece mantıklıdır. Özellikle başta da belirtiğimiz gibi rekabeti yüksek sektörlerde organik seo da başarılı olamayan firmalar reklam desteği ile yeni müşteri kazanabilmektedir.

Dijital pazarlama İngilizce karşılığı Search Engine Marketing ( SEM )  ile firmasını büyütmek isteyen tüm firma sahiplerine  Google adwords reklam danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Kampanyaları ve sponsorlu içerikleri optimize ediyoruz. Mükemmel geri dönüşüm ve daha fazla insana daha düşük maliyet ile ulaşmanız için size destek oluyoruz.

Adwords Express nedir ?

Yerel firmalar için kolay reklam verme şeklidir. Adwords gibi detayı sistemler ile uğraşmadan google haritalar üzerinden yerel reklamlar vermeyi sağlar. Hızlı ve kolay kullanıma sahip olduğu için küçük işletmeler için tercih edilebilir. Dönüşüm oranına göre devam edip etmemeye karar verilebilir.

Google Ads danışmanlığı fiyatları

Reklam danışmanlığı fiyatları genellikle işin durumuna göre ve ikili ilişkilere göre tespit edilmektedir. Standart projelerde çalışma şekli genellikle belli bir baz ücret  + reklam verilen tutarın % 15  ‘ gibi olabilmektedir.  Adwords reklamları için ne kadar ödeyeceğinize ise sektörün genel incelemesi ve istişare sonrasında karar verilmektedir.

Google reklam fiyatları nasıl belirlenir ?

Google adwords reklamları sektörden, sektöre ve rekabetin durumuna göre anahtar kelimeden anahtar kelimeye değişikli göstermektedir. Rekabeti yüksek sektörlerde bir tıklamanın maliyeti 30 TL yi bulacak kadar yüksek olurken rekabetin düşük olduğu sektörlerde 0,30 kuruş’a kadar düşebilir. Yani fiyatlar borsa gibi sürekli değişkendir. Reklamları optimize ederek minimum masraf ile maximum reklam yayınlamak ideal olan yöntemdir.

Google Ads tam eşleme, sıralı eşleme ve geniş eşleme ayarları nasıl yapılır ?

Google reklamlarında en önemli konulardan biri eşleşme türleridir. Eşleşmeler doğru ayarlanmadığı takdirde ciddi bir maliyet kaybına yol açabilir. Aşağıdaki tabloda tüm eşleşme türlerini özet şeklide görebilirsiniz. Detaylıca anlatımı ise yazının devamında bulabilirsiniz.

 • Sıralı eşleşme : ”’

Sıralı eşleşme türünde belirlediğiniz anahtar kelimenin birebir aynısı veya yakın anlamsal arama sorgularının versiyonlarında reklamınızın yayınlanmasını sağlar. Fethiye yat kiralama kelimesi için sıralı eşleşme tanımladığınızı var sayalım . Bu durumda reklamınızın yayınlanması için arama sorgusunun fethiye , yat ve kiralama kelimelerinin yazdığınız sıra ile tetiklemesi gerekir. Kiralık yat fehiye gibi bir kelimede çıkmama olasılığınız yüksektir.

 • Geniş eşleşme : []

Anahtar kelimenin yada kelimelerin aynı sorguda geçmesi halinde önünde , arkasında ne var diye bakılmaksızın reklamınızın çıktığı eşleşme türüdür. Bir diğer deyişle adwordse tanımlamış olduğunuz anahtar kelimenin yada kelime öbeğine benzer kelime yada kelime öbeklerinin, yanlış yazılmış versiyonlarının, tekil ve çoğul halleri, alakalı şekillerinin veya eş anlamlılarının aratılması durumunda reklamınızın çıkma olasılığı yüksektir.

Örnek olarak vermek gerekirse “Fethiye Yat Kiralama” anahtar kelimesi geniş eşleşme olarak tanımlanmışsa. Yat nasıl yapılır gibi bir aramada bile çıkabilirsiniz.  Yine aynı şekilde ev kiralama kelimesinde çıkma ihtimaliniz bile bulunmaktadır.

Eğer boşuna para harcamak istemiyorsanız en azından geniş eşleşme düzenleyici kullanarak arama sorgusunda mutlaka bulunması gereken kelimelerin başına + fethiye + yat +kiralama kullanılması olacaktır. Bu tür bir durumda ise arama sorgusunun içinde mutlaka fethiye, yat ve kiralama her hangi birinin geçmesi durumunda reklamınız yayınlanacaktır.

Fethiye + yat + kiralama şeklinde bir kullanım ise fethiye kelimesinin eş anlamlısı olan kelimeleri de kapsayacak şekilde  yat ve kiralama kelimelerinin mutlaka sorguda geçmesi gerektiği anlamına gelir.

Geniş eşleşmede negatif kelimeleri iyi yönetemezseniz dönüşüm oranı olmayan kelimelerden trafik alırsınız. Bu da ciddi miktarda boşuna para harcamanız anlamına gelmektedir. Bu eşleşmenin avantajı ise çok fazla insana hızlı sürede ulaşabilmeyi sağlar. Yine aynı şekilde yukarıdaki örneklerden gidecek olursak yat kelimesinin karşılığı olan tekne, gulet gibi kelimeler yazıldığında da reklamlarınızın yayınlanmasını sağlar.

 • Tam eşleşme :

Tam eşleşme belirlediğiniz anahtar kelimenin fethiye yat kiralama olduğunu varsayalım. Bu durumda yalnızca birebir aynı arama sorgusunda veya harf yanlışı yazılan sorgularda reklamınız tetiklenecektir.

Negatif anahtar kelimeler nasıl ayarlanır ?

Adwords reklamlarını doğru şekilde optimize etmek için en önemli ayarlar arasın yer alır. Ve hangi kelime arama sorgusunda varsa reklam çıkmak istemediğiniz belirtir. Örneğin fethiye yat kiralama kelimesi için fethiye yat kiralama – oyun yazarsak. Fethiye yat kiralama oyunu gibi bir arama sorgusunda reklamınızın yayınlanmasını engeller.

 

Dijital reklam hizmetlerimiz :

 • Rakip firma ve site analizi
 • En az bütçe en iyi reklam yayınlama için optimizasyon
 • Deneme amaçlı ücretsiz test kuponu kullanımı
 • Anahtar kelime araştırması
 • Kitle araştırması
 • Negatif kelimeler çalışması
 • Hesap performans analizi
 • Fayda maliyet analizi
 • Tıklama oranı artırma çalışması
 • Marka bilinirliğini artırma
 • Bölgesel sonuçlar için optimizasyon
 • Ziyaretçiyi doğru açılış sayfasına yönlendirme çalışması
 • Google politikaları uygunluk kontrolü
 • Adwords kuponları ile ücretsiz reklam verme seçenekleri

Reklam danışmanı ile görüşmek ve  daha az bütçe ile daha fazla müşteriye ulaşma hizmetimiz hakkında bizimle iletişime geçip daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 0532 451 2151 numaralı telefondan sürekli olarak bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yaz


1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,20.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...